Informacje

OŚWIĘCIM. „Witold-K” – wystawa malarstwa Witolda Kaczanowskiego

W dniach od 3 do 30 września 2022 roku w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa malarstwa Witolda Kaczanowskiego pt. „Witold-K”.

Wernisaż odbędzie się 3 września o godz. 17:00.

Wystawa organizowana jest w ramach jubileuszu 60-lecia ZDK-MOK-OCK pod hasłem „Kulturalnie od 60 lat”, przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim.

To już druga wystawa Witolda Kaczanowskiego w Oświęcimskim Centrum Kultury. Pierwsza, opatrzona tytułem „Od człowieka do czarnych dziur”, odbyła się w 2011 roku.  W Oświęcimskim Centrum Kultury znajduje się największe w dorobku artysty dzieło – licząca przeszło 370 m² polichromia w sali widowiskowej, która od 60 lat towarzyszy uczestnikom wydarzeń artystycznych w Oświęcimiu. Dzieło, które sygnowane jest datą 1961, zostało wykonane w powstającym w latach 1959-1961 ówczesnym Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim.

Witold Kaczanowski (Witold-K) jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest wybitnym polskim artystą, w czasie swojej blisko 70-letniej kariery zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, rzeźbą, scenografią teatralną. W latach 60. wyjechał z Polski, tworzył w Paryżu, USA (Los Angeles i Denver), gdzie należał do bohemy artystycznej i gdzie m.in. poznał poetę Jacques’a Préverta- który napisał poemat o jego sztuce, Pabla Picassa – który namalował jego portret czy pisarkę Françoise Sagan – która opisywała jego prace jako niezwykłe.

Prace artysty można było zobaczyć na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Witold Kaczanowski obecnie kontynuuje pracę artystyczną w Warszawie i Konstancinie.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend