Biznes, Informacje

OŚWIĘCIM. Firma Synthos wybuduje spalarnię śmieci

cmT jest liderem konsorcjum i razem z firmą Wandschneider + Gutjahr Ingenieurgesellschaft mbh realizuje projekt Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) dla firmy Synthos Dwory 7 w formule EPCM.

NFOŚiGW przyznał spółce Synthos Dwory 7 kwotę 63 mln zł na wartą 492 mln zł budowę spalarni odpadów w Oświęcimiu. Budowa trwać ma do końca września 2022 r.

Jak informuje NFOŚiGW, realizacja projektu o wartości 492 mln zł pn. „Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów umożliwiającego uzyskanie zielonej energii w Oświęcimiu” będzie trwała do końca września 2022 r. W pierwszej kolejności przewidziano adaptację wybranego terenu, a następnie budowę samej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych i osadów ściekowych.

Planowane przedsięwzięcie energetyczne o mocy 6,1 MWe energii elektrycznej i 42,5 MWt energii cieplnej pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych spółki Synthos Dwory 7, ale część wyprodukowanego ciepła trafi również do miejskiej sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu. Uruchomienie ZTPO przyczyni się także do ograniczenia masy odpadów komunalnych kierowanych do unieszkodliwienia na wysypiska – w sumie w zakładzie ma być przyjmowanych 130 000 Mg/rok zmieszanych odpadów komunalnych oraz 20 000 Mr/rok osadów ściekowych.

Istotnymi powodami dla realizacji projektu jest nie tylko potrzeba dywersyfikacji paliwa, ale przede wszystkim konieczność budowy nowego źródła (jednostki energetycznej), ponieważ jeden z dotychczasowych działających kotłów węglowych Synthos Dwory 7, zgodnie z dyrektywami unijnymi, musi zostać wyłączony do końca grudnia 2023 r. Zdecydowano, że zamiast nowej wysokoemisyjnej jednostki węglowej zostanie wybudowana spalarnia, która zapewni tańszy i jednocześnie bardziej ekologiczny prąd oraz ciepło. Za wyborem przemówił także relatywnie łatwy dostęp do paliwa tzw. RDF (ang. Refuse Derived Fuel – paliwo z odpadów wysokiej jakości), które można pozyskać z terenu woj. małopolskiego, czy ustabilizowanego osadu ściekowego, którego należąca do GK Synthos Miejsko-Przemysłowa Oczyszczania Ścieków Sp. z o.o. jest wytwórcą.

ZTPO będzie spełniał nie tylko określone w definicji wymagania wysokosprawnej kogeneracji, ale również inne standardy ochrony środowiska. Spółka zadeklarowała lokalizację zakładu na własnych terenach przemysłowych w odpowiednim oddaleniu od budynków mieszkalnych oraz terenów rekreacyjnych.

Dzięki nowej instalacji szacuje się roczny spadek emisji gazów cieplarnianych na poziomie 229 295,52 Mg CO2/rok oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej – 597 719,99 GJ/rok.

Źródło: NFOŚiGW / foto: www.cmteam.net

Poprzedni artykułNastępny artykuł

50 komentarzy

 1. Już zwożone są śmieci i to nie tylko z małopolski, bo tablice śmieciarek i innych samochodów (TIR) zaczynają się na ST…, SK ….,SC itd. Więc już ktoś wprowadza w błąd społeczeństwo. Już dzisiaj trasa rowerowa do Dworów Drugich z Oświęcimia w dni robocze to prośba o śmierć. Nie wspominając o nawierzchni tej drogi, która w ciągu kilku lat została doszczętnie zrujnowana (sprawiedliwość oddając nie tylko przez pojazdy na wysypisko). Mało w Oświęcimiu i okolicy zakładów, które mimo, że posiadają „wspaniałe” systemy filtracyjne zanieczyszczają i zasmradzają okolicę . Wystarczy wczas rano przejść się w rejonie mostu na rzece Wisła w Broszkowicach przez pewien okres czasu czarny śmierdzący dym spowija okolicę, a potem już tylko czyste powietrze. O smrodzie z oczyszczalni i śmietniska nie wspomnę, bo to w zależności od kierunku wiatru czuć już na klika kilometrów. Kiedyś na spotkaniu w sprawie spalarni usłyszałem, że dzięki tej inwestycji powietrze w Oświęcimiu będzie czystsze. Rozumiem. Każdy nowy komin to taka oczyszczalnia powietrza.

