Informacje

Nowy punkt wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku Kraków Airport

Nowy Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków Airport otwarty! Dowiedz się, jak otrzymać paszport tymczasowy przed podróżą. Zobacz szczegóły i uniknij stresu!

Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków Airport

Nowy Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków Airport

Gdzie jest mój paszport? To pytanie niestety pada na lotnisku tuż przed odlotem na wymarzone wakacje. Zapomniany dokument, kradzież lub nieważny paszport mogą spowodować ogromny stres. Aby tego uniknąć, z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice zaczął działać Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych.

Uroczyste Otwarcie Punktu

W uroczystym otwarciu Punktu udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W wydarzeniu uczestniczyli również dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda i p.o. prezesa Zarządu Spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice Łukasz Strutyński.

Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków Airport

Drugi Punkt w Polsce

Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na lotnisku Kraków Airport jest drugim takim punktem w Polsce, po Lotnisku Chopina w Warszawie. Dzięki koordynacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji liczba takich punktów ma wzrosnąć, obejmując także Gdańsk i Katowice.

Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków Airport
Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków Airport

Kto Może Otrzymać Paszport Tymczasowy?

O paszport tymczasowy może starać się wyłącznie osoba będąca polskim obywatelem, która dysponuje ważnym biletem lotniczym i:

  • utraciła lub zapomniała zabrać ze sobą dokument tożsamości,
  • odkryła, że posiadany dokument tożsamości utracił ważność lub jest zbyt krótki do odbycia podróży.

Wniosek o paszport tymczasowy należy złożyć nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowanym wylotem.

Wymagane Dokumenty

Aby otrzymać szybki paszport tymczasowy, potrzebne będą:

  • dokument potwierdzający tożsamość (jeśli posiadasz),
  • ważny bilet lotniczy,
  • fotografia do paszportu,
  • dowód uiszczenia opłaty paszportowej w wysokości 30 zł.

Godziny Otwarcia i Lokalizacja

Punkt Wydawania Paszportów Tymczasowych na Lotnisku Kraków Airport zlokalizowany jest w terminalu pasażerskim na poziomie +1. Jest otwarty od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30.

Pilotażowy Punkt w Warszawie

Pierwszy taki punkt uruchomiony został 20 kwietnia 2023 roku na Lotnisku Chopina w Warszawie. Od otwarcia wydano blisko 11 tys. paszportów tymczasowych, z największym zainteresowaniem w okresie wakacyjnym.

Warto Pamiętać

Szybkiego paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która nigdy nie posiadała paszportu lub dowodu osobistego z numerem PESEL. Dokument nie zostanie także wydany dziecku bez zgody drugiego rodzica.

Z myślą o Mieszkańcach

Paszporty w Małopolsce można wyrobić w Oddziale Paszportowym w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie oraz w trzynastu Terenowych Punktach Paszportowych. Od początku roku wydano już 146 tysięcy paszportów, co świadczy o dużym zainteresowaniu obywateli.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Wizę od pisiorków też będzie można od razu kupić? Wawrzyk będzie sprzedawał, czy może sam Rau osobiście?

Send this to a friend