Informacje

OŚWIĘCIM. 81. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbego

????????????????????????????????????

81 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. W rocznicę tego wydarzenia, w Miejscu Pamięci, przy bloku 11, w którym mieściło się obozowe więzienie i w którym zamordowano zakonnika, odprawiono mszę świętą.

Wzięli w niej udział ocalała z Auschwitz Zdzisława Włodarczyk, przedstawiciele władz państwowych, kościelnych, samorządowych, a także pracownicy Miejsca Pamięci. Mszy przewodniczył biskup diecezji bielsko-żywieckiej, Roman Pindel.

– Zarówno Golgota w Jerozolimie, jak i Blok Śmierci, tu w Oświęcimiu, przy którym się znajdujemy, z jednej strony są miejscami śmierci, wzbudzającymi grozę i myśli o niegodziwości człowieka i oczekiwanej sprawiedliwości, ale z drugiej strony są miejscami, w których wyraża się miłość. W przypadku Golgoty mówimy o miłości Jezusa do każdego człowieka. Ze strony człowieka i Syna Bożego zarazem, i to do człowieka, czy wobec człowieka całego świata i wszystkich czasów (…) Dlatego Maksymilian jest męczennikiem miłości. Miłości, która sprawia, że człowiek jest w stanie oddać życie za drugiego, nawet nieznanego człowieka – mówił podczas homilii biskup Roman Pindel.

–  Święty Maksymilian, naśladowca Jezusa, aż do śmierci dobrowolnie przyjętej, upomina i walczy o prawo do życia człowieka, który jest potrzebny rodzinie, żonie i dzieciom – dodał biskup.

Podczas uroczystości kwiaty złożono pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, a także na obozowym placu apelowym, gdzie 29 lipca 1941 r. Maksymilian Kolbe ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Hierarchowie i franciszkanie modlili się również w celi nr 18 w podziemiach bloku 11, w której zamordowano św. Maksymiliana.

Swoje słowa do zgromadzonych skierował również arcybiskup Bambergu, Ludwig Schick. – Święty Maksymilian Kolbe jest inicjatorem pojednania polsko-niemieckiego (…) i pozostaje jego inspiratorem do dziś. Napomina nas abyśmy nie zaprzestawali dzieła dokonanego pojednania i kontynuowali je. Kolbe napomina nas, Niemców i Polaków –  nie zapominajcie o chrześcijańskim braterstwie i dobrym sąsiedztwie. Budujcie solidarność i pokój dla pokojowej przyszłości Europy i świata.

Znaczenie edukacji w kontekście obchodów podkreślał Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. – Dzisiejsza podniosła uroczystość ku czci o. Maksymiliana Kolbe wzmocni zainteresowanie historią obecności i czynu Franciszkanina w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, a przez to losem setek tysięcy ofiar. Ważne jest – także dla perspektywy edukacji w Miejscu Pamięci, ciągłe podkreślanie wartości ludzkiego życia oraz szacunku dla drugiego człowieka i jego prawa do godności – akcentował Kacorzyk.

W związku z 81. rocznicą śmierci Franciszkanina, został opublikowany podcast, w którym mowa jest o aresztowaniu, osadzeniu w Auschwitz, poświęceniu życia oraz śmierci Maksymiliana Kolbe.

Źródło: Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Panie Pindel. Niejaki Jędraszewski ” najlepiej” w waszym imieniu wyraża miłość do bliźniego co niedziele siejąc na kazaniach mowę nienawiści dzielącą naród. Nazywając naród czerwoną pajęczyną a kobiety aborcyjnymi prostytutkami. W waszych ustach słowo miłość to pojęcie czysto abstrakcyjneeee!!! Wiec człowieku nie używaj sformułowań których znaczenia nie rozumiesz bo to śmieszne jest!!!

Send this to a friend