Informacje

Aktualne ostrzeżenia pogodowe dla Małopolski i Oświęcimia

Przeczytaj o aktualnych ostrzeżeniach pogodowych w Małopolsce i Oświęcimiu oraz działaniach Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Informacje o interwencjach straży pożarnej i stanie rzek.

Alert RCB w Małopolsce
Alert RCB w Małopolsce

Aktualne Ostrzeżenia Pogodowe dla Małopolski i Oświęcimia

Przewodniczenie i Uczestnicy Posiedzenia

W obliczu niesprzyjającej sytuacji pogodowej odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (WZZK) w Małopolsce. Spotkaniu przewodniczyli I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz II wicewojewoda Ryszard Śmiałek. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele służb, instytucji, straży, starostowie oraz dyrektorzy wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Aktualne Ostrzeżenia Meteorologiczne i Hydrologiczne

Przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie przedstawili najnowsze informacje o ostrzeżeniach pogodowych i sytuacji na zbiornikach wodnych. Do godz. 22.00 w Małopolsce obowiązuje ostrzeżenie III stopnia przed silnym deszczem z burzami, a częściowo ostrzeżenie hydrologiczne zostało podniesione do III stopnia. Istnieje ryzyko wezbrania rzek z przekroczeniem stanów alarmowych.

Działania Państwowej Straży Pożarnej

Państwowa Straż Pożarna od północy interweniowała blisko 500 razy w związku z zdarzeniami atmosferycznymi, najwięcej w Krakowie (ponad 150), Suchej Beskidzkiej (ponad 70), Myślenicach (ponad 60), Wieliczce i Oświęcimiu (po ponad 30). Prowadzone działania obejmowały udrażnianie przepustów, usuwanie połamanych drzew i gałęzi, pompowanie wody z zalanych posesji i budynków. Trwa tzw. workowanie przy rzece Drwince na ul. Udzieli w Krakowie. W Makowie Podhalańskim miał miejsce incydent, w którym mężczyzna wypompowywał wodę pompą elektryczną i został porażony prądem, po czym trafił do szpitala. Nie podjęto działań ewakuacyjnych.

Ogłoszenie Pogotowia Przeciwpowodziowego

Pogotowie przeciwpowodziowe zostało ogłoszone przez wójta gminy Wiśniowa oraz starostę myślenickiego. Stan wody w rzekach można śledzić na stronie hydro.imgw.pl. Obecnie stany alarmowe są przekroczone na trzech stacjach: Skawinka w Radziszowie, Stryszawka w Suchej Beskidzkiej i Skawa w Suchej Beskidzkiej, a stany ostrzegawcze na sześciu, m.in. Rudawa w Balicach, Wisła w Jawiszowicach i Prądnik w Ojcowie.

Informacje o Infrastrukturalnej Gotowości

Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie informuje, że wszystkie zbiorniki mają zdolność retencyjną. Tauron odnotował 153 odbiorców bez zasilania energią elektryczną. Międzynarodowy Port Lotniczy BALICE nie zgłasza utrudnień. Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informują, że wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie w Małopolsce są przejezdne.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend