Kultura

OŚWIĘCIM. Symboliczna bat micwa Eden Kluger w synagodze Chevra Lomdei Mishnayot

W ubiegłym tygodniu w synagodze Chevra Lomdei Mishnayot w Oświęcimiu odbyła się bat micwa Eden Kluger. Eden to wnuczka Freda Schwarza, założyciela Fundacji Centrum Żydowskiego Auschwitz, który zaplanował utworzenie żydowskiego ośrodka kulturalno-wychowawczego w Swój żydowski rytuał przejścia postanowiła świętować w Oświęcimiu, gdzie żydowska społeczność przed wojną kwitła kiedyś przed wojną.

– Dzięki temu tchnęła nowe życie w to wyjątkowe miejsce, które stanowi świadectwo odporności i ciągłości narodu żydowskiego. Gratulujemy Eden i jej rodzinie tej doniosłej okazji i zapraszamy do odwiedzenia naszego kampusu, aby dowiedzieć się więcej o historii i kulturze oświęcimskich Żydów. Informuje Centrum Żydowskie w Oświęcimiu na swoim profilu społecznościowym.

Źródło: Oshpitzin / Foto: Lighthouse Studio – Andrzej Rudiak

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

 1. „Gratulujemy Eden i jej rodzinie tej doniosłej okazji i zapraszamy do odwiedzenia naszego kampusu, ”

  Ja też gratuluję, ale – jakiego kampusu? OMG.

  Ktoś tu nieudolnie korzystał z translatora.

 2. No i fajnie 🙂

  I tylko prośba do autora – przeczytaj chociaż raz to, co publikujesz. Poucinane zdania, kolejne rozpoczynające się w środku, jakieś dziwne powtórki…

  „Eden to wnuczka Freda Schwarza, założyciela Fundacji Centrum Żydowskiego Auschwitz, który zaplanował utworzenie żydowskiego ośrodka kulturalno-wychowawczego w Swój żydowski rytuał przejścia postanowiła świętować w Oświęcimiu, gdzie żydowska społeczność przed wojną kwitła kiedyś przed wojną.”

 3. Niektórzy nienawiść do innych nacji wyssali z mlekiem matki . I jak to się ma do dekalogu ?

 4. To miejsce do tego celu zostało zbudowane. Muzeum to tylko funkcja zastępcza.

 5. Kurdupel przyjął wielu „artystów” z Afryki i Azji. Na dodatek zarobił masę pieniędzy na wizach. Przy okazji sprzedał pól Polski Chińczykom. Nawet port do którego Chińczycy zabraniają wpływać. Tak, ze niedługo będziemy się uczyć jeść pałeczkami.

 6. W Dojcze tak by nie stali z pięciu Uzbrojonych po zęby Policjantów było by w okolicy jak nie wozy bojowe z dziłkami.

Send this to a friend