Informacje

POWIAT. Blisko 22,5 mln zł na tegoroczne inwestycje z OSPR

Blisko 22,5 mln zł – to całkowita wartość tegorocznych inwestycji w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. W tym prawie 11,4 mln zł to środki rządowe, a 11,1 mln zł wynosi udział finansowy zainteresowanych samorządów.

 

Główne cele, które wpisane są do OSPR to uszanowanie miejsca b. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, zabezpieczenie form pamięci oraz rozwój lokalnej społeczności.

Dziś w sali audiowizualnej internatu powiatowego „Chemika” włodarze czterech samorządów: Powiatu Oświęcimskiego, Miasta Oświęcim, Gm. Oświęcim i Gm. Chełmek podpisali stosowne umowy z wojewodą małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem. Obecny był m.in. poseł ziemi oświęcimskiej Marek Sowa.

– Ta ziemia pamięta okrucieństwo niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jest to szczególny symbol tego regionu, cierpienia i bólu niewinnych osób. (…) Jest to historia, którą winniśmy pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom. Ale nie można też zapominać, że na tym terenie toczy się normalne życie mieszkańców, którzy powinni mieć szansę na rozwój społeczny i gospodarczy. Jest to możliwe dzięki realizacji Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 

Starosta Andrzej Skrzypiński przypomniał, że OSRP jest realizowany od 1997 r., a jego pomysłodawcą był ówczesny prezydent Oświęcim Andrzej Telka.

– Dzięki jego uporowi i zaangażowaniu możemy dziś wydawać te pieniądze. Są one potrzebne w kontekście miejsc, w których są one wydatkowane. Często spotykamy się z głosami środowisk samorządowych w różnych częściach Małopolski, że oni także chcieliby skorzystać z takich środków. Więc odpowiadamy: nie zostaliście dotknięci problemami wynikającymi z funkcjonowania w tym miejscu podczas niemieckiej okupacji fabryki śmierci i konsekwencjami tego faktu. My te środki wydajemy odpowiedzialnie i służą one lokalnej społeczności – powiedział starosta.

Ze strony Powiatu Oświęcimskiego umowy sygnowali starosta Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz. Obecna była skarbniczka Powiatu Katarzyna Wanat oraz członkowie zarządu – Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak.

Powiat Oświęcimski na realizację trzech zadań otrzymał dofinansowanie w kwocie 1,6 mln zł. Są to środki na:

– pierwszy etap zadania wieloletniego pn. „Przebudowa drogi powiatowej (u. Browarna i Borska) w Harmężach

– trzeci etap zadania wieloletniego pn. „Przebudowa dróg powiatowych (ul. Wysokie Brzegi i Szpitalna) w Oświęcimiu

– utrzymanie terenów Skarbu Państwa.

Miasto Oświęcim zrealizuje trzeci etap zadania wieloletniego pn. „Zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Berka Joselewicza i ul. Bulwary wraz z budową parkingu podziemnego”. Rządowe dofinansowanie na ten cel wynosi 5 mln zł.

Gmina Oświęcim na drugi etap zadania wieloletniego pn. „Przebudowa ul. Załawie w Babicach” oraz czwarty etap zadania wieloletniego pn. „Utworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego w Brzezince” otrzyma 3,5 mln zł.

Do Gminy Chełmek trafi blisko 1,3 mln zł rządowej pomocy na realizację trzeciego etapu zadania wieloletniego pn. „Najodważniejszy z odważnych – budowa wieży widokowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego jako miejsca pamięci wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą na wzgórzu Skała” oraz pierwszego etapu zadania wieloletniego pn. „Modernizacja ul. Ofiar Faszyzmu w Chełmku stanowiącej bezpośredni dojazd do miejsca pamięci wraz z zagospodarowaniem terenu miejsca pamięci po byłym podobozie KL Auschwitz”.

Fot. RafLor / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

  1. Mafia od razu. Zgodnie z doktryną Horały, jeżeli ktoś cokolwiek ukradł niezgodnie z procedurami to oczywiście musi oddawać.

  2. PiS zorganizowana grupa przestępcza mafia. 2 biliony długu publicznego co daje nam około 42 tyś zł na jednego obywatela.

  3. Czyścimy z komuchów 2018 nasze miasto, z Platformy Obłąkanych – złodziei i kłamców, trzeciej drogi do nikąd i innych zepsutych przystawek koalicji 13 grudnia. Koniec z dziastwem i przekrętami!

  4. PiS partia złodziei,i oszustów . Miernoty,i nieudaczniki pociotki,banda kolesi.

  5. PO partia oszustów i nieudaczników,pininfzy ni ma i nie bedzie!

  6. Lansowanie wyborcze to było wczoraj na miejskim targowisku.Główną postacią była Becia bufetowa z Przecieszyna. Kubuś Przewoźnik był jej lokajem do noszenia koszyka wyborczego.Totalny obciach.

  7. Lansujecie się panowie Panowie przed wyborami! To mam dla was pytanie?
    Gdzie jest przejście dla pieszych na uli. Dworcowej? Na całej długości nie licząc przy rondach piesi się skradają, a nie przechodzą bezpiecznie! No, i co panowie?

Send this to a friend