Informacje

POWIAT. Oświęcim z najbardziej rakotwórczym powietrzem

Nowy Targ i Pszczyna – to najbardziej zatrute smogiem miasta w Polsce, a w powiecie oświęcimski – Oświęcim Miasto „Smogu”.

Ranking przedstawia miasta i wsie o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy. Z listy smogowych rekordzistów wypadł Kraków, w którym od września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

18 komentarzy

 1. Jak widać mamy zasługi pod rządami PO. jesteśmy na czele najbardziej zatrutych miast jadem PO i smrodem z palonych śmieci.

 2. A może przez ostatnich 10 lat nikt w samorządzie miejskim włącznie z prezydentem nie zanalizował wydatków pod kątem faktycznych potrzeb. Może ktoś zrobi zestawienie wydatków na tzw. promocje i wizerunek prezydenta? Dotowanie hokeja bo to liczny elektorat, albo kwiatuszki a czy temat koszmarnego powietrza jakoś był monitorowany? Niech ktoś znajdzie. Pamiętam, że kiedyś pod OCK stała stacja pomiaru nieczystości powietrza z laboratorium w Krakowie. Czemu już jej nie ma? Temat walki samorzadu z smogiem jest kompromitacją.

 3. do @Przytomny
  Mapa Airly nie jest tutaj żadnym przekazem stanu rzeczywistego. W Oświęcimiu mamy 4 czujniki Airly w miejscach, które nie są wyznacznikiem czegokolwiek. Bloki na Mendelejewa czy Mieszka I raczej nie są już opalane węglem Proponuję je zamontować np. na Skaranusa, Konopnickiej , Klucznikowskiej czy Kraszewskiego. Okna nie otworzysz po 17 by wywietrzyć mieszkanie. O Dworach, Krukach, Monowicach czy wielu miejscach na Starych Stawach, Zasolu nawet nie warto wspominać, bo Rybnik czy Pszczyna straciłyby pozycje liderów w tym „rankingu”.
  Zobacz sobie na wspomnianej przez Ciebie mapie nasycenie czujnikami terenu w miastach: Tomaszów Mazowiecki, Radomsko, Ostrów Wielkopolski, Myszków czy Zawiercie. Gdyby tych czujników w Oświęcimiu było z 15-20 prawda byłaby bardzo gorzka. Dowiedzieliśmy się trochę o stanie naszego powietrza za sprawą pana wójta, który zamontował czujniki we wszystkich sołectwach Gminy Wiejskiej Oświęcim, czyli dookoła naszego miasta. Nasze miasto stać chyba tylko na „wieści z ratusza”, na czujniki już raczej nie.

 4. W samym centrum Oświęcimia nie ma dużo kopciuchów, ale ma my Kruki Zdrój. Jest tam jeden delikwent, który umila przejazd obwodnicą. Nie wiem czym pali, ale smród jest niemiłosierny. Klucznikowice też dają czadu.

 5. Najbardziej celny komentarz to ” Przytomny „- niestety większość smogu importujemy z ościennych miejscowości. W Oświęcimiu systematycznie zmniejsza się ilość palenisk najbardziej kopcących.

 6. Tak się kończy wieczorne „konklawe” z domów opalanych „węglem” i „byle czym” oraz poranne „konklawe” na oświęcimskich przyblokowych parkingach. Po tym co wylatuje z rur wydechowych samochodów jadących po okolicznych drogach można wywnioskować że ich stan techniczny jest daleki od „rejestrowego” – słowem mazut i czarne chmury przy każdym przyspieszeniu czy przy odjeździe ze skrzyżowania. Tak się kończy uzdatnianie pojazdów szrotowych. O ustawie „zakazującej” palenia papierosów gdzie popadnie która jest przepisem martwym nawet nie warto wspominać. Jedni udają że przestrzegają prawa a inni udają że je egzekwują. Tekturowa praworządność.

 7. Szanowni Państwo , sytuacja w której się obecnie znajdujemy to efekt wcześniejszych zaniedbań. Pozwolę sobie przypomnieć niesławne „rządy” szczęśliwie byłego już wójta gminy Oswiecim,p.Bartosza , kiedy to kwestia dotacji na wymiane starych piecy została zupełnie zmarginalizowana.
  Pozostaje tylko mieć nadzieję że p.ex wicewojewoda Starzec będzie miał dośc politycznej madrości podczas swojego „come back” na lokalna niwę,by odciąc się wyrażnie od tego „wrzoda”,którego żałosne działania,a raczej ich brak,odczuwamy do dziś na własnej skórze,czy jak chcą inni ,płucach.

 8. A co na to Bartłomiej G. największy zwolennik palenia węglem z Rosji i truciem w koło.

 9. Rysiu obywatelu. Samochody zimą procentowo tak bardzo nie smrodzą – więc drogi mają tu niewielki wpływ. Badania wskazują, że najgorszy syf to kotłownie przydomowe.

  PARADOKSALNIE ! Samochody są bardziej szkodliwe latem niż zimą bo wtedy produkują pył zawieszony ze ścierających się opon. Na to nie ma innej rady niż upowszechnienie transportu publicznego. Tyle, że w Osw to się nie udaje (i raczej się nie uda).

 10. Wcale nie. Na mapie Airly sytuacja w samym Oświęcimiu nie wygląda źle. Natomiast smrodzą głównie okoliczne wioski: Brzezinka, Bobrek, Rajsko, a zupełna masakra jest w Bieruniu i Brzeszczach, czyli wielkie domy jednorodzinne górników z pustaków opalane węglem z deputatu.

 11. No faktycznie.To ci niespodzianka.Najwieksze miasto w powiecie uwaga!oświęcimskim z największą infrastrukturą drogową ma najbardziej zanieczyszczone powietrze.Haha.Szok😂😂Idąc tym tokiem w Warszawie żyje się najgorzej bo jest tam corocznie najwięcej zgonów w kraju.

 12. SM podlega władzom miasta. I koniec. Jeśli jest inaczej, proszę podać akt prawny.

 13. Panie Radny : Pan chce wymusić podejmowanie czynności przez formację SM w Oświęcimiu? Panu znana jest osoba, która zmusiłaby do wysiłku tę formację?. SM jest niewidoczna albo działa „bezobjawowo”. SM nie radzi sobie z nieprawidłowo zaparkowanymi samochodami w Rynku, do czego posiadają wspomaganie w postaci całego systemu kamer. Na klombie pomiędzy ul.3-Maja a Dąbrowskiego zrobił się „małpi gaj pijacki”, chleją wódę, wyrwali dotaszczyli ustawili sobie ławeczki w kwadracik, miejsce po libacjach wieczornych a w wekendy nocnych wygląda jak wysypisko śmieci, jest system kamer zainstalowanych na bloku i radiowozy SM do dyspozycji. I CO??? NIC !!! Może już czas na rozwiązanie SM? Proszę nie usprawiedliwiać słabej dyspozycji SM, ona pogarsza się od lat.

 14. Przecież maseczki nosicie to wam smog nie powinien przeszkadzać:)))) Idę dorzucić do pieca bo coś spada stężenie benzo(a)pirenu w powietrzu.

 15. ….. taka kontrola oczywiście podlega czynnością SM , tylko chciałbym poinformować że od conajmniej 3-2 lat SM ubozeje personalnie i aktualnie pracują na jedna zmianę do godz 19 , więc ????

 16. W samym środku Zasola domy jednorodzinne smrodzą jak cholera. Za co straż miejska bierze pieniądze?

Send this to a friend