Informacje

OŚWIĘCIM. Cięcia wynagrodzeń prezesów w miejskich spółkach?

Radny Jakub Przewoźnik zapytał prezydenta Oświęcimia, jakie cięcia w związku z epidemią COVID-19 dotknęły prezesów miejskich spółek i ich członków rad nadzorczych.

– Sytuacja związana z koronawirusem trwa nadal. W wielu firmach i instytucjach trwa poszukiwanie oszczędności. Do mnie, jako radego, docierały często sprzeczne informacje dotyczące sytuacji w spółkach miejskich. Aby poznać konkretne dane skierowałem dziś do Pana prezydenta Oświęcimia interpelację. Po otrzymaniu odpowiedzi będę mógł sam wyciągnąć wnioski. Poniżej cała treść: – Napisał w swoim blogu rady Prawa i Sprawiedliwości Jakub Przewoźnik.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

 1. Karol Wojtyła był moim zdaniem dobrym i uczciwym człowiekiem, który niestety wkrótce po zamachu zaczął zdradzać objawy demencji starczej (plus choroba Parkinsona) i coraz słabiej kontrolował, co działo się wokół. Ewidentnie wykorzystało to otoczenie, aby nim sterować.
  W Polsce histeria stawiania pomników JP II przekroczyła już dawno racjonalne granice, zdaje się że jest ich już około dziewięćset. Zamiast uczczenia jego pamięci, przypomina raczej znakowanie terenu: tam gdzie pomnik polskiego papieża, tam polski katolicki lud i żadnego lewactwa, lgbt, itd. Cynicznie grają tym też politycy pis. Czy pomnik taki jest w Oświęcimiu teraz potrzebny? Absolutnie nie! Pół miliona na jego odlanie w sytuacji gdy setki ludzi tracą pracę, a tąpnięcie w gospodarce będzie ogromne, jest czystym nonsensem. Pieniądze te można przeznaczyć na przykład – jak ktoś tu proponował – na fundusz stypendialny dla dzieci z ubogich rodzin.

 2. Szczerze popieram Pana Jaskółke i zgadzam się z tym wszystkim co napisał . Takim ludziom jak JPII w Oświęcimiu należy się godne upamietnienie, choć od pomnika wolałabym coś co służyłoby ludzim tak jak nasz pomnik hospicjum.

 3. Nie wnikając zbytnio w intencjonalność wniosku o pomnik to czy naprawdę Jan Paweł II nie jest wystarczająco uhonorowany w Polsce? Naprawdę bez kolejnych 50 pomników rocznie w Polsce pamięć o nim będzie zagrożona? Ile ulic nosi Jego imię? Mój kilkuletni syn wie kto to jest a chodzi jeszcze do przedszkola i średnio interesują go pomniki , tak że podpieranie się „upamiętnieniem” jest jak dla mnie kompletnie chybione.Przesada to jedno co ciśnie mi się na myśl, a już na pewno kompletnie chybiony czas na takie inicjatywy. To tak jakby stracić pracę i za część pozostałych oszczędności kupić trzeci telewizor do domu.
  Jest środek pandemii, ludzie tracą pracę i zaraz będą tracić bardziej jak skończy się tzw. „tarcza” i tym samym ochrona przed zwolnieniem i naprawdę ostatnie co by mi przyszło do głowy to inwestycja w ciosanie kamienia z czyjąkolwiek podobizną.
  Żeby nie było że czepiłem się tego nieszczęsnego pomnika to dam inny moim zdaniem znacznie bardziej życiowy cel dodatkowej dotacji samorządowej mianowicie TBS czyli inwestycja w ludzi ,których nie stać na własność mieszkaniową ale stać na utrzymanie i kompensację bieżących kosztów związanych z najmem to zawsze będzie godne i trafione przedsięwzięcie. Ludzie maja pracę, rodziny maja domy, miasto się realizuje, sklepy sprzedają więcej towaru ,większe podatki spływają z powrotem i m.in. to jest dla mnie mądrze wydany pieniądz. Pozdrawiam serdecznie.

 4. Bardzo dobry pomysł Pana radnego Przewoźnika. Aby uwiarygodnić tą troskę oczekuje wniosku Pana radnego Przewoźnika w imieniu swoim oraz radnych reprezentujacych tę samą przynależność partyjną z prośbą o zmniejszenie diety radnych np o 50% na określony czas. Wierzę w to że tak właśnie Pan radny postąpi w przypadku braku takiej inicjatywy we własnej sprawie intencje Pana będą jasne dla wszystkich.

 5. @Lol Polska pomaga i będzie pomagać, ale takie wartości jak szacunek do tego co robił JPII trzeba na każdym kroku bo na kim chcemy się wzorować, skąd my wszyscy mamy czerpać te wzorce moralne.A odcinanie sie od takich korzeni jak Polskość ,moralność to nam próbowali odebrać Ci którzy grabili nasz kraj rozbiorami wojnami wmawiając nam nowy porządek świata i świetlana przyszłość w Eurokołchozie nawet dzisiaj próbując nas pozbawić suwerenności.Wszystkie kraje powinny się złożyć na pomoc krajom Afrykańskim a nie wykorzystywać je jak to robiły inne kraje jak Francja,Niemcy Hiszpania czy Portugalia i im podobne kraje kolonialne.Nie tylko dzieci w Afryce są najważniejsze.Ale wracając do tematu to zaapeluj do włodarzy miasta aby zrzekli się swoich dochodów na rzecz potrzebujących.Może cię posłuchają.

 6. Szanowny Panie Jaskółka popada Pan w paranoję. Co jakiś czas wpłacam na potrzeby Afryki i zachęcam również Pana do tego bo liczy się każda pomoc . Po prostu uważam że zgodnie z nauką Jana Pawła II te pieniądze zamiast na zbędny pomnik lepiej przeznaczyć na szczytny cel. Życzę więcej spokoju.

 7. @Lol potrzeb w świecie jest wiele więc przeznaczmy budżet miasta na te cele.Po co nam sport po co festiwale ,po co nam jakieś pawilony handlowe przenoszone z rynku w inne miejsce ,po co nam te szalety za pół miliona i po co nam ten hotel w rynku? Mógłbym jeszcze wiele takich inwestycji niektórych wielce wątpliwych wyliczać łącznie z Parkiem Pokoju ,kiedy można by było te pieniądze przeznaczyć na głodujące dzieci w Afryce.W urzędzie miasta zostawić tylko panią skarbnik która by nasze podatki przeznaczała na te głodujące dzieci.A ile pieniędzy byśmy zaoszczędzili uszczuplając biurokrację zwalniając urzędników i cały ten samorząd.Mam jednak poważne pytanie Lol do Ciebie.Ile przeznaczyłeś ty pieniędzy na ten zaszczytny cel o którym piszesz? I dlaczego ty chciałbyś decydować za pozostałych.Marzy ci się władza totalitarna tyko z twoją racją???

 8. Oczywiscie, ze tak. Pana Łozińskiego i spolke tez to dotyczy. Moze nie polowe bo nie zarabiaja tyle co prezesi ale jakis procent powinni oddac solidarnie miastu…

 9. Panie Jaskółka A czy nie uważa Pan aby zamiast pomnika pieniądze przekazać na szczytny cel np.na dzieci,które nie mają co jeść w Afryce. Myślę że Jan Paweł II bardziej by się z tego ucieszył.

 10. komfort życia się zmieni dla niektórych niech ktoś zobaczy jak się żyje za 700 złotych zasiłku dla bezrobotnych czy emerytur wysokości 1200 złotych itp…

 11. Jak wszyscy to wszyscy. Wzywam więc prezydenta Dudę, premiera Morawieckiego, ponad setkę pisowskich ministrów i wiceministrów (największy rząd w Europie), pisowskich wojewodów, wicewojewodów, kierowników urzędów administracji państwowej, pisowskich prezesów spółek skarbu państwa, wiceprezesów, członków rad nadzorczych, do solidarnego obniżenia sobie pensji o połowę. Zacząć można od blond aniołków Glapińskiego zarabiających po 60 000 zł miesięcznie. Dajcie przykład!

