Informacje

POWIAT. Szpitale muszą znaleźć dodatkowe łóżka dla pacjentów covidowych

Wczoraj (29 października) wojewoda małopolski zwołał wideokonferencję z udziałem starostów,  prezydentów miast na prawach powiatu oraz przedstawicieli NFZ. Powiat Oświęcimski reprezentowali wicestarosta Paweł Kobielusz i etatowa członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska. Tematem posiedzenia była aktualna, coraz trudniejsza sytuacja związana z lawinowo rosnącą liczbą pacjentów covidowych. Decyzją wojewody, małopolskie szpitale muszą zwiększyć ilość łóżek dla tych pacjentów.

– Sytuacja w Małopolsce jest trudna. Rozwój epidemii jest zauważalny – powiedział wojewoda Łukasz Kmita.

Codziennie w małopolskich szpitalach przybywa kolejnych 100-150 pacjentów zakażonych koronawirusem. Wczoraj rano na 2519 łóżek dla pacjentów COVID-19 w małopolskich szpitalach zajętych było 2072. Spośród 224 dostępnych respiratorów dla pacjentów COVID-19 zajętych było 209 (dane z 29 października z godz. 9, źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki).

Wojewoda podkreślił dobrą współpracę z dyrektorami szpitali powiatowych w Małopolsce. Problem jest z personelem, bowiem część osób przebywa bowiem na kwarantannie.

– Najbliższe dni będą jeszcze trudniejsze – wyznał wojewoda, nie kryjąc że w przypadku dalszego wzrostu zakażeń część małopolskich szpitali może zostać przekształcona w szpitale jednoimienne.

Szpital Powiatowy w Oświęcimiu jest wiodącą placówką w Małopolsce Zachodniej w walce z koronawirusem. Decyzją wojewody, trzy oddziały internistyczne zostały przekształcone w oddziały dla pacjentów covidowych.

Fot. RL / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. Mam na pozbyciu kilka używanych łóżek. Jakby ci mogę rządowi odstąpić po przystępnej cenie.

 2. Kaczyński ostatnimi decyzjami i wypowiedziami wykopał sobie grób, tylko o tym jeszcze nie wie. Jak jego p… zobaczą, że ich wadza zmierza ku końcowi, samo go w…

 3. Co do tego ze ten kraj jest poważnie chory akurat wogóle nie trzeba mnie przekonywać.
  Zamiast isc do przodu cofamy sie o 30 lat do debat o abrorcji, i oby nie o 40 lat do smutnych panów w mundurach w już teraz upartyjnionej telewizji i wojska na ulicach.
  Kaczynski to najwiekszy powojenny szkodnik w tym kraju.Wierzyc sie nie chce ze tym swoim pier****leniem jest w stanie znalezc jakiegokolwiek zwolennika.Niestety strasznie ciemny mamy narod a on o tym wie i zwyczajnie to wykorzystuje.

 4. Panie Rysiu moja rodzina sama się izolowała, zgłosiłem problem pracodawcy i żona również poinformowała osoby z kontaktu (część z nich ma wynik pozytywny i mają ten sam problem) ale są setki czy tysiące osób które to mają gdzieś nie mają nadzoru i informacji z sanepidu i nie izolują się a to jest podstawa w celu ograniczenia wirusa. Jest centrum zarządzania kryzysowego i nie mogą wspomóż sanepidu delegując kilkanaście osób do zbierania informacji kto podlega izolacji, dane osób z kontaktu jak dalej postępować. Więc pozostaje zapytać czy chcemy wygrać wojnę z wirusem czy tylko pierwszą bitwę (która już była)

 5. Tajwan sobie poradził z pandemią wprowadzając kwarantanne dla wszystkich przyjeżdżających z zagranicy (od kwietnia nie maja zakażeń). Nasz mundry premier sprowadzał Polaków bez obowiązkowej izolacji. Na dodatek trzech … przez pół roku kłóciło się o taborety zamiast przygotować się do drugiej fali. Ludzie widząc, że wadza udaje iż pandemii nie ma przestali się nią przejmować.

 6. Jeżeli jest potwierdzone zakażenie, to od dziś pozostali domownicy mają automatyczną kwarantannę. Nie czeka się na telefon z sanepidu.

 7. Pawel musisz poddac sie kwarantannie i najlepiej mailowo powiadomic o tym pracodawce.Twoja zona jest w obowiazkowej izolacji i za kilka dni skontaktuje sie z nią sanepid ktory na podstawie wywiadu nalozy kwarantanne na wszystkich wspolmieszkancow i powiadomi o tym jej i Twojego pracodawce. Do tego czasu odbywa sie to na zasadzie oswiadczenia.Z Twoja zona po wyniku pozytywnym powinien rowniez skontaktowac sie lekarz poz .U mnie wyglada to blizniaczopodobnie .Niewydolnosc systemowa. Dobrze by bylo zebys tez wyslal druk do swojego pracodawcy.Wpisz w google :”oswiadczenie zus kwarantanna” i wypelnij formularz. Masz na to 3 dni po ukonczeniu obowiazkowej kwarantanny.

 8. Niestety zapomniano o zapobieganiu rozprzestrzeniania wirusa a leczyć nie ma gdzie. Obecnie osoba z potwierdzeniem coronawirusa jest izolowana ale nikt nie izoluje już domowników i osób z kontaktu i jej współpracowników. Od niedzieli żona ma potwierdzony covid 19 i nikt nie nałożył na mnie i nikogo innego z otoczenia kwarantanny, sanepid milczy (może brak personelu) dlatego nie opanujemy tego skoro nie ma zapobiegania i podejrzewam że nie jestem jedyny w takiej sytuacji.

 9. Musza zwiekszyc ale jak ,jak pacjenci leza juz na wozkach do pobierania krwi.Lekarze już chodzą na rzęsach i śpią jednym okiem.
  Gdzie tu jest JAK maja to zrobic??Tu macie konkretne srodki,stad dajemy lekarzy itp. Cisza w temacie. Zrobcie cos ale sami nie wiemy co.
  Na razie to przypomina gierkowskie „To jak towarzysze, pomożecie??”Nie wiem jak ale pomozcie.

  Skandal i wstyd na caly swiat jakich nieudacznikow ma ten kraj za sterami.

Send this to a friend