Informacje

OŚWIĘCIM. Przez 3 miesiące Park & Ride będzie za darmo

Otwarcie parkingu wielopoziomowego Park & Ride przy dworcu w Oświęcimiu odbędzie się z opóźnieniem. Przez pierwsze 3 miesiące będzie on bezpłatny.

Zgodnie z terminem zakończenia wszystkich prac, otwarcie Park & Ride miało odbyć się do 30 kwietnia 2020 roku. Niestety z powodu epidemii koronawirusa, otwarcie odbędzie się 3 tygodnie później. Aktualnie trwają prace wykończeniowe na wszystkich czterech kondygnacjach wielopoziomowego parkingu.

Jak informuje oświęcimskim magistrat, przez pierwsze trzy miesiące od otwarcia każdy, kto pobierze bezpłatny bilet, będzie mógł tam zaparkować. Aktualnie trwają prace nad regulaminem, który jest przygotowywany przez Zarząd Budynków Mieszkalnych. Ceny korzystania z parkingu na razie są nieznane.

System „park&ride” („parkuj i jedź”) polega na zostawianiu samochodów na parkingach na obrzeżach miasta i przesiadaniu się do tramwajów, autobusów lub pociągów. Z parkingów za darmo mogą korzystać osoby posiadające aktualny bilet na komunikację miejską oraz międzymiastową.

Oświęcimski parking będzie pełnił funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic i Czechowic-Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego. Czterokondygnacyjny parking będzie miał 300 miejsc postojowych dla samochodów, a także stanowiska dla rowerów, skuterów i motocykli.

Umowa na budowę parkingu wielopoziomowego typu Park and Ride pomiędzy Małopolskim Urzędem Marszałkowskim a miastem została podpisana pod koniec ubiegłego roku. Miasto Oświęcim na ten projekt pozyskało 14,3 mln zł pieniędzy unijnych, które stanowią 85. proc. kosztów przedsięwzięcia.

red.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

25 komentarzy

 1. Wydano 20 mln tylko po co? wolałem jak straszył Glob bo miał jakąś wartość historyczna i architektoniczną, a Park&Ride? Kilkupoziomowy kloc (jakby Oświęcim był dużą metropolią) stoi pusty, bo 50 m dalej przy dworcu zrobiono duży bezplatny parking! Czy ktoś nad tym myślał?

 2. Od początku pomysł budowy tam wielopoziomowego parkingu wydawał mi się delikatnie mówiąc ryzykowny. W dodatku niedługo potem rząd ogłosił projekt zburzenia starego dworca i zbudowania nowego, a przy nim kilkudziesięciu miejsc parkingowych. Jeśli będą one bezpłatne, to sens tego P&R okaże się wątpliwy, zwłaszcza gdy rewitalizacja linii kolejowych do Oświęcimia zrobiła się odległą melodią przyszłości. No i mamy wirusa.

 3. Wstępną umowę na remont linii kolejowej 93 od Trzebini przez Oświęcim do Czechowic podpisano już w 2017 roku. „Prace obejmą kompleksową wymianę 20 km torów między Trzebinią a Oświęcimiem. Po zakończeniu modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością rozkładową do 120 km/h. Natomiast przebudowa i remont obiektów inżynieryjnych, w tym 21 wiaduktów w Trzebini, Chrzanowie, Chełmku i Oświęcimiu”
  „Naszym celem jest jak najpełniejsze wykorzystanie dobrych rynkowych perspektyw, w tym unijnej perspektywy na lata 2014-2020 – powiedział Wiesław Nowak, Prezes Zarządu ZUE S.A.”
  Później datę ukończenia remontu przesunięto na rok 2021.

