Informacje

Ostrzeżenia Meteorologiczne w Małopolsce: burze i silne opady deszczu w Oświęcimiu

Cała Małopolska, także miasto Oświęcim objęta jest meteorologicznymi alertami RCB IMGW-PIB II stopnia. Prognozowane są burze, silne opady deszczu oraz porywy wiatru do 80 km/h.

Pogodowe alerty RCB w Małopolsce i Oświęcimiu
Pogodowe alerty RCB w Małopolsce i Oświęcimiu

Prognoza Pogodowa dla Małopolski

Cała Małopolska jest obecnie objęta meteorologicznymi ostrzeżeniami IMGW-PIB II stopnia. Do północy prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 30 mm, a punktowo do 45 mm. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad.

Nocne Ostrzeżenia i Intensyfikacja Zjawisk

Po północy zjawisko będzie dalej trwało, a nawet może się nasilić. Kolejne ostrzeżenie IMGW-PIB II stopnia dla wszystkich powiatów Małopolski mówi o silnym deszczu z burzami i obowiązuje do wtorku (4 czerwca) do godz. 22.00. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami może wynieść od 60 mm do 80 mm, lokalnie skumulowane sumy opadów mogą sięgnąć do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad. Ostrzeżenie może być kontynuowane z wyższym stopniem.

Alerty i Działania Służb

Wobec takiego charakteru ostrzeżeń Wojewoda Małopolski zawnioskował o nadanie dla mieszkańców województwa alertu RCB. Zwołane zostało także posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. Służby i straże są gotowe do intensywnych działań i zwiększania w razie potrzeby obsad kadrowych.

Monitorowanie Sytuacji na Rzekach

W związku z ostrzeżeniem hydrologicznym o możliwości wystąpienia gwałtownych wzrostów stanów wody – sytuacja na rzekach jest cały czas monitorowana. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

Działania Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w kontakcie z powiatowymi i miejskimi centrami zarządzania kryzysowego, na bieżąco przekazując wydawane ostrzeżenia. W magazynach przeciwpowodziowych będących w dyspozycji Wojewody Małopolskiego wprowadzone zostały dyżury. Wszystkie zbiorniki są przygotowane do zwiększonych przepływów, mają stosowne rezerwy przeciwpowodziowe.

Zasady Bezpieczeństwa

Przypominamy, że gdy obowiązują takie ostrzeżenia, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Powinniśmy m.in. usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce czy zadbać o naładowanie telefonu komórkowego.

Dowiedz się Więcej

Więcej informacji: Ostrzeżenie IMGW-PIB o burzach

Poprzedni artykułNastępny artykuł

20 komentarzy

 1. Tylko frajerzy kupują pompy ciepła, Tylko frajerzy kupują auta elektryczne .

 2. @ZULU GULA
  Węgiersko-ruski MOL w Orlenie ma takie znaczenie jak 1 mol w moim księgozbiorze, może napaskudzić ale wszystkich kartek w książkach nie zeżre

 3. @a ja Wam powiem, że…

  No widzisz, jak się postarasz to stać cię na odrobinę pokory…

 4. A zapomniałeś o Węgierskim MOL- U Gdzie duży pakiet mają Rosjanie. Tak więc Orlen nie jest całkowicie Polski.

 5. @ZULU GULA
  LPG mnie rybka, bo mam furę na prąd i benzynę – tankuje na polskim Orlenie, w domu mam płytę indukcyjną i pompę ciepła więc interesuje mnie tylko prąd a nie gaz tym samym putinowi mogę pokazać środkowy palec
  @masterkosa
  w sprawie zakupów hipermarketowych w naszym mieście to wielkiego wyboru nie mam bo nawet Biedra nie jest polska, ale jeśli chodzi o stacje paliw to Orlen innym nie ustępuje, a przynajmniej polski

 6. Za obajtka paliwo było i po 8 zł, ale tego już nie pamiętasz, i wcale się wtedy fajnie nie jeździło. A pieniądze z orlenu wypływały szerokim strumieniem do pisowskich złodziei, pod pretekstem sponsorowania wszystkiego dookoła. Jak kupowałeś piwko na tych stacjach, to po prostu sponsorowałeś całe to bagno. Nie mówię nawet o oddaniu Lotosu za bezcen w ruskie łapy. Ale teraz to g… się skończyło, i oby se ne vratilo.

 7. @a ja Wam powiem, że…

  A zanim znowu napiszesz głupoty to sprawdź które stacje paliw należą do niemieckich koncernów…

 8. @a ja Wam powiem, że…

  To do zobaczenia w Lidlu, Aldi lub Kauflandzie marudo…

 9. A za gaz LPG płacisz Putinowi podstawa godna ubolewania ,antypatriotyczna.

 10. @masterkosa
  …i za paliwo płacisz szwabowi na jego stacjach? – Iście „przemyślana” strategia i godna ubolewania postawa antypatriotyczna

 11. @a ja Wam powiem, że…

  Cytując klasyka: „na orlenie tylko sram”

 12. @Zulu Gula
  Wszystkiemu winny Obajtek, …ale na tanim paliwie poniżej 6 zł za litr to się fajnie i wygodnie jeździło… Na sukcesy polskich sportowców z napisem Orlen na koszulkach to się fajnie patrzyło w transmisjach na żywo sponsorowanych przez Orlen, siedząc wieczorem wygodnie w fotelu przed telewizorem i popijając zimnym piwem zakupionym na stacji Orlenu…. ale teraz to będziesz miał g…. to se ne vrati … bo wszystkiemu winny Obajtek.

 13. Szuwar tu akurat jest winny pisowiec. To były urzędnik pisowski z Małopolski żądał tak częstych powiadomień.

 14. Cykor zawsze będzie cykorem .Ucieka jak szczur chowie się w norze.Jak by miał czyste sumienie to sam by się stawił na komisji. Typowy wieśniaczek z Pcimia.Myśli ,że jak zostanie europosłem to będzie go chronił immunitet. Cela już na niego czeka.

 15. Paweł Szopa, ten od patriotycznych koszulek, dostał od rządu PiS fikcyjne zlecenia na prawie pół miliarda złotych.
  Nie ma to jak być prawdziwym patriotom!

 16. Co mi tam jakaś komisja sejmowa, co mi tam jakaś prokuratura. Co oni mogą mi zrobić? Nic mi nie mogą zrobić. He, he, he …

  /a w razie czego pan prezydent mnie ułaskawi/

 17. Po zdarzeniach w Rabce i Zakopanem urzędnicy oszaleli z tymi alertami. Dzisiaj dostałem dwa, a ledwie pokropiło. Nadmiar alertów z których nic nie wynika skłoni ludzi do ich lekceważenia. Przestańcie siać panikę.

Send this to a friend