Informacje

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar odpowiada na hejt

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar odpowiada na hejt w mediach społecznościowych po ponownym zawieszeniu ukraińskiej flagi na Kopcu Kościuszki. Zobacz jego apel o przyzwoitość i odpowiedzialność.

Wojewoda małopolski zawiesza flagę ukraińską
Wojewoda małopolski zawiesza flagę ukraińską

Wstęp

Szanowni hejterzy, piewcy nienawiści, niewyżyci miłośnicy obrażania!

„Powiesić Klęczara” – to jeden z komentarzy, które znalazłem pod wpisem w mediach społecznościowych o tym, że dziś wspólnie z prezesem Komitetu Kopca Kościuszki prof. dr. hab. Piotrem Doboszem oraz konsulem generalnym Ukrainy w Krakowie Wiaczesławem Wojnarowskim umieściliśmy na Kopcu Kościuszki ukraińską flagę.

Reakcja na Hejt

Czy mnie to poruszyło? Czy poruszyły mnie te wszystkie komentarze? Ten hejt, który się wylał? Hejt, a może należałoby powiedzieć po prostu ściek? Jestem odporny. Polityka to twarda gra. Ale są granice, których się nie przekracza. To granice przyzwoitości.

Mam przekonanie, że są tacy, którym to się podoba: „Powiesić Klęczara”. Tacy, którzy chcieli takie nastroje wywołać. Tacy, którzy byli świadomi, że kto sieje wiatr, zbiera burzę…

Apel do Odpowiedzialności

Czy o to Panu chodziło, Panie Braun?Powiesić Klęczara”??? Są rzeczy, których Pan nie wyreżyseruje do swoich filmików. Są rzeczy, które mogą się wymknąć spod kontroli. Urządzić spektakl jest łatwo. Zwłaszcza jeśli koniecznie chce się grać w nim główną rolę. Wywołać zainteresowanie, wywołać poklask marnymi politycznymi harcami. Ale miarą przyzwoitości jest znać granice.

Wolność słowa to nie dowolność. Wolność słowa to wolność wyrażania opinii, ale zgody na szerzenie mowy nienawiści nie ma. Mógłbym teraz wpisać się w „gadżetową” konwencję rzeczonego posła. Wystąpić z „gadżetem” będącym populistyczną odpowiedzią na jego spektakl. Z „gadżetem”, na którym nawet mógłbym zbierać podpisy. Wyobraźnia podsuwa propozycje…

Refleksja nad Symbolami

Skupię się jednak na refleksji. Sprawa jest poważna. Nie niszczy się symboli. A takim jest flaga na Kopcu Kościuszki. Nie nakręca się spirali hejtu, które prowadzą do: „Powiesić Klęczara” i tym podobnych stwierdzeń. I nie przekracza się granic przyzwoitości.

Podsumowanie

Wolność słowa to fundamentalna wartość, ale nie może być pretekstem do szerzenia nienawiści. Granice przyzwoitości muszą być respektowane, a symbole szanowane. Nie możemy pozwolić na to, by hejt i nienawiść dominowały w naszych dyskusjach społecznych. Jako społeczeństwo musimy pamiętać, że wolność to także odpowiedzialność za słowa i czyny.

Zachęta do Komentowania

Jakie są Twoje przemyślenia na temat hejtu w mediach społecznościowych i granic wolności słowa? Podziel się swoimi opiniami w komentarzach poniżej. Twoje zdanie jest ważne i może pomóc w kształtowaniu zdrowego dialogu społecznego.

Wojewoda małopolski
Krzysztof Jan Klęczar

Poprzedni artykułNastępny artykuł

44 komentarze

 1. Nie każdy jak Ty uwielbia Ukrainę
  i przypuszczam również banderowców,
  którzy stanowią w tym kraju
  siłę wiodącą.

 2. Nie jesteś Ukraincem,
  tylko mało inteligentnym
  i niewykształconym Polakiem.

 3. @realista
  kamracko-konfiasty trollu ze mnie taki Ukrainiec jak z ciebie polski patriota, ruski śmierdzący trollu. Musisz sie bardzo postarać, bo argumenty w rodzaju – NIE, BO TY… juz w szkole podstawowej nie działają, a ty dalej swoje. Durnyś ruski trollu

 4. Szary zamordowaliście setki tysięcy bezbronnych Polaków, kobiety i dzieci aby utworzyć swoje państewko. Nabijaliście na widły małe dzieci i dalej czcicie kult zbrodniarza Bandery. Dlatego powinieneś teraz siedzieć w okopach i bronić waszej niepodległości a nie czilować się zagranicą. Co ci pomoże flaga ukraińska na kopcu w Krakowie? Nic. Więc ruszaj na front i zrób coś dla swojego kraju.

 5. Najbardziej wspomożemy Ukrainę wysyłając Zełeńskiemu wszystkich jego obywateli powyżej 18 roku życia. To jest jedyne i prawdziwe wsparcie Ukrainy. Co z tego że damy im broń jak nie będzie miał kto walczyć. Dlatego należy podpisać z Zełeńskim umowę aby każdy obywatel Ukrainy powyżej 18 roku życia był zatrzymywany w Polsce i całej UE przez policję i odsyłany do ojczyzny, gdzie przyda się najbardziej. Tak przyczynimy się do zwycięstwa nad Putinem.

 6. @realista
  i jeszcze jedno kamracko-konfiaty ruski trollu, nie rozumiesz czym jest deportacja i kiedy można ją orzec. Wbrew twoje opinii ruski trollu w tym kraju obowiązuje prawo.
  Zapytaj o szczegóły swojego oficera prowadzącego, jeżeli ci nie wytłumaczy to będzie oznaczać, że nie przedstawiasz dla niego większej wartości.

 7. @realista
  kamracko-konfiasty ruski trollu pisze do ciebie tak, żebyś miał szansę zrozumieć. Kamrackie szambo nigdy nie rozumiało czym jest choćby humanitaryzm.
  Wiem, to dla ciebie trudne słowo ruska onuco, na to, że zrozumiesz czym jest choćby statystyka nie liczę. Już twój oficer prowadzący o to dba.

 8. @ A co ma piernik do wiatraka. Ukraińcy są tutaj gośćmi. Jak gość źle zachowuje się w twoim domu to się go wyprasza. A w swoim domu gospodarz ma inną range niż gość. Dlatego każde złamanie prawa przez obcokrajowców na terenie RP powinno kończyć się deportacją. Szczególnie młodych Ukraińców tak bardzo potrzebnych na froncie. Przecież ich prezydent ich szuka i potrzebuje.

 9. Przebywających na terenie Polski Ukraińców jest w stosunku do liczby Polaków około 4-5%. Dokładnie taki sam jest odsetek ukraińskich sprawców wypadków i kolizji drogowych. Jak to się ma do twojej tezy, że tępi, brudni, głupi, bezczelni i pijani Ukraińcy powodują w Polsce nadmiarową liczbę wypadków drogowych?

 10. Chciałbym cię pisorku poinformować, że w ubiegłym roku odnotowano w Polsce 20 936 wypadków drogowych i 365 991 kolizji. Zakładam, że sprawcami byli w większości Polacy?

 11. „Pisiorku”,
  chciałem Cię również poinformować, że w dniu 6 czerwca 2024 r., policjanci pilnowali bezpieczeństwa na osiedlu Chemików w Oświęcimiu. Tuż po godzinie 5, na ulicy Dąbrowskiego, zauważyli samochód marki Opel, którego kierowca nie trzymał prostego toru jazdy. Funkcjonariusze włączyli sygnały uprzywilejowania, dając kierowcy sygnał do zatrzymania się. Po zjechaniu pojazdu na pobocze, przystąpili do kontroli drogowej. Za kierownicą opla siedział 44-letni obywatel Ukrainy. Mundurowi, wyczuwając woń alkoholu, poddali go badaniu, które wykazało 1 promil alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany.

 12. „Pisiorku”
  chciałem Cię poinformować, że według sprawozdania polskiej Komendy Głównej Policji za ubiegły rok Ukraińcy spowodowali w Polsce 944 wypadki oraz nieco mniej niż 18 tys. kolizji.

