Informacje

Łukasz Kmita ponownie nie wybrany na Marszałka Województwa Małopolskiego

Łukasz Kmita ponownie nie wybrany na marszałka województwa małopolskiego. Radni mają czas do 9 lipca na wybór zarządu, inaczej odbędą się przedterminowe wybory.

Łukasz Kmita / zdjęcie archiwalne Urząd Wojewódzki
Łukasz Kmita / zdjęcie archiwalne Urząd Wojewódzki

Łukasz Kmita Ponownie Nie Wybrany na Marszałka Województwa Małopolskiego

W poniedziałek, Łukasz Kmita znów nie został wybrany na marszałka województwa małopolskiego, pomimo że PiS posiada samodzielną większość w sejmiku. Jego rywalem był ponownie obecny wojewoda, Krzysztof Jan Klęczar. Była to czwarta próba wyboru marszałka od początku kadencji, która rozpoczęła się 6 maja. Kolejna sesja zaplanowana jest na wtorek. Radni mają czas do 9 lipca, w przeciwnym razie konieczne będą nowe wybory.

Czwarte Nieudane Głosowanie

Sesja sejmiku, na której odbyła się czwarta próba wyboru marszałka, została niespodziewanie zwołana przez przewodniczącego Jana Tadeusza Dudę tuż po zakończeniu poprzednich obrad. Choć formalnie sesja rozpoczęła się o 17, faktycznie obrady ruszyły po dwóch godzinach.

Procedura i Wyniki Głosowania

Według porządku obrad, sesja miała obejmować wybór marszałka i członków zarządu województwa, a także interpelacje, których nikt nie zgłosił. Klub PiS zgłosił Łukasza Kmitę, natomiast klub PSL-TD wystawił Krzysztofa Jana Klęczara.

Krzysztof Jan Klęczar / Foto: Facebook
Krzysztof Jan Klęczar Foto: Facebook

W głosowaniu wzięło udział 39 radnych. Cztery głosy były nieważne, Krzysztof Jan Klęczar zdobył 19 głosów, a Łukasz Kmita 16 głosów. Przewodniczący Jan Tadeusz Duda zwołał kolejną sesję sejmiku na wtorek o 18, kontynuując starania o wybór marszałka województwa.

Co Dalej?

Radni mają czas do 9 lipca na wybór zarządu województwa. Jeśli nie uda się tego dokonać, konieczne będą przedterminowe wybory. Eksperci wskazują, że trudno przewidzieć, kto wygrałby w kolejnych wyborach.

Kontekst Polityczny

Łukasz Kmita, nominowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, spotkał się z silną opozycją, mimo że jego partia ma większość. Krzysztof Jan Klęczar, obecny wojewoda małopolski, zdobył poparcie części sejmiku, co świadczy o jego silnej pozycji w regionie.

Podsumowanie

Brak wyboru marszałka województwa po czterech próbach jest znaczącym wydarzeniem w polityce Małopolski. Zwołanie kolejnej sesji na wtorek pokazuje determinację przewodniczącego Jana Tadeusza Dudy w dążeniu do zakończenia impasu. Wynik nadchodzącej sesji będzie kluczowy dla przyszłości regionu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

25 komentarzy

 1. @Dziad Borowy

  No dzięki Dziadu….

  Wszyscy pożyjemy aż do śmierci i ani chwili dłużej.

 2. @Anonim
  No dobra daję! Masz moje przyzwolenie. Pożyj sobie aż do śmierci

 3. DO PO :
  Kabaret to był za Morawieckiego jak wymyślił jak więcej kasy zajumać z budżetu. Wymyślił drugi budżet nad którym Nnikt nie miał kontroli.Można było kraść ile wlezie .Tak więc zniknęło w ten sposób ponad 350 miliardów zł.

 4. Kabaret to x tuskiem nic nie zrobil a juz ma 60 mld deficytu! Brawo j…ć pisy!

 5. @Anonim
  Jaśnie oświecony pozwoli zrozumieć prostemu człowiekowi i wyjaśni: Kto komu ma dać żyć? Kto komu mai z czym ma dać spokój? Kto z czym ma dać „se” siana i kto od kogo ma się odpierdolić? Jeżeli dla ciebie to wszystko to samo, nie widzisz różnic i stawiasz tu znak równości to gratuluje nadzwyczaj wąskich horyzontów myślowych
  Szkoda Anonimku, bo z tobą to jest tak jak przypadło na anonima – niby żeś jest, a jednak cię ni ma… Obrzuciłeś mnie epitetami a ja powinienem się odwdzięczyć i ci napluć w papę, ale to niemożliwe bo tu tylko próżnia…

 6. @Dziad Borowy

  DEJ ŻYĆ – dwa wyrazy, sześć liter ale jak dla Ciebie to i tak za dużo.

  Spieszę z pomocą:
  Dej żyć = daj spokój, daj se siana, „odpiedrol” się itp.

  Zapisz to sobie Dziadu i zapamiętaj zanim znów dasz rzyci…

 7. Wyimki z „Gry o tron (mało)Polski”:

  – Jarosław Kaczyński telefonicznie przymuszał radnych PiS w sejmiku do głosowania na Kmitę. Przekonywał, że Kmita jest jego kandydatem, a nie prof. Ryszarda Terleckiego

  – Terlecki jest w grupie buntowników znienawidzony, bo ich ruga i oskarża o zdradę

  – Interwencje prezesa PiS nie złamały buntowników

  – Witold Kozłowski (obecny marszałek) wraz z bliskimi sobie radnymi PiS i licząc na poparcie PSL może podjąć próbę wyboru siebie na marszałka na kolejną kadencję

  – Kozłowski (tak donoszą wiewiórki) ma mieć warunki w rozmowach z PSL&KO: fotel marszałka dla siebie, ale liczy też na dwóch “wice” dla swoich ludzi

  – Marta Malec-Lech (w barwach Suwerennej Polski) praktycznie przeszła już na stronę KO i PSL. Koniecznie chce ona być znów członkinią zarządu – w maju urodziła dziecko, a funkcja w zarządzie jest dla niej przez to prywatnie bardzo ważna

  – Opozycja (ta w obozie PiS) wobec Łukasza Kmity chciałaby, aby on sam zrezygnował z ubiegania się o fotem marszałka. Ale Kmita ma wsparcie Jarosława Kaczyńskiego i rezygnować nie zamierza

  – Ryszard Terlecki dąży do kolejnych wyborów w Małopolsce, przy okazji których wyciąłby przeciwników Kmity w sejmiku

  – Wiewiórka: “Ale wcześniej wszedłby do urzędu komisarz wskazany przez rząd. Jeśli wejdzie tu komisarz od Donalda Tuska, to zaczną przetrząsać papiery i będą grillować PiS w kampanii”

  – Krzysztof Klęczar (wojewoda z PSL) zgodził się wystartować na marszałka, ale zabrakło mu 1 głosu. Potem urządził awanturę koalicjantom o to, że został ośmieszony, bo był pewien, że jest dla niego większość

  – Deal w obozie KO i PSL był taki: Klęczar z PSL idzie na marszałka, a KO przejmie po nim fotel wojewody. Ale nie wypalił

  – Prof. Jan Tadeusz Duda (prywatnie ojciec prezydenta Andrzeja Dudy) rozeźlił się na Łuksza Kmitę (za list z oczekiwaniem, by nie zwoływał posiedzeń sejmiku), ale też Jarosława Kaczyńskiego (za obcesowość)

  – Jarosław Kaczyński jest gotów wywalać radnych-buntowników

  – Wiewiórka: “Tu nie chodzi już o Kmitę, ale o autorytet Kaczyńskiego”

  – Wiewiórka: “Jeśli Kmita się sam nie wycofa, to PiS straci władzę w Małopolsce. Kaczyńskiemu bardzo trudno byłoby wycofać jego kandydaturę, bo to by było poddanie się, ale jeśli Kmita sam zrezygnuje, to będzie to dla prezesa honorowe wyjście”

  – Kmita nie rezygnuje, ma za sobą twarde poparcie Kaczyńskiego. Jednoznaczne i bardzo twarde

  – Małgorzata Wassermann poparła Łukasza Kmitę. Ale Wassermann nie jest członkinią PiS, choć w Krakowie uzyskuje dla PiS baaardzo dobre wyniki wyborcze

  – Deadline na wybór marszałka: 9 lipca

  – Jak ten małopolski (arcypolski!) serial się skończy? Nikt nie jest w stanie przewidzieć

 8. Przebijam: w trójmieście do tej pory istnieje spółka mająca wybudować lotnisko na EURO 2012.

 9. Za to Kaczyński = bogactwo i dostatek. Dla działaczy pis.

  Przykład. Igrzyska Europejskie w Krakowie odbyły się rok temu, ale spółka mająca zarządzać ich przygotowaniem – nadal istnieje. Jej prezes Marcin Nowak kasuje miesięcznie po 30 tysięcy złotych, a pracownicy średnio po 10.9 tysięcy. W skali roku jest to ponad 10 milionów, na same tylko pensje.

  Całe te głupie igrzyska kosztowały co najmniej 466 milionów złotych. Nikt już o nich nie pamięta, o jakichkolwiek znaczących osiągnięciach sportowych, co najwyżej o chaosie i kompromitujących wpadkach organizatorów.

  W styczniu br. ówczesny prezydent Krakowa Majchrowski chciał postawić spółkę w stan likwidacji. Nic z tego: nie zgodził się pisowski zarząd województwa, bez czego w sensie prawnym ani rusz. Spółka więc formalnie działa nadal, a wokółpisowscy działacze kasują swoje pensyjki. I jest super.

 10. @Anonim
  „Życiowa” mądrość wskazuje, że skoro u autora tego stwierdzenia zaszła nieuprawniona oboczność „e” do „a” (przypomnę obecna forma prawidłowa w j. polskim to nie „dej” a „daj”, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć że chodziło mu nie o „żyć” a o „rzyć” w znaczeniu – jakby to delikatnie ująć ..”zadu”, ale jak masz z tego powodu być szczęśliwszy to niech ci będzie… i jak to mawiał papież Benedykt XVI „postrafiam was ciule”

 11. Do Głupek Anonim
  A co myślałeś inteligencie od siedmiu boleści że nowy rząd dodrukuje brakujące ponad 300 miliardów które przez 8 lar rządów PIS-u Morawiecki wyprowadzał poza budżet do stworzonego przez siebie tworu zwanego ” funduszem w dyspozycji Premiera RP” aby UE się nie zorientowała bo już 2-a lata wczesnej Polska płaciła by kare za brak dyscypliny budżetowej? Pisowscy złodzieje i oszuści by tak zrobili nie przejmując się że inflacja w ciągu miesiąca skoczyłaby do 15%

 12. POpaprane trole pol roku ryzego i co zapaść ? 60 mld deficyt!

 13. Spokojnie, przyroda nie lubi próżni. Będzie co czyścić po 2029.

 14. To nie może się zdarzyć! Utrata władzy w województwie oznacza odcięcie zasłużonych działaczy pis od ostatnich koryt – prezesowania w wojewódzkich spółkach samorządowych typu Małopolskie Dworce Autobusowe lub Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych. Mam nadzieję, że ktoś tam wreszcie pójdzie po rozum do głowy. Beato – odpuść!

 15. Teraz Kaczyński wyśle do Krakowa z misją ostatniej szansy „wybitną” specjalistkę od głosowań Witek- reasumpcję. która udowodniła już że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych i dowiodła że oddział OIOM-u wbrew obowiązującym standardom może jednocześnie pełnić dla wybranych funkcję oddziału paliatywnego o wysokim standardzie opłacanego z podatków obywateli. .

 16. Ja myślę, że niema Sylwia w ostatnim głosowaniu postawi na Kmitę. W końcu ktoś musi spłacić kampanię.

 17. Krzysiu jako wojewoda dostał 2tysiace głosów w ostatnich wyborach co pokazuje jego prawdziwą siłę w elektoracie. Dwa tysiące w dwóch województwach.
  Czy tato prezydenta będzie zwoływał sesje codziennie aż do następnego wtorku czy też da sobie siana?

 18. @Dziad Borowy

  Mylisz życie z rzycią…

  To tak jakbyś mylił bór z barem.

 19. @ Dej Żyć!
  Nie napisałeś komu mam tą gołą żyć wystawić

 20. Taka mała zemsta Beci na Jarosławie K. za lata lekceważenia i upokorzeń.

 21. Bezczelny Pisowsk-i Ryj przyspawany do koryta. Gdyby miał honor to już dawno by zakończył te żenadę i dla dobra małopolski a nie partii!!!! sam by zrezygnował.

Send this to a friend