 2. statystyka wyborow dotyczaca wyksztalcenia elektoratu pis potwierdza sie w komentarzach ktorych tutaj pelno, Moze by tak ruszyc lepetyna i poczytac troche na temat? a nie osmieszac sie przed wlasnymi dziecmi. Od smieci walajacych sie po ulicach oczy nie bola? Od smrodu z prywatnych spalarni nosy nie pekaja? Zajrzyjcie do pojemnikow z odpadami segregowanym ! Smiechu warte nowoczesna spalarnia przeszkadza. HIPOKRYCI ! ! !

  ://www.wprost.pl/swiat/10259505/stok-narciarski-na-dachu-spalarni-odpadow-otwarto-niecodzienny-projekt.html

 3. @Jaremi

  pisząc cytuję ” Miała być budowana farma fotowoltaiczne, mała elektrownia atomowa ale wybrali spalarnie śmieci które będą złożone przez tiry z połowy województwa ” pokazujesz jak się tworzy fake newsy , Ty je Tworzysz pisząc o rzeczach o których nie masz pojęcia. Chronologia zdarzeń, o których piszesz jest wg Twojej teorii. Fotowoltaika będzie ale to najnowszy pomysł , atom to bajka przyszłości z naciskiem na bajka a spalarnia jest planowana od lat. Szanuje Twoje stanowisko ale uparcie walczę z tworzeniem plotek i mówieniem nieprawdy szczególnie o rzeczach o których jak pokazałeś nie ma się pojęcia.

 4. Oczywiście ze tak uciążliwa inwestycja musi zostać skonsultowana. Narazie tylko wiadomo że pozyskano środki ale do realizacji daleka droga

 5. Władze powiatu powinny przeprowadzić konsultacje społeczna w tej sprawie.

 6. Jestem dumny z mojej firmy że tak się rozwija oddam nawet całą wypłatę aby firma się rozwijała.

 7. Jak spalarnia śmieci może być nieuciazliwa dla mieszkańców, czyli filiami będzie pachniało? Ludzie macie fantazję. Mieszkam w Dworach i znam zapach Synthosu zwłaszcza w weekendy. Liczę ze jednak tej inwestycji nie będzie. Pozdrawiam.

 8. Ty mieszkaniec! Dojazd smieciarek nieuciazliwy? Albo jesteś taki głupi albo proponujesz tunele podziemne. Odpowiedź bo jestem ciekaw.

 9. @karmazyn – to ci współczuję, zamiast jednej spalarni będziesz miał na wsi tysiąc mniejszych. Od sąsiadów.

 10. Po wybudowaniu w nocy wszystkie smrody pójdą prosto w komin, bo nie widać i tak po polsku

 11. Róża wiatrów to 70 procent w stronę miasta. Na szczęście kupiłem działkę poza powiatem
  (azymut wschód) do dwóch lat postawie dom akurat zanim odpalą

 12. @anonim W/g polaków na tym polega europejskość. Nie można mieć mniejszej fury w sobotę przed lidlem niż sąsiadka.

 13. Dla mnie spalarnia jest ok.

  Jeden warunek: dojazd śmieciarek, który nastąpi z całego regionu musi być nieodczuwalny dla okolicznych mieszkańców! Synthos powinien zaproponować specjalne dodatkowe inwestycje w infrastrukturę drogową np ekrany akustyczne i alternatywne drogi dojazdu do spalarni.

 14. W Wiedniu jest spalarnia w ścisłym mieście jakoś nikomu nie przeszkadza.

 15. Wszyscy narzekają, że trują nas z każdej strony. Kupujecie w wszystko w jednorazowych opakowaniach, które potem walają się wszędzie nawet w lesie. Zużywacie więcej wody niż wam potrzeba. Wchodząc do domu włączacie wszystkie odbiorniki bez potrzeby. Niektóre są cały czas na czuwaniu. Do pracy jeździcie samochodami w pojedynkę. Telefony zmieniacie jak rękawiczki. Może czas spojrzeć w lustro i uderzyć się w piersi.