 4. Ale będzie wtopa: cyt.: „Oświęcimski parking będzie pełnił funkcję węzła przesiadkowego w kierunku Krakowa, Katowic i Czechowic-Dziedzic, ułatwiającego mieszkańcom Oświęcimia oraz okolicznych miejscowości korzystanie z transportu kolejowego.”
  Węzeł przesiadkowy??? Ha, ha! A ile tych połączeń będzie? Gdzie i dokąd? I jeszcze parking płatny po 3 m-cach, czyli przewidywana będzie ciągła dopłata do utrzymania tego wspaniałego miejsca.
  Widzę tam wspaniałe lokum na imprezki dla tzw. meneli i wesołej młodzieży.

 5. Chyba ci się przyciski na Twoim teczkowym mózgu elektronowym popinkały, bo bez sensu piszesz. A zawsze mówiłem: nie kupuj chińskich, tylko Polskie!

 6. @Czesław – proponujesz „przesiadalnia”? Całkiem dobrze. Albo może być: „przechowozownia” lub „motostajnia”, no nie? Widzisz, jednak Prawdziwi Patrioci zawsze potrafią się porozumieć. Obawiam się jednak, że ten zdradziecki i antyPolski rząd się na to nie zgodzi.

 7. @Prawdziwy… Złodziej woła, łapaj złodzieja. Następna manipulacja. Przecież to ty optujesz za obcymi wywieszkami. Dałem ci następne propozycje, żebyś się lepiej czuł.

 8. Nie rozumiem, dlaczego chcesz powiesić na ścianie herb londynu ze smokami (przecież to pogańskie antykatolickie gusła) i zgrozo, muzułmańskie napisy. Nie po to Nasi Przodkowie pobili turków pod wiedniem, żeby teraz Czesław coś tam wieszał.
  Co gorsza przechodząc obok zauważyłem szalenie niepokojącą rzecz: napis na skraju dachu „dworzec kolejowy” umieszczono na takich podejrzanie dziwnych metalowych wysięgnikach, co powoduje, że litery widziane z dołu pod kątem sprawiają wrażenie hebrajskich. Przypadek? Bardzo wątpię. Prowokacja? Najprawdopodobniej. Czyżby maczał w tym palce soros? Niewykluczone. A raczej pewne.

 9. Doskonale pamiętam Polskę przed wejściem do UE.Zalosc nędza i poruta.Korupcja i złodziejstwo na każdym kroku.Juz wtedy mnóstwo młodych z tar zaczęło uciekać
  .A dokąd? Do krajów unii między innymi,gdzie już po wstąpieniu Polski do UE mogli pracować legalnie.I co stało się potem ? Potem owi młodzi ludzie zaczęli swoje ciężko zarobione pieniądze inwestować tu dzięki czemu. między innymi i twoja fiiremka być może zaczęła wtedy prosperować,Czesław.

 10. Składka członkowska wpłacana przez Polskę do Unii w 2019 roku to 5,049 miliardów euro. Środki unijne przekazywane dla Polski to 16,284 miliardów euro. To dane ze strony ministerstwa finansów. Przez lata członkostwa Polski w Unii otrzymywaliśmy od Unii mniej więcej trzy razy więcej niż wpłacaliśmy. Takie są fakty.
  Reszta – to wolny rynek. Dokładne wyliczenie ile Polska zyskała, a ile straciła, np. poprzez transfer zysków przez wielkie międzynarodowe koncerny z fabryk w Polsce – jest niemożliwe. Jeśli ktoś twierdzi, że jest w stanie to określić – kłamie. Ponieważ koncerny te np. pozamykały szereg fabryk w Europie Zachodniej, gdzie koszty robocizny i podatków były większe i przeniosły je do Polski. Tamtejsze rządy były wściekłe, ale niewiele mogły zrobić. Towary sprowadzane bez ceł z Polski, np. żywność, rujnowały firmy i rolników brytyjskich, francuskich, itd. To samo.
  Jednak istnieją pośrednie sposobny oceny bilansu wstąpienia Polski do Unii. W 2004 r. PKB Polski na mieszkańca wynosiło 5,4 tys euro, teraz ok. 14 tys, euro. Nawet uwzględniając inflację – wzrost ogromny. Mamy teraz z Polsce więcej kilometrów autostrad niż Wielka Brytania. Wszystkie możliwe mierniki rozwoju gospodarczego pokazują olbrzymi skok Polski w tym okresie, także na tle bogatszych dotąd krajów Starej Unii.
  Oczywiście wszystko to stało się kosztem podcięcia katolicko – narodowych korzeni Państwa Polskiego. Dlatego z Unii należy natychmiast wystąpić. Lepsza Polska biedna niż zeuropeizowana. Chyba oczywiste.