 13. Wzajemnie.
  „Koło Radomska Ukrainiec potrącił kobietę” – i to jest dla konfiarzy news. Jarają się tym i wklejają wzajemnie ile wlezie. „W tym samym czasie stu innych polskich kierowców potrąciło sto innych kobiet” – ale to już dla konfiarzy żaden news nie jest.

 14. Z malpa nie ma co „dyskutowac”… jak tusk powiedzialby, ze gowno jest slodkie to wymyslilby milion bajek, ze tak jest…

 15. Do @
  Nie współczuj moim!!!. Współczuj swoim że maja takiego zjeba za ojca który we wszystkich obywateli Polskich widzi przekupionych trolli Putina bo w swojej małpiej pustej łepetynie ( być może zjebanej szczepionkami ) nie jest w stanie po prostu uwierzyć że nie wszyscy Polacy pałają miłością do tzw. „przyjaciół” z Banderolandu. Sobie współczuj!!! idioto.

 16. @
  Za to Ukraina nie musi wydawać ani jednej hrywny żeby u takich ojkofobów siać dezinformację, że każda krytyka Ukrainy jest jednoznaczna z popieraniem Putina. Jak widać na twoim przykładzie działa to bardzo dobrze.

 17. Rodzic – po przeczytaniu twojego ostatniego wpisu szczerze współczuję twoim dzieciom. O ile je oczywiście masz.

  Putin wydaje miliardy rubli na dezinformację w sieci, z częściowym jak widać niestety powodzeniem. „W Pcimiu pijany Ukrainiec spowodował wypadek, to straszne, to skandal”. „W Ustrzykach Ukrainiec wszedł do sklepu i ukradł telewizor. A policja nic nie robi bo to Ukrainiec”. „Byłam wczoraj u dentysty i widziałam tam dwie Ukrainki. Ciekawe skąd mają pieniądze gdy, jak każdy wie, dziś dentyści tacy drodzy”. „Polskie dzieci czekają w szpitalach na operacje całymi miesiącami, podczas gdy Ukraińcy są przyjmowani od razu poza kolejką. Wiem o tym od mojej stryjecznej kuzynki, której cioteczna siostra jest pielęgniarką i sama to widziała”.
  I tak dalej.

 18. Szary pięknie pokazujesz tą wschodnią klasę i wychowanie. Jako jedyny nie potrafisz wypowiedzieć się z godnością tylko wyzywasz innych. Dla takich jak ty na pewno warto poświęcić rozwój i bezpieczeństwo Polski. Zero szacunku.

 19. Daliśmy Ukraińcom około 300 prawie czterdziestoletnich przestarzałych i zużytych czołgów t-72, które i tak trzeba by wkrótce wycofać z linii i przetopić na żyletki. Daliśmy 14 czołgów leo-2 w najstarszej wersji, dla pozoru, że przekazujemy też nowszy sprzęt. Daliśmy trochę (nie wiadomo oficjalnie ile) starych bwp-1 i starych new, generalnie dużo postsowieckiego złomu. Trochę nowych karabinków grot wczesnych wersji do przetestowania. 18 nowoczesnych haubicoarmat krab. Tyle.
  Więc bez przesady, nie mamy aż tak bardzo czego żałować i aż tak bardzo się tą pomocą chwalić.

 20. @do 2
  Uwierz mi na słowo ty głupi huju do twojego poziomu nie da się nikogo sprowadzić. Nie znam nikogo kto by miał tak zryty ideowo beret przez Ukraińców. Kto by tak postrzegał tych dla których ważniejszy jest własny kraj i ojczyzna niż Ukraińscy fałszywcy którzy za okazana pomoc wbili by ci ty ciemniaku nóż w plecy gdyby mieli w tym swój interes.

 21. Szary dlaczego nie jesteś na froncie i nie wspierasz swoich rodaków? Nie walczysz o niepodległość Ukrainy? Tylko bawisz się bezpiecznie zagranicą gdy twoi bracia giną? Zełeński potrzebuje cię tam na miejscu a nie tutaj. Pewnie chętnie posłałbyś tam całe wojska NATO byle samemu nie bronić ojczyzny i żyć wygodnie tutaj.