 12. Czy to prawda, że w MZK w zw. z pandemią obniżono wynagrodzenia jednej grupie pracowników, i to nie tym najlepiej uposażonym. Jeżeli to prawda to gdzie konstytucyjna zasada równości ludzi wobec prawa? Wszyscy wymachują konstytucją na prawo i lewo. Czy to tak ma wyglądać? Chyba takie poświęcenie powinno być solidarne dla całej załogi, łącznie z zarządem?

  ps. W jaki sposób są realizowane prawa pasażerów do wykonanej usługi? Bierze się pieniądze za bilet miesięczny a dojechać do pracy nie ma czym. Nawet to co jeździ „szkieletowo” potrafi nie zjawić się na przystanku. Co to ma być? Za niezrealizowaną usługę zakład powinien zwracać koszt zakupu biletów miesięcznych. Jeżeli zakład nie jest w stanie realizować przewozów niech wycofa ze sprzedaży bilety miesięczne a nie naciąga pasażerów. Ktoś kupuje bilet na nowy miesiąc a później następują zmiany realizacji usługi w trakcie jej trwania. Kpina z klientów.

 13. @Obatel Rysiu,ciekawe że w pytaniu niektórzy już ujrzeli zarzuty,Skąd takie myślenie?Co do JPII i pomnika,to szacowny obywatelu miasta Oświęcim, ile wydano na ” Life Festival Oświęcim” i z czyjej kasy? Nie krytykuje tej imprezy za organizacje ale to co było dobre sie likwiduje ,dlaczego???Czy samorząd miejski ma w swoich zadaniach organizowanie różnych wniosków i zadań wynikających z ustawy,a takim wnioskiem jest uhonorowanie w Mieście Pokoju tak zacnego obywatela nie tylko Polski JPII.Nikt nie twierdzi aby wszystkie środki finansowe na ten cel pochodziły z budżetu miasta ,ale to samorząd mógłby zorganizować zbiórkę pieniędzy na ten zaszczytny cel.Prosze spojrzeć na budżet i jego wydatki.Czy wszystkie są takie słuszne i niezbędne? A co do pytania Pana Radnego to w czym problem aby odpowiedzieć???Polityka miasta jest jawna i powinien to Obatel Rysio wiedzieć.To są nasze podatki.NASZE!!!!!

 14. Zawsze można podwyższyć mieszkańcom opłatę za wodę, ścieki no i oczywiście podatki od nieruchomości. Co roku tak robią nasi radni, tylko teraz uchwalą większe podwyżki.

 15. Za te ciemności egipskie chwierut i reszta powinni pracować za darmo! I ja na takich głosowałem .

 16. Jezeli ludziom nakazuje sie chodzic w ciemnosciach to tlustym kotom mozna obciac polowe pensji na pare miesiecy. Prezes hokejowej Unii powiedzial w wywiadzie, ze p. Kram obcial sobie polowke pensji…da sie?

 17. Ciekawe czy klechy w związku z pandemią obniżyły stawki opłat „co łaska, ale najmniej …” za śluby, pogrzeby, chrzty itd. Przecież są już i tak obrzydliwie bogate.

 18. Ok tylko ja się pytam ta (utopijnie załóżmy) zaoszczędzona kwota rozumiem ma iść na pomnik JPII tak?? Tego oczekują mieszkańcy w związku z pandemią Covid wg Pana??
  To będą dobrze wydane pieniądze?
  Panu ktokolwiek zmniejszył odgórnie wynagrodzenie w związku z pandemią?(Pan również zarabia w sektorze publicznym)że tak ochoczo sięga pan do cudzego portfela?

Send this to a friend