 11. Dotacje unijne to kilka procent PKB. Zostały wprowadzone jako rekompensata za otworzenie rynku dla obcych firm. Jeśli policzyć kasę wyjeżdżającą z Polski w formie dywidend, opłat licencyjnych i zysku, polski wkład do uni, są grubo do przodu. Ale ty o tym przecież dobrze wiesz.

 12. Przeczytaj sobie ustawę o języku Polskim. Wydana w 1995 roku. Wygląda na to, że manipulujesz koleś.

 13. @Polak Patriota Rząd takiej ustawy nie musi wprowadzać, gdyż w Polsce jest obowiązek stosowania języka Polskiego np w sprawach gospodarczych. Nie dotyczy to tylko nazw własnych. I tu się kłania nazwa przesiadalni. Tylko od poczucia bycia Polakiem zależy, czy właściciel obiektu nazwie go po polsku.

 14. Sorry, Czesławie, ale teraz rząd ma ważniejsze sprawy na głowie. Sejm na posiedzeniu zaplanowanym w dniach 15-16 kwietnia ma się zająć obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – „Zatrzymaj aborcję” Kaji Gądek.
  Projekt ten zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.

 15. Niech się nazywa jak chce, w końcu powstał za pieniądze niemieckiego, francuskiego i jeszcze brytyjskiego podatnika.
  A swoją drogą to skandal, że rząd w Warszawie nie nakazał zmianę wszystkich obcych słów w Języku Polskim. Jedna ustawa i byłoby po kłopocie. A miał na to pięć lat. Nasuwa się więc pytanie: czy ten rząd jest naprawdę Polski, Narodowy i Patriotyczny?

 16. @StefanB Jako kraj, pewnie tak. Firemka, w której pracuję lada moment padnie, niezależnie od jakichkolwiek tarcz. Zero zleceń od 2 miesięcy. Duże firmy sa po prostu zamknięte dla firm zewnętrznych.

 17. Kwarantanna i przymusowy pobyt w domu to ciężki czas dla wszystkich. Zdrowia życzę, damy radę!!!
  Jeszcze raz SZACUN dla wszytkich TYCH , dzięki którym nasze życie wciąż jest jako tako normalne.

 18. Można powiesić tam jeszcze herb Londynu i obok duży portret jego muzułmańskiego mera. Będziecie europejsko spełnieni.

 19. „prawdziwy….Sam nick mówi wszystko o tobie. Jeśli ci brakuje, to na dworcu walnij sobie jeszcze enter.

 20. Ciekawe czy do napisania tych patriotyzmów Czesław użył przycisku shift i zatwierdził je przyciskiem enter, czy też raczej na superpatriotycznej klawiaturze Czesława są wyłącznie klawisze polskonarodowe?

 21. Ciekawe, czy w Londynie na takim obiekcie pisze parkuj i jedź? Na pewno tak.Gdzieś po polsku musi być.

 22. To nie przypadek, że dwie sąsiednie inwestycje są opóźnione. Jest szansa na wybory 17 maja (po przesunięciu terminu), więc inwestycje nie będą generować dalszych kosztów związanych z oddaniem np. w jesieni. Obie zostaną oddane około przed połową maja z wirtualną obecnością wiadomych w obu przypadkach osób.

Send this to a friend