 16. Nawet głupie „L”-ki na ulicach wam nie pasują bo rzekomo powodują korki.

  Może trzeba rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady ?

  Nie da się jednocześnie korzystać z dobrodziejstw cywilizacji i ponosić jakichś kosztów z tym związanych.

 17. Janie weź się za swoich ziomków, którzy palą byle czym w piecach. Tak się składa, że w zimie wiatr wieje od strony Przeciszowa i przynosi smród z kominów. Nieraz sprawdzałem na Airly gdzie jest największe zanieczyszczenie. Zawsze były to Babice, Broszkowice i Przeciszów.

 18. Gospodarka oparta na wiedzy i usługach nie – bo MUP to „bizantyjskie wydatki”.
  Synthos nie – bo „śmierdzi”.
  Auschwitz nie – bo „korki”.
  Nicromet nie – bo „śmierdzi”.
  Spalarnia nie – bo „śmierdzi i korki”.

  Nie odmawiam niektórym z tych argumentów pewnej racjonalności ale… ludzie z czego wy chcecie żyć w tym Oświęcimiu skoro żadne działania gospodarcze wam nie pasują ?

 19. A pamiętacie jak pan Piotr dzielnie blokował budowę wiaduktu w ciągu DK 44 ? Ech, młodzi wtedy byliśmy.

 20. Więcej smrodu! Więcej tirów! Jestem za…A nawet przeciw.

 21. W Przeciszowie już nie ma czym oddychać. Coraz więcej ludzi choruje na astmę. Zablokowalismy kopalnie, zablokujemy spalarnie. Damy radę.

 22. Myślę że władze miasta i powiatu nie dopuszcza do tej inwestycji. Bez tego ruch na drogach spory a trucie środowiska spalarnią zwięszy mózg. Interes tej inwestycji to tylko wieksze zyski dla właścicieli Synthosu. Mieszkańców mają gdzieś.

 23. @Jurek. Skoro nie możesz się już doczekać…Nie znam się na spalarniach śmieci. Jeśli będzie dymić to przynajmniej w 75% wszystko poleci na Porębę,Polankę i Przeciszów. Jeśli nie będzie dymić to tym lepiej. Oby tylko nie działała tak jak Nikromet, przez dzień wszystko w jak najlepszym porządku,w nocy zaś zbiera na wymioty od samego smrodu.

 24. Sprzedaż bije rekordy przy zmniejszeniu zatrudnienia o połowę? To ciekawe. Myślę, że to dlatego, bo Niemcy, Żydzi, lewacy albo elity kradną. Co myślicie?

 25. Brak korony a co włodarze maja do zakładów? Ty jak komunista chcesz zawiadywać cudzym majątkiem. Od rozwiązywania problemów pracowniczych są związki zawodowe. W tym osławiona Solidarność pod wodzą Dudy. Pisz do niego.

 26. Spalarnia dzięki temu że firma zabrała wszystkim pracownikom premie , wczasy pod gruszą i wysyłają na postojowe pracowników na 50% a sprzedaż taka duża że biją rekordy ale powiedzieliśmy ludziom że jest covid 19 BRAWO DLA WŁODARZY !!!!

 27. Drodzy rodacy, skoro nie chcecie spalarni, to produkujcie mniej śmieci. Proste ja sznurek w kieszeni.

 28. To nie tylko spalarnia ale dodatkowe setki tirów dziennie. Waszym zdaniem to nie szkodzi środowisku i mieszkańcom? Współczuję mieszkańcom w pobliżu dróg dojazdowych.

 29. Wysypisko śmieci jest kosztowne, ponieważ rząd łatając dziury w budżecie wymyśla coraz to większe „podatki ekologiczne”. Synthos potrzebuje spalarni dla pozyskiwania dla siebie energii, która stale drożeje wskutek kolejnych podatków ekologicznych.

 30. Ktoś ma nas za kompletnych głupków twierdząc że Wielka spalarnia śmieci nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Te komentarze ZA sa na zlecenie Synthosu nie widzicie tego?

