Informacje

POWIAT. Energia i ciepło z metanu w KWK Brzeszcze

Dwie instalacje kogeneracyjne zainstalowane przy Zakładzie Górniczym Brzeszcze w 2021 roku przetwarzają 20 mln m3 czystego metanu. Dzięki temu mogą wyprodukować nawet ponad 80 tys. MWh energii elektrycznej i 250 tys. GJ ciepła rocznie. ZG Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której całość wychwytywanego metanu jest zagospodarowywana.  

 Przyjęta w październiku 2020 r. strategia metanowa UE określa ambicje redukcji emisji metanu o 35-37% do 2030 roku. W tym kontekście również polskie górnictwo musi zmierzyć się w najbliższych latach z wyzwaniem istotnego ograniczenia emisji tego gazu. Instalacje kogeneracyjne, jak widzimy na przykładzie Brzeszcz, stanowią efektywny sposób zagospodarowania metanu wychwytywanego w kopalniach – wyjaśnia Piotr Pyzik, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

– ZG Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której zagospodarowujemy całość wychwytywanego metanu.  Jest to możliwe m.in. dzięki pracy dwóch instalacji kogeneracyjnych, które uruchomiliśmy w ubiegłym roku. Takie kogeneracyjne jednostki zasilane gazem z pokładów węgla przynoszą podwójną korzyść –  produkują tanią energię elektryczną i ciepło oraz ograniczają emisję metanu do atmosfery – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia.

W 2021 roku w procesie wydobycia węgla kamiennego w polskich kopalniach zostało uwolnionych 828 000 000 m3 metanu. 351 000 000 m3 udało się wychwycić w procesie odmetanowania pokładów węgla i dostarczyć na powierzchnię. Jednak aż 122 000 000 m3 zostaje wypuszczone do atmosfery, ponieważ zakłady górnicze nie posiadają dostatecznie sprawnej infrastruktury zdolnej do przetworzenia całości ujętego CH4.

 Spalanie metanu na potrzeby pracy silników metanowych jest efektywnym sposobem wykorzystania tego gazu przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa pracy załogi kopalni. By ta technologia mogła mieć zastosowanie na szerszą skalę,  potrzebujemy regulacji na poziomie unijnym i krajowym, pozwalających na stworzenie modelu finansowania budowy takich jednostek – wskazuje Artur Warzocha, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia ds. korporacyjnych.

Wykorzystanie 100% metanu wychwyconego w procesie odmetanowania pokładów węgla w polskich kopalniach pozwoliłoby na wytworzenie ponad 1,5 tys. GWh energii elektrycznej rocznie.

Wychwyt metanu i konwersja zawartej w nim energii na użyteczne formy ogranicza emisję tego gazu do atmosfery. Efekt cieplarniany wywoływany przez metan jest wielokrotnie większy do efektu wywoływanego przez emisję CO2. Obecnie Unia Europejska uznaje, że emisja tony metanu stanowi ekwiwalent 25 ton CO2.

– TAURON liczy na sprzedaż swojego know-how. Instalacje z silnikami gazowymi, połączone z systemem magazynów, mogłyby powstać w innych polskich kopalniach zasobnych w metan. Posiadamy technologię służącą utylizacji niebezpiecznego gazu, polegającą na konwersji energii chemicznej na prąd i ciepło. Problemem nadal pozostaje metan wydostający się na powierzchnię wraz z powietrzem wentylacyjnym. Pracujemy nad opracowaniem reaktorów katalitycznych, służących utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego z jednoczesnym odzyskiem energii – wyjaśnia Piotr Apollo, prezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

Z odmetanowania pokładów węgla w ZG Brzeszcze uzyskuje się średniorocznie ponad 80 Nm3/min CH4. Tak więc ilość energii chemicznej zawarta w gazie z odmetanowania pokładów węgla w ZG Brzeszcze  to  ponad 367 GWh rocznie. Metan pozyskiwany w tym procesie cechuje się parametrami pozwalającymi na jego efektywne wykorzystanie energetyczne.

