Kultura

POWIAT. Zbiorowy portret mieszkańców ziemi oświęcimskiej

To przedsięwzięcie jest doskonałą okazją, by stać się częścią wspaniałej historii ziemi oświęcimskiej. Możesz bowiem przesłać swoje zdjęcie i stworzyć wraz z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zbiorowy portret osób, którym bliska jest idea pomocowości.

Misją Muzeum Pamięci jest prowadzenie działań upamiętniających mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom niemieckiego KL Auschwitz. Głównym celem muzeum jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących ludzkie losy w kontekście historycznym.

Obecnie trwają prace modernizacyjne związane z dostosowaniem budynku tzw. Lagerhausu w Oświęcimiu do potrzeb MPMZO. Na ukończeniu są także prace projektowe dotyczące ekspozycji stałej.

Jednym z ważnych elementów tej ekspozycji ma być zbiorowy portret mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którym idea pomocowości jest szczególnie bliska. Chcemy w ten sposób pokazać, że pamięć o bohaterkach i bohaterach, którzy z narażeniem zdrowia oraz życia nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, jest wciąż żywa.

– Na etapie tworzenia scenariusza zrodził się pomysł zaproszenia wszystkich chętnych mieszkańców ziemi oświęcimskiej do wspólnego zdjęcia. Jednak ze względu na pandemię i obostrzenia z niej wynikające, nie jest to możliwe. Dlatego też proponujemy inne wspólne i, co niezwykle istotne, bezpieczne działanie – powiedziała Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Co należy zrobić? To bardzo proste. Jeśli bliska Ci jest idea pomocy drugiemu człowiekowi i mieszkasz w powiecie oświęcimskim, prześlij do nas swoje zdjęcie (może być selfie) za pomocą formularza na stronie internetowej Muzeum Pamięci:

www.muzeumpamieci.pl/naszportret

Ważne, żeby w tle znalazł się element charakterystyczny dla ziemi oświęcimskiej.

Nadsyłane przez Was zdjęcia będziemy sukcesywnie zamieszczać na naszej stronie internetowej, a docelowo staną się jednym z ważnych elementów powstającej wystawy stałej Muzeum Pamięci.

Formularz oraz dodatkowe informacje związane z projektem znajdziecie pod adresem:

www.muzeumpamieci.pl/naszportret

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Do tego muzeum przyjadą tłumy zagranicznych turystów żeby się dowiedzieć że Hitler był Niemcem. Do tej pory o tym nie wiedzieli. Myśleli, że Hitler był Polakiem.

  2. Idea tego tzw. Muzeum od początku jest wątpliwa, by nie powiedzieć głupia. Nie wiem kto za tym stoi i na co liczy. W każdym razie szans powodzenia żadnych. Śmiechu warte.

  3. Tak jest!!! Wychodźcie licznie!!!! Jak nie za tydzień to już za dwa będą zajęte wszystkie miejsca w szpitalach i będziecie wrzeszczeć: czemu nie ma lekarzy i łóżek! Jedyne, co wam może otworzyć oczy to śmierć waszych bliskich? To wam potrzebne do zadowolenia? Igranie z ludzkim zdrowiem i życiem?…..

Send this to a friend