Informacje

OŚWIĘCIM. 264 mln euro m.in. dla powiatu oświęcimskiego, dla Małopolski Zachodniej

W poniedziałek, 5 grudnia w województwie śląskim odbyło się oficjalne spotkanie Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, Jerzego Buzka posła do Parlamentu Europejskiego z marszałkami i samorządowcami polskich regionów górniczych. Województwo małopolskie reprezentował marszałek Witold Kozłowski. Podczas spotkania potwierdzono Fundusz Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 264 mln euro dla Małopolski zachodniej – to efekt starań i rozmów marszałka z Komisją Europejską.

Wraz z obszarem województwa śląskiego stanowimy część Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, największego obecnie obszaru węglowego w Unii Europejskiej i oczywiście borykamy się z analogicznymi problemami gospodarczymi, finansowymi, społecznymi – jak całe zagłębie węglowe. W Małopolsce zachodniej co siódma firma ponad połowę swoich przychodów uzyskuje bezpośrednio ze współpracy z sektorem górniczym, natomiast co dziesiąty pracujący jest realnie zagrożony utratą pracy w związku z transformacją sektora górniczego – co w skali naszego regionu, w części zachodniej stanowi około 17- 19 tysięcy osób, co ukazuje jak duże jest ryzyko załamania na lokalnym rynku pracy. Dodam jeszcze, że w zasadzie codziennie z Małopolski zachodniej codziennie dojeżdża około 18 tysięcy pracowników na teren województwa śląskiego.  Duża część z nich musi liczyć się z utratą pracy w związku z transformacja zachodzącą w sąsiednim regionie czyli na Śląsku. Te zagrożenia, z którymi musimy się zmierzyć

– mówił marszałek Witold Kozłowski.

Podczas spotkania rozmawiano o wyzwaniach dotyczących transformacji gospodarczej, środowiskowej i społecznej.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji w Programie Fundusze Europejskie dla Małopolski, to wsparcie finansowe, które będzie przeznaczone na działania inwestycyjne i tak zwane „miękkie” na terenach węglowych naszego regionu – w powiatach wadowickim, oświęcimskim, olkuskim oraz chrzanowski.

Intensywne działania wsparcia finansowego będą ukierunkowane na rozwój aktywności zawodowej i społecznej mieszkańców, na stabilizację i zróżnicowanie rozwoju niskoemisyjnej gospodarki, a także na najwyższą  jakość i atrakcyjność środowiska.

W ramach aktywizacji zawodowej i społecznej wsparcie zostanie ukierunkowane między innymi na przedsięwzięcia z zakresu: doradztwa zawodowego, zmiany kwalifikacji, pomocy w poszukiwaniu pracy i przepływie pracowników między pracodawcami. Umożliwione zostaną staże dla osób odchodzących z pracy w sektorze górniczym, okołogórniczym (przedsiębiorstwa w łańcuchach wartości) i firmach emisyjnych (GOE). Wsparcie finansowe zostanie także przeznaczone na szkolenia, kursy kwalifikacyjne oraz doradcze, a także na wsparcie dla osób zainteresowanych założeniem działalności gospodarczej oraz kształtowanie świadomości mieszkańców.

Kwota przeznaczona na stabilną i zróżnicowaną niskoemisyjną gospodarkę ze zminimalizowaną presją środowiskową obejmie między innymi tworzenie i rozwój firm, nowych miejsc pracy, pomoc ukierunkowaną na działania na rzecz pozyskiwania inwestycji tworzących miejsca pracy w gminach górniczych, wsparcie dla wykorzystania gospodarczego odpadów, ścieków i osadów ściekowych.

W ramach wysokiej i atrakcyjności środowiska zostaną wdrożone rozwiązania w zakresie infrastruktury do produkcji energii oraz wytwarzania, dystrybucji i magazynowania energii z OZE, a także kompleksowe inwestycje w renowację i dekarbonizację budynków. Dofinansowane zostaną także działania planistyczne dotyczące koncepcji zagospodarowania terenów i obiektów pogórniczych oraz budowa zintegrowanego, nowoczesnego i zeroemisyjnego systemu transportowego ułatwiającego mobilność mieszkańców i dostęp do rynku pracy poprzez inwestycje w tabor oraz infrastrukturę zrównoważonej mobilności miejskiej.

Marszałek Witold Kozłowski podczas wizyty na Śląsku spotkał się także z marszałkiem Jakubem Chełstowskim. Podczas rozmowy zostały potwierdzone wszystkie ustalenia, plany i założenia dotyczące Drużynowych Mistrzostw Europy w lekkoatletyce będących jedną z dyscyplin rozgrywanych w ramach Igrzysk Europejskich na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym w Chorzowie.

Nasze ustalenia i zobowiązania zostały potwierdzone. Przed nami intensywny czas pracy i przygotowań do III Igrzysk Europejskich. Wydarzenie będzie niepowtarzalną okazją do promocji całego kraju i szansą, aby pokazać Polskę i Małopolskę jako sprawnych organizatorów największego przedsięwzięcia sportowego na świecie w 2023 roku

– powiedział marszałek Witold Kozłowski.

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. Wredny – taaa, jestem niemcem, żydem i wszystkim innym jednocześnie. To jak, potrafisz wymienić te kopalnie co je w Niemczech budują, czy tak tylko sobie pierniczysz co ci ślina na język przyniesie albo co w maglu usłyszałeś? Ech ty.

 2. Nie ważne jaki węgiel. U nas chcą zamknąć nie tylko te z węglem kamiennym ale też i tym brunatnym. Chodzi ogólnie o węgiel, górników, kopalnie i ich miejsca pracy. Twoi idole zamknęli jedne a uruchamiają drugie. Coś mi się zdaje, że rozmawiam z członkiem V kolumny. Któryś to ty na zdjęciu firmującym ten artykuł ? Czy coś przeoczyłem?

 3. Dla posiadaczy tanich pomp ciepła. Będą 2 tygodnie z temperaturą około minus 10*. te pompy przejdą na grzałki. czyli pobór mocy z sieci 10kW razy powiedzmy 20h da nam dziennie 200kWh. Każdy może policzyć koszt. Gwarantowana cena do 2000kWh, potem cena rynkowa.

 4. Ponieważ: „Dziś w Niemczech nie ma ani jednej otwartej kopalni węgla kamiennego. W 2018 roku z ostatniej z nich wyjechała na powierzchnię ostatnia zmiana, kończąc historię wydobycia węgla kamiennego w kraju. Pozostały odkrywki węgla brunatnego i import”.
  No to jak, panie Wredny? Coś przeoczyłem?

 5. Wredny: „a o górników zza Odry dbał waszym kosztem i tam otwierane były kopalnie” – gdybyś był tak uprzejmy i wymienił te kopalnie, które otwierano w Niemczech? No proszę, nie krępuj się, z pewnością jesteś w stanie całą listę takich kopalń wymienić, skoro o tym piszesz.

 6. @aa.
  A ja planuję od 20 lat wygraną w totka i miałem ten plan zrealizować po 10 latach. Nadal planuję.

 7. Aha. A kto przedstawił w sierpniu 2020 roku plan likwidacji wszystkich kopalń węgla kamiennego w Polsce do 2040 roku? Czy przypadkiem nie moje ulubione pisowskie Ministerstwo Aktywów Państwowych?

 8. @aa
  Nie ma znaczenia czy się z nimi spotkał. Był na ich terenie a oni go tolerowali. POwcy zakpili z nich ściągając go do „jaskini lwa”. Jak im zamkną kopalnie też go tu ktoś zaprosi i ugości ????

 9. Żałosny jesteś.
  Niemcy chcą nam oddać baterię rakiet przeciwlotniczych Patriot – to tez taki spisek?

 10. Przypominam, że zamknięcie kopalń to wyłączenie elektrowni. W berlinie już uzgodnione.

 11. @Starostawski

  Co to znaczy:”mieć podłoże oparte na faktach”? Ja wiem, towarzyszu, że w Moskwie wysłano was na przyspieszone kusy polskiego, ale to już przegięcie, nawet jak na wasze pisowsko-bolszewickie standardy.

