Kultura

POWIAT. Słowa „Nigdy więcej” ciągle są aktualne

Udział w tradycyjnym korowodzie ulicami Dachau, wizyta w dużym, rodzinnym, ekologicznym gospodarstwie, upamiętnienie kilkudziesięciu tysięcy ofiar niemieckich nazistów w obozie koncentracyjnym w Dachau – to główne punkty sierpniowej wizyty delegacji Powiatu Oświęcimskiego w partnerskim Powiecie Dachau.

– Wizyta w naszym partnerskim Powiecie Dachau również w tym roku dostarczyła naszej delegacji wielu nowych wrażeń i doświadczeń. Uczestniczyliśmy w święcie Dachau, biorąc udział w korowodzie prezentującym gminy powiatu, piękne stroje, radość z zakończonych żniw i rodzinne tradycje. Byliśmy pod wrażeniem dumy z noszonego stroju i kultywowania tradycji przez wszystkie pokolenia mieszkańców powiatu – relacjonuje Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, która wraz z przewodniczącym Rady Powiatu w Oświęcimiu Kazimierzem Homą, skarbnikiem Powiatu Katarzyną Wanat, sekretarzem Powiatu Beatą Chmielowską i radnym Powiatu Wojciechem Kajdasem uczestniczyła w kilkudniowej wizycie w Bawarii.

Podczas kilkudniowego pobytu na południu Niemiec delegacja odwiedziła największe, rodzinne gospodarstwo ekologiczne Powiatu Dachau, liczące ponad 230 ha. Gospodarze pracują w oparciu o płodozmian, zajmują się m.in. hodowlą krów, uprawą zbóż i produkcją biogazu.

– Ważną częścią naszej wizyty było wspólne upamiętnienie i wspomnienie, z naszymi niemieckimi partnerami, ofiar przemocy narodowosocjalistycznej w Muzeum – Miejscu Pamięci Dachau – dodaje Teresa Jankowska.

Obóz koncentracyjny Dachau, który został utworzony przez nazistów 22 marca 1933 r., na terenie zamkniętej fabryki prochu i amunicji, funkcjonował tu przez dwanaście lat.

W obozie głównym i jego podobozach przetrzymywano przeszło 200 tysięcy więźniów ponad 40 narodowości. Co najmniej 41,5 tys. osób zmarło na skutek głodu, chorób, tortur, morderstw oraz następstw przebywania w obozie koncentracyjnym.

KL Dachau stało się miejscem kaźni tysięcy Polaków, a szczególnie polskiej inteligencji i duchowieństwa.

– Słowa „Nigdy więcej” ciągle są aktualne i praca nad wartościami takimi jak wolność, demokracja, otwartość, nieobojętność jest ważną częścią naszej partnerskiej współpracy i wielu wspólnych projektów – podkreśla Teresa Jankowska.

Fot. zbiory delegacji / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. Pamiętam w życiu takie dni
  W kąciku był mój dom
  Maleńką panią byłam w nim
  O jakże cudny był mój świat
  Beztrosko mijał każdy dzień
  Jak w najcudniejszym śnie

  Laleczki moje laleczki
  Haj lili, haj lili haj lo
  Śpiewały ze mną piosneczki
  Ze mną tańczyły w krąg
  Najśmieszniej tańczył miś szary
  I malutki murzynek Dżo
  Haj lilli, haj lili haj li haj lo
  Haj lilli, haj lili haj lo
  Haj lilli, haj lili haj li haj lo
  Haj lilli, haj lili haj lo

 2. Ile to kosztowało? Jakie są efekty tego wyjazdu? Gdzie tak krótkie gatki można kupić?

 3. Dla dobrego piwa, sky no limit. Szlaki piwne po Bawarii przetarł były starosta Zbyszek S. Dziękujemy. Wdzięczni mieszkańcy.

 4. Jakieś efekty dla powiatu oświęcimskiego? Ile ten wyjazd kosztował mieszkańców powiatu?

Send this to a friend