Informacje, Kultura

AUSCHWITZ. Nowatorska bramka do dezynfekcji w Miejscu Pamięci

Politechnika Śląska

Zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań w czasie trwającej pandemii COVID-19. Po ponownym otwarciu Muzeum dla odwiedzających, jednym z elementów służących zminimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz innych wirusów i bakterii, które mogą być wniesione np. na ubraniach, będzie specjalna bramka dezynfekcyjna, która stanęła przed wejściem do Muzeum.

Brama, która stanęła w Muzeum, to zmodyfikowana wersja urządzenia opracowanego pierwotnie na Politechnice Śląskiej i startupu technologicznego WAAM na potrzeby szpitali walczących z COVID-19. – Projekt naszych naukowców, zespołu składającego się zarówno z pracowników, jak i absolwentów Politechniki Śląskiej, odniósł duży międzynarodowy sukces. Urządzenie znalazło się wśród zwycięzców międzynarodowego konkursu Healing Solutions for Tourism Challenge organizowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Światową Organizację Turystyki, pokonując ponad 1100 zespołów z ponad 100 krajów. Działa w kilku placówkach medycznych w województwie śląskim i jest doskonałym potwierdzeniem, że nauka to ważny element potencjału naszego regionu w walce z epidemią – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Model, który powstał specjalnie na potrzeby muzeów, został opracowany we współpracy z Muzeum Auschwitz. – Cieszymy się, że będziemy pierwszym muzeum na świecie, które będzie korzystać z tego nowatorskiego rozwiązania. Zapewnienie bezpieczeństwa jest szczególnie ważne w czasie, kiedy cały świat turystyki zmaga się z pandemią. To istotny krok w perspektywie ponownego otwarcia Miejsca Pamięci i przywracania ruchu odwiedzających – podkreślił dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Stojąca przed wejściem do Muzeum bramka różni się od podobnych urządzeń pracujących w szpitalach i placówkach medycznych przede wszystkim liczbą dysz, czasem odkażania oraz użytym środkiem dezynfekcyjnym – powiedziała dr Anna Wawrzyk, epidemiolog pracująca w Muzeum Auschwitz. – Użytkowanie bramy przez osoby w ubraniach codziennych, wymaga optymalnego, nieco krótszego, czasu przebywania w bramce. Dzięki temu będzie ono skuteczne biobójczo, ale nie wpłynie niekorzystanie na dezynfekowane powierzchnie zewnętrzne. Zastosowanym środkiem dezynfekcyjnym jest tutaj nadtlenek wodoru, a nie preparat na bazie chloru, jak w placówkach służby zdrowia. Konstrukcja bramki została dostosowana do potrzebnej wydajności urządzenia w Muzeum, a także przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową – dodała dr Wawrzyk.

Bramka dezynfekcyjna jest w pełni automatyczna. Świetlne elementy informacyjne umieszczone w jej wnętrzu pokazują osobie korzystającej, jak ma się zachowywać po to, aby jak najefektywniej przeprowadzić proces dezynfekcji. – Konstrukcja bramki różni się od bram montowanych w szpitalu. Na pierwszy rzut oka już, można zobaczyć, że jest większa, bardziej przestronna, ma zamontowane podjazdy dla wózków oraz barierki ochronne. W przypadku odwiedzających w grupach pompa uruchamiana jest po wejściu pierwszej osoby, natomiast każda kolejna, którą wykryje czujnik laserowy, włącza dysze i sygnalizację pozycji na panelu świetlnym – powiedziała dr inż. Magdalena Bogacka z Politechniki Śląskiej, koordynatorka zespołu projektowego bramy odkażającej.

Muzeum opracowało już także nowe zasady zwiedzania przystosowane do zaostrzonych wymogów sanitarno-epidemicznych, np. zwiedzanie z edukatorem będzie odbywać się w mniejszych nich dotychczas grupach. Zmniejszona zostanie także liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk.

Informacji związanych z terminem ponownego otwarcia Muzeum dla odwiedzających oraz uruchomieniem serwisu rezerwacji należy spodziewać się w pierwszej połowie czerwca.

auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

  1. Bardzo dobry urządzenie w czasie pandemii. Muszą zrobić takie bramkie we wszystkich miejscach dokąd wchodzą mnóstwo ludzi. Dzięki za artykuł.

