Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent niezadowolony z projektu zmian uchwały antysmogowej

Zarząd Województwa Małopolskiego konsultuje projekt uchwały, który zakłada przesunięcie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych, czyli tzw. „kopciuchów”. Aktualnie jest to koniec 2022 roku. Jeśli Sejmik Województwa Małopolskiego przyjmie uchwałę czas na wymianę starych kotłów zostanie przeniesiony na koniec 2023 roku.
Prezydent Oświęcimia nie ma wątpliwości, że uchwała powinna pozostać niezmieniona. Swoje negatywne stanowisko przedstawił w piśmie skierowanym do Marszałka Województwa Małopolskiego.
Zwraca w nim uwagę, że wydłużenie czasu na wymianę kopciuchów naraża nas wszystkich na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Podważa również zaufanie do instytucji samorządowych i rządowych, które tworzą prawo. Jego zdaniem jest to społecznie niesprawiedliwe, a wprowadzenie zmian w uchwale może doprowadzić do zmniejszenia zainteresowania wymianą bezklasowych kotłów. W Oświęcimiu pozostało ich jeszcze około 400. – Stanowczo sprzeciwiam się złagodzeniu zapisów uchwały. Kwestie środowiskowe współcześnie są bardzo ważne, oczywiście może teraz tego nie dostrzegamy, chociaż w kontekście tego co się stało na Odrze, powinny być dla nas priorytetem. Na smog zwrócimy uwagę dopiero zimą i wtedy będziemy alarmować. Pytać dlaczego tak się dzieje. Śląsk czy Małopolska są bardzo zanieczyszczone, a my tutaj żyjemy. Stąd decyzje, które mają niedługo zapaść na szczeblu województwa powinny być przemyślane i mieć na względzie nasze zdrowie i jakość życia – argumentuje swoje stanowisko prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

 

Prezydent podkreśla, że ostatnich dziewięciu latach w Oświęcimiu wymieniono 763 piece przy znacznym wsparciu budżetu miasta o łącznej wartości blisko 5 mln zł. W tym roku na wymianę kotła zdecydowało się 169 mieszkańców, a miejska dotacja na ten cel wyniesie ponad 1,2 mln zł. Miasto przyjęło też w 2021 roku uchwałę o zakazie palenia węglem w Oświęcimiu od 2030 roku. – Chcemy docenić osoby, które zachowały się odpowiedzialnie i wymieniły systemy grzewcze, oni nie powinny teraz czekać i oddychać zanieczyszczonym powietrzem przez tych, którzy zmian nie wprowadzili i być może w kolejnych latach nie wprowadzą. Rozmiękczenie zapisów prawa przez władze Małopolski może spowodować, że motywacja do zmian u wielu mieszkańców spadnie, wywoła też uzasadnioną irytację tych, którzy wymienili piece – podkreśla.
Zarząd Województwa Małopolskiego konsultuje propozycje zmian do 24 sierpnia. Każdy Małopolanin może wyrazić w nich swoje zdanie. Projekt jest wyłożony do wglądu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Królewska 57, I piętro, pok. 21. Można go wraz z formularzem znaleźć na stronie 

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

25 komentarzy

 1. @Policjant przypominam, że likwidację kominków i piecy 5 generacji załatwił nam Chwierut z POPISEM.

 2. Do @ Żałosne. Powiedzieć ci co jest żałosne?!!! Żałosne jest stwierdzenie „Prezydent jest niezadowolony….”” Co to k-wa ma niby być?!!! On jest niezadowolony?? W czasie gdy ponad 60-u procentom obywateli grozi marznięcie w zimie to on jest niezadowoloooonyyyy!!! ze zmiany ustawy!!! W d-ie mam jego niezadowolenie. A jak dostał od Pis-u 100% podwyżki to był zadowolony!???

 3. Odra to wątroba Polski, więc zatruli ją miłościwie panujący, aaa no i Tusk

 4. Ciekawe czym jaśnie panujący nam pan JCH pali w domu?Czy zrzekł się węgla czy dotacji do ocieplenia?Bo chyba od partii rządzącej wstyd było by żebrąć o cokolwiek , bo PO mioty będą zieloną energią wszystko ogrzewać.

 5. Do zwykły mieszkaniec jakie dał na ocieplenie domu dać, na wymianę pieca dać.
  A może sam sobie za to zapłać.
  A jak dać to ja poproszę równowartość na wymianę samochodu.

 6. No skoro wroga opcja rządzi w województwie to jest przeciw, jak będą łoni u koryta to będzie za. I w ten sposób mamy klasyczne „jestem za a nawet i przeciw”. Idąc tym torem idąc, to Odrę zatruł Tusk z Kaczyńskim do spółki.

 7. czy jest tu jakiś moderator ?
  bo chyba nie panuje nad niektórymi wpisami, które są zagrożone prawem

 8. NO TO TERAZ JAK TONA WĘGLA BEDZIE PO 3 TYSIĄCE A DREWNO OPAŁOWE PO 2 TYSIĄCE TO BEDĄ PALIĆ WSZYSTKIM PLASTIK MEBLE GUME I …….

 9. I w ten sposób, zgodnie z przewidywaniami, dotarliśmy do Tuska, który razem z Niemcami Odrę nam zatruwał.

 10. Wszystkie proniemieckie są niezadowolone,nawet jak nam TSUE kazał Turów zamknąć i 500 tys.jewro za każdy dzień płacić Wtedy to Łon był happy.

 11. I jak zwykle najbardziej niezadowoleni fanatycy pis bo im pobrzęczały srebrniki na dopłatę wynglową…
  Przecież im się należy.

 12. @zwykły mieszkaniec

  Dał…
  Daj…
  Dać…

  Rachunki PiS trzeba będzie kiedyś opłacić. Zgadnij kto będzie musiał to robić?

 13. Ale jak za nasze pieniądze zrobił jakiś śmieszny pomost na wiśle by statkiem popływać to bym zadowolony!

 14. A w zimie znowu nie będzie się dało oddychać w Oświęcimiu. Wystarczyłoby, żeby Chwierut dał na wymianę pieców i aby dał na dopłaty na węgiel. Ale on nawet tak prostej rzeczy nie potrafi, nieudacznik.

 15. Proszę…. Prezydent Miasta Oświęcim jest nie zadowolony!!!!! Zadowolony byłby gdyby mieszkańcy których nie stać na opał nisko- emisyjny marzli w zimie!!! Facet jeszcze ludzie będą w tym kraju palić śmieciami a sortowane będą tylko wyroby ze szkła!!!! A nie zadowolony to sobie możesz być ze swojej żony w łóżku jak ją masz!!!

 16. Gdyby zmiany wprowadziła jego opcja ,czyli rudy i spółka ,to by kwiczał z zachwytu jakie to dobre i społecznie zrozumiałe rozwiązanie problemu,a tak to musi sapać i stękać zgodnie z linią partyjną

 17. niezadowolony bo pewnie wziął dotacje, wymienił piec na gaz i sie mu dodatek węglowy nie należy 😀

 18. Wieśniakowi zawsze źle ale sam pomysł sobie kasę l o 100% inni potrafili idąc na potrzebne cele Przykład Zator

Send this to a friend