Informacje

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy: lista zadań na VII etap OSPR

Beneficjenci Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego przygotowują listę zadań na VII etap OSPR. Dowiedz się więcej o celach programu, aktualnym etapie oraz planach na przyszłość.

Spotkanie dotyczące przygotowań do VII etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu
Spotkanie dotyczące przygotowań do VII etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu / Foto RafLor

Beneficjenci OSPR Przygotowują Listę Zadań na VII Etap Programu

Do końca czerwca beneficjenci Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR) zobowiązali się do przygotowania listy zadań do realizacji w kolejnym, VII etapie OSPR. Ustalenia te zapadły podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu.

Cele OSPR

OSPR, realizowany od 1997 roku, ma na celu uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, zabezpieczenie form pamięci oraz poprawę dostępności komunikacyjnej Oświęcimia. Program ten z czasem przekroczył pierwotne założenia i ramy terytorialne, obejmując również inne samorządy, takie jak Chełmek i Brzeszcze.

Aktualny Etap OSPR

Obecny, szósty etap OSPR kończy się w przyszłym roku. Kontynuacja programu zależy od decyzji strony rządowej oraz pomysłów i możliwości finansowych samorządów.

Spotkanie dotyczące przygotowań do VII etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu
Spotkanie dotyczące przygotowań do VII etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu / Foto RafLor

Spotkanie w Sprawie VII Etapu OSPR

W spotkaniu dotyczącym VII etapu OSPR uczestniczyli włodarze gmin-beneficjentów, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich. Dyskusja skupiała się na propozycjach i wytycznych przedstawionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Analizowano dotychczasowe etapy programu, a wyciągnięte wnioski mają pomóc w przygotowaniu spójnej oferty i listy zadań na VII etap OSPR. Wstępnie rząd zarezerwował na ten etap 90 mln zł.

Priorytety VII Etapu

Starosta oświęcimski, Andrzej Skrzypiński, podkreślił, że propozycje samorządów powinny uwzględniać potrzeby mieszkańców.

Kolejne Spotkanie

Kolejne spotkanie w sprawie OSPR zaplanowano na pierwszą połowę lipca.

Podsumowanie

Beneficjenci OSPR przygotowują się do realizacji VII etapu programu, koncentrując się na potrzebach mieszkańców oraz efektywnym wykorzystaniu dostępnych środków finansowych. Kontynuacja i sukces programu zależą od współpracy pomiędzy rządem a samorządami, co zostało podkreślone podczas ostatniego spotkania.

Źródło: powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Tak z ciekawości zapytam ;Do kogo należy teren wraz z zrujnowaną halą po OZNS?. Aż dziw bierze że nie ma tam zainteresowania deweloperki. Spokój od turystów ,dwa przystanki MPK,szkoła,market PKP w pobliżu ciekawe,ciekawe?

  2. Jak widzę te zatroskane miny, długopis w ręku, kawałek kartki i wodę w szklance….
    To mam nadzieję, że coś z tego się wykluje? Pan Redaktor nakreśla wizje tych osób i tłum się cieszy.
    Na papierze powstają dziesiątki km. nowych dróg!
    To mam pytanie dlaczego na ul. Dworcowej nie ma przejścia dla pieszych. Apeluję od lat ten problem.
    Może osoba z tego kręgu na zdjęciu wypowie i pokłoni się nad tym problemem?
    Mam prośbę do głupawych Zuli Guli,@, anonimów ….nie komentujcie waszych głupot!

  3. Jednym z celów jest poprawa dostępności transportowej miasta. Aż się prosi, by za te pieniądze przygotować oczekiwane inwestycje jak budowa jakiegoś dworca autobusowego lub od dawna oczekiwanych przystanków Kruki oraz rewitalizacja Dworów (BTW: kiedyś prezydent ogłosił, że po remoncie będzie nazywać się w końcu Oświęcim-Dwory, mija 70 lat od przyłączenia wsi).
    Skończyć też z rozpraszaniem kasy na inwestycje z dala od tego miejsca. Chopina można wyremontować za pieniądze miasta oraz odpowiednich programów.

  4. A kiedy będzie remont ul.Chopina od ul. Dąbrowskiego do ZUS-u. To zaledwie 130 metrów najgorszej dziurawej drogi na starym mieście .Asfalt ma jakieś 30- 40 lat bez remontu.

  5. „Priorytety takie same od lat. Chodniki, krawężniki, ronda, klomby.” – i tak i nie. Za pieniądze z OSPR powstał park na Zasolu (jak te posadzone drzewa podrosną, będzie tam całkiem ładnie), oraz park przy Tysiąclecia, który też generalnie może się podobać. Za pieniądze z OSPR wyremontowano wiele ulic w mieście – czy to źle? Natomiast mam wrażenie, że część pieniędzy „rozlazła się” jakoś bez widocznego efektu. Za kompletny absurd uważam dotowanie w ostatnich latach z OSPR-u także sąsiednich gmin, Chełmka i Brzeszcz.

    Co można by zrobić – a nie zostało zrobione, to:
    1. zrewitalizowanie terenów wzdłuż ulicy Leszczyńskiej. Obecnie jest tam jakaś masakra: puste parkingi po których hula wiatr, ruiny jakiś starych prawdopodobnie jeszcze poniemieckich budynków, betonowych płotów, tragiczna ruina hali byłego OMAG-u. Wszystko to szybko zarasta trawą i samosiejkami.
    2. place na Starym Osiedlu między Zawidzkiego, Śniadeckiego, Mendelejewa. Aż tak źle tam nie jest, ale przydałby się generalny lifting. Zwłaszcza, że jak słyszałem Osiedle to zostało wpisane na listę zabytków.
    3. Stare Miasto: ulica Stolarska, ulica Berka Joselewicza, ulica ks. Knycza, część Placu Kościuszki od strony Fika. Ja rozumiem, że to są sprawy bardzo skomplikowane, własnościowe i inne. Ale czy nie ma sposobu, aby te tereny przywrócić cywilizacji? Ostatnio gdzieś tam między Sienkiewicza a Małym Rynkiem powstaje blok. Dość kontrowersyjne.

  6. W tym roku pierwszy raz nie będzie kasy na OSPR. Wszystko pójdzie na czerwoną granicę holand.

Send this to a friend