 31. Oddanie spalarni koniec września 2022. Listopad 2022 mieszkańcy Oświęcimia w Uwadze na tvn

 32. Dlaczego nie wysypisko? Po 20 latach utworzy się góra, na której można posadzić las. Bardzo ekologiczne. Za sto lat ze śmieci zostaną kawałki szkła.

 33. Współczuję mieszkańcom Dworów i Wlosienicy. Tylko nie tłumaczcie mi ze nowoczesna spalarnia nie oddziałuje na środowisko, bo to nieprawda. Miała być budowana farma fotowoltaiczne, mała elektrownia atomowa ale wybrali spalarnie śmieci które będą złożone przez tiry z połowy województwa. Mam nadzieję że Starostwo jednak te smirdzacą inwestycję zablokuje.

 34. @jurek

  Niestety, nie na wszystkim się znam,
  I nie każdą wiadomość komentuję,
  Poczucia humoru, w nadmiarze mam,
  A Panu, jak widać, go brakuje…

  Pozdrawiam i wiecej uśmiechu na codzień życzę

 35. @jurek.Pan komentuje jako ten, który na wszystkim się zna, czy nie zna? Ma Pan wyrobiona opinię na temat spalarni, więc się zna. Spalarnię blokują, a jakże, organizacje ekologiczne, dla których kilometry śmietnisk są ok.

 36. Zgadzam się z panem Piotrem, po wpisie poznaję pana z jednej z organizacji co walczy żeby spalarni nie było. Życzę wytrwałości, cierpliwości i oczywiście gratuluję dotychczasowych efektów działań. A teraz oczekuję bzdurnych wpisów ludzi typu masterkosa , stefan b.- panowie Wy się na wszystkim znacie i komentujecie każdą wiadomość na tym portalu. Ufam jednak w tym wypadku wiedzy p. Piotra .

 37. @oświęcimer To oczywiste, skoro w Polsce instalator zarabia dużo więcej niż inżynier.

 38. Wniosek z przyczyn formalnych podobno odrzucił w zeszłym roku Niedziela. Pewnie dlatego, że przewały na cenach śmieci zmniejszyły by się.

 39. Nareszcie dobra wiadomość. Ciekawe, czy blok gazowy będa kontynuować w związku ze spalarnią.

 40. W Polsce znaczna część „januszy” ekologii segreguje śmieci. Na te co do lasu i te co do pieca. Te co do pieca dzielą sie na te co pali się za dnia i te co pali się nocą. W sumie nowoczeny to nowoczesny „janusz” przechowuje śmieci w chmurze…

  A tak na poważnie to nowoczesna spalarnia jest dobrą alternatywą. Ciekawe jakie zdanie na ten temat mają „zieloni” eko terroryści?

 41. Na razie nie mają pozwolenia na budowę i nie zanosi się żeby je dostali. Polecam artykuł na Portalu Samorządowym, jest trochę więcej informacji niż w komunikacie NFOŚiGW portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/oswiecim-63-mln-zlotych-dotacji-na-budowe-spalarni,178442.html

 42. Zapraszam do dyskusji na facebook.com/groups/896498430434378/permalink/2902354033182131/

 43. Druga, już mniej optymistyczna, konkluzja. Polska przez te ostatnie 30 lat jednak nie przestała być krajem zacofanym skoro nawet to palenia śmieci potrzebujemy technologii zagranicznych…

 44. Spalarnia, żeby działała, będzie musiała przyjmować kazdego tygodnia dziesiątki TIRów pełnych śmieci. Odpady ze spalarni będą niewiele mniejsze niż obecnie miasto produkuje śmieci. Idę o zakład, że wylądują wszystkie na naszym wysypisku. Tak oto zamienimy zwykłe komunalne śmieci na koncentrat odpadów przemysłowych. Zamienił stryjek siekierkę na kijek.

 45. Tyle, że spalarnia nie rozwiązuje problemu wysypiska, bo spalarnia potrzebować będzie RDF a nie śmieci z kubła

 46. Zatrudnijcie tam dziadka piromana i bedzie po sprawie🙂Tyle wygrac:)

Send this to a friend