Informacje

OŚWIĘCIM. Parking Park & Ride już otwarty

W poniedziałek 1 czerwca został otwarty parking wielopoziomowy typu Park and Ride, na którym można zostawić samochód i przesiąść się na komunikację publiczną. Obiekt znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich. Przez trzy miesiące będzie dostępny dla wszystkich. Po tym okresie z bezpłatnego parkowania będą korzystać wyłącznie osoby posiadające bilety komunikacji publicznej. To pierwszy taki obiekt w Oświęcimiu. W połączeniu z nowym dworcem zupełnie zmienił wygląd ulicy Powstańców Śląskich i zaniedbanych terenów pokolejowych po dawnym hotelu Glob.

W czterokondygnacyjnym budynku są miejsca postojowe dla 300 samochodów, rowerów, skuterów i motocykli. W obiekcie przygotowano także toalety. Są też biletomaty Małopolskich Kolei sfinansowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie. W planach jest rozszerzenie usług o innych przewoźników. Obiekt jest monitorowany.

Inwestycja prowadzona przez samorząd miejski ruszyła w 2018 roku. Obok budowy wielopoziomowego parkingu wiązała się z wyburzeniem zniszczonego i zaniedbanego hotelu Glob oraz częściową przebudową ulicy Powstańców Śląskich. Wartość prac wynosi ponad 20,6 mln zł, z czego 14,3 mln zł to dofinansowanie, które miasto pozyskało ze środków unijnych.

[masterslider id=”45″]

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

10 komentarzy

 1. Nie wiem jakich doradców miał Prezydent Miasta, ale dla mnie ten parking to objaw niegospodarności. Wybudowano wielopoziomowy parking, który będzie pusty. Już półtora miesiąca od otwarcia, a kiedy tam nie przejeżdżam to na wyświetlaczu widnieje liczba wolnych miejsc 298. Nie lepiej było coś takiego postawić w centrum miasta np. na bulwarach? Na miejscu hotelu z którego nikt nie korzystał postawiono kolejny obiekt który też będzie świecił pustkami. Jedyny plus to taki, że tamto już nie straszy, a nowe jeszcze nie zdążyło się zestarzeć, aby straszyć zaczęło.

 2. A gdzie miałby być ten megaparking na Osiedlu Chemików? W srodku OCK? Akurat na tym osiedlu parkingów jest dość.

 3. Obok równie nowy budynek dworca, równie obecnie bezużyteczny z powodu rozbebeszenia wszystkich linii kolejowych do Oświęcimia. Do otwarcia na 3 dni przed wyborami. Ciekawe czy radny też ponarzeka.

 4. Do dikigoras : mam bardzoooo podobne zdanie , jako Radny wnioskowalem o parking na przeciw Urzędu Gminy , dostałem odpowiedź że planowany jest na bulwarach wielopoziomowy , apelowalem do Prezydenta aby pilotażowo wybudował parking wielopoziomowy na Osiedlu Chemików, oczywiście pod warunkiem wnikliwych i merytorycznych konsultacji społecznych z uwzględnieniem korzyści ekonomicznych , czyli deklaracji osób którzy chcieliby tam pozostawić swój samochód !!! To byłby główny warunek , tak robi Prezes OTBS , czyli definiuje chętnych na mieszkania , które buduję …. Pan Prezydent albo jest głuchy albo realizuje tylko swoje pomysły!? albo nie jest odważnych !?!?

 5. Niestety – nietrafiona inwestycja. Zbudowanie parkingu w tym miejscu, to jak wybudowanie poczty na bezludnej wyspie. Parking jest potrzebny, ale w pobliżu centrum miasta, tak aby odciążyć Rynek Główny od samochodów, a jednocześnie nie wycofywać stamtąd mieszkańców, usług. Ten parking, w pobliżu dworca, myślę, że śmiało można nazwać parafrazując: „PARKINGIEM DUCHÓW”.

 6. „Są też biletomaty Małopolskich Kolei” – nie posądzałem Chwieruta o znajomość twórczości Gombrowicza… 😉

 7. Bez rozbudowanej sieci połączeń kolejowych ten parking jest jak wisienka na torcie bez tortu.
  Chcę sobie „zaparkować i pojechać” z familią do Warszawy,Wrocławia albo Gdańska jakimś szybkim Intercity a nie z całym szacunkiem mułem do Czechowic,Bytomia czy pobliskiego Krakowa do którego dojadę ze 3 razy szybciej samochodem:)

 8. @ZIBI Za to w zdewastowanym parku postawiono już ok 50 latarni, kable wystają na jeszcze ok 30. W mieście będzie zaciemnienie, w parku na powierzchni 300×300 metrów będzie prawie 100 latarni.

 9. Bardzo fajnie ,że miasto buduje w Oświęcimiu nowe parkingi .Problem w tym ,że uw parking będzie stał pusty,gdyż nie ma szybkiej kolei na śląsk ,i podróżnych jest garstka.Natomiast brakuje parkingów na starym mieście,a jeszcze likwiduje się dziki parking za przystankiem autobusowym w mieście ,a stawia knajpę z piwem.Czemu się nie buduje parkingów na plantach naprzeciwko Urzędu Gminy w stronę wału rzeki Soły,potem koło mostu na zasolu jest duży teren .Sporo turystów i mieszkańców korzysta w wolne dni by pospacerować po plantach . A na parkingach nożna spotkać samochody z poza Oświęcimia KCH,SBI,KWA,ST, i gdzie oni mają zaparkować swoje samochody. Panie Prezydencie proszę to przemyśleć mieszkańcy liczą na pana.

Send this to a friend