Informacje

PUBLICYSTYKA. „Rynek to nie skwer” czyli drzew (na razie) nie będzie na rynku

Kilka tygodni temu stowarzyszenie KOS 2018 rozpoczęło dyskusję na temat poprawy warunków do przebywania na Rynku Głównym w Oświęcimiu poprzez nasadzenie 20 dużych, dorosłych drzew. W założeniu w najgorętsze dni roku miały zasłonić rozgrzaną płytę i dać realne korzyści. Także ekonomiczne w postaci zwiększenia zainteresowania usługami na tym terenie.

Nasz wniosek spotkał się z zainteresowaniem mieszkańców oraz mediów. Pod każdym udostępnieniem na Facebooku toczyła się ożywiona dyskusja mieszkańców. Ogólnie wynika z niej ogromne rozczarowanie istniejącym stanem rzeczy. Brak cienia, ale też brak odpowiednich miejsc do spoczynku. Ławki są pozbawione oparć. Jest  wielka potrzeba zmian.

W dniu 5.09.2023 nadeszła odpowiedź (link) na wniosek podpisany przez zastępcę prezydenta Andrzeja Bojarskiego. Odpowiedź sugeruje, że nie ma miejsca na dodatkowe drzewa, wskazuje również na fakt wykorzystywania przestrzeni jako obiekt do organizacji wielu imprez. Przypomina, że w konsultacjach w 2010 roku udział wzięło wiele ciał w tym Rada Osiedla Stare Miasto. Nie wspomina, że na pewnym etapie społecznicy wycofali się z tych konsultacji, co w swoim czasie było dość głośne. W poszukiwaniu cienia zaś odsyła na planty, gdzie jest wiele możliwości wypoczynku.

Nie wnioskowaliśmy o dodatkowe drzewa, ale o nową organizację zieleni w tym miejscu. Być może wymaga to usunięcia klonów i w ich miejsce postawienie dużych drzew. Nie spowodowałoby to utrudnień w pełnieniu zadań wymienionych w odpowiedzi prezydenta Bojarskiego. Warto wspomnieć, że budowany nieopodal parking na ul. Bulwary ma mieć zaplecze do organizacji imprez plenerowych. Wydaje się, że przynajmniej w pierwszym okresie „docierania” się nowego obiektu tam będą odbywać się najważniejsze wydarzenia. To będzie czas by częściowo zrewidować zadania i oczekiwania wobec tej przestrzeni. Będzie to także czas, by zrewidować decyzje, które po latach okazały się nietrafione. W całej Polsce od jakiegoś czasu do głosu dochodzą mieszkańcy domagający się większej ilości zieleni w przestrzeniach miejskich. W Krakowie budżet obywatelski ma sfinansować zasadzenie drzew na najsłynniejszym rynku w Polsce. Na razie ustawiono donice z sosnami w planowanych miejscach, ale po uzyskaniu pozytywnych opinii różnych instytucji mają się pojawić prawdziwe nasadzenia. Czy to jest możliwe w Oświęcimiu? Na pewno nie zamierzamy odpuszczać tego tematu. Być może trzeba wesprzeć zmiany w prawie dające preferencje dla zieleni w takich miejscach. Będę w każdym razie wspierać takie działania w czasie swojej kampanii.

 

Maciej Klima

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. W okresie letnim można by dostawić kilka ławek z oparciem między drzewami tam jest cień.

 2. …. haha , po pierwsze idąc twoim tokiem myślenia to co najmniej połowa mieszkańców musiałaby się „przeprowadzić” do Płocka , bo śledząc fora internetowe to taka jest opinia , po drugie , wykazales się bardzo mała inteligencja , ponieważ ja nie stwierdziłem że mi się nie podoba nasz rynek , tylko przedstawiłem przykład rynku w Płocku , że może być duża ilość drzew , zieleni i zdecydowanie przyjemniej byłoby spędzać czas na Naszym rynku . Takie są oczekiwania Mieszkańców , ja je właśnie tak odczytuje 👍👍👍👍😀😀😀🖐️ Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących Mieszkańców 👍

 3. Jak Panu nie podoba się nasz rynek zawsze może Pan się przeprowadzić do Płocka. W Polsce jest wiele rynków podobnych do naszego i nikomu to nie przeszkadza.

 4. … Rynek w Płocku , zachęcam wszystkich do obejrzenia . .. po jednej i po drugiej stronie piękne dorodne drzewa . Cień , ochłoda , radość dla oka . Mogłoby się dać pod warunkiem , że konserwator zabytków wydałby zgodę … a to już rola władz Miasta . Wtedy mogło by się okazać czy mamy skuteczna władze czy „miękiszony” 😜😀🖐️

 5. Rynek to rynek i tam się załatwia sprawy. Rekreację macie parę schodów niżej. Duże drzewa, ławki, sprzęt, cień, woda. Pokażcie mi rynek bardziej atrakcyjny

 6. masz szczęście że cię nikt nie zna, Inaczej twoja gęba byłaby niezłą spluwaczką

 7. Hotin znowu zmienia osobowość. Chyba, ze tym nickiem posługują się dwie osoby.
  Osobowość wieloraka to zaburzenie psychiczne, które jest znane także jako rozdwojenie jaźni, osobowość mnoga, osobowość naprzemienna i rozdwojenie osobowości. Charakteryzuje je występowanie u tego samego człowieka co najmniej dwóch niezależnych i różniących się od siebie osobowości. (poradnikzdrowie.pl)

 8. No a tak konkretnie panie Marianie? Może więcej drzew i ławeczek? Ale wtedy ławeczki będą okupować patrole. Więcej patroli policji. Ale ta od lat nie radzi sobie z ankoholikami wysiadującymi na ławkach koło berlina. Co tu robić? Aż głowa boli od tego wszystkiego.

 9. @AntyPis mi tu nie przyuczaj,tylko od Niemca mi za spaloną szkołę podstawową zadość uczynienie wywalcz ty POniemiecko wersja ukryto.

 10. Zamiast rzeczowej dyskusji nawalanka proChwieruti antyChwierut.
  A przecież nasz rynek jest brzydki. Niestety. Znam kilka osób, które nie umówią się na piwo na rynku, bo jest gorąco, brzydko i mało ciekawie. Jeśli więc pojawia się jakaś propozycja, to można się nad nią zastanowić.
  Duże drzewa to dobry początek. Ile, to już kwestia projektantów. Ale to powinien być początek… nad dyskusją nad rewitalizacją patelni zwanej rynkiem

 11. Więkrzą potrzebą jest zmiana na stanowisku PJCH,który z prezydenta miasta stał sie szarym POlitrukiem i partyjnym sługusem .

 12. Betonoza. W porze letniej w ciągu dnia rynek świeci pustkami. Kto o zdrowych zmysłach będzie spędzał czas smażąc się na patelni? Ławki bez oparcia pod mikrodrzewami. W Europie już poszli po rozum do głowy i wprowadzają więcej wysokiej zieleni do centr miast. A u nas dalej myśl sowiecka dominuje.

 13. Była Tęcza na bunkrze i wielkie drzewa, źle!
  Wyburzono bunkier z Tęczą, wycięto stare drzewa, posadzono młode, znowu źle!
  Jest ktoś, kto dogodzi malkontentom?

 14. Pan Klima sprawia wrażenie jakby nie przeczytał pisma od pana Bojarskiego.

Send this to a friend