Informacje

OŚWIĘCIM. Wadliwe przepisy ustawy pozbawią Oświęcim 11 mln zł?

W wyniku zmian przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych Oświęcim w przyszłym roku straci 11 mln zł wpływów z podatku od nieruchomości od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. To konsekwencja nowelizacji przygotowanej w 2016 roku przez Ministerstwo Infrastruktury, a przyjętej przez Sejm RP. W zamyśle zmiana miała dotyczyć spółek kolejowych. Ostatecznie umożliwiła jednak firmom dysponującym torami, bocznicami i innymi elementami infrastruktury kolejowej zwolnienie z podatku od nieruchomości całej działki ewidencyjnej, na której znajduje się ta infrastruktura. Ten przepis obowiązuje od 2017 roku. Problem jest szerszy i dotyka wielu samorządów w całym kraju.

–  Ten bubel prawny otworzył furtkę dla wielu firm, które nie prowadzą działalności kolejowej, a mogą wystąpić o zwolnienie z podatku tylko dlatego, że na ich działkach ewidencyjnych znajduje się np. fragment torów kolejowych czy inna infrastruktura kolejowa. Dochodzi więc do absurdalnych sytuacji, że na kilkunastohektarowej działce ewidencyjnej, na której są np. budynki produkcyjne, centra logistyczne, elektrownie, porty wystarczy kilka metrów torów czy bocznicy i cała działka jest zwolniona z podatku od gruntu – nie kryje oburzenia prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Wyjaśnia, że w przypadku Oświęcimia chodzi o ponad 200 ha i ponad 2 mln zł rocznie, a firmy mogą zgodnie z prawem dokonywać korekt za 5 lat wstecz. – Wskutek absurdalnych decyzji rządowych i parlamentu do naszej lokalnej kasy nie wpłynie 11 mln zł – podkreśla.

Zauważa również, że ta nowelizacja różnie traktuje podatników. – Wszyscy mieszkańcy posiadający grunt płacą podatek czy to od gruntu, czy podatek rolny.  Wszystkie firmy, które nie posiadają infrastruktury kolejowej płacą podatki od gruntów zajętych pod działalność gospodarczą, a firmy, które nie prowadzą działalności kolejowej, a mają przykładowo tylko  niewielkie części torów, bocznic i nasypów mogą wystąpić o zwolnienie z tego podatku. To jest rażąca niesprawiedliwość  – zauważa.

Niektóre samorządy występują na drogę sądową próbując odzyskać utracone wpływy z podatku od nieruchomości. Dotychczasowe orzecznictwo jest w tej sprawie jednoznaczne, niekorzystne dla gmin, potwierdzające zwolnienie całości działek z podatku. – Sądy literalnie czytają zapisy, jeśli działka ewidencyjna jest zwolniona, nie ma znaczenia, że jest tam przykładowo wiele wytwórni, magazynów czy piec hutniczy – mówi prezydent. Podkreśla, że trudno tu winić podmioty gospodarcze, które korzystają na tej luce prawnej. – Negatywne jest tworzenie złego prawa, ale najgorsze jest konsekwentne niedostrzeganie jego niedoskonałości i brak korekty. Mimo interwencji posłów, organizacji samorządowych rząd trwa w swoim uporze i od 4 lat nie występuje o zmianę tych przepisów – kontynuuje.

Ostatnio pojawiła się nadzieja na wyprostowanie prawa. – W sprawę zaangażował się Związek Miast Polskich, a  Senat przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który ma uniemożliwić bezpodstawne korzystanie z tego zwolnienia podatkowego. Tak, aby uszczelnić system podatkowy od 2022 roku – podsumowuje Janusz Chwierut.

Prezydent Oświęcimia wystąpił z pismem do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów oraz posłów Doroty Niedzieli, Rafała Bochenka i Marka Sowy o podjęcie skutecznych działań zmierzających do korekty tych niekorzystnych dla samorządu przepisów.

UM Oświęcim


Interpelacja radnego Rady Miasta Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

40 komentarzy

 1. To pytanie jest jak najbardziej na miejscu bo przeprowadzajac solidną kalkulację może sie okazać że wzięcie kredytu w którym kolwiek banku było by znacznie droższe. Historia zna takie przypadki. W takim razie nie była by to „wtopa” z kasą,a raczej cytując klasyka,ucieczka „do przodu”. No i same zestawienia KPiR UM wyglądają zupełnie inaczej.

 2. Być moze była to próba zkredytowania bieżących inwestycji , wiedziano ze te pieniadze trzeba będzie kiedyś oddać. Jaka jest kwota faktycznych odsetek?

 3. Glosowanie nr 45 z 16.11.2016 roku- pani poseł Niedziela i pan poseł Sowa głosowali tak jak 434 innych posłów za odrzuceniem poprawek Senatu do tej Ustawy. Równoznaczne to było z przyjęciem tej Ustawy w takiej wersji , jaka obowiązuje do dzisiaj.

 4. Czego by nie mówić czy pisać , podatek nienaleznie pobrany trzeba będzie zwrócić. Nie nazwał bym tych pieniędzy straconymi. Stracone będą odsetki od tych 11-tu baniek . Zastanawia mnie tylko jedno, jakim cudem odpowiedzialny za to dział UM tego w porę nie wychwycił???
  Interpelacja jak najbardziej na miejscu. Od tego jest opozycja. Konstruktywna.

 5. Wiadomość np. sprzed tygodnia o zakupach limuzyn przez pis: „Bizancjum? Mało powiedziane! W czasie, kiedy Polska walczy z drugą falą pandemii, a przedsiębiorcy boją się, że nie przetrwają kolejnego miesiąca zarazy, rząd szykuje się do gigantycznych zakupów nowiutkich aut. Właśnie ogłoszono przetarg na 308 samochodów, które mają trafić m.in. do ministerstw”.
  Przy okazji: może coś powiesz na temat zakupu przez ten rząd pięciu luksusowych odrzutowców „ucieczkowych” za dwa miliardy złotych?

 6. @jurek – czyli twierdzisz, że białe jest czarne, a czarne jest białe? Też jak Kaczyński masz kota, do odwracania go ogonem?
  Nie wiem ile lat ma służbowy samochód prezydenta Oświęcimia, czy się sypie, czy nie, czy będzie go można sprzedać i część pieniędzy odzyskać. W miarę przyzwoita skoda octavia kosztuje ok. 100 000, superb – ok. 120 000, toyota corolla – ok 90 000. Więc spodziewałbym się, że mniej więcej tyle powinien kosztować oświęcimski prezydencki samochód, niekoniecznie po pół miliona z podgrzewanymi podłokietnikami i funkcją masażu tyłka, jakie fundują sobie politycy pis.

 7. Pan Adamaszek radnym jest od 2018 roku, pan Chrzan pyta czemu p. prezydent chce kupować nowy samochód za 150 tys. i czy nie można kupić tańszego. Oglądam wszystkie sesje RM- ostatnia bardzo słaba jakość transmisji na internecie.

 8. A ja uwielbiam interpelacje radnych PISS! Przynajmniej w pełnej krasie ukazują poziom intelektualny członków tego ugrupowania. Interpelacja albo śmierć! Jak rzekłby pewien Miękiszon z ich szeregów, przez złych ludzi zwany Głupiszonem.

 9. Do @Obywatel- czyli twierdzisz że opozycja w Sejmie składa same bzdurne interpelacje i szkoda o nich pisać. Na wiele bardzo istotnych interpelacji w RM, zawsze znajdzie się kilka mniej istotnych, każdy radny ma prawo pytać o sprawy które on uważa za ważne. Na pewno duża część interpelacji wynika z wniosków z jakimi do radnych zwracają się mieszkańcy.

 10. Chcesz? Naprawdę? Podać ci jakieś przykłady wstrząsająco mądrych i dla obywateli Oświęcimia korzystnych interpelacji radnych pis? Proszę bardzo:
  – ostatnia, radnego Przewoźnika, który zaprotestował przeciwko powieszeniu flag unii na ul. Dąbrowskiego wraz z innymi flagami. Wtedy kiedy jeszcze nie było wiadomo, że Orban zdradzi Kaczyńskiego i Miękiszon podpisze porozumienie na warunkach Merkel. Ciekawe jak się teraz czuje radny Przewoźnik.
  Interpelacja radnego Chrzana w sprawie planu zakupu nowego samochodu dla prezydenta miasta. Dlaczego Chwierut nie może jeździć swoim własnym samochodem – pyta radny
  Chrzan?
  – interpelacja radnego Adamaszka, który pyta: ile chodników i ścieżek rowerowych zmodernizowano w latach 2016-2020. Nie wiadomo po co to robi, ponieważ wszystkie informacje wraz z wykazami zrealizowanych inwestycji radny mógł znaleźć w sprawozdaniach wykonania budżetu miasta. Wynika z tego, że radny nie wie, za czym/przeciwko czemu głosuje.
  Przeglądnąłem interpelacje radnych pis do dwóch lat wstecz i nie znalazłem w nich nic poza wylewającą się żółcią, docinkami i złośliwostkami pod adresem Chwieruta. Kto chce, niech poczyta, na stronie um w zakładce interpelacje.

 11. Interpelacje pisze się po to żeby zwrócić uwagę na nieprawidłowości, jakie są lub mogą nastąpić po wprowadzeniu danej ustawy. A to czy zostanie uwzględniona to już inna sprawa, poseł X zwrócił uwagę i to już jest zapamiętane. A czy myślisz że nasz p. prezydent /RM/ uwzględniła choć jedną poprawkę opozycji w naszej RM.

 12. Nikogo nie obrażam, stwierdzam obiektywny fakt. Poza tym podaj mi chociaż jeden przykład interpelacji posła opozycji, która została przez pis wzięta pod uwagę.