 22. Ładnie was Ukraińcy wyszkolili. Oddacie wszystko co macie, sprzedacie swoje rodziny a oni dalej będą na was pluć i nazywać Lachami. Nawet osoby dbające o własny kraj bardziej niż o obcy nazywacie ruskimi trolami. To kim wy jesteście? Ojkofobami? Chyba tak. Widać, że nie potraficie myśleć samodzielnie tylko jesteście trzymani na smyczy mediów. Żal mi was, że jesteście takimi pelikanami łykajacymi wszystko co leci. Ciekawe jak to jest widzieć świat zero-jedynkowo. Albo oddajesz wszystko co masz, gospodarkę narodową i sprzęt wojskowy Ukraińcom albo jesteś ruską onucą. Naprawdę trzeba być bardzo ograniczonym umysłowo żeby dawać sobie wciskać takie postrzeganie świata.

 23. @małpiciel
  patrz pan, jak masz odpowiednią stymulację to gadasz z sensem.
  Precz z ruskimi trollami.

  @waikiki, rodzic
  nie rozmawiam z idiotami, szczególnie na pasku ruskich, Powód jest prosty, nie chcę pożyteczni (dla ruskich) idioci, żebyście sprowadzili mnie do swojego poziomu, a potem pokonali doświadzeniem.
  a przy okazji j*bał was pies.

 24. @ Realista
  @ Prawda w oczy kole

  Trzymajta się tam na tym kremlu…

 25. Widzisz fake news o tym, że Polska zamierza wysłać swoich żołnierzy na Ukrainę krąży od jakiegoś czasu po sieci. Co z tego, że rząd zaprzecza. Prymitywny ale jak widać skuteczny ruski środek ogłupiania łatwowiernych.

  Jeżdżą furami. No tak, a powinni byli zostawić swoje samochody i przyjechać taczkami, tak? W kufajkach i w dziurawych butach? Wtedy poczuł byś się lepiej.

  Ukraińcy powodują wypadki samochodowe, kradną i rabują. To całkiem tak jak Polacy w UK, zdaniem bardzo wielu Brytoli.

 26. Tak małpisynu współczujemy, ale to nie znaczy że mamy zażynać własną gospodarkę aby im pomagać. Dalismy już wystarczająco, a oni ciągle chcą więcej jednocześnie oskarżają nas że pomagamy Putinowi. To jest wdzięczność? Mamy wysyłać naszych chłopaków na wojnę na Ukrainie kiedy to miliony zdrowych młodych Ukraińców bawi się w UE? Widziałeś jakimi furami jeżdżą po Polsce? Ponadto co chwilę słyszymy o kolejnym pijanym Ukraińcy który rozjeżdża naszych obywateli, albo kradnie, gwałci, zabija itd. Za takie coś powinna być od razu deportacja na pierwszą linię frontu. Ale zarówno PIS i PO są za cięcy w majtach. Kosiniak już ma plecak spakowany, a nasze chłopaki pójdą walczyć za majątki ukraińskich oligarchów.

 27. „Pisiorku”,
  współczujemy, ale to są Ukraińcy
  ze wschodniej Ukrainy, którzy z ludobójstwem
  Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej
  nigdy nie mieli nic wspólnego
  i wręcz te zbrodnie banderowskie potępiają.

 28. @
  Magnateria orała zarówno polskich chłopów jak i Ukraińców. Jednak Polacy umieli się odnaleźć w tej rzeczywistości i radzili sobie znacznie lepiej od wschodniomentalnych Ukraińców. Gdy polscy chłopi porządkowali swój majątek, budowali solidne domy i rozbudowywali trzody to Ukraińcy im tego zazdrościli. Pytanie czy za krzywdy wyrządzone przez Panów ziemskich sąsiedzi musieli zarzynać bestialsko bezbronne dzieci chłopskie i wstępować do SS Galizen? Nie zapominajmy, że te tereny przed wiekami zasiedlali głównie zbiegowie, przestępcy i inne antyspołeczne jednostki. To w połączeniu z napływowa ludnością wschodu ze wschodnim barbarzyństwem dało taką ukraińską mieszkankę krwi, które objawiła się w bestialskim zażynaniu bezbronnych dzieci, kobiet i starców. Nawet naziści dziwili się jak można było przeprowadzić takie ludobójstwo ludności cywilnej. Jeszcze gdyby za to przeprosili, wyrzekli się Bandery i pozwolili na ekshumacje to byłby sens aż takiego pomagania temu krajowi. Ale oni dalej tkwią w kulcie Bandery, a my z naszych podatków ich wspieramy bardziej niż własnych obywateli. To jest skandal.

 29. Nawet wielowiekowa nienawisc do kogos nie jest zadnym wytlumaczeniem nabijania na widly kobiet, starcow i dzieci. Jedynie chory czlowiek na rowni z mordercami moze probowac rozmywac odpowiedzialnosc katow.

 30. A tak zwyczajnie, po ludzku – nie współczujecie po prostu ukraińskim cywilom, w których domy i bloki takisyn putin wali tysiącami rakiet i bomb z dronów?

 31. @@”Pisiorek” – rzeczone czterysta lat spowodowało, że głównym wrogiem dla wszystkich Ukraińców, chłopów i inteligentów, byli zawsze Polacy. Prawie cała ich historia jako narodu to historia prześladowania przez „polskich panów” i walki z Polakami. Tak też wgląda ich narodowa literatura: my mieliśmy Sienkiewicza, którego Zagłoba gardził ukraińskimi „chamami”, a oni swojego Tarasa Szewczenkę. Doszła do tego propaganda kleru, fanatyków z OUN i nienawiść ukraińska eksplodowała kiedy była taka możliwość w czasie II wojny.

  Dziś albo uda się tę nienawiść przezwyciężyć albo i nie. Bez względu jednak na to Ukraińcy walcząc z Rosjanami walczą – może nawet nie mając takiego zamiaru – w interesie Polski. A na przyszłość – ktoś spodziewa się, że Ukraińcy uderzą i rozpoczną wojnę z Polską o Przemyśl? Pewnie tacy szurnięci konfiarze gdzieś tam są.

 32. Jezeli ktos widzi jakiejolwiek usprawiedliwienie dla bestialskich mordow cywili, w tym kobiet i dzieci jest zwyklym gnojem. Nie zasluguje na zaden szacunek na rowni z mordercami…

 33. Przecież jak Polska została zaatakowana w 1939 roku przez Niemcy i Rosjan to Ukraińcy od razu przybyli z pomocą humanitarną i przyjmowali polskie rodziny pod swój dach, wieszali polskie flagi w imię solidarności itd? Prawda? Prawda panie Klęczar?

 34. Ciekawe co Ukraińcy zrobiliby z Klęczarem i jego królikami na Kresach wschodnich w 1943r. Wtedy Ukraińcy też coś polskiego wieszali. Ale nie były to polskie flagi na masztach a polskie dzieci na widłach… O tym „hejcie” to już nie wolno wspominać bo od razu jest się ruską onucą.

 35. „Pisiorku”,
  masz wypaczony pogląd na historię
  i zupełnie nie znasz zbrodni ludobójstwa popełnionego
  przez Ukraińską Armię Powstańczą na biednych chłopach
  polskich, zamieszkujących Wołyń i Galicję Wschodnią,
  których banderowcy wymordowali około 150 tysięcy
  i do dzisiaj ofiary tej banderowskiej rzezi
  nie mają grobów, ponieważ władze ukraińskie nie
  pozwalają na ekshumacje ich szczątków.

 36. Anonimowi przydałaby się lekcja z historii czterystu lat wyzysku, chłostania i poniżania ukraińskich chłopów przez polską szlachtę, traktującą ich jak niewolników. Ukraińcy nas z tego powodu nie pokochali? Dziwne.

 37. Panu Wojewodzie Klęczarowi należy zrobić egzamin z historii mordów popełnionych na Polakach przez UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, może wtedy zastanowi się nad swoją nadmierną przyjaźnią do Ukrainy, która do dzisiaj nie pozwala na ekshumacje polskich ofiar banderowskiego ludobójstwa.

Send this to a friend