Informacje

OŚWIĘCIM. Rada Miasta zablokowała ideę budowy pomnika Jana Pawła II

Rada Miasta odrzuciła projekt budowy pomnika papieża Jana Pawła II w Oświęcimiu. Inicjatywa zrodziła się z uwagi na 100 rocznicę urodzin Wielkiego Polaka Karola Wojtyły wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Z przykrością muszę stwierdzić, że jest to jakiś czarny dzień w historii Miasta Oświęcim. To jest nie do pomyślenia, że klub Platformy Obywatelskiej jest przeciwko tej inicjatywie. Informuje radny Waldemar Łoziński, pomysłodawca projektu.

Radni PiS nie określali miejsca budowy pomnika, to miało być pole do przyszłej dyskusji, zapewniają, że miała to być inicjatywa oddolna.

– Chcieliśmy założyć społeczny komitet, chcieliśmy zwrócić się do ludzi dobrej woli, kochających naszego wielkiego rodaka o wsparcie. Nie wyciągaliśmy ręki po pieniądze od samorządu. Moim zdaniem, powiat oświęcimski i miasto Oświęcim powinno się zaangażować w ten pomysł. Dodał radny Waldemar Łoziński.

[masterslider id=”44″]

Negatywny stosunek Rady Miasta do tej inicjatywy oznacza, że pierwszy pomnik Jana Pawła II nie powstanie na terenach należących do Miasta Oświęcim. Radni PiS nie poddają się, będą rozmawiać z władzami duchownymi, aby rozważyć postawienie pomnika na terenach kościelnych.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

82 komentarze

 1. Póki rządzący mają wpływ na tvp nigdy nie będzie ona na wysokim poziomie kto by nie był przy władzy w państwie. Racja że to z naszych podatków ale czy dziennikarz powinien być rzetelny tylko w tvp?

 2. Prawda, nie tylko TVP kłamie, TVN tez kłamie, nagina fakty i operuje półprawdami. Jest za to jedna zasadnicza różnica – TVP jest telewizją publiczną, państwową czyli NASZĄ, społeczeństwa. Finansowaną z pieniędzy publicznych, z naszych ciężko zarobionych pieniędzy, z naszych podatków. Za nasze pieniądze są tworzone „reportaże” i „wiadomości” szkalujące polaków, napuszczających jednych polaków na drugich. To tak jakbyś poszedł do fryzjera, zapłacił mu 50 zł za usługę i usłyszał od niego że jesteś łapownikiem, gorszym sortem polaka, komuchem, rusofilem, zdrajcą itd.

 3. „Ja” – tylko tvp kłamie? W Polsce nie ma żadnej tv która nie kłamie. Wyłącz tv – włącz myślenie!

 4. Mieszkańcy Miasta Pokoju „godnie” uczcili 100. rocznicę urodzin jednego z najbardziej zasłużonych Polaków
  w dziele odzyskania naszej niepodległości papieża Jana Pawła II – ogromna zasługa w tym niechlubnym „upamiętnieniu” radnych z Platformy Obywatelskiej, za których i ich wyborców jest mi ogromny wstyd.

 5. Co kilka miesięcy w RP wychodzi na jaw afera wśród panów w sutannach. Jeszcze nie ochłonęliśmy, nie wyjaśniono społeczności lutowej sensacji o tym, że tutejszy pan został schowany za purpurową szatą biskupa. Czy wam nie jest zwyczajnie wstyd ? A może umorzono już sprawę?