 13. @Obywatel obrażać innych potrafisz, ale tego że interpelacje może pisać każdy poseł nie wiesz. Pani poseł Niedziela napisała taką interpelacje? Z tego co wiem to nie. Trzeba było robić wojnę od 2017 roku, a nie teraz jak pana prezydenta urzędnicy już pobrali nienależny podatek.

 14. Czy nadal jest prowadzony monitoring osób protestujących z jednego ze sklepów na Rynku?

 15. A czy ta ustawa została opublikowana? PiS publikuje tylko te, które są mu na rękę.

 16. Jurku hotinie – czy ktoś ci dziś mówił, żeś głupi? Za jakość ustaw odpowiada większość parlamentarna pis. Jeśli uchwala bubel prawny tworzący lukę umożliwiającą firmom legalne niepłacenie podatków to oczywiście poseł Niedziela był winien, tak?

 17. Pamiętacie bezprawny pobór opłat za parkowanie w weekendy? Kasa, mocium panie. Rżnąć ludzi, ile wlezie.

 18. Skoro Ustawa obowiązuje od 2017 roku. to za niezgodne z prawem pobieranie podatku od 2018 roku odpowiadają urzędnicy UM.

 19. Proszę spojrzeć na głosowanie tej ustawy. Czy posłowie p. Niedziela i p. Sowa składali jakieś uwagi, jak tak to proszę podać jakie. Jak głosowali tą ustawę. Kto lubi grzebać w starociach niech znajdzie i da znać.

 20. Noi co panie Walduś pięknie strzał w kolano z tą interpelacją .Wyszło szydło z worka kto jest odpowiedzialny za ten chaos w przepisach podatkowych mieszkańcy Oświęcimia będą mieli swoje zdanie na ten temat.Naczelnik Polski ,Mateuszek kłamczuszek,pozbawili samorządy w całej Polsce utraciły grube miliony złotych dzięki nieudolnym decyzją polityków obecnej władzy.Walduś zajumaliście mieszkańcom Oświęcimia 11 baniek .WSTYD I HAŃBA.

 21. @ Stefan B Górale naostrzyli ciupagi i jadą zająć Warszawę. Szkoda tylko, że wcześniej dali ciała i głosowali na tych co teraz ich w c… zrobili. Jak widać każdy dostaje to na co głosował.

 22. Niestety sznurki pociąga tu „twór” ponadpartyjny. Posłowie ,politycy to tylko marionetki.

 23. Czy to prawda, że postawiono WOT w stan gotowości bojowej i mają ich skierować do Warszawy przeciwko Góralom?

 24. Nie bardzo wiem z czego pisowcy tak się cieszą. Zwrot kasy ich też dotyczy. No chyba, ze wszyscy mieszkają na Żoliborzu, to wtedy to nie. Tylko idioci nie dostrzegają, że te wszystkie przepychanki z podatkami służą tylko jednemu. Centralnemu sterowaniu z Żoliborza jak to już miało miejsce za komuny. Mnie to akurat nie dziwi bo wiem, że tow. Jarosław jest specjalista od gospodarki socjalistycznej. Pisał też pracę na ten temat opierając się na tezach Lenina, Marksa i Engelsa. Wykładał też na Wojewódzkim Uniwersytecie Marksistowsko Leninowskim.

 25. Coż, prowadzenie działalności gospodarczej w polsce to jak spacer po polu minowym. Wie o tym każdy majacy własny biznes. Obawiam się że wymienieni posłowie nic tu już nie pomogą. Lobby kolejowe, lobby ubezpieczeniowe, lobby bankowe , energetyka , zbrojeniówka oni de facto rządzą .No jeszcze kler, byłbym niechcąco pominął.
  A podatek trzeba będzie zwrócic. Tylko do czyjej kieszeni?

 26. Znowu miękiszony hucznie otwarły szpital narodowy w Kielcach i zaraz go zamknęli. Powtórka z Gierka?

 27. Most duchów, jak most duchów. A co ze służbowa limuzyna za 150000 złotych?

 28. Poproszę św. Mikołaja o nowego gospo ale będzie heca nowy gospo no nie mogę. Nowy most wzdłuż Soły albo parking w tunelach pod zamkiem to może być coś. Zróbmy coś na Tak z nowym gospo

 29. Rany ściewy to nie będzie mostu duchów i nowego park and ride no to lipa i to jaka a może gospodarza się zmieni na lepszego ? Takiego może uda się znaleść? i może zmienić się uda?

 30. Płacz chwieruta bezcenny , osiem lat rządzili i co ,na nic nie było pinindzy , kolej na kolanach a chwierut był posłem i co i nic , zawsze może podać się do dymisji ,myśle ze ludziom otworzą się oczy i go nie wybiorą ,gratuluje chwierutowi p&r , tłumy parkujących

 31. Sasin prze***ał 70 milionów, Pis 400 milionów na biednych celebrytów i Bóg wie ile na patologie i nikt nic nie mówi

 32. ciekawe czy pan dyrektor Łoziński taki oblatany w prawie w swoim biurze poselskim

Send this to a friend