Jednostki kogeneracyjne w Brzeszczach pod względem technologicznym cechują się wysokim stopniem funkcjonalności, niezawodności, bezpieczeństwa. oraz  zaawansowaniem technologicznym. Inwestycja służy do konwersji energii chemicznej zawartej w metanie kopalnianym na użyteczne formy energii (energia elektryczna i cieplna).

Tauron

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

22 komentarze

 1. @PiS

  Niech zgadnę….
  Ty na pewno otrzymasz specjalną, platynową kartę rabatową z wizerunkiem samego prezesa.
  Po każdej transakcji będziesz dostawał zwrot kasy i maila z podziękowaniami za skorzystanie z usług.
  Jesli ceny paliw wzrosną tak jak przewidujesz, to kogo wtedy obwinisz? Właściciela pola naftowego, kapitana tankowca czy może pracowników stacji?

  Możesz oczywiście obwiniac kogo chcesz – tusków, rusków, światowe trendy. Co najwyżej sam sobie oczy zamydlisz. NIc ponadto. Jak zacznie szczypać to płucz wodą…

 2. Kolejny kwiatek z pisowskiego podwórka. Rodziny zastępcze dzięki nieładowi dostały o kilkaset złotych mniej. Rodzina zastępcza zawodowa jest związana umową zlecenie i o może być powodem otrzymania mniejszych pieniędzy. Ale co ja tam wiem.

 3. Już za niedługo będziecie tankować swoje wypasione bryki leasingowe po 10 zeta/litr a rachunki za prąd,gaz czy ogrzewanie będziecie opłacać ratami,wy lewackie PO-srańce Tuskowe!

 4. Panowie pisowcy i ich wielbiciele ja nie jestem czuły na propagandę. Nie przekonała mnie komunistyczna propaganda i nie przekona mnie … I tu mam problem bo nie wiem jak zakwalifikować PiS, który ma wiele zapożyczeń z komunizmu (centralne zarządzanie), socjalizmu (rozdawnictwo), narodowego socjalizmu i faszyzmu. Jedno jest pewne, PiS nie ma nic wspólnego z Bogiem, bo nie przestrzega zasad chrześcijaństwa tak jak miłość bliźniego czy dziesięciu przykazań, gdzie stawianie fałszywego świadectwa jest grzechem.

 5. @PiS no to trzeba wyjść z Unii i olać te kilka miliardów euro. Polska pod rządami PiS-u jest tak bogata, że żadne unijne pieniądze nie są nam potrzebne. Niebawem będzie u nas dostatek rubli, wiec po co nam euro. I to wszystko dzięki człowiekowi, który wykładał gospodarkę socjalistyczną na Wojewódzkim Uniwersytecie Marksistowsko Leninowskim.

 6. @PiS

  Tyle tylko, że mieszkamy w Polsce….

  To chyba cię jednak nie przekonuje?

  Czyżbym zgadł?

 7. Dzisiaj za Gazetą Wyborczą-,,Norwegowie protestują przeciwko podwyżkom cen prądu. „W niektórych regionach rachunki wzrosły 20-krotnie”. Czy tam też Masterkoso rządzi PiS?

 8. @Dyskutant

  Nie chcę z tobą dyskutować. Starałem się tylko dopasować do stosowanych (w twoim komentarzu) przez Ciebie standardów.
  Jesli kogokolwiek w ten sposób uraziłem to przepraszam.
  Jestem jednak przekonany, że sprawy zdrowia to dość intymny temat a widząc, ze w swojej wypowiedzi oceniasz przez ten pryzmat innych byłem nieco zdziwiony i zniesmaczony.

  Pozdrawiam Ciebie i Pana Przewoźnika.

 9. @PiS

  Akurat to co starasz się powiedzieć to faktoid a nie fakt. Przy okazji potwierdzasz tezę, że odmienna opinia jest wsrod zwolenników PiS traktowana jak zlo konieczne. No i oczywiście obrażasz innych. Bez tego nie byłoby „merytorycznej” wypowiedzi spod znaku PiS…

  To już robi się żenujące. Za wszystko winić UE, ogólny trend światowy itp.

  Kolego – siódmy rok rządów i nie ma winnych? No proszę cię. Przecież już „wstaliśmy z kolan”, już „jesteśmy bogatsi”, już „, zachód nam zazdrości dobrobytu”…
  Takie podwyżki nie powinny robić na nikim wrażenia.
  Nie uważasz, ze ktoś Cię robi w balona?
  Skoro ja jestem tępym głąbem a mimo to ogarniam, że coś jest nie tak to kim jesteś Ty, skoro nie ogarniasz?

  PS. Wiesz, że od 01. 08.2022 zerowy vat na żywność już nie będzie obowiązywał?
  Skoro teraz „niższe ceny” (w rzeczywistości wyższe lub takie same) są zasługą polityki rządu to czyją zasługą będą kolejne podwyżki po 01.08? Kogo wtedy obwinisz???

 10. Po pierwsze Proszę Pana nie jesteśmy kolegami. Po drugie tak jak Pan Przewoźnik miałem kłopoty ze zdrowiem moich dzieci i dlatego go bronię. Nie lubię pomówień w sprawach osobistych a reszta mnie nie interesuje. Nie dam się wciągnąć w żadną dyskusję o najróżniejszych ugrupowaniach politycznych i ich celach, osiągnięciach czy porażkach, także o Panu Radnym. Po prostu Pan Radny robi to na własny rachunek i z tego co zrobi rozliczą go wyborcy. Wobec groteskowych słów o zwierzętach to polecam Panu jutrzejszy dzień kota. To zwierzę jest bardziej sympatyczne i użyteczne niż hipopotam i ma ciekawszą symbolikę. Co do Pańskich przypisywań, zaczepek i niepotrzebnych słów, których używa Pan bardzo często, właściwie od wielu lat w swoich komentarzach wobec różnych osób to polecam takie słowa: Mt 12, 36-37. Bez odbioru.

 11. Pytam.. Jakim to tępym głąbem trzeba być,by nie wierzyć w oczywisty fakt,że to Unia Europejska i pozwolenia ETS-y są winne wysokim cenom energi nie tylko w PL ale całej UE?

 12. @Dyskutant

  Witam,

  Dziś (tj. 15.02.2022) jest światowy dzień hipopotama. W związku z powyższym wspieram wszystkie hipopotamy. Co więcej, przy kolejnej wizycie w ZOO podziękuję hipopotamom osobiście…

  Sorry kolego ale starałem się stosować do twoich standardów.

  Jesli chodzi o wiązanie radnych PiS z „centralą” to jest to stosowanie się do standardów prezentowanych przez nich.
  Jeśli jesteś na bieżąco z blogiem p. Przewoźnika to łatwiej będzie ci ogarnąć co mam na myśli. Zwróć uwagę kogo i za co p. Jakub tam oskarża, posądza, obwinia…

  Przyklad pierwszy z brzegu:

  Billboardy
  Te, które pewnie widziałeś w Oświęcimiu strasznie frapowały p. Jakuba

  Te, ba których zamieszczono nieprawdziwą (również na Twój koszt) informację, iż to UE ponosi winę za wzrost cen energii jakoś nie spędzają snu z powiek p. Przewoźnika…

  Ot, co podwójne standardy. Nic ponadto. „swoich” traktuje się w PiS po swojemu. Wszystkich innych (zwłaszcza tych, którzy mają odmienną opinię i tych, których nie da sie przekupić ich własną kasą) lekceważy się lub odsuwa na margines…

  Pozdrawiam i życzę miekkiego zderzenia z rzeczywistością w realiach A. D. 2022 zgotowanych nam wszystkim przez PiS.

