Informacje

POWIAT. Uczniowie SOSW ucieszą się z basenu, auli i pracowni

Zarząd Powiatu w Oświęcimiu jest zdeterminowany, by kontynuować budowę nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Mimo niesprzyjających warunków związanych z epidemią koronawirusa, na dzisiejszym oficjalnym odbiorze I etapu inwestycji stawili się, w maseczkach i rękawiczkach, wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkowie zarządu – Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak. Obecny był także wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Wojciech Kajdas. Od września pachnące nowością, funkcjonalne wnętrza zapełnią się pierwszymi uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

[masterslider id=”36″]

Wicestarosta Paweł Kobielusz podtrzymuje zdanie, wyrażone także przez pozostałych członków Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, że mimo braku obiecanego wcześniej rządowego wsparcia, ta największa obecnie wieloletnia inwestycja Powiatu Oświęcimskiego będzie kontynuowana.  By uzmysłowić sobie skalę finansowych wyzwań, warto przypomnieć, że I etap zadania kosztował 17,5 mln zł. Drugi, który niedawno się rozpoczął, będzie jeszcze droższy, bowiem pochłonie około 20 mln zł.

Od kilkudziesięciu lat SOSW funkcjonuje w dwóch lokalizacjach. Szkoła podstawowa z internatem mieści się przy ul. Obozowej (os. Zasole), a Branżowa Szkoła I stopnia oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy przy ul. Kościelnej (centrum Oświęcimia) w stuletnim i mało funkcjonalnym budynku. Zresztą warunki w obu obiektach są trudne.

Obecnie w SOSW uczy się 230 osób. Większość pochodzi z naszego powiatu, ale są także uczniowie z ościennych powiatów.

We wrześniu naukę w nowej siedzibie na Zasolu, powstałej na bazie rozbudowanego obiektu po popularnej „Budowlance”,  rozpoczną uczniowie z budynku przy ul. Kościelnej. Przeniesie się tu także administracja.

[masterslider id=”37″]

– To, co zobaczyłem oceniam bardzo dobrze. I pod względem przestrzeni, i pod względem funkcji to jest obiekt, który spełnia wszystkie potrzeby naszych podopiecznych – mówi Jacek Polak, dyrektor SOSW w Oświęcimiu.

– Edukacja takich osób jest coraz bardziej złożona. Przychodzą do nas uczniowie z coraz większą ilością deficytów i dlatego obiekt musi być coraz bardziej wyspecjalizowany pod kątem usług, które świadczymy tym młodym osobom – wyjaśnia dyrektor placówki.

Nowo oddany obiekt robi imponujące wrażenie. Mieszczą się tu m.in. specjalistyczne sale do ćwiczeń, jest okazała aula, są pracownie i basen.

– Rehabilitacja jest fundamentem w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Od ruchu zaczynamy, stąd basen jest idealnym miejscem. Natomiast aula jest miejscem terapii, którą popularnie nazywamy uspołecznianiem, edukacją włączającą. To miejsce, w którym nasi podopieczni będą się uczyć konfrontować z innymi ludźmi. Oba te miejsca są niezwykle istotne – podkreśla Jacek Polak.

Część podopiecznych uczy się konkretnych zawodów, np. montera suchej zabudowy. W przeciwieństwie do szkół masowych, w SOSW pracuje się z uczniami w znacznie mniejszych grupach, mają oni więcej godzin na zgłębianie tajników zawodu, mogą liczyć na dostosowany do ich potrzeb program nauczania. Ponadto korzystają z bardzo rozległego wsparcia pedagogicznego, psychologicznego, terapeutycznego, mają możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć rewalidacyjnych.

Niedawno ruszył II etap budowy. Kosztem około 20 mln zł powstaną części wspólne dla obiektu oddanego w I etapie oraz uczniów z sąsiedniego, starego budynku.

– Obiekt pomieści stołówkę, świetlicę, bibliotekę, gabinety terapii indywidualnej oraz internat. Ta część zostanie połączona ze starym budynkiem – dodaje dyrektor Polak.

Fot. RL / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. Głupota niektórych komentujących wręcz powala w ich durnej „polemice”…

 2. Termoizolacja, w dodatku niechlujnie wykonana, zamordowała też urodę bloków na Kopernika i Chrobrego („punktowców”). Szkoda. Plus – dla architekta od sali gimnastycznej przy szkole ósemce. Da się? Da.

 3. Przynajmniej architekt podjął jakąś próbę i połączył biel ścian z czerwienią rdzy kortenoskiej. Szału więc nie ma, klocek owszem, ale i tak lepsze to, niż bloki w tle chorujące masowo na pastellozę.
  Generalnie w Oświęcimiu mamy do pokazania: bibliotekę miejską, ock, z może jeszcze zastrzeżeniami kościół św. Józefa na Zasolu, była na tej liście szkoła muzyczna, ale po termoizolacji już nie jest. Z nowszych realizacji to małe osiedle na Sikorskiego. Gdyby zadbać bardziej o starą część osiedla chemików też byłoby tam super pięknie.
  Natomiast 2 nowe bloki na Zasolu – porażka, bloki na Starych Stawach – porażka, bez ładu i składu. Tylko ten na Ogrodowej wygląda przyzwoicie.
  Paradoksalnie najfajniejszym obiektem w Oświęcimiu jest poniemiecki bunkier z tym wielkim muralem przedstawiającą dziewczynę z dmuchawcem! Kapitalne! Nie tylko moim zdaniem, ale prawie wszystkich moich przyjezdnych znajomych.

 4. Kurduple i karły to bardzo źli i złośliwi ludzie. Taką mamy władzę centralną, takich mamy oponentów w powiatach. Ktoś wcześniej napisał prawdę „ gdyby tylko miał świadomość własnej choroby, łatwiej by się leczyło. Niedługo nastanie normalność. Co oni wtedy zrobią? Poduszą się? Miejmy nadzieję!

 5. @Ciekawska
  Podzielam zdanie masterkosy i myślę, że hotin to półbóg, a może nawet sam Bóg. Gdyby tylko miał świadomość własnej choroby, łatwiej by się leczyło. W tym przypadku, szanse na wyjście z psychozy są niestety mizerne.

 6. @Ciekawska

  Wręcz przeciwnie…

  Myślę, że to wysoki, wysportowany przystojniak obdarzony supermocami (potrafi np. ciągnąć sanki, na których siedzi)

 7. @hotin

  Już raz się przedstawiłeś.
  Nie musisz tego robić kilka razy…

 8. @hotin

  Hipokryzja…

  Twoje drugie imię…

  Z tym nowum fejk nickiem to Cię poniosło…

 9. @hotin

  Chociaż raz powiedziałeś prawdę o rządzących…
  Skąd taka nagla zmiana?

  Cytat dla ciebie na dziś :

  „… Głosowanie korespondencyjne zwykle poprzedzone jest udostępnieniem pakietu wyborczego, co oczywiście stworzy na pewno zjawisko handlu tymi pakietami, głosami i groźbę skupowania, nawet w dużych ilościach, co w Polsce jest bardzo realne. Te głosy może skupować około 46 procent osób, które nie chodzą na wybory, a za piwo albo pięćdziesiąt złotych swój głos odstąpią. I może to dotyczyć od kilku do kilkunastu procent głosów, co może zaważyć na ostatecznym wyniku wyborów…”

  Krystyna Pawłowicz posłanka PiS wypowiedź z 2013

 10. No to się pisowcy w końcu zdecydujcie. Jak blacha była peło – to źle. Ale jak okazało się, że blacha jednak z projektu klepniętego przez pisowców – to teraz dobrze?
  Wypada tylko dodać, że gdy Starzec miał szansę wygrać wybory, Szydłowa deklarowała, że budowa szkoły otrzyma wielkie rządowe wsparcie. Ale po tym, jak Starzec przerżnął, okazało się, że wsparcia i pieniążków – nagle ni ma. Odtąd wpuszczone maliny starostwo musiało zacisnąć zęby i pasa, aby samodzielnie finansować powstawanie ośrodka.

 11. Gdyby nie odwaga i dobry gust starosty Starca, ta szkoła wyglądałaby jak każda w tym kraju, przeciętnie. Brawo panie Starzec, miał pan rację, trzeba mierzyć wysoko i podnosić poprzeczkę.

 12. Ładnie to się będzie prezentować, gdy całe te arkusze blachy pokryją się brązowawą ochronną warstwą tlenków.

 13. Czasami zdarzało mi się bywać w dawnym kompleksie SOSW, i wtedy był to obraz nędzy i rozpaczy. A trzeba wiedzieć że te dzieciaki , nawet teraz nie będą miały lekko. Te dzieciaki i ich rodzice. Zwłaszcza dla nich pobyt ich dzieci w tej szkole nawet te pare godzin dziennie ,to szansa na zregenerowanie sił i nabranie energii do życia na każdy następny dzień. Tak właśnie ich życie wygląda.

 14. Hotin w pierwszej ławce w kościele siedzi, lecz o ewangelii nie słyszał. Na nic masterkosa Twoje cytaty biblijne. Jego papież (raczej Antychryst), w Toruniu mieszka i nienawiścią sieje. Jak widać, zasiał skutecznie.

 15. Przed świetami polecam artykuł w Polityce: „Kardynał Pell na wolności. Szok dla ofiar, ulga dla Kościoła.” Australijski wymiar sprawiedliwości w 2017 r. oskarżył Pella o gwałt oralny na 13-letnim chłopcu, członku chórku katedralnego.

 16. @hotin

  W tym cała rzecz. Własnych błędów nie widzisz…

  „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz?” (Łk 6, 41)

 17. @hotin

  Tak to już z tobą jest…
  Nie ważne co wiesz na dany temat. Ważne jaka jest twoja opinia. Byleby tylko rzucić błotem. Czasem warto poczytać i pomyśleć zanim się coś napisze…

 18. @hotin

  Ten moment, w którym kolejny raz okazuje się, że jesteś jełopem…

 19. To jest Corten, a nie rdza. Doucz się. Poza tym to poprzedni zarząd Powiatu ze starostą Starcem wybrał ten projekt.

Send this to a friend