  @Wygaszanie… wygaszono to wasz intelekt, towarzyszu Putina.

  @ As, wredny i xyz – śmierdzi od was znoszonymi onucami, miłośnicy Polski i Sowietów (w skrócie PiS). Pożyteczni idioci obecnej, kremlowskiej władzy.

 12. Ta niekształtna kreatura przyjechała żeby od wewnątrz jątrzyć. Doradztwa i kursów od dawna u nas dostatek. Ciekawe czy po tym znajdą zatrudnienie z porównywalnym wynagrodzeniem do tego w górnictwie. Może nieliczni? Jeżeli każe się zamykać kopalnie to trzeba dać na utworzenie firm, które by tych ludzi przyjęły. W nazywaniu działań są wspaniali: „Fundusz Sprawiedliwej Transformacji”.

 13. Górnicy. W dniach swego święta przyjmujecie tego który wami pogardzał. Nie miał skrupułów by was pozbawić miejsc pracy a o górników zza Odry dbał waszym kosztem i tam otwierane były kopalnie. Tak nisko upadliście ?????? To co tu powiedział równie dobrze mógł ogłosić z Brukseli.

 14. O co chodzi, przecież postępowy Oświęcim chce zamykania kopalń. Dostanie kasę. Nie, nie na ogrzewanie. Na reklamę zamykania kopalń.

 15. Małpeczko, zapominasz, że większość z tych zakładów była przygotowywana od lat do zamknięcia. Część z nich istniało tylko po to, by nie wykazywać likwidacji miejsc pracy.

 16. Za peło w okresie od stycznia 2008 r. do listopada 2015 r. postawiono w stan całkowitej likwidacji 5 kopalni, tj. KWK „Kazimierz – Juliusz”, KWK „Centrum”, KWK „Mysłowice”, KWK „Boże Dary”, ZG „Rozbark V”.
  Za pis w okresie od grudnia 2015 r. do dnia dzisiejszego postawiono w stan całkowitej likwidacji 14 kopalń, tj. KWK „Brzeszcze-Wschód”, KWK „Anna”, KWK „Jas-Mos”, KWK Pokój I”, KWK „Makoszowy”, KWK „Krupiński”, KWK „Wieczorek I”, KWK „Śląsk”, KWK „Wieczorek II”, KWK „Mysłowice- Wesoła I”, KWK „Rydułtowy I”, KWK „Piekary I”, KWK „Jastrzębie III”, KWK „Pokój II”.

 17. Spiskowiec, wszystko co napisałeś nie ma żadnego podłoża opartego na faktach.

 18. Bezrobocie w górnictwie będzie, bo nieudolny rząd ZjeP likwiduje kopalnie jedną za drugą. Trzepali kasę na imporcie węgla z Rosji, a ludziom wmawiali że niedobra UE każe polskie kopalnie zamykać. Poszukajcie w necie filmu, na którym Oborowa pruje ryja jak ważna jest kopalnia Makoszowy. I poszukajcie, jak teraz ta kopalnia wygląda. Wszystko to działo się za czasów Dojnej Zmiany. Nie przewidzieli tylko wojny, i cały misterny plan poszedł w PiSdu. Polska w ruinie to był ich program wyborczy, i zrealizowali go w stu procentach. W końcu PiS to przecież Putin i Sprzymierzeńcy…

 19. Przecież rząd ma budować elektrownie atomowe i siłą rzeczy zapotrzebowanie na węgiel się zmniejszy, nie?

 20. No to szykuje sie ogromne bezrobocie,znów trza podziękować Buzkowi i PO…..I jeszcze te ich gęby uśmiechnięte…..kolaboranci….

 21. A jakieś kamienie milowe będą? Bo to z UE. Jedyna Unia, która dzisiaj wygrała to Unia Oświęcim w Katowicach. Brawo nasza Unia.

Send this to a friend