Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

30 stycznia 2022 roku odbędzie się 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przejrzyj na oczy! Finał zagra dla okulistyki dziecięcej – dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Oświęcimski sztab nr 6259, będzie działał tradycyjnie w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Podczas 29. Finału w 2021 roku, dzięki wsparciu wspaniałych serc Oświęcimian udało się zebrać 105.010,43 zł, a do eSkarbonki sztabu trafiło 6.250 zł

Już teraz można wesprzeć eSkarbonkę 30. Finału sztabu Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje.

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

Co będzie kupowała Fundacja?

między innymi:

  • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci
  • oftalmoskopy do badania dna oka
  • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka
  • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki)
  • synoptofory do pomiaru kąta zeza
  • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń
  • tomografia dna oka
  • mikroskopy
  • stoły operacyjne

OCK

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. …. super… I niech żyje jak najdłużej….. I o jeden dzień dłużej 🙂🙂👍🙂👍👍🙂💪💪💪👋👋👋 Jerzy jesteś The best oraz orkiestrowi wolontariusze 👍💗👍💗👍👍💗👍💗👍

Send this to a friend