Informacje

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut otrzymuje wotum zaufania i absolutorium za 2023 Rok

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut otrzymał wotum zaufania i absolutorium za 2023 rok. Poznaj szczegóły budżetu, inwestycji i wydatków miasta w minionym roku.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut Otrzymuje Wotum Zaufania i Absolutorium za 2023 Rok
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut Otrzymuje Wotum Zaufania i Absolutorium za 2023 Rok

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut Otrzymuje Wotum Zaufania i Absolutorium za 2023 Rok

Podczas czerwcowej sesji Rady Miasta, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przedstawił raport o stanie miasta i otrzymał wotum zaufania. 15 radnych poparło przedstawiony przez prezydenta kierunek zarządzania miastem, w tym radni z Koalicji Obywatelskiej, KOS 2018, Przyjazny Oświęcim oraz jeden radny z PiS Nowy Oświęcim. Trzech radnych z PiS Nowy Oświęcim głosowało przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Zatwierdzenie Sprawozdania Finansowego za 2023 Rok

Kolejnym punktem sesji było zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 rok oraz sprawozdania z wykonania budżetu. Uchwała absolutoryjna została przyjęta 16 głosami, a 5 radnych z PiS Nowy Oświęcim wstrzymało się od głosu. Pozytywną opinię w sprawie udzielenia absolutorium oraz sprawozdań finansowych wydała wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie oraz Komisja Rewizyjna.

Prezydent Janusz Chwierut Komentuje Wyniki

Prezydent Chwierut podkreślił, że mimo niepewnych czasów, miasto zakończyło rok na plusie, wykonując dochody w ponad 100% i wydatki w ponad 96%. Osiągnięto dodatni wynik budżetu z nadwyżką ponad 4,5 mln zł, a dług miasta zmniejszył się o 8,4 mln zł do 54,32 mln zł.

Inwestycje i Rozwój Miasta

W 2023 roku Oświęcim zrealizował inwestycje na ponad 34,5 mln zł, co stanowi 13% wydatków budżetu. Do kluczowych inwestycji należała budowa żłobka i przedszkola, zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Bulwary, budowa ulicy Krasińskiego oraz przebudowa ul. Pod Borem i ul. Koszykowej. Miasto udzieliło również pomocy finansowej na zakup mammografu oraz poprawiło dostępność komunikacyjną do krytej pływalni.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut Otrzymuje Wotum Zaufania i Absolutorium za 2023 Rok
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut Otrzymuje Wotum Zaufania i Absolutorium za 2023 Rok

Wydatki w Wybranych Obszarach

 • Transport: Ponad 40 mln zł na lokalny transport zbiorowy, dotacje dla powiatu oraz remonty dróg.
 • Gospodarka Mieszkaniowa: Ponad 14 mln zł na gospodarkę gruntami, nieruchomościami oraz zasobami mieszkaniowymi.
 • Administracja Publiczna: Ponad 18 mln zł na utrzymanie Urzędu Miasta, Rady Miasta, rad osiedli oraz promocję miasta.
 • Oświata: Ponad 76 mln zł na finansowanie oświaty, z czego subwencja oświatowa pokryła tylko 36% wydatków.
 • Pomoc Społeczna: Ponad 18 mln zł na zasiłki, alimenty, funkcjonowanie Środowiskowego Domu Samopomocy, Dziennego Domu Pomocy oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
 • Program Rodzina: Ponad 22 mln zł na świadczenia rodzinne i Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
 • Gospodarka Komunalna i Ochrona Środowiska: Ponad 22 mln zł na utrzymanie kanalizacji, gospodarkę odpadami, utrzymanie zieleni i oświetlenie ulic.
 • Kultura i Ochrona Dziedzictwa Narodowego: Ponad 11,1 mln zł na dotacje dla instytucji kultury.
 • Kultura Fizyczna: Ponad 18 mln zł na utrzymanie obiektów sportowych.

Podsumowanie

Prezydent Janusz Chwierut podziękował radnym, pracownikom urzędu oraz mieszkańcom za wspólne działania na rzecz rozwoju miasta. Wyraził nadzieję na kontynuację pozytywnych działań w kolejnych latach, podkreślając, że wspólna praca przyczynia się do poprawy jakości życia w Oświęcimiu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

21 komentarzy

 1. Jest za to wielki plakat z Szydłową przy zjeździe ze starego mostu. Ciekawe po co?

 2. A mnie interesują szczegóły.
  Jeśli wydajemy na kulturę i sport prawie 30 milionów, to co z tego mają mieszkańcy?
  Administracja Publiczna – ile wydano na promocję miasta która nie istnieje.
  Jakie świadczenia rodzinne wypłaca miasto i ile osób obejmuje .
  Gospodarka Komunalna i Ochrona Środowiska – 22 mln – ile z tej kwoty miejskie – Składowisko Odpadów Komunalnych sp. z o.o. Wodociągi , ZUK ,PEC, przekazują jako sponsorzy na hokej

 3. Dlaczego tusk nie daje kasy chwierutowi nie widze bilbordów?

 4. „Pisiorku”, chcesz zaczarować rzeczywistość,
  podwyżki cen energii i gazu idą w górę,
  oby Ci tylko na nie wystarczyło pieniędzy.

 5. @Josef

  Dowiesz się.

  Wystarczy chcieć to samodzielnie sprawdzić. To żadna wiedza tajemna.

  No chyba, że jesteś tak leniwy, że nie chce Ci się kliknąć kilka razy…

 6. Dowiem się kto głosował ZA absolutorium i wotum zaufania z PiS i KOS? Bo nie chce już na tych ludzi głosować.

 7. Asie – ale doczytałeś? To są hurtowe jednodniowe ceny prądu dobrane przez pisowskich propagandzistów tak, aby wspierały ich hejterskie tezy. Natomiast – czytaj dalej:

  „W sobotę 11 maja hurtowe ceny prądu były więc rzeczywiście najwyższe w Polsce, ale powoływanie się na dane z jednego dnia nie jest reprezentatywne, ponieważ pozwala wybrać dane pod określoną tezę. Już następnego dnia – 12 maja – polska cena (61 euro/MWh) nie była najwyższa, ponieważ drożej było we Włoszech (76 euro/MWh). Natomiast 15 maja wyższe ceny hurtowe prądu niż w Polsce (63 euro/MWh) były już w Holandii (64 euro/MWh), na Węgrzech (65 euro/MWh), w Słowenii (82 euro/MWh), w Chorwacji (83 euro/MWh), w Bułgarii, Grecji, Rumunii (po 101 euro/MWh), we Włoszech (102 euro/MWh) i w Serbii (109 euro/MWh)”.

  Rozumiesz?

 8. Z wczoraj Asie – pis z pieniędzy kancelarii premiera Morawieckiego wydał 26,4 miliona złotych na „kampanie promocyjne” osiągnięć rządu, m.in. #Rodzina800plus, #NoweKonkrety, czy #RządoweInwestycjeBliskoLudzi2023. Pieniądze popłynęły głównie do mediów Ojca Inwestora.

 9. ht+tps://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rekordowa-wartosc-pozyczek-poza-bankami-na-tyle-polacy-jeszcze-sie-nie-zadluzyli/hwemtqt
  Polacy całym sercem za unią i popisem. Nareszcie w Europie.
  Pożyczki oczywiście na grilla

 10. ht+tps://dakowski.pl/kolejny-sukces-w-polsce-najdrozszy-prad-w-europie/
  Wspólne działania popisu żeby zajebać Polaków.

 11. @tutejszy Tubylec Opozycji nie ma . Idą ramie w ramię w okradaniu nas. raz ci, raz ci.

 12. Dajcie nazwiska tych którzy popierają pana Ch z KOS i PiS.

 13. Skandal – dodałbym jeszcze: hańba!!! Czy są tam jeszcze jacyś patrioci??? Czy może po prostu tylko zdrajcy!!! Polski i Narodu Polskiego???

  Dlaczego nikt nie zawnioskował aby sprawdzić, czy Chwierut nie korzystał z służbowej karty kredytowej płacąc za zabiegi botoksem i wybielanie zębów? Ile oświęcimskich milionów samorządowych pieniędzy przekazał kumplom z instytutów antypolskości na jakieś rzekome geotermie i ile willi oddał fundacjom reprezentującym obce Polakom interesy?

  Bez sprawdzenia tego wszystkie głosowania na radzie miasta są nielegalne; trzeba zrobić reasumpcję albo wnieść o sprawdzenie uchwały przez trybunał konstytucyjny.

  Niech żyje Polska!!!

 14. Którzy to radni Kos i PiS byli za? Poproszę o nazwiska. Skandal!

 15. Nie, ale Ciebie po tych podwyżkach,
  które dzisiaj się zaczęły,
  mogą wkrótce zawieźć do domu
  opieki społecznej.

 16. Czy już wiozą panią Witek do Krakowa by dokonała 5 reasumpcji?

 17. I gdzie ta silna opozycja PiSu? Gdzie ta oburzona zachowaniem radna KOS którą Chwierut publicznie zbeształ na ostatnim posiedzeniu RM poprzedniej kadencji (nomen omen w 2023 r.) -również była „ZA”!? Miarą siły obecnie rządzących jest totalna słabość opozycji. Przykre to, bo tak jest od lat i najwyraźniej nie ma szans by coś się zmieniło – ludzie narzekają a potem głosują „za”. Boją się zmian tylko tchórze i sprzedawczyki!

Send this to a friend