Informacje

OŚWIĘCIM. Problem niskich wynagrodzeń miejskich urzędników nie można uznać za załatwiony

Temat zbyt niskich wynagrodzeń miejskich urzędników w Oświęcimiu w żadnym wypadku nie można uznać za załatwiony. Taka jest ocena moja i mojego środowiska. Konieczne są dalsze, konsekwentne działania, by ludzie w Oświęcimiu zarabiali normalnie.

Dlatego, w związku z podniesieniem płacy minimalnej od 1 lipca 2023 roku, wystosowałem wniosek o podwyżkę płac dla wszystkich pracowników Urzędu Miasta Oświęcim i jednostek podległych o kwotę 400 zł brutto. Reakcja prezydenta Oświęcimia? Jak grochem o ścianę. Jak to już pan prezydent miasta ma w zwyczaju, odpowiedź była pełna złośliwości. Żeby dodatkowo nie psuć nam wszystkim krwi, wniosku i odpowiedzi nie będę tu szerzej zamieszczał, a jeżeli ktoś z Państwa sobie życzy, dokumenty są dostępne na stronie urzędu miasta.

Muszę jednak zareagować na prośbę samego prezydenta, który do mnie napisał tak: „Mam nadzieję, że na podstawie powyższych informacji będzie Pan w stanie przedstawić rzetelne, zgodne ze stanem faktycznym informacje dotyczące wynagrodzeń w Urzędzie Miasta Oświęcim i miejskich jednostkach” – wyraził życzenie prezydent Janusz Chwierut.

Panie Prezydencie, z ręką na sercu, w mojej ocenie – najrzetelniej i w zgodzie ze stanem faktycznym problem opisuje anonimowy list od pracowników, który odebrałem kilka dni temu w Biurze Rady Miasta Oświęcim.

Oto jego fragment: „(…) my pracownicy jednostek podległych UM chcemy wyjaśnić pewną kwestię wynagrodzeń ponieważ nie jest do końca prawdą co Pan Prezydent mówi. Podwyżki o których pisze Pan Prezydent w odpowiedzi, to są podwyżki jedynie dla pracowników Urzędu Miasta, jednostki podległe nie dostały takich podwyżek. O stycznia były podwyżki w granicach 7 procent. Co nie daje kwoty o której mowa w odpowiedzi na interpelację. UM dostał podwyżki, które wywalczył tylko dla swoich pracowników! Prezydent powołuje się też na stażowe, nawet gdyby, to kwota ze stażowym nie daje możliwości godnego życia za te pieniądze, patrząc na wysokość inflacji… Stażowe jest w każdym urzędzie, a przecież pracownicy Samorządowi mieli dostać dodatkowe podwyżki… Ale niestety nie w Oświęcimiu (…)”.

Dokument jest krótki. Mogę go udostępnić Panu Prezydentowi do wglądu. Wnioski po lekturze również nasuwają się same.

W związku z tą ogólnie, powiedzmy sobie to wprost, mocno nietypową sytuacją, nasuwa się też jednak kolejne pytanie. Dlaczego samorządowi pracownicy piszą w Oświęcimiu anonimowo, dlaczego boją się podpisać, czy tak powinien funkcjonować otwarty, publiczny urząd kierowany przez prezydenta Janusza Chwieruta. Oceńcie Państwo sami.

Waldemar Łoziński

Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. @zaciekawiony

  Krytykując bluzgi i jednocześnie sam bluzgasz.

  Hipokryta – level ekspert….

 2. @małpa
  małpo jak każdy platfusi hejter nie dopuszczasz możliwości, prostej jak twój intelekt, spodobał mi się neologizm „małpiciel”, będący, jak sądzę zestawieniem słów małpa i gwałciciel.
  Gwałciciel, bo często gwałcisz tu logikę.
  To do ciebie małpo nie dociera, bo to, co robisz jest egzemplifikacją banalnego hejtera, czyli osoby, która odznacza się:
  – nienachalnym poziomem intelektualnym,
  – skromnym zasobem słownictwa,
  – niskim poziomem kultury osobistej,
  – wypowiedziami bardzo często opartymi na inwektywach oraz wulgaryzmach, niejednokrotnie nielogicznymi, wtórnymi i nudnymi, bo hejter nie jest w stanie wymyślić nic oryginalnego.

 3. Eksperci Konfederacji Lewiatan wnoszą o co najmniej 20% wzrost wynagrodzeń w sferze samorządowej i rządowej… Ale i tak Janusz z Grażyną powiedzą, że urzędnikom się nic nie należy. Tak ich PRL wychował. Za niedługo unia zrobi porządek z marnym wynagradzaniem urzędników. Bo zarówno PO, PIS jak i polscy Janusze i Grażyny mają zacofaną mentalność odnośnie wynagradzania pracowników usług publicznych.

 4. Szczególnie ważne jest to twoje ostanie twierdzenie, mój ty kumplu , nic dodać nic ująć.

 5. @stefanb
  manipulujesz równie prymitywnie jak małpiciel, ale wy z tej samej blok ekipy więc jakoś nie ma zaskoczenia.
  rejestr zastrzezonych numerów ma ruszyć po ogłoszeniu stosownego komunikatu przez Ministra Cyfryzacji a ten ma na to czas do końca roku. rejestr powstaje na podstawie ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz. U. z 2023 poz. 1394) Aktualnie rejestr jest na etapie testów, co bez trudu można ustalić zadając właściwe pytanie w sieci.
  Wiec mój ty kumplu małpiciela dzwonienie do urzędu nie ma najmniejszego sensu.

 6. Twierdzenie, że można zmienić robotę jest szkodliwe. Zniechęca rzadzacych do urynkowienia wynagrodzeń. O ile za Tuska „na Twoje miejsce dziesięciu „, tak w obecnej sytuacji jest to zbrodnia. Brakuje kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli. W wielu obszarach nie ma kto robic. A różni psychofani płaczą, bo ktoś Chwierutowi chce zrobić przykrość, bo napisał kilkaset znaków na ten temat.

 7. Zachęcam do eksperymentu . Zainteresowani niech zadzwonią do naszego UM z pytaniem : jak zastrzec swoj nr.pesel . A wnioski wysnujecie sobie sami …

 8. W ubiegłym roku w lutym złożyłem wniosek o dofinansowanie do ogrzewania gazem .Na odpowiedż i pieniądze czekałem 6 miesięcy.

 9. Ale pięć pań siedzi i pierdzi w krzesło i nie da się załatwić sprawy bo nie było się umówionym to jest normalne???!!Nie pasuje to na Fiata zapraszam.

 10. No, urząd miasta to jest hit! Obraz urzędu pokazuje stan PO w Oświęcimiu. Wytarte schody, brak klimy, boazerie, świetlówki, gumolit.

 11. A tymczasem…
  Cyt. „Około 140 firm, które pracowały przy Igrzyskach Europejskich, wciąż nie dostało pieniędzy za swoje usługi. W grę wchodzą dziesiątki milionów złotych. (…) Wiele firm, które od dwóch miesięcy nie mogą doprosić się pieniędzy, jest na granicy bankructwa. Przyczyna jest prozaiczna: rząd nie zatwierdził specustawy, która pozwoliłaby na zrobienie przelewów…”

 12. A jak wyglada urząd miasta? Czas zatrzymał się w czasach głębokiego PRLu!! Jakie tam są warunki pracy?

 13. Ja o pracy wiem jedno. Jak ci nie pasuje, to ją zmień.

  A swoją drogą podnieśli płacę minimalną a przedsiębiorca ich nie obchodzi.

 14. No to oceńmy. Pański artykuł w pierwszej chwili wydaje się słuszny. No, bo kto nie chciałby zarabiać więcej. Każdy by chciał przecież. Z Pana perspektywy to wygląda zupełnie inaczej niż z perspektywy płatnika. Dziwię się, że tylko upomniał się Pan o 400, a co tam, mógł Pan powiedzieć 1000. Zabrzmiało by to jeszcze lepiej. Wyszedł by Pan na prawdziwego obrońcę uciśnionego ludu. Wpływy do budżetu są jakie są, ale Pan nie wykazał skąd wziąć te pieniądze na podwyżki. Może zabrać nauczycielom, może z budowy ulic, chodników, a może z pensji Prezydenta. A może by Pan zrezygnował ze swojej diety? Nie twierdzą, że urzędnicy zarabiają dużo, na pewno za mało. Ale Pana artykuł nie miał na celu poprawić wynagrodzenia urzędników ale jak zwykle dowalić władzy Oświęcimia w osobie Prezydenta. Napisał Pan bardzo tendencyjnie ten artykuł. Dlaczego nie napisał Pan konkretnie ile zarabia się na danym stanowisku? A może Pan nie wie? Wtedy mielibyśmy pełniejszy obraz sytuacji, ale nie, Panu zależało tylko na sianiu fermentu, na zdobyciu paru punktów poparcia przed wyborami. Zastanawia mnie to czy Pana pracownicy zarabiają czy może zarabiali tak dobrze, że pracowali u Pana do śmierci. Dzisiaj jest rynek pracownika i każdy może pracować gdzie chce, nie musi się męczyć za nędzne grosze jak to było w latach gdzie bezrobocie sięgało 27%. Temat bardzo chwytliwy, ale zupełnie brak konkretów, wyliczeń, przykładów z Pan strony. A to cytuję Pana „Temat zbyt niskich wynagrodzeń miejskich urzędników w Oświęcimiu w żadnym wypadku nie można uznać za załatwiony. Taka jest ocena moja i mojego środowiska. Konieczne są dalsze, konsekwentne działania, by ludzie w Oświęcimiu zarabiali normalnie” to nawet nie wiem jak skomentować bo mi ręce opadają jak to Pan dba o dobro ludzi. Pewnie jak przejmiecie władzę to Oświęcim będzie mlekiem i miodem płynący.

 15. Nikt nikogo na siłę tam nie trzyma zawsze można poszukać innej pracy .Ofert jest naprawdę dużo.

 16. Podwyżki wywalczyły związki zawodowe działające w urzędzie po proteście pracowników urzędu. Jeżeli jednostki miejskie i osoby tam pracujące nie chcą zapisać się do związków zawodowych to niech nie liczą że ktokolwiek będzie walczył o ich wynagrodzenia. Chcą podwyżek to wystarczy złożyć deklarację członkowską. Czy ktoś z jednostek brał udział w proteście prowadzonym w urzędzie miasta, nosił plakietki itd? Związki reprezentują związkowców i nikogo innego. Wiadomo, że lepiej stać z boku z założonymi rękami i liczyć że ktoś inny wywalczy za niego pieniądze. Tak to nie działa.

Send this to a friend