Informacje

Zawalenie kamienicy w Oświęcimiu, runęła 1/3 budynku

Zawalenie kamienicy w Oświęcimiu. Sprawdź najnowsze informacje na temat zdarzenia przy ul. Łukasza Górnickiego 28.

Zawalenie Kamienicy w Oświęcimiu
Zawalenie Kamienicy w Oświęcimiu

Zawalenie Kamienicy w Oświęcimiu

Do zdarzenia doszło w piątek 20 czerwca 2024 roku o 20:25 w Oświęcimiu, przy ul. Łukasza Górnickiego 28. Rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, mł. kpt. mgr Hubert Ciepły, poinformował, że doszło do poziomego zawalenia się 1/3 kamienicy (jedna kondygnacja i dach).

Zawaliła się część budynku u zbiegu ul. Kościelnej i ul. Górnickiego. Foto: OSP Oświęcim
Zawaliła się część budynku u zbiegu ul. Kościelnej i ul. Górnickiego. Foto: OSP Oświęcim

Opis Zawalonej Kamienicy

Kamienica była pustostanem o wymiarach 15 × 12 metrów i wysokości 8 metrów. Po pierwszym nasłuchiwaniu gruzowiska nie było słychać poszkodowanych. Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, bryg. Zbigniew Jekiełek, poinformował, że trwało oczekiwanie na grupę poszukiwawczą, aby potwierdzić, czy w gruzach mogły znajdować się jakieś osoby.

Zawaliła się część budynku u zbiegu ul. Kościelnej i ul. Górnickiego. Foto: OSP Oświęcim

Służby Ratunkowe na Miejscu

Na miejsce zdarzenia zadysponowano Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą „Kraków 5” oraz grupę operacyjną, a także dwa psy gruzowiskowe z terenu powiatu. Na miejscu znajdował się również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz sześć jednostek Straży Pożarnej.

Zawaliła się część budynku u zbiegu ul. Kościelnej i ul. Górnickiego. Foto: OSP Oświęcim

Mł. kpt. mgr Hubert Ciepły potwierdził, że na miejscu trwały intensywne działania ratownicze mające na celu zlokalizowanie i uratowanie ewentualnych poszkodowanych.

Zawaliła się część budynku u zbiegu ul. Kościelnej i ul. Górnickiego. Foto: OSP Oświęcim
Zawaliła się część budynku u zbiegu ul. Kościelnej i ul. Górnickiego. Foto: OSP Oświęcim
Poprzedni artykułNastępny artykuł

27 komentarzy

  1. Pisiorze Brajanku – stare części miast w Polsce składają się z:
    1. mniej lub bardziej zabytkowych rynków z przyległościami
    2. rzędami domów/kamienic dalej położonych, o żadnej wartości zabytkowej, budowanych w końcu XIX wieku byle jak i byle taniej. Najczęściej są one w fatalnym stanie technicznym, często o nieuregulowanym statusie własnościowym. Stanowią obciążenie dla samorządów które ani nie mają wielkich pieniędzy na remonty, ani pomysłów na ich ewentualne wykorzystanie.

    Tu akurat – odpuściłbym. Wszystko co jeszcze stoi w rejonie ulic „pod Zamkiem” jest zrujnowane i brzydkie. Nie będę płakał, jeśli nawet kolejnych kilka ruder w tym miejscu się rozpadnie. Pieniądze jakie można przeznaczyć na renowacje, należy w pierwszej kolejności wydać na uratowanie domów przy Rynku Głównym, Małym, Solskiego, Mickiewicza, Piastowskiej, Jagiełły i Placu Kościuszki (mniej więcej). Coś zrobiono w ostatnim czasie w tym kierunku remontując lub odbudowując od zera kamienice przy Placu Słonecznym, na rogu Mickiewicza i Sienkiewicza, przy Rynku Głównym (tam jest hostel czy coś podobnego) i teraz kilka całkiem ładnych kamienic między Mickiewicza a Małym Rynkiem. Jednak potrzeby są znacznie większe.

  2. Marcinie vel Marku,
    czy budowanie na peryferiach ma nam kompensować fakt, że starówka dom po domie rujnuje się bez niczego w zamian? Ganobis o ilu kamienicach wyburzonych mowi? o 40?

  3. @Tutejszy Tubylec.

    Czytaj ze zrozumieniem. Mirek zna historię kamienicy Haberfeldów. W ramach zeszłorocznych spotkań na starym mieście opowiadał m.in. o budynku Haberfeldów.

    Wczoraj widziałem tam ekipę z urzadzeniami pomiarowymi – budynek wkrótce przejdzie do historii.

    Kilka metrów obok (jeszcze) stoi kolejna ruina. Mieszkali tam kiedyś cyganie (w podwórzu…).

  4. Tak to jest kierowco, jak się czyta jedynie słuszne media.
    Nie pamiętam, aby tu jakoś szczególnie podkreślano fakt zbudowania w ostatnich latach dwóch bloków na Zasolu, dwóch nowych otbs na Starych Stawach, czterech na Sikorskiego, czterech na Szewczyka, czterech na Batorego (prawie gotowe), jednego na Chopina, na Wysokich Brzegach, na Prusa; byc może nie wszystkie pamiętam i pewnie coś by się jeