Informacje

OŚWIĘCIM. Aplikacja sprawdzi mieszkańców, kto nie płaci za śmieci

Oświęcim zdecydował się uruchomić system weryfikacji osób, które nie płacą za śmieci. Od stycznia przyszłego roku specjalna aplikacja wychwyci tych mieszkańców, którzy nie są ujęci w deklaracjach śmieciowych. Miasto Oświęcim wcześniej rozważało taką możliwość. Przeszkodą był brak stosownego zapisu ustawowego, który pozwoliłby na pozyskiwanie danych z innych źródeł niż było to określone w Ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. We wrześniu takie zmiany zostały wprowadzone, a samorządy zyskały możliwość korzystania z danych jednostek organizacyjnych w celu weryfikacji deklaracji śmieciowych.

– Pod koniec listopada podpisaliśmy umowę z firmą RapidSoft na zakup licencji aplikacji, która pomoże nam znaleźć osoby mieszkające w mieście, a nie ujęte w składanych przez właścicieli nieruchomości deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a tym samym nie jest za nie naliczana opłata – informuje Sylwia Stachura, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. Dodaje też, że w ten sposób uszczelniony zostanie system gospodarowania odpadami w mieście. – To specjalna aplikacja pobierająca dane z rejestrów, którymi dysponuje miasto i podległe mu jednostki. Następnie porównuje je z liczbą osób podaną w złożonych deklaracjach. Wskaże ona z dużym prawdopodobieństwem adresy nieruchomości i ich właścicieli, którzy podali nieprawdziwe dane – wyjaśnia. Miasto liczy, że narzędzie będzie skuteczne i uda się wykryć osoby, które mieszkają w mieście, a nie płacą za odbiór odpadów.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. Jak to się dzieje, że o tym wiekopomnym wydarzeniu pierwszy napisał trollowy portal z fajsa?

  2. ” Po wyjeździe babci na świat przyszło maleństwo czyli w dalszym ciągu 5 osób płaci ale jakby uiszczali opłatę za 4″

    No jednak mijasz się z prawdą. Jak urodziło mi się dziecko, to w ciągu tygodnia urząd wysłał mi pogróżki związane z deklaracją. I żeby było śmieszniej, jak zmarł domownik, to jakoś urząd udawał, że nic się nie stało.

  3. Ja jestem zameldowany w innym mieście, gdzie płącę za śmieci. Natomiast w Oświęcimiu je produkuję.

  4. Wiele osób wypowiadało się na temat stale rosnących cen śmieci. Przedstawię tutaj mój mały wniosek w jaki sposób ” znikaja” osoby. Planując dochody ze śmieci weźmy pod uwagę rodzinę 5 osobową w której znajdują się 2 dzieci, 2 rodziców i babcia i za osobę płacą po 25 zł. Zakładając budżet roczny 25zł *5*12 = 1500 zł dochodu. Niestety babcia wyjechała opiekować się siostrą i wymeldowała się z tego miejsca w którym mieszkała. Po wyjeździe babci na świat przyszło maleństwo czyli w dalszym ciągu 5 osób płaci ale jakby uiszczali opłatę za 4 osoby ponieważ dla całej 5 odpłatność za śmieci jest 20 zł od osoby, 20*5*12= 1200 czyli przychód ze śmieci jest mniejszy na 1 rodzinie 300zł. Wystarczy tylko 10 takich przypadków już jest 3000zł za śmieci. Możliwe jest że w jednej rodzinie się rodzi trzecie dziecko, a w innej mąż wyprowadza się do żony w innym mieście.

  5. Dopiero teraz się obudził ten co mu 11 milionów brakuje. A czy J.Ch płaci w mieście podatki? tak dla pokazania wzoru obywatelskiego mieszkańca miasta spokojnej starości. 30% emerytów i rencistów.

Send this to a friend