 6. Wstrętne, racja, TVP potrafi tylko kłamać, szczuć, kłócić polaków, napuszczać jednych na drugich. Kurski i jego banda są w tym mistrzami – Goebbels teraz śmieje się w grobie jakich ma naśladowców. Kurski i jego TVP robią wam pranie mózgu a wy pisiory nawet nie macie zdolności rozróżnienia co jest prawdą a co kłamstwem. Ani jednego dowodu, ani jednego zarzutu na Grodzkiego nie mają, a jest głównym biorącym koperty w Polsce. Jeśli brał i znajdą dowody, to niech go osądzą i ukarzą – jestem dwoma rękami za. Ale jeśli jest niewinny to Kurski powinien być wywalony do ruskiej kolonii karnej.
  Najgorsze jest to, że wszystkie te metody przypominają czasy przed II wojną światową w Niemczech, napuszczanie jednych na drugich, szczucie, pamiętacie jak się skończyło?

 7. Jakieś dowody na Grodzkiego są, czy tylko zwykłe bezczelne, kłamliwe, pisowskie insynuacje? Jeśli byłyby realnie jakiekolwiek, to stada dyspozycyjnych prokuratorów Ziobry powinny mu już dawno postawić zarzuty, nie? A tu nic. Cisza. Tylko że w państwie prawa i sprawiedliwości dowody są niepotrzebne. Wystarczy obrzucić człowieka w TVP błotem, a zawsze trochę go przylgnie.

 8. Oświęcimianie na czele z radnymi PO nie potrafiliście nawet wydać okolicznościowego albumu,
  przypominającego częste przyjazdy Jana Pawła II do Oświęcimia i Muzeum Auschwitz, co nadałoby dodatkowy rozgłos naszemu miastu w świecie. Materiał fotograficzny w tym zakresie jest świetny.Na pomnik Was nie stać, ale na taki album z tekstem tłumaczonym na język angielski, pieniądze zapewne znalazłaby się. Cóż pozostała Wam tylko głosować dalej tłumnie na PO i wybudować pomnik marszałka Grodzkiego, z pokazaniem jak podajecie mu koperty.

 9. W Oświęcimiu mamy już dwa duże, pełnowymiarowe, odlane z brązu pomniki księży: Maksymilian na Śniadeckiego i Bosko obejmujący dwoje małych dzieci na Jagiełły (z góry zaznaczam, że nie mam lawendowych skojarzeń). Ten miałby być trzeci. Niektórzy przebąkują jeszcze o czwartym, Nepomucenie. Więc może czas najwyższy na jakiegoś świeckiego, normalnego gościa.
  Z niewiadomych bliżej przyczyn kościół uważa, że tylko jego funkcjonariusze są godni wywyższenia i składania im hołdów – jakieś 99% świętych i błogosławionych to księża lub zakonnicy. Czyli świeccy nie są moralni wystarczająco?

 10. Polska coraz bardziej zaczyna przypominać Koreę Północną. Gdzie są trzydzieści cztery tysiące pomniki Kim Ir Sena.

 11. Kompromisowo proponuję więc wybudować w Oświęcimiu pomnik Jarosława Kaczyńskiego na białym koniu.

 12. PAD zamiast dawać kasę na nikomu niepotrzebne oczka wodne, powinien sypnąć grosem na pomnik.

 13. Z powodu zbyt dalekiego odejścia od tematu niechcianego pomnika kontrowersyjnego papieża kończę dyskusję „teologiczną” z lolem. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego.

 14. Do Marian – Bóg jest jeden dla wszystkich, a reszta to bożki i prędzej czy później się Pan o tym przekona. Powodzenia!

 15. Komusze plemię w Oświęcimiu, zadomowione obecnie czesciowo w PO
  i KOD-zie
  trudno jest wypełnić, o czym świadczą poniżej niektóre wpisy.

 16. Proponuję rozszerzyć pomysł radnych PiS i postawić w Oświęcimiu obok pomnika JP2, gdański pomnik księdza prałata Henryka Jankowskiego. Oba będą się dobrze ze sobą komponować. To byli Wielcy Polacy.

 17. Wracając do kwestii pomnika, czarni demonstranci z Waszyngtonu,dopiero po zniszczeniu pomnika Kościuszki stojącego przed białym domem, dopiero po tym fakcie dowiedzieli się kim był ów jegomość na koniu i co zrobił ze swoim żołdem dla czarnoskórych niewolników.tak,szanowni państwo,pomniki też są potrzebne.

