Informacje

OŚWIĘCIM. Zachodnia Małopolska zyskuje dzięki rządowym inwestycjom

Iwona Gibas Andrzej Adamczyk Rafał Bochenek Jarosław Jurzak Beata Szydło Mariusz Krystian Małgorzata Sikora

Zakończyła się modernizacja linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Trwa budowa drogi ekspresowej S1 Mysłowice – Oświęcim – Bielsko-Biała. O ważnych dla Małopolski Zachodniej inwestycjach mówili 11 października 2023 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz europoseł, b. premier Beata Szydło. Wydarzeniu wzięła również udział Iwona Gibas z zarządu województwa.Sprawniej i wygodniej w transporcie kolejowym

Rząd dotrzymuje danego słowa. Zmodernizowaliśmy linię kolejową między Trzebinią a Czechowicami-Dziedzicami, w tym stację Oświęcim. Polska pięknieje w każdym regionie, a z polskiego sukcesu mogą korzystać mieszkańcy każdego województwa, każdego powiatu. Takich stacji jak Oświęcim, jest w skali kraju kilkaset. Z determinację dążymy do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

PKP Polskie Linie Kolejowe zmodernizowały linię kolejową nr 93 za niemal 1 mld zł. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Na odcinku Trzebinia – Oświęcim przebudowano blisko 20 km linii kolejowej wraz z siecią trakcyjną. Zmodernizowano 2 stacje: Chrzanów i Chełmek oraz 2 przystanki: Chrzanów Śródmieście i Gorzów Chrzanowski. W ramach prac przebudowano i wyremontowano 32 obiekty, w tym 22 wiadukty (7 w Chrzanowie), 6 przepustów, 3 mosty i 1 ścianę oporową.

Dzięki tym pracom uzyskano zwiększenie prędkości maksymalnej pociągów na tej linii kolejowej do 120 km/h i skrócenie czasu podróży między Trzebinią a Oświęcimiem o ok. 11 min.

Inwestycja na odcinku Oświęcim – Czechowice-Dziedzice obejmowała przebudowę 25 km linii wraz z siecią trakcyjną oraz 106 rozjazdów. Zmodernizowano 2 stacje: Oświęcim i Brzeszcze Jawiszowice oraz 4 przystanki: Brzeszcze, Jawiszowice Jaźnik, Dankowice i Kaniów. Przebudowano lub wyremontowano 44 obiekty, w tym 7 wiaduktów, 26 przepustów, 11 mostów. Zmodernizowano ponadto 16 przejazdów kolejowo-drogowych.

Zmodernizowana stacja Oświęcim została udostępniona podróżnym 27 lipca 2023 r. W ramach inwestycji przebudowano 3 perony, na których zamontowano wiaty, ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie. Wybudowano przejście podziemne długości 133 m, które zastąpiło dawną kładkę nad torami.

Droga ekspresowa S1 w realizacji

Budowa drogi S1 między Bielskiem-Białą a Mysłowicami, na pograniczu woj. małopolskiego i śląskiego, jest możliwa dzięki decyzji pani premier Beaty Szydło i rządu z 2017 roku, kiedy rozszerzono zakres finansowy Programu Budowy Dróg Krajowych. Budujemy spójny układ komunikacyjny kraju. Dzisiaj w Polsce dysponujemy już siecią ponad 5000 km dróg szybkiego ruchu. Docelowo ma to być ok. 9000 km i dzięki takim inwestycjom, jak droga S1, ten cel osiągniemy – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Budowę około 40 km trasy S1 od Bielska-Białej do Mysłowic podzielono na cztery odcinki, wszystkie są w realizacji. Łączna wartość tych zadań wynosi ponad 2,3 mld zł. Poszczególne inwestycje będą oddawane do ruchu w latach 2024-2025. Obecnie w budowie są także odcinki drogi ekspresowej S1 łączące autostradę A4 z lotniskiem Katowice-Pyrzowice, autostradą A1 oraz obwodnica Węgierskiej Górki.

Te inwestycje pokazują, jak ważna jest współpraca rządu i samorządu. Małopolska nieustannie się rozwija, a korzystają na tym nie tylko mieszkańcy, ale i przedsiębiorcy. Jesteśmy przekonani, że inwestując w poprawę infrastruktury drogowej i kolejowej działamy z myślą o Małopolanach. Działamy dla Małopolski, zmieniamy Polskę! – dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

26 komentarzy

 1. Ci ludzie przynoszą nam mieszkańcom wstyd, i obciach.Pojawiają się tylko jak trzeba przeciąć wstęgę na oddanym do użytku obiekcie.Ale jak trzeba dbać kasę na inwestycje to 0zl .Miasto musi zaciągać kredyty lub szukać dofinansowania ze środków unii europejskiej,żeby mogło coś powstać .Tak władza dzieli ludzi na swoich , i totalnych opozycje.

 2. Dla przypomnienia, ten wasz ulubiony PiS już wcześniej ujawnił tajne obiekty. Wtedy to były obiekty ABW. Pytam ilu szpiegów i ludzi opłacanych przez Rosję należy do PiS-u? Ilu jego członków oprócz Kaczyńskiego „piło wódkę” z agentem KGB Anatolijem Wasinem? Nie wspomnę już o przetłumaczonej na język rosyjski listy polskich agentów. Ciekaw jestem ilu ludzi współpracującymi z agentami wywiadu jeszcze żyje? Każda szanująca się służba po takiej informacji zaczyna sprawdzać osoby, które z nimi się kontaktowały. Takie działania sprawiły, że nikt kto chce żyć nie zgodzi się na współpracę z polskim wywiadem. Wojen nie wygrywa się na polach bitew. Wojny wygrywają wywiady.

 3. Tak się bowiem dziwnie złożyło, że w tym kraju patriotą nazywa się ten, który nachlany gremialnie odśpiewa „Rotę”, albo hymn.

 4. Tak jasne🙂 tylko, że prezes zaraz by to podciągnął pod nawoływanie do nielegalnego przejęcia władzy, straszył paragrafami, nazwał zdrajcami itd.

 5. Sam widzisz, ze nawet kibole zachowali wiecej kultury niz np. ” damy” z blyskawicami czy dziadki z kodu…

 6. Tylko jakoś żadnemu z Was nie przeszkadzało ” Donald matole Twój rząd obalą kibole” skandowane na większości stadionów około 10 lat temu, ale jak były protesty przeciwko PiS, to oczywiście chamstwo i agresja.

 7. Naprawde nie widzisz wscieklizny w swoich szeregach? Spedy – bo protestami nie mozna tego nazwac -kodow, wscieklych macic itd.

 8. Tez sie zastanawiam co peowcy z kosiniakiem robili z unijna kasa, bo im ledwo na drogi starczalo…za Tuska byly PKP – Polskie Kuleje Państwowe..

 9. Ile zyskały obce służby po tym jak SKW ujawniła swoje obiekty? To była pomyłka czy celowe działanie? Czy MON i tow. Błaszczak jeszcze nad czymś panuje? Wygląda na to, że do służb trafili ludzie bez jakiegokolwiek sprawdzenia. To nie jest Wojsko Polskie tylko wojsko Królowej Jadwigi. Starzy rezerwiści wiedzą o co mi chodzi. To ma być bezpieczny kraj gdzie partia rządząca ujawnia wszelkie tajemnice. Kiedyś zdrajców stawiało się pod ścianą.

 10. Bez pieniędzy Unijnych Pis nie zrobiło by nic, to dlaczego przez tyle lat Tusk karmił nas ,że piniędzy nie ma i nie było na nic. Taki z niego nieudacznik.

 11. O pisiorskich „igrzyskach europejskich” w Krakowie wszyscy już zapomnieli. Pamięta ktoś zwycięzcę jakiejś konkurencji? Nie budziły żadnego zainteresowania ani kibiców, ani zagranicznych mediów. Rząd pis wywalił na nie bez sensu grubo ponad miliard złotych z naszych podatków, choć z góry można było przewidzieć czym to się skończy. Co najwyżej Majchrowski się ucieszył, bo z pieniędzy rządowych wyremontowano mu parę dróg. W Oświęcimiu – drogę dojazdową do pływalni. Tyle.

 12. To w końcu chcecie wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, czy nie? Jakaś jasna deklaracja? Bo jak na razie tylko głośno wyjecie: „Unia zła”, ale jednocześnie chwalicie się autostradami, liniami kolejowymi, dworcami, pociągami, autobusami, dopłatami dla rolników, itp. jakby to była wasza pisiorska zasługa.

  Unia to w jakiejś mierze ograniczenie suwerenności państw członkowskich? No pewnie, że tak. Kodeks drogowy ogranicza suwerenność kierowców, bo zmusza ich, aby jeździli prawą stroną jezdni. A dlaczego, jeśli ktoś mógłby chcieć jeździć lewą? Draństwo, nie? Kodeks rodzinny ogranicza suwerenność rodziców, bo zmusza ich – aby zamiast bezustannie imprezować – zajmowali się dziećmi, ubierali je i żywili. Istnieje całe mnóstwo „ograniczeń suwerenności” wynikających z potrzeby życia i funkcjonowania w jakiejś grupie.

  Rząd właśnie podał triumfalnie, że volkswagen zamierza wybudować nową fabrykę części samochodowych koło Wrocławia. Sami Niemcy w Wolfsburgu są wściekli, bo stracą miejsca pracy. Wyjście z Unii – o czym przebąkuje rząd pis – spowodowałoby, że ta fabryka powstałaby jednak w Niemczech, albo co bardziej prawdopodobne, np. w Czechach czy w Rumunii. I we Wrocławiu moglibyśmy co najwyżej produkować narodowe wozy drabiniaste. Tego chcecie? Pomijam taki drobiazg jak kontrole paszportowe na granicach, cła, zamknięcie rynków zachodnich dla polskich produktów, itd.

  Jeżeli istnieje jakiś ważny szczególny interes dla Polski, to trzeba umieć o niego walczyć. Negocjować, szukać poparcia u innych państw członkowskich i budować koalicje, aby wygrywać głosowania w Strasburgu. A nie tylko się obrażać i wyć. Ale skąd pisiory mają się na czymś takim znać, skoro ich przywódcy potrafią jedynie histeryzować, w dodatku nie znają języków, nie znają świata i nigdy w życiu nie byli za granicą? A potem tupią nóżkami jak pięciolatek: „tak ma być, bo ja tak chcę”. I w Europie patrzą się na nich jak na wariatów.

 13. Ten Twój ryżu sporo dróg wybudował i zorganizował Euro 2012, które w porównaniu z Igrzyskami Europejskimi mam wrażenie, że wpadło lepiej.

 14. Gdyby nie pieniądze z UE na którą tak pluje matka klerowego dziecioroba to ludzie na wsiach by do dzisiaj wody w kranie nie mieli a co dopiero kolei wy małpy Pisowskie.

 15. Bardzo to wszystko bezczelne. Bez pieniędzy unijnych nie zrobilibyście nic. Jak to jest: pis pluje bezustannie na Unię.

  Ale kasiorę bierze.

Send this to a friend