  2. @kurtyny wodne
    @nasz Eu-geniusz

    Kiedyś dzięki osobom z betonowymi łbami, którym wszystko kojarzyło się z obozem, w Oświecimiu nie można było można zrobić dosłownie nic. Na szczęście te czasy minęły. Jak jednak widać co jakiś czas pojawiają się intelektualne niedobitki z myśleniem rodem z lat 90 XX wieku. Mam kilka pytań – Bierzecie czasem prysznic? Używacie gazu? Palicie w piecu?

  3. Warto przypomnieć, to było pięć lat temu, przy wejściu do Muzeum Auschwitz-Birkenau zamontowano kurtyny wodne, które miały ulżyć gościom w upałach, a niektórym kojarzyły się … od dalszej wypowiedzi wstrzymam się, oby historia z tamtym skojarzeniem nie powtórzyła się.

  4. @Eugeniusz
    30 maja 2020 o 00:40
    cyt „Nasz hotinek to egzemplifikacja nośnej na Zachodzie tezy, że każdy Polak wyssał antysemityzm z mlekiem matki. ”

    Genek to taki „specjalista” od prowadzenia dialogu, który wie jak użyć tz. „słowo klucz” zamykające rozmowę – antysemita, i wtedy klękajcie narody.

    Genek nie wie lub nie chce wiedzieć, że już raz były problemy z kurtynami wodnymi w czasie upałów. Żle się kojarzyły.

  5. Nowatorską ta bramka niewątpliwie jest, ale jej skuteczność w zakresie bezpieczeństwa zwiedzania
    w Muzeum Auschwitz dopiero jest testowana, stąd też poczekajmy jeszcze z pełnią zachwytu dla
    tego urządzenia.

  6. Zauważam, że dziś jest rocznica wielu bardzo ważnych wydarzeń w historii naszej umiłowanej Ojczyzny – Polski, a Chwierut kompletnie je ignoruje. Czy widział go kto na Placu Kościuszki składającego wieńce? Gdzie warty honorowe, gdzie przemówienia, wiązanki kwiatów, znicze i harcerze? A tu 30 maja na przykład:
    1137 – Książę Polski Bolesław III Krzywousty i książę Czech Sobiesław I Przemyślida podpisali pokój kłodzki.
    1505 – Podczas obrad Sejmu w Radomiu uchwalono konstytucję Nihil Novi.
    1649 – Król Jan II Kazimierz Waza poślubił Ludwikę Marię, wdowę po swym bracie Władysławie IV Wazie.
    1863 – Powstanie styczniowe: nierozstrzygnięta I bitwa pod Chruśliną.
    1909 – Założono klub sportowy Górnik 09 Mysłowice.
    1918 – Założono Związek Legionistów Polskich.
    1920 – Założono klub sportowy Jagiellonia Białystok.
    1923 – Marszałek Polski Józef Piłsudski złożył wniosek o dymisję ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
    1939 – W katastrofie samolotu na lotnisku w Międzyrzecu Podlaskim zginęły dwie osoby.
    1940 – 51 mieszkańców Rudna w powiecie parczewskim zostało rozstrzelanych przez Niemców.
    1942 – Niemcy rozpoczęli masową wywózkę Żydów z krakowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu.
    1943 – Rozpoczęło się scalanie oddziałów Batalionów Chłopskich z Armią Krajową.
    1960 – Obrona Domu Katolickiego przez mieszkańców Zielonej Góry (tzw. wydarzenia zielonogórskie).
    1968 – W Warszawie odsłonięto Pomnik Czynu Chłopskiego.
    1999 – W Warszawie odsłonięto Pomnik Bitwy o Monte Cassino.

  7. 80. rocznica przewiezienia pierwszych Polaków do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r.
    i uroczystości z nią związane w Muzeum Auschwitz coraz bliżej.
    Taka bramka jest też gwarantem bezpieczeństwa dla jej uczestników, wśród których będzie wielu ludzi starszych.

  8. Hotin, Starzec, Łoziński – to nowe polskie elity. Bardzo patriotyczni.

  9. Taka bramka powinna także być w Parku Zatorland w Zatorze, Muzeum świeci przykładem.

  10. Nasz hotinek to egzemplifikacja nośnej na Zachodzie tezy, że każdy Polak wyssał antysemityzm z mlekiem matki. Cóż mamy z tymi hotinkami zrobić? Przecież to nie antysemici, nawet słowa tego nie rozumieją. Jeno zwykłe prostaczki, którym przez humanitaryzm musimy wybaczyć idiotyczne wypowiedzi.

Send this to a friend