 13. Do D ;Mam w serdecznym poważaniu pisowców,platformersów ,zielonych,czerwonych i brunatnych,ale prawda jest taka że; 1.,,Wina Unii jest w około 20%,reszta to wina rządzących”-Przepraszam przypomnij kto uchwalał ,,Pakiety klimatyczne”,całkowite przejście na OZE,,zakaz używania węgla i paliw stałych….no własnie,bo nie był to rząd RP. 2.Rząd polski nigdy nie sprowadzał dotowanego przez Rosję rosyjskiego węgla ,wręcz próbował zablokować ten proceder ,ale prawo wszechmocnej UE zabraniały takich działań ,wiec prywatne firmy sprowadzały go na dobre.i zarabiały. 3 Giełdę emisjami i handel CO2 wprowadził sejm RP czy EU? 4. ,, Była też długoterminowa umowa na dostawę gazu ze stałą ceną”…Tak była podpisana z Gazpromem przez Pawlaka na 30 lat po najwyższych cenach w Europie i to było dobre tak?Proszę Cię nie oszukuj się, można nie akceptować jakiegoś rządu OK ale trzeba też patrzeć co wyprawiają z nami brukselskie urzędasy bez mandatu społecznego .Żegnam.

 14. PiS broni życie poczęte, ale zapomina o tych narodzonych. Dlaczego rodzice dzieci chorych, czasem nieuleczalnie muszą żebrać o jałmużnę na leczenie? Namawia się ludzi do prowadzenia rodzinnych domów dziecka, a jednocześnie pozbawia się ich pomocy? Podobno dobro dziecka jest najwyższą wartością. Gdzie jest ta najwyższa wartość, gdy domy dziecka prowadzone prze organizacje społeczne traktuje się jak przedsiębiorstwa i je łupi? To jest miłość bliźniego? To pewnie w ramach tej miłości nieletnie osoby niepełnosprawne w Sejmie zasłaniano kotarami i traktowano jak śmieci. To pewnie w ramach miłości zabiera się dzieci od rodziców, które mają problemy finansowe. Nie ma za co przepraszać. Przepraszać powinni ci, którzy tak się zachowują wobec dzieci.

 15. Do D: Niestety nie jestem pisowcem i nikim podobnym.
  Ps. Zielona energia była, jest i będzie droga. Czekam na sensowne rozwiązania energetyczne korzystne dla zwykłych ludzi a nie zakazy czy nakazy. Nie interesuje mnie więc wzajemne obrzucanie się winami przez decydentów ale po prostu dobre rozwiązania.
  Co znaczy passus „Chciałem zapytać pana radnego Przewoźnika dlaczego PiS tak nienawidzi dzieci, które dotknął los?”. Napisałeś, napisałeś o nim w sposób co najmniej pośredni, że nienawidzi dzieci bo jest z PiS-u i bądź mężczyzną i przyznaj się do błędu a nie pisz, że ktoś kogoś obraża.
  To się nazywa efekt lustra czyli opisanie świata swoich emocji i przerzucanie ich na innych i przypisywanie lub kojarzenie kogoś z jakimiś wydarzeniami.Tutaj i w tym konkretnym wypadku z domami dziecka. Przypuszczam, że Radny nawet o nich nie słyszał, więc jak się ma do tego odnieść ??? Takie opisanie świata, czyli korzystanie z ogólnych przesłanek i przypisywanie komuś, komukolwiek, jakichkolwiek niedobrych intencji prawie zawsze nie ma związku. Wywołuje także u czytających i tak jest także u mnie żywy odruch protestu. Nie wycofuj się tylko sprostuj, przeproś i kropka.

 16. Czesław niech Ci będzie 60%. Tylko mnie wytłumacz gdzie te 60% wessało? Podobno miało iść na modernizację elektrowni.Jak na razie to tylko zburzono dwie wieże w Ostrołęce i chłodnię kominową w Trzebini.

 17. Postaw sobie wiatrak 5MW 100m wysokości 20 metrów od domu. Zmień przepisy unijne dotyczące ETS. pogadaj z Putinem, niech da gaz za darmo. Sadząc z tego, co piszesz, leży to w twoich możliwościach. Jesli twierdzisz, że nie 690% ceny energii to narzut CO2, proszę o wyliczenia.

 18. Pisowcom jak brakuje argumentów, to uciekają się do obrażania. Nie napisałem, że to Pan Przewoźnik nie lubi dzieci tylko PiS, a to wielka różnica. Rodzinne Domy Dziecka nie powinny być traktowane jak fabryki gwoździ, tylko jako placówki opiekuńcze. Niestety dostawcy gazu traktują je jak normalne przedsiębiorstwa (można to sprawdzić). Poza tym ja bym aż tak nie wierzył propagandzie, że 60 % kosztów to wina Unii. Wina Unii jest w około 20 %, reszta to wina rządzących. Między innymi przez sprowadzanie drogiego rosyjskiego węgla i rozbieraniu niekończonych budów elektrowni. O handlu CO2 już nie wspomnę. Należy też sprawdzić jaką marżę narzucają dostawcy energii, a potem obrzucać kogoś błotem. Można było mieć tańszą energię, to PiS zmienił przepisy i farmy wiatrowe przestały się opłacać mimo, że energia z nich jest o 1/3 tańsza. Była też długoterminowa umowa na dostawę gazu ze stałą ceną, ale PiS ją zmienił na krótkoterminową. Jak się chce komuś sprzątać podwórko, to należy sprawdzić czy u siebie ma porządek.

 19. Jakim chamem trzeba być aby sformułować taki pogląd dotyczący Pana Przewoźnika, że nienawidzi dzieci. Sam Pan Radny walczył o życie swojego dziecka a co rusz wspiera akcję pomocy wcześniakom, wystarczy zobaczyć jego blog. Tam aktywnie popierał Światowy Dzień Wcześniaka w 2021 r. i dziękował za pomoc szpitalom w Krakowie udzieloną także jego dziecku. To prymitywne wiązanie polityki samorządowej z krajową nie ma tym miejscu żadnego sensu. Wieczne oskarżanie radnych z PiS o to, że oni są winni podwyżkom na szczeblu centralnym i rozlicznym aferom władzy. JAKI BAŁĄGAN w głowie trzeba mieć aby tak myśleć. Boli was to, że Radny wytyka władzy rozliczne błędy. To my w Oświęcimiu ponosimy skutki podwyżek wszystkiego a te funduje nam Chwierut bo wysoko zadłużył miasto. To jest koszula bliższa ciału. Codzienne drogie życie fundowane nam mieszkańcom, bo prezydent zadłuża jeszcze i jeszcze, bardziej i bardziej miasto. Przypominam, że to Chwierut nie dopłaca już do nowych pieców węglowych 5 generacji a promuje drogie, niebezpieczne ogrzewanie gazowe. Tam zwróć swoje żale. To cię nie boli ? i jeszcze jedno trzeba być głęboko lekkomyślnym aby wierzyć tym, którzy promują drogi gaz, którego nasz kraj po prostu nie ma. Co zrobicie jak przestaną go dostarczać ? ? ? Czymś ogrzewać musicie. Co zrobicie ? a tak było nam wygodnie ojej….. świat nam się zawalił. Zawalił bo musiał, tak właśnie odpowiada się w życiu za bezmyślność czyli wysokimi kosztami utrzymania za naiwną wiarę w zapewnienia tych, którzy sądzą że zielona energia jest tania. Kiedy i gdzie ?????

 20. @D idiota.Pokaż akt prawny PIS-u, który spowodował wzrost ceny gazu na giełdzie. W/g prawa unijnego rozliczenia są według cen giełdowych. To samo będzie obowiązywało odbiorców w mieszkaniach od 2024 roku. Proszę o wyczerpującą informację, od kogo Dom Rodzinny kupował gaz( skan dokumentu)

 21. Chciałem zapytać pana radnego Przewoźnika dlaczego PiS tak nienawidzi dzieci, które dotknął los? Jeden z Łódzkich Domów Rodzinnych dostał rachunek za gaz opiewający na sumę 94 tysięcy złotych. Podejrzewam, że będzie to lawina, która dobije te domy. Tyle PS robił by chronić życie nienarodzone, a w głębokim poważaniu porzucone lub osierocone dzieci. Panie radny czekam na odpowiedź. Odważy się Pan udzielić wyczerpującej odpowiedzi? Wszak jest Pan przedstawicielem partii w terenie.

Send this to a friend