Informacje

OŚWIĘCIM. Trwają ostatnie prace przy nowym dworcu kolejowym

Trwają ostatnie prace wykończeniowe wokół nowego dworca kolejowego w Oświęcimiu, związane z nowymi nasadzeniami drzew i małą architekturą. Nowy dworzec PKP zostanie otwarty jeszcze w tym kwartale roku.

[masterslider id=”35″]

W części zachodniej nowego dworca kolejowego znajdować się będzie przeszklona poczekalnia, kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla osób z dziećmi i posterunek Straży Ochrony Kolei. Zaplanowano tam także poczekalnię dla dzieci z kącikiem zabaw. W części wschodniej znajdą się cztery lokale usługowo-handlowe. Na zewnątrz, pod wiatą, pojawią się miejsca oczekiwania na pociąg i parking rowerowy. Na dworcu znajdować się będą: biletomat, bankomat, maszyny vendingowe (automaty do sprzedaży), szafki na bagaż i paczkomat.

Według projektu nowy dworzec będzie ultranowoczesny, wyposażony m.in. w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową, wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni. Dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, ale także dla niewidomych pasażerów dzięki zaprojektowanym systemom oznaczeń dotykowych i pasów prowadzących.

Zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków, elewację nowego budynku zdobi mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z początku lat. 60. XX w. Wcześniej znajdowała się ona we wnętrzu rozebranego dworca. Przed dworcem powstanie m.in. plac z przystankiem autobusowym oraz parking dla kilkudziesięciu samochodów.

Całkowity koszt inwestycji, która została sfinansowana z budżetu państwa i Polskich Kolei Państwowych – wynosi ok. 16,5 mln zł.

red.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. Bardzo ładny noge byc dumny ze swego miasta bo ten Wloclawek to teraz totalna porazka jak narazie jestesmy w chorym wojewodztwie gdzie Bydgoszcz i Torun konkuruja ze soba a te mniejsze miasta powiatowe maja gdzies i w dodatku miastem z PO ezadzi i mieszka 40 km od wloclawka e Lubrancu na wsi zenada

  2. Taaa. Trzeba było tylko uruchomić drukarnię i pieniądze na pluspińcet od razu się znalazły.

  3. Inwestycje made in pis:
    Lotniska bez samolotów, dworce pkp bez pociągów, wybory bez wyborców:)
    Gratulejszyns guud dżab Dżarek :):)

  4. Pociągi będą tylko do Katowic, do Trzebini od czerwca autobusy zastępcze, o ile w ogóle dojdzie do tego remontu. Unia może nam skasować fundusze strukturalne jeśli epidemia potrwa dłużej, a kryzys okaże się dotkliwszy.

Send this to a friend