Informacje

OŚWIĘCIM. Będzie bum? Znowu podnieśli nam podatki w Oświęcimiu!

Podczas październikowej sesji Rady Miasta w Oświęcimiu podniesiono podatki na 2024 rok. Uchwałę rady w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości poparło aż 13 radnych, 5 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu. Podatki od gruntów w Oświęcimiu wzrosną średnio o ok. 19 proc., a podatki od budynków wzrosną średnio o ok. 17 proc.

Czym jest podatek od nieruchomości? Podatek od nieruchomości jest należnością, którą płacą osoby będące właścicielami, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami samoistnymi nieruchomości, obiektów budowlanych, itd. To obowiązkowa opłata pobierana każdego roku przez samorządy gminne. Wysokość podatku ustalają samodzielnie samorządy gminne w oparciu m.in. o dane Ministerstwa Finansów i GUS.

Uchwała o podniesieniu podatków od nieruchomości na 2024 rok została podjęta 25 października na wniosek prezydenta Janusza Chwieruta. Przykładowo podatek od gruntów w Oświęcimiu wzrośnie z 0,42 zł na 0,52 zł, a z gruntów przeznaczonych na działalność gospodarczą wzrośnie z 1,16 zł na 1,34 zł. Podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie z 0,81 zł na 0,96 zł, a od budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą z 28,78 zł na 33,10 zł. Są to wartości od metra kwadratowego powierzchni.

Sprawę komentują oświęcimscy samorządowcy. – Jeśli mnie pamięć nie myli to tegoroczna podwyżka podatków od nieruchomości w naszym mieście jest rekordowa i wynosi średnio około 18 proc. Wygląda na to, że pan prezydent Janusz Chwierut i większość kolegów i koleżanek z Rady Miasta postanowiło w tym roku sięgnąć głębiej do kieszeni mieszkańców – komentuje radny miasta Oświęcim Jakub Przewoźnik. – Zdecydowanie nie popieram nakładania na własnych mieszkańców aż tak wysokich danin. Są miasta w Polsce, w których nie będą podnoszone opłaty za śmieci, ani od budynków zamieszkałych ani od przedsiębiorców. Są miasta, w których nie ma stref płatnego parkowania. Są miasta gdzie nie podnosi się cen komunikacji publicznej. A co najważniejsze znam też takie miasto, w którym wysokość podatku dla mieszkańców pozostaje na poziomie z 2008 roku – dodaje Jakub Przewoźnik.

– Nie wiem skąd koledzy z klubu radnych PO i prezydent Janusz Chwierut czerpią swoje wzorce, ale z pewnością nie od tych samorządów, w których nie podnosi się podatków. Ale stało się. Podatki w Oświęcimiu na 2024 rok zostały podniesione. Mam nadzieję, że pozyskane w ten sposób dodatkowe dochody zostaną spożytkowane w dobry sposób, np. na godne i zasłużone podwyżki dla pracowników Urzędu Miasta Oświęcim i miejskich jednostek organizacyjnych – mówi Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim. – Ciągłe podnoszenie opłat dla mieszkańców z pewnością nie jest elementem solidarności i odpowiedzialności za swoich mieszkańców w tych trudnych i niestabilnych czasach – dodaje Waldemar Łoziński.

Za podwyższeniem wysokości stawek od nieruchomości głosowali: Marta Babiuch, Bożena Godawa, Ireneusz Góralczyk, Piotr Hertig, Tadeusz Hoła, Michał Homa, Andrzej Jakubowski, Agnieszka Komendera, Elżbieta Kos, Zygmunt Osoba, Jacek Stoch, Agnieszka Tobiczyk i Paweł Warchoł. Przeciwko głosowali: Stanisław Biernat, Krzysztof Kuczek, Waldemar Łoziński, Mariola Madej i Jakub Przewoźnik. Wstrzymali się: Jan Adamaszek, Michał Chrzan i Krystyna Dąbrowska.

Na co pójdą pieniądze mieszkańców? – Skoro podatki zostały tak drastycznie podniesione, to liczę, że ten nagły napływ gotówki będzie w przyszłym roku kołem zamachowym rozwoju Oświęcimia. Liczę m.in. na prawdziwy boom w oświęcimskim budownictwie mieszkaniowym, dynamiczną modernizację przestarzałej infrastruktury oświatowej czy szybszą budowę infrastruktury drogowej oraz powstanie nowych miejsc wypoczynkowo-rekreacyjnych dla oświęcimian… A teraz poważnie. Koncepcja pana prezydenta Chwieruta, nadaje się, bum i do kosza – kwituje radny Jakub Przewoźnik.

Źródło: Kurier Oświęcimski 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

38 komentarzy

 1. Tak samo mają mieszkańcy prawo wyprowadzić Chwieruta z tobą. Ale to za trudne dla właścicieli Oświęcimia?

 2. Znalazł się alfa i omega .Błędy w pisowni każdemu się zdarzają .A na spotkania partyjne to widocznie Ty chodzileś skoro tak je wspominasz.

 3. @ZIBI

  ZIBI ty analfabeto!
  Zacytuję cię: „temu budrzetowi” oraz „to się wyprowadżdzcie”
  Uciekałeś z lekcji języka polskiego, czy chodziłes na spotkania partyjne w czasie lekcji?
  Zapamiętaj! poprawnie jest: „budżetowi” oraz „wyprowadźcie się”.

 4. Wczoraj w Starostwie powiatowym odbyło się głosowanie nad budżetem Oświęcimia. Oczywiście pisowska patologią była przeciwna temu budrzetowi.Totalny obciach, i żenada panowie.Jeśli wam nie odpowiada Oświęcim to się wyprowadżdzcie z naszego miasta.

 5. „W imieniu dziennikarzy oraz pozostałych pracowników Polskiej Agencji Prasowej kategorycznie sprzeciwiamy się upolitycznieniu sporu wokół Polskiej Agencji Prasowej m.in. przez obecność polityków PiS w siedzibie Agencji. Ustawa z dnia z dnia 31 lipca 1997 r. nakłada na PAP obowiązek wypełniania misji publicznej, polegającej na uzyskiwaniu i przekazywaniu odbiorcom rzetelnych i obiektywnych informacji z kraju i zagranicy, upowszechnianiu stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta i Rady Ministrów, a także umożliwianiu innym organom państwa prezentowanie stanowisk w ważnych sprawach państwowych.”
  Ciekawe, że pracownicy PAP wymienili tylko jedno ugrupowanie polityczne.

 6. Ciekawe stwierdzenie „tak jak pani napisała” w stosunku do komentarza podpisanego Anonim. Wy tam działacie w jakiejś grupie, że wiesz, iż to pisała pani? Tak jak w Ministerstwie Sprawiedliwości grupa troli i haterów? No ale o „grupie kasta” z TVP pewnie się nie dowiedzieliście.

 7. Tak jak pani pisała 19 grudnia skończyła się demokracja wolność słowa pobito panią posłankę, czysta bialorus kiedyś nie było teleranka dziś teleexpresu, fajne określenia ruda WRONA
  tuskaszenka

 8. Przymusowa relokacja przegłosowana. Które bloki będą w pierwszej kolejności opróżniane?

 9. Ale jak Kaczyński 8 lat temu przejął TVP to było OK. Obludnicy 8 lat prania mózgu swoje zrobiło.

 10. Popieram podniesienie podatków,
  czasy rozdawnictwa PiS skończyły się

 11. Chyba Janusz Kowalski dorwał się do komentowania artykułów na tym portalu, bo tylko Tusk,Tusk i w ogóle, że teraz to już Armageddon🤣

 12. Głosowałam na tuska ale nie za reżimem tuska przecież on wszystko zniszczy doprowadzi Polaków do skrajnej biedy jak było kiedyś,

 13. Wybrane z tysiąca:

  „Pis ma program. Opozycja ma drgawki”
  „TVP na straży wolnego słowa”
  „Lewacki faszyzm niszczy Polskę”
  „Dzieci na sprzedaż dla homoseksualistów”
  „Rosnące zarobki Polaków irytują Niemców”
  „Narasta bunt przeciwko jedzeniu robaków”
  „Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa”
  „Próba zorganizowania puczu przeciwko demokratycznie wybranej władzy”
  „Rzecznik praw obywatelskich przeciwny reformie, która ma wyeliminować korupcje i nadużycia”
  „Opozycja wpisuje się w narracje Kremla”
  „Rośnie poparcie dla zjednoczonej prawicy”
  „Zjednoczona prawica deklasuje opozycję”
  „Bajki i zaklęcia zamiast programu”
  „Niemieckie media dla Polaków nie chcą płacić składki na polska służbę zdrowia, kulturę i zabytki”
  „To jest atak na państwo polskie”
  „Celebryci stawiają się ponad Polakami”
  itp.

 14. Czy osoba która tu pisze i wymyśla nowe Nicki to ta sama co tworzy paski i belki w TVP info?

 15. To oni mam podnieśli podatki . Czy diety też podnieśli sobie? Marta Babiuch, Bożena Godawa, Ireneusz Góralczyk, Piotr Hertig, Tadeusz Hoła, Michał Homa, Andrzej Jakubowski, Agnieszka Komendera, Elżbieta Kos, Zygmunt Osoba, Jacek Stoch, Agnieszka Tobiczyk i Paweł Warchoł. Warto pamiętać przy wyborach aby niebyło to xo w sejmie.

 16. @Rozwój?

  Zakłady pracy? Fabryki? Przedsiębiorstwa? Kombinaty?
  To chyba nie ta epoka kolego…

  Jeśli chcesz pracować to znajdziesz pracę w Oświęcimiu…
  Jeśli Ci się tutaj nie podoba to jedź tam gdzie jest lepiej. Pomieszkaj i popracuj trochę w innej części kraju tak by mieć porównanie. Nie oczekuj jednak, że miasto (którekolwiek) zmieni się specjalnie dla Ciebie.

 17. Źle wybrałeś, wyjedź stąd tam gdzie ci będzie lepiej ! pa,pa,pa

 18. Ja bym proponował wybudować 3 parking widmo. Może na Kamieńcu przy moście duchów? Radni z PO ręką do góry.

 19. Nie obrażaj ludzi, bo martwia sie kto splaci te dlugi a mysle ze bedzie gdzieś 220 mld ,kwota wolna od podatku 60 tys zl,kredyt zero procent !

 20. Ty głąbie kapuściany to jest deficyt po poprzednim rządzie Pinokia Bambika Matołuszka kłamczuszka. Koalicja Obywatelska otrzymala go w spadku po Pisie.

 21. tusk ledwo zaczął rządzić, a deficyt prawie 200mld zł, strach się bać, kto go dopuścił do władzy?Wstyd dla ludzi którzy oddali życie za wolną Polskę, a 13 grudnia wróciła komuna!

 22. Są miasta które się rozwijają, a Oświęcim się wyludnia! Jest miastem dla emerytów. Jakie nowe zakłady pracy powstały w mieście?
  Przecież sam JCh powiedział że rondo nie jest synonimem rozwoju.

 23. Są miasta w Polsce co…
  – nie mają rond
  – nie mają strefy gospodarczej
  – nie mają komunikacji miejskiej
  – nie mają pływalni
  – nie mają McDonald’s

  Przynajmniej w tygodniu świątecznym moglibyście zachować umiar w szczuciu

Send this to a friend