Informacje

OŚWIĘCIM. Rząd Mateusza Morawieckiego wsparł finansowo nowy żłobek w Oświęcimiu

– Ponad 3,9 mln zł na utworzenie 96 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach nowego żłobka przy ul. Ceglanej w Oświęcimiu. Środki z programu „Maluch+” to realne wsparcie dla samorządu. Rząd Prawa i Sprawiedliwości troszczy się o rozwój lokalnych społeczności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda Łukasz Kmita podpisał z prezydentem miasta Oświęcimia umowę dotyczącą przekazania przyznanego wsparcia.

Budowa i wyposażenie

W ramach dofinansowania zostanie zrealizowane zadanie, które polega na utworzeniu 96 nowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech w żłobku poprzez budowę i wyposażenie żłobka.

Żłobek przy ul. Ceglanej w Oświęcimiu powstaje w ramach realizacji miejskiego kompleksu oświatowego. Obiekt ma być gotowy 31 sierpnia 2024 roku.

Inwestycja swoim zakresem obejmuje m.in. powstanie budynku o dwóch kondygnacjach, budowę placu zabaw, miejsc postojowych na samochody i rowery, drogi pożarowej, wiaty przeznaczonej do zajęć dla dzieci oraz ogródek warzywny.

Powierzchnia użytkowa części żłobkowej wyniesie niemal 440 m2.

Dodatkowo prawie 2,9 mln zł na funkcjonowanie

– Miasto Oświęcim prowadzi obecnie jeden żłobek publiczny, który oferuje 64 miejsca opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia. Utworzenie kolejnych 96 miejsc przyczyni się do realizacji celów programu „Maluch+”. Możliwość zapewnienia profesjonalnej opieki nad najmłodszymi dziećmi da młodym rodzicom sposobność do łączenia życia zawodowego z prywatnym. Co więcej, pozytywnie wpłynie na poziom zatrudnienia. Powrót na rynek to szansa na wzrost kompetencji i samorealizację – wymienia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Środki na utworzenie nowych miejsc żłobkowych to nie wszystko. Miasto Oświęcim otrzyma także prawie 2,9 mln zł na ich funkcjonowanie – zapowiada wojewoda Kmita.

Wsparcie na całą Małopolskę

Środki na tworzenie i funkcjonowanie nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+” 2022-2029 przyznane w ramach pierwszego naboru planuje wykorzystać w Małopolsce 79 gmin i 99 innych podmiotów na utworzenie łącznie 265 instytucji opieki (żłobków, klubów dziecięcych i instytucji dziennego opiekuna).

W ramach programu „Maluch+” 2022-2029 w Małopolsce powstanie prawie 9 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech. Kwota, jaka na ten cel zostanie przeznaczona, to 488 mln zł.

Źródło: MUW.pl


 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. Tak samo było że szkołą na zasolu SOSW myśmy dali kasę na remont i,robudowe szkoły, a prawda jest inna rząd dał 10 % ,a Starostwo powiatowe w Oświęcimiu 90%. No cóż klamstwa to ich chleb powszedni. Dzień bez klamstw dniem straconym.

 2. Uwielbiam to pisowskie odwracanie kota ogonem. „Zbudowaliśmy żłobek”. „Usiekliśmy Bohuna”. Ty tak serio? Jeszcze raz: całość projektu to 15 milionów. Rząd dorzucił czterysta sześćdziesiąt tysięcy. Starczy może na wybrukowanie podjazdu.

 3. Uwielbiam tą sofistykę. Czy jak prezydent Chwierut albo każdy inny samorządowiec dostanie jakąś dotację to znaczy, że to nie on buduje? Wy tak na serio? Może prezydent Chwierut kłamie w sprawie tych wszystkich osiągnięć swoich i mieszkańców? Przypominam, że prawie każdy grubszy wydatek to współfinansowanie.

 4. Ha, ha, na to bym nie liczył.

  Pół roku temu rząd pis – z premierem Morawieckim – ogłosił, że oto „zbudował” tunel łączący wyspę Wolin ze Świnoujściem. To tak bezczelne kłamstwo, że aż się w sieci zagotowało.

  Naprawdę było tak: całkowity koszt budowy tunelu pod Świną wniósł ok. 913 mln zł, z czego 775 mln zł zostało pokryte ze środków unijnych (ok. 85 proc.), natomiast pozostałą kwotę wyłożyło miasto Świnoujście. Rząd pis na tunel nie dał ani złotówki.

  I co na to Morawiecki odpowiedział? Nic. Nawet nie usiłował się tłumaczyć. Ci, którzy mieli mu uwierzyć – betonowy elektorat pis – i tak uwierzyli. A o to przecież chodziło.

  Więc nie spodziewam się, aby pisowski Łukasz Kmita w sprawie żłobka w Oświęcimiu zechciał cokolwiek „prostować”.

 5. A więc można pozwać w trybie wyborczym p. K za fałszywe informację i kazać mu przeprosić na antenie głównych Wiadomości TVP. A co tam.

 6. Jak łatwo policzyć 11,7% z tej kwoty dał rząd, 88,3% dała Unia Europejska.

  O czym pisowski Łukasz Kmita nawet nie raczył się zająknąć.

  Początkowo na całość programu Maluch plus poza pieniędzmi z funduszy unijnych przewidziano też kasę z KPO (1/3 całości środków). Ale ponieważ dzięki bezczelności Zeroziobry Polska pieniędzy unijnych z KPO nie dostała, więc o tyle mniej kasy zostało do dyspozycji dla żłobka w Oświęcimiu.

  Brawo pis.

  Ale to wina Tuska. Tuska. I jeszcze raz Tuska. Na którego mamy teczkę. Poza tym Niemców. Lewactwa. Określonych sił. Zdrajców. I tak dalej.

  Nasze badania sondażowe wskazują, że ciemny lud to kupuje. Więc wygraną w wyborach mamy w kieszeni.

 7. 3,4 mln zł tej sumy pochodzi ze środków europejskich. 460 tys. zł z budżetu państwa. Inwestycja jest warta 15 mln. z czego Miasto Oświęcim wyłoży 11 mln. Czterokrotnie składało wnioski o dofinansowanie budowy kompleksu żłobkowo-przedszkolnego na Starych Stawach w ramach programów rządowych, lecz decyzjami premiera Mateusza Morawieckiego wszystkie wnioski zostały odrzucone. Przedstawiciele partii rządzącej troszczą się ale o wyborczy wynik. Stąd taka propaganda. Ludzie! Czytajcie i myślcie!

 8. Perfidnie dopiero tuż przed wyborami dają , wręczają , otwierają ….. i myślą ,że ciemny lud to kupi .

Send this to a friend