Informacje

OŚWIĘCIM. Będą kolejne pieniądze z OSPR

Bulwary w Oświęcimiu

Rada Ministrów podjęła 10 lipca uchwałę o przedłużeniu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego na lata 2021-2025. O kontynuację tego specjalnego programu, którego V edycja kończy się w tym roku zabiegały samorządy Oświęcimia, powiatu oświęcimskiego, gminy Oświęcim oraz Chełmek i Brzeszcze.

Prace przy konstruowaniu dokumentu rozpoczęły się w zeszłym roku. W trakcie spotkań samorządowcy wypracowali listę zadań wraz z propozycjami ich dofinansowania na kwotę 61,6 mln zł. Całość programu z udziałem finansowym beneficjentów to ponad 92 mln zł. Pieniądze zostaną wydane na inwestycje o ważnym znaczeniu.

–  Wykorzystujemy wszystkie możliwości, by pozyskać dodatkowe pieniądze. Tak, jak w tym przypadku. Przygotowaliśmy wspólnie z innymi beneficjentami konkretne propozycje, które zostały zaakceptowane przez stronę rządową – wyjaśnia Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Nasze starania zakończyły się sukcesem. Są to konkretne pieniądze, które zmieniają Oświęcim. W pięciu edycjach beneficjenci programu otrzymali blisko 160 mln zł, co pozwoliło poprawić wizerunek i funkcjonalność także wielu miejsc w Oświęcimiu oraz wyeksponować walory turystyczne miasta – podkreśla.

Oświęcim, podobnie jak powiat i gmina Oświęcim, ma otrzymać 15, 4 mln zł. Chełmek oraz Brzeszcze dostaną po 7,7 mln zł.

Miasto chce zagospodarować teren pomiędzy ul. Berka Joselewicza i ul. Bulwary oraz teren pomiędzy ulicami Więźniów Oświęcimia i Obozową na Zasolu. Przebuduje też ul. Chopina.

– W przyszłym roku poszerzymy park na Zasolu o niewykorzystany do tej pory teren zielony. W kolejnych latach  przy ul. Bulwary powstanie parking na 150 miejsc oraz otwarty amfiteatr z zielonymi tarasami. W naszej puli zadań jest też modernizacja ul. Chopina na odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Kownackiej  – zapowiada prezydent. Za dofinansowania z programu rządowego będą też odnawiane drogi powiatowe w Oświęcimiu: ul. Wyspiańskiego, ul. Sobieskiego, ul. Śniadeckiego, ul. Nideckiego oraz ul. Wysokie Brzegi wraz z ul. Szpitalną.

Park na Os. Zasole

Strategiczny Program Rządowy powstał w 1996 roku, aby uporządkować tereny wokół byłego obozu, a także by wesprzeć miasto w rozwiązaniu problemów, dotyczących m. in. infrastruktury i poprawy dostępności komunikacyjnej dla osób odwiedzający Miejsce Pamięci KL Auschwitz – Birkenau.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

14 komentarzy

 1. Brakuje tutaj ludzi z tak konstruktywnymi komentarzami jak Tutejszy. Mądrego to aż miło posłuchać.
  Nawiązując do tego co napisałeś, to przeraża mnie od lat to samo. Spójrzmy na stan drogi Więźniów Oświęcimia w bezpośrednim otoczeniu obozu A-B. Owszem ma być wyremontowana, w… 2025r.

 2. Oświęcimer ! pod Grünwaldem znaleźli właśnie twój topór, a ty wdajesz się jakieś prymitywne spory.

 3. A skąd ” państwo ma”? Kaczyński z własnej kieszeni dorzuca? Zdaje się jednak, że rząf ma tyle pieniędzy, ile ukradł z mojej wypłaty. I wypłat wszystkim jeszcze pracujących w tym kraju. Ewentualnie drukuje pieniądze bez pokrycia, co jest też formą grabienia obywateli.

 4. z artykułu wynika, że prezydent na te wszystkie inwestycje dostaje kasę od rządu. łachy więc nie robi tylko administruje tym co musi. skąd więc ten zachwyt nad jego osobą, taki wspaniały gospodarz, tyle robi dla miasta itp.żyje i działa z tego co mu państwo da. od siebie poza kuriozalnymi pomysłami nic nie wniósł w rozwój miasta.

 5. Więc nie masz nic. Żadnej konstruktywnej propozycji. Tylko użalanie się nad sobą i nieustający zachwyt nad własnym intelektem.
  Realia są takie, jakie są. Oświęcim jest takim miastem, jakim jest. Ani metropolią, ale też nie zapyziałą dziurą. Można tu spokojnie mieszkać, Jeśli ci się nie podoba, możesz – zamiast zalewać się łzami – przeprowadzić się np. do Warszawy.
  W praktyce do wyboru są w Oświęcimiu dwie opcje: albo narodowo socjalistyczni patrioci, o IQ zbliżonym do 40, kibole, pasożyty na socjalu, itd., albo wyleniałe lwy platfusiaste, które dawno wypstrykały się z pomysłów, jeśli nawet je kiedykolwiek miały. Oni to jednak nadal lepsza alternatywa niż narodowi socjaliści. Być może przykre, ale prawdziwe.
  Peło i Chwieruty mają też kilka zalet. Są dość sprawnymi administratorami. Jeśli zdecydują się na wyszydzany przez ciebie remont kolejnej drogi, to przynajmniej zrobią to w terminie, nie przekraczając budżetu. Narodowi patrioci natomiast mieli z czymś takim, jak wskazuje doświadczenie, spore kłopoty.
  Jest jeszcze trzecie wyjście: człowiek z zewnątrz, nieuwikłany. Bystry menadżer – wizjoner. Czy to ty, oświęcimerze? Niestety, próbowaliśmy i tego. Nazywał się Janusz Marszałek.

 6. @Tutejszy
  >Panie oświęcimer, może zamiast standardowego pisowskiego rechotu jakieś realistyczne >propozycje
  Ogarnij się. Gdy ja należałem w Osw do UD a potem do UW to ty jeszcze wchodziłeś po drabinie na dywan.
  >Tylko nie mów, że na religijno-patriotyczne pomniki.
  Rozumiem, że to jest max argumentacji na jaką cię stać. Z takim zapleczem intelektualnym PO jest dokładnie tam gdzie powinno być.

  Zrozum, że mnie przynależność partyjna oświęcimskich dygnitarzy nie interesuje. Mogą sobie należeć nawet do komunistycznej partii Chin. Zarzucam im coś gorszego – ciasnotę horyzontów, która powoduje, że gdy świat idzie do przodu, Oświęcim wciąż majstruje przy krawężnikach.

  Pod rządami tych ludzi (afiliacja partyjna jest tu bez znaczenia) Oświęcim staje się ostoją lumpenproletariatu. Przypuszczam, że nawet dzieci tych pasożytów wyjechały z Oświęcimia. Co jest najlepszym podsumowaniem pracy rodziców…

 7. Nie podoba mi się pomysł z amfiteatrem. W Oświęcimiu nie ma aż tak wiele imprez, aby uzasadniało to wydanie mnóstwa pieniędzy na pusty plac. Skarpa z chodnikami i ławeczkami wygląda już lepiej, wystarczy więcej drzew, aby powstały takie nasze swojskie ogrody – tarasy. Wiele samorządów w pipidówach buduje mniejsze lub większe amfiteatry (imponująco, antycznie niemal brzmi), które potem stoją puste. Co tam może się odbyć? 5 koncertów rocznie na krzyż? Festiwal Ziem Górskich? Przed OCKiem przynajmniej przychodzi sporo ludzi, bo to w centrum największego osiedla. A kto przyjdzie ze Starego Miasta?
  Park na Zasolu to jest jakiś postęp: mniej cholernej „architektury urządzonej” i latarń, więcej przestrzeni i drzew.
  Panie oświęcimer, może zamiast standardowego pisowskiego rechotu jakieś realistyczne propozycje? Na co byś pan wydał te kilka milionów z OSPR? Tylko nie mów, że na religijno-patriotyczne pomniki.

 8. Służę pismem do p. wojewody jakie RO Zasole wystosowała w sprawie przeznaczenia środków z OSPR na poprawę wyglądu otoczenia Muzeum. Bardzo ciekawe jest wyjaśnienie pani z UW, jak również informacja p. prezydenta przekazana do p. wojewody.

 9. >A na remont rozpadajacego sie Urzędu znajdzie pieniadze?

  Z OSPRu ? A czemu nie ? Jak się bawić to na całego !

 10. „Strategiczny Program Rządowy powstał w 1996 roku, aby uporządkować tereny wokół byłego obozu ,,,”. Właśnie. I przez ćwierć wieku udało się wyremontować dwa duże budynki monopolu tytoniowego (teraz wyższa szkoła) i zacząć remont trzeciego. Poza tym – nic. 90% tej gigantycznej kasy wydano na remonty ulic w Oświęcimiu, często trzecio i czwartorzędnych położonych na peryferiach miasta, nie mających z obozem nic wspólnego. W efekcie turyści jadący do muzeum mogą oglądać: rozsypujące się bloki kolejowe w pobliżu dworca, po prawej strony na Leszczyńskiej dramatyczną ruinę hali OZNS-ów, jakieś inne tam ruiny, krzaki i chaszcze, po lewej za bazą MZK dalsze sterty gruzu i krzaki. Wstyd.
  Kiedyś wreszcie znajdzie się inteligentny urzędnik i zapyta: na co poszły te pieniądze? Na przebudowę ulicy Kościeliskiej? No to koniec. Zakręcamy kurek.
  W interesie miasta jest przynajmniej od czasu do czasu zamarkować, że część funduszy OSPR jest wydawana na polepszenie wizerunku miejsca odwiedzanego przez miliony turystów z całego świata. Czy nie można przejąć/wykupić pasa ziemi wzdłuż Leszczyńskiej i posadzić tam drzewa, aby zasłonić resztę? Czy nie można sterczących kikutów ruin wzmocnić, uzupełnić (nie wiem jak, nie znam się) żeby się całkiem nie zawaliły? Kosić tam trawę. Najprostsze rzeczy.
  Inna sprawa: nie mogę zrozumieć jaki jest sens wydawania pieniędzy OSPR w Brzeszczach i w Chełmku. Idąc dalej tym tropem: dlaczego nie w Głębowicach? Co Chełmek i Głębowice mają wspólnego z Oświęcimiem i obozem? Nic do cholery.

 11. Nasze starania zakończyły się sukcesem. Czyli zwyciężyliśmy ten wstrętny rząd. Gratuluję Panu Prezydentowi pokonania rządu PIS-u. I nawet nie wiemy czy rząd nie chciał się na to zgodzić czy też nawała dzielnych rycerzy Sowy, Budki, Gawłowskiego, Neumanna, Leszczyny ect. przewazyły. A jest u nich moc. Zwłaszcza u Gawłowskiego.

Send this to a friend