Kultura

OŚWIĘCIM. Odkrywamy artystów ziemi oświęcimskiej – Igor Mitoraj

Niedzielne spotkanie poświęcone światowej sławy twórcy wychowanemu w podoświęcimskim Grojcu przyniosło przyniosło mnóstwo ciekawych opowieści o Igorze Mitoraju.  

Dwa dni przed 80. rocznicą urodzin Mistrza Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie zorganizowało wydarzenie poświęcone życiu i twórczości artysty.

Dyrektor muzeum Dorota Mleczko witając gości przypomniała, że rzeźby Igora Mitoraja znajdują się np. w Londynie, Paryżu, Stanach Zjednoczonych, Japonii. W Polsce takich miejsc jest niewiele.

Mimo że Igor Mitoraj jest zaliczany do ścisłego grona współczesnych twórców rzeźbiarzy, w naszej ojczyźnie, mam tu na myśli tę mniejszą i tę większą, wciąż jest mało rozpoznawalny i wciąż jest mało odkryty – mówiła.

Rozmowę z prof. Czesławem Dźwigajem (ASP Kraków) i prof. Janem Tutajem (ASP Kraków) poprowadziła Agnieszka Stabro, autorka książki poświęconej Igorowi Mitorajowi.

Twórcę wspominały również osoby, które spotkały się z nim na róznych etapach jego życia: kuzynka Danuta Płonka, prof. Michał Kliś, konserwatorka zabytków i fotografka Joanna Chrząszcz, sołtys Grojca Krzysztof Wolak oraz poeta i dziennikarz Jan Picheta. Igor Mitoraj zmarł w Paryżu 6 października 2014 r. Miał wówczas 70 lat.

Spotkaniu towarzyszyło  otwarcie  wystawy czasowej  pt. „Odkrywamy artystów ziemi oświęcimskiej – Igor Mitoraj”. Wśród przedmiotów ofiarowanych na ekspozycję przez 16 osób,  znalazło się wiele nieznanych zdjęć artysty z prywatnych archiwów, są książki i plakaty z dedykacjami czy rzeźby wykonane przez artystę.  Usytuowana w holu głównym wystawa jest dostępna  do końca kwietnia 2024 r.

Honorowypatronat  nad wydarzeniem sprawowała Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.Patronatu udzielił również prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Spotkanie było transmitowane na żywo. Relację można obejrzeć tutaj:

MUZEUM ZIEMI OŚWIĘCIMSKIE

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Chwierut obsługuje zarówno czarne marsze jak i Wielkanoc z radosnym Alleluja na końcu życzeń. Chłop ma tak elastyczny kręgosłup moralny, że jogini to przy nim sztywniacy.

    A już nadchodzące wybory indukują w nim prawdziwie niebiańskie moce 😉

Send this to a friend