 18. To czy wierzę i czy stanę przed obliczem Boga to moja sprawa, pamiętaj że katolicki Bóg nie jest ani pierwszy ani w żaden sposób lepszy od innych Bogów na świecie. I wcale nie kwestionuję Boga i wiary, jestem tylko zawsze przeciwko głupocie, polityce, kłamstwu i złodziejstwu. Niestety ostatnio te przymioty są kojarzone z polską polityką, telewizją i kościołem.

 19. To także Twój Bóg Panie Marianie. Być może teraz w Niego nie wierzysz ale kiedyś przez Nim staniesz tak samo jak wszyscy . Co do pomnika to Jan Paweł 2 w ogóle go nie potrzebuje.

 20. Lolu, zbyt daleko odbiegamy od tematu pomnika dla papieża, profesor Obirek został tylko przywołany jako świadectwo przeciwko świętości Jana Pawła II i nie o nim powinna być ta debata. Uważam Obirka za człowieka i teologa głęboko wykształconego, erudytę, znającego wiele języków obcych, oczytanego i obytego w świecie. Jego dokonań nie można w żaden sposób kwestionować, odszedł z kościoła na swoją własną prośbę i widocznie nie widział innego wyjścia, nie chciał trwać w tej zgniłej, jego zdaniem, organizacji. Nie tobie to oceniać, od tego będzie twój Bóg. Na decyzję Obirka duży wpływ miały również jego doświadczenia z molestowaniem przez księży, których doznał w swoim życiu. Czego by nie mówić, zna doskonale kościół katolicki, zna mechanizmy władzy, wie kto pociąga za sznurki i co najważniejsze – doskonale wie jak wyglądał od wewnątrz pontyfikat Jana Pawła II. Dlatego jego opinia jest, według mnie, taka ważna. I dlatego nie chcemy pomnika papieża w Oświęcimiu.

 21. Marian można wiele książek napisać ,można być nawet profesorem ale to nie oznacza że jest się mądrym. Przysięgał Bogu i co zostało z jego przysięgi ? Jak takiemu człowiekowi można wierzyć skoro zdradził Boga ?! Kościół na ziemi nigdy nie był i nigdy nie będzie idealny bo idealny jest tylko Bóg, a marny człowiek zawsze będzie grzeszny. Czy każdy święty był idealny? Otóż nie zostali świętymi ponieważ wielkie jest Miłosierdzie Boże i tego miłosierdzia życzę Tobie i temu Panu.

 22. Drogi Lolu, żeby zabłysnąć kliknąłeś pierwszy link jaki ci wyświetlił google o Obirku i strugasz wielkiego teologa. Przeczytaj którąś z wielu książek Obirka i wtedy (jeśli oczywiście ją zrozumiesz) wyciągaj wnioski. Poczytaj sobie o Jezuitach, o teologii wyzwolenia, o Janie Pawle II i jego poglądach oraz o tym, jak rządził w Watykanie w czasie swojego pontyfikatu. O piekle i jego nieistnieniu mówił generał jezuitów o. Arturo Sosa Abascal w wywiadzie dla El Mundo,nie rozumiem co z tym wspólnego ma Obirek? Proponuję posłuchać tego co mówi Obirek o kościele katolickim, naprawdę otwiera oczy na wiele rzeczy. Poza tym Bergoglio też jest jezuitą, a przypominam że Jezuici byli i są potężnym intelektualnym zapleczem kościoła katolickiego.

 23. Mądry człowiek prof Obirek- Marian no proszę Cię ogarnij się! Jako były Jezuita czyli Judasz twierdzi,że nie ma piekła ( tak zawsze mówi tylko szatan) powinien znać pismo święte w którym jest napisane że ono istnieje. Na szczęście wielkie jest Miłosierdzie Boże i mam nadzieję,że się nawróci.

 24. Jak czytam niektóre poniższe wpisy,
  to odnoszę wrażenie , że Oświęcim jest miastem PO-mylonych ludzi.

 25. Kk jest najbogatszą instytucją w Polsce i drugim co do wielkości po skarbie państwa właścicielem gruntów rolnych. Chce – niech płaci. Chciaż właściwie powinien stawiać pomniki Belzebuba.

 26. „Kto jest bez grzechu niechaj pierwszy rzuci kamień” Święty nie znaczy idealny bez skazy bo żaden człowiek na tej ziemi nie jest bez grzechu. Zanim zaczniesz oceniać spojrzyj w lustro. On został już oceniony,a Ty?…

 27. Uważam, że budowanie pomnika osobie takiej jak były polski papież z jest wielkim nieporozumieniem, on wcale taki święty nie był jak wszyscy uważają. Może dla owieczek kultywujących nasz polski infantylny katolicyzm papież był uosobieniem miłego poczciwego staruszka kochającego wszystkich i wszystko. Poczytajcie sobie mądrego człowieka prof. Stanisława Obirka, byłego jezuity, co sądzi o polskim papieżu i polskim klerze w ogóle. Na wikipedii można bez problemu znaleźć stronę: Krytyka papieża Jana Pawła II. To człowiek wokół którego istnieje wiele kontrowersji, nie jest godzien stawiania mu pomników. Może to będzie przykre dla katolików ale takie są fakty, teraz z pedofilią robi się powoli porządek, ale problem istniał w Kościele katolickim od dziesięcioleci. Zresztą dalej istnieje, przykładem oświęcimski ksiądz Szymon C. z parafii Maksymiliana – sprawa z początku 2020 r. Niestety widocznie nasi lokalni działacze PiS nie przyjmują tego do wiadomości, ważne żeby było o nich głośno. ZDECYDOWANE NIE DLA JANA PAWŁA II W OŚWIĘCIMIU.

 28. 18 maja Polska uroczyście obchodziła 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły; z pewnością obchody byłyby daleko bardziej okazałe i nagłośnione, gdyby nie koronawirus, ale i tak kto mógł, ten próbował jakoś do tej rocznicy nawiązać.
  Oświęcim, a z nim cała Ziemia Oświęcimska, nie muszą związków z przyszłym papieżem szukać na siłę – wszak jest ich sporo i to bardzo ciekawych, a tym samym wartych przypomnienia i upowszechnienia. Przede wszystkim są to liczne przyjazdy do Muzeum Auschwitz z różnymi delegacjami, nie mówiąc już o głośnych odwiedzinach tego Miejsca Pamięci przez papieża Jana Pawła II w czerwcu 1979 r.
  Jeśli nie pomnik, to przynajmniej należało o tym przypomnieć w jakiejś okolicznościowej publikacji.
  O tym jednak radni z PO nie chcą pamiętać albo i nawet o tym nie wiedzą, podobnie jak zapewne również większość ich wyborców, zafascynowanych obecnie przyszłą prezydenturą RP Rafała Trzaskowskiego i marszałkiem Tomaszem Grodzkim, któremu może kiedyś wybudują pomnik w Oświęcimiu z kopertą w ręku.

 29. Oświęcimianie nie chcą pomnika Jana Pawła II w Oświęcimiu, kościół katolicki do likwidacji, księża na księżyc.
  Parafrazując słowa klasyka jędraszewskiego
  Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale CZARNA.

 30. Czyli nie umie Pan czytać tekstu ze zrozumieniem. Nawet nie wie Pan co to cytat?! No tego Szanowny Panie uczą w szkole podstawowej . Miłego dnia!

 31. @Luzik

  Wskazałem miejsce w ktorym zaprzeczasz faktom. Papież Jan Paweł 2 mial świadomość istnienia kościelnej pedofili i temu wlasnie zaprzeczasz.

 32. „Masterkosa” no gratuluję czyli „Franek” kłamie bo to jego wypowiedź. Nie mam więcej pytań…

 33. Panie Łoziński nie rozumiem Pańskiego rozgoryczenia na to, że pomnika nie chcą postawić. Przecież jest demokracja, każdy może robić, oczywiście w granicach prawa , to co chce. Dlaczego pomnik ma stać na terenie miasta. Kup Pan sobie działkę w godnym miejscu i stawiaj Pan jaki pomnik Pan chcesz, nawet swój. Ale za swoje. Po co zwrócił się Pan do Miasta. Dla jednych papież JP II był świętym dla innych nie. Myślę, że chodziło Panu tylko o zrobienie „zadymy”, jaka to jest zła PO a PIS cacy. Mącenie wychodzi Panu dobrze. Czy nie widzi Pan większych problemów w Oświęcimiu. Czy nie widzi Pan tego, że ludzie tracą pracę i oszczędności. Zrób Pan coś dla tych ludzi, a nie rób Pan wojny światopoglądowej. Trzeba nam teraz spokoju i solidarności a nie wojny. Przecież temat pomnika jest bardzo kontrowersyjny, świadczy to nawet ilość wpisów pod tym artykułem. Kreuje się Pan na obrońcę jedynej słusznej wiary i papieża, ale to już nie przejdzie, ludzie pomału otwierają oczy na Wasze działania pod publikę. Jeszcze raz Panu powiem: kup Pan sobie działkę i z własnych oszczędności postaw Pan pomnik. Jaki Pan chcesz. Nikt nie będzie miał do nikogo pretensji, no, ale wtedy nie będzie rozgłosu i możliwości dokopania przeciwnikowi.

 34. @Luzik

  O tutaj:

  Cyt: „…Jan Paweł II był wprowadzany w błąd w sprawach pedofilii…”

 35. Nie mogę zrozumieć dla czego ,jako naród tak łatwo potrafimy spieprzyć wszystko co z nas wychodzi najlepszego. Ze przytoczę przykład prof.Bartoszewskiego, Lecha Wałęsy . Jurka Owsiaka etc. Teraz wzięliśmy się za JP2. Nie powiem,idzie dobrze…

 36. @Luzik

  Zaprzeczasz faktom kolego

  Ps. Cytatu o Clintonie użyłem jako analogii

 37. 18 maja Polska uroczyście obchodziła 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły; z pewnością obchody byłyby daleko bardziej okazałe i nagłośnione, gdyby nie koronawirus, ale i tak kto mógł, ten próbował jakoś do tej rocznicy nawiązać.
  Oświęcim, a z nim cała Ziemia Oświęcimska, nie muszą związków z przyszłym papieżem szukać na siłę – wszak jest ich sporo i to bardzo ciekawych, a tym samym wartych przypomnienia i upowszechnienia. Przede wszystkim są to liczne przyjazdy do Muzeum Auschwitz z różnymi delegacjami, nie mówiąc już o głośnych odwiedzinach tego Miejsca Pamięci przez papieża Jana Pawła II w czerwcu 1979 r.
  Jeśli nie pomnik, to przynajmniej należało o tym przypomnieć w jakiejś okolicznościowej publikacji.
  O tym jednak radni z PO nie chcą pamiętać albo i nawet o tym nie wiedzą, podobnie jak zapewne również większość ich wyborców, zafascynowanych obecnie przyszłą prezydenturą RP Rafała Trzaskowskiego i marszałkiem Tomaszem Grodzkim, któremu może kiedyś wybudują pomnik w Oświęcimiu z kopertą w ręku.

 38. Podatnik masz na myśli swoich rodziców? Oni też budowali socjalistyczną gospodarkę. Może nie z wielkim przekonaniem, ale jednak.

 39. „Masterkosa” A co ma piernik do wiatraka?! Myśli Pan że Franek nie zna faktów?! Zna je lepiej niż Pan.

 40. NA POMNIK DLA JP2 NIE MA KASY ALE NA TZW.NAGRODY DLA HOKEISTÓW LEKKĄ RĘKA SIĘ WYDAŁO W DOBIE KRYZYSU. TU NIKT Z PO-wców NIE WIDZIAŁ NIC ZDROŻNEGO, ŻE BEZ ZGODY OŚWIĘCIMIAN ICH KASĘ SIĘ ROZDAJE.

 41. Cześć miasta Oświęcimia kiedyś nosiła nazwę Kolonia Lenina
  i idee Wodza Rewolucji były bliskie wielu jego mieszkańcom.

 42. @Luzik raz jeszcze

  Cytując klasyka:

  „… Bill Clinton palił trawę ale się nie zaciągał…”

 43. @Luzik
  Przytoczyłem 4 FAKTY.
  Ty 1 FAKTOID. Nie operuj ogólnikami.
  Rozwiń swą myśl.

 44. „Masterkosa” Papież Franciszek: Jan Paweł II był wprowadzany w błąd w sprawach pedofilii. Nikt nie może wątpić w jego świętość. Tyle w temacie, nawet Papież jest tylko człowiekiem, nie Bogiem.

 45. Megalomania PiS w pełnej krasie. Pomnik w dobie zapaści gospodarczej. No brawo. Wlasnie tego brakuje naszej gospodarce. Kiedy zastanawiam się czy głupota osiągnęła już swoją granice to pojawia się ktoś z PiS i przesuwa ją z hen, hen daleko.

  @Luzik

  Jan Paweł II w świadomości wiekszosci rodaków to wielki Polak. Zgoda. Obciążanie go bezpośrednią odpowiedzialniscia za tuszowanie procederu jest sprawą dyskusyjną. Jednakże – niedocenianie skali kościelnej pedofilii w czasie pontyfikatu Jana Pawła II to FAKT. Zmiany w Kodeksie Prawa Kanonicznego to również FAKT.
  Sprawa kardynała Hansa Hermanna Groëra to także FAKT.
  Sprawa ukrywania koscielnej pedofilii w Irlandii w latach dziewięćdziesiątych też jest FAKTEM.

  Fakty nie podlegają dyskusji…

 46. „Jerry” Może by Pan szanownie doczytał o co chodzi w tym zdaniu, a nie powielał kłamstw. Proszę przeczytać wywiad z papieżem Franciszkiem, który to powiedział.

 47. Kładka dla Januszka paskudna budka piwnego smrodu park miniaturka obok hotelu na terenie starego miast to inwestycje popierane przez PO i Januszka wzorem niech tu będzie piosenka Bierut i Stalin zrobili dla swoich to wszystko, potem jeszcze Jarozelski z Kiszczakiem.Przywieźli na ruskich czołgach swoich komisarzy Żydowskiego pochodzenia taka jest prawda o naszym mieście.

 48. Zakażeń coraz więcej bezrobocie wzrasta a tu pomniki będziemy stawiać .

 49. @Popieram
  Akurat cele (no może poza wypadami w Tatry), które podałeś uważam za kompletnie kontrproduktywne. Chodzi o to by naszymi pieniędzmi wspierać rozwój kompetencji w Oświęcimiu a nie kupować gotowiznę na zewnątrz. Wspierać finansowo kółka zainteresowań, nauczycieli, których podopieczni osiągają sukcesy w olimpiadach przedmiotowych, itp.

  Niestety nasze władze spod wszystkich szyldów politycznych jakoś tego nie ogarniają. 50 zł/rok jest tego stanu smutnym podsumowaniem.

 50. @Luzik

  Joseph Ratzinger pokazał Janowi Pawłowi II dowody na „nadużycia seksualne i finansowe zgromadzenia”, papież Polak kazał mu zatuszować sprawę. „Daj to do archiwum, wygrała druga strona” – miał powiedzieć Ratzinger sekretarzowi. Prof. Obirek nie ma wątpliwości: chodzi o Legionistów Chrystusa i ks. Degollado

  Osoba chroniąca pedofilów nie ma prawa mieć pomnika w naszym mieście.

 51. Przeciętny pomnik papieża o wysokości 2 metrów kosztuje od 200 tys. (z gipsu i żywicy) po 600 tys. z brązu. Przypuszczam, że radnym pis chodziłoby o drugą opcję. Więc – droga wolna, z pewnością zwolennicy oraz wierni, porwani ideą, zrzucą się na monument bez problemu. Nie mówcie, że nie podołacie?

 52. @oswięcimer – dokładnie tak. O ile to prawnie możliwe, powinien istnieć program stypendialny (w tej chwili jest mi obojętne czy pod patronatem JPII, Marii Curie Skłodowskiej czy Janka Muzykanta) dla dzieciaków z uboższych lub bardzo ubogich rodzin, które mimo to uczą się dobrze. Nie tylko chodziłoby o pieniądze wypłacane wprost, ale żeby można im było rozdać laptopy, zabierać raz w miesiącu do Centrum Nauki w Warszawie, do teatru w Krakowie, do muzeum we Wrocławiu, na wycieczkę w Tatry. Niech tam jadą w nagrodę z innymi kujonami, których rodziców na to stać. Może też w formie bonów na start przy wyborze uczelni o przyzwoitym poziomie. Takie rzeczy powinno robić moim zdaniem państwo czyli rząd, ale skoro nie chce, to można spróbować na poziomie samorządowym.

 53. @starostawski – na szczęście kiedy wreszcie dokona się rewolucja patriotyczna i pis przejmie władzę w Oświęcimiu, wystawi pomniki następujące: Kaczyńskiemu, Kim Ir Senowi, Macierewiczowi, Pol Potowi, Ziobrze, Mao Tse Tungowi, Brudzińskiemu, Franco, Szydłowej, Mussoliniemu i wszystkim innym sympatycznym dyktatorom, którzy chcieli tylko szczęścia swojego narodu, a walczyli ze zdrajcami i elitami.

 54. Większość rady miejskiej wybudowałaby pomnik, lista nie musi się nawet tej większości podobać ale spróbuję: Władysław Gomułka, Edward Gierek, Wojciech Jaruzelski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk. Proszę się ich zapytać przy którym kandydacie się pomyliłem. Aż się boję o trafienia.

 55. Oświećim to miasto emerytów ,bo młodzi ambitni z tego zapyziałego grajdołka dawno uciekli,Ale Ci emeryci to same komuchy….więc nie dziwicie się ,że nie chcą pomnika!!!

 56. Pomnik JPII w Osw ?

  A stypendia naukowe dla dzieciaków w Osw wynoszą 50 zł na rok…

  Zamiast pomnika niech miasto ufunduje stypendia im JPII w rozsądnej kwocie. Bo tą obecną Osw się ośmiesza.

 57. PO-ważna partia oraz jej rozsądni i bardzo mądrzy wyborcy nie chcą pomnika Jana Pawła II w Oświęcimiu,
  nie chcą także przekopu Mierzei Wiślanej i budowy Centralnego Portu Lotniczego, co zapewne osiągną, wybierając na prezydenta RP doktora nauk humanistycznych Rafała Kazimierza Trzaskowskiego, które chce tego samego.

 58. Waldi Łoziński nie może przeznaczyć na papieża swojej diety, bo biedaczysko umarłby z głodu. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego nie ma ani mieszkania, ani samochodu, ani kompletnie żadnych oszczędności (jak to zwykle w pisie).

 59. Papież oświęcimski miałby szansę stać się tysięcznym papieżem w Polsce, więc nikt nie zwróciłby na niego uwagi. Górale z Zakopanego chcą zbudować na Gubałowce największego papieża na świecie, nawet wyższego od Chrystusa w Rio de Janeiro. A przebić coś takiego będzie trudno.

 60. Panie Łoziński a może pan podać powód odmowy po wcześniejszej przecież (ostrej? )dyskusji ?
  Bo chyba pan coś chciał zataić ne podając tego…w tym artykule ..

 61. Antypolonizm nie jest grzechem … o czym świadczą różne wypowiedzi w mediach światowym.

 62. Do „A” – masz jakieś dowody? Nie kłam bo to nieładnie! Co do pomnika, św. Jan Paweł 2 tego nie potrzebuje i tyle w temacie, lepiej te pieniądze przeznaczyć na biedne dzieci np.z Afryki .

 63. Biorąc pod uwagę wkład JP2 w nowożytną historię, pochodzenie z naszego regionu , pomnik jak najbardziej się należy.

 64. Wolałbym już pomnik Kościuszki na Placu Kościuszki. Przynajmniej miałoby to jakiś sens.

 65. Cóż, Oświęcim jest zamieszkały głównie przez zwolenników PO ważnej i bardzo rozsądnej partii, którzy być może kiedyś wybudują pomniki prezydentowi Trzaskowskiemu i marszałkowi Grodzkiemu.

 66. A ja uważam, że jeśli ktoś dzięki takiemu pomnikowi będzie bardziej szczęśliwy, to niech sobie stawia, byle by mi nikt nie kazał palić przy nim zniczy.

 67. Uważam, że budowanie pomnika osobie takiej jak były polski papież z jest wielkim nieporozumieniem, on wcale taki święty nie był jak wszyscy uważają. Może dla owieczek kultywujących nasz polski infantylny katolicyzm papież był uosobieniem miłego poczciwego staruszka kochającego wszystkich i wszystko. Poczytajcie sobie mądrego człowieka prof. Stanisława Obirka, byłego jezuity, co sądzi o polskim papieżu i polskim klerze w ogóle. Na wikipedii można bez problemu znaleźć stronę: Krytyka papieża Jana Pawła II. To człowiek wokół którego istnieje wiele kontrowersji, nie jest godzien stawiania mu pomników. Może to będzie przykre dla katolików ale takie są fakty, teraz z pedofilią robi się powoli porządek, ale problem istniał w Kościele katolickim od dziesięcioleci. Zresztą dalej istnieje, przykładem oświęcimski ksiądz Szymon C. z parafii Maksymiliana – sprawa z początku 2020 r. Niestety widocznie nasi lokalni działacze PiS nie przyjmują tego do wiadomości, ważne żeby było o nich głośno. ZDECYDOWANE NIE DLA JANA PAWŁA II W OŚWIĘCIMIU.

 68. Panie Łoziński niech się Pan nie poddaje! Może na przykład zachęcić ludzi i zawiązać jakieś stowarzyszenie budowy pomnika JP2 i przekazywać swoją dietę, myślę, że za takim przykładem inni pójdą radni, co przekonałoby wielu mieszkańców do tej pięknej inicjatywy.

 69. I co PISOWCy???? NAPRAWDĘ doprowadziliście do ruiny finanse samorządów i teraz TO JEST wasz pomysł na OŚWIĘCIM?????

 70. Tow. Łoziński Papież JPII nie życzył sobie żadnych pomników. To był jeden z warunków jego testamentu. Natomiast życzył sobie aby przestrzegać jego nauk. Testamenty i życzenia zmarłych należy szanować.

 71. Jaki zwiazek z miastem mial JP2? Czekam na pomnik sw. Jana Nepomucena, mieszkancy oczekuja tego pomnika bo to jest historia tego miasta a prezydent bedzie mial okazje wykazac sie, ze nie jest przeciwkoscielny.

 72. Pomnik na pomniku i pomnik pogania . Pieniądze są teraz bardzo ważne na walkę z wirusem w Polsce i biedą to jest priorytetem w obecnym czasie!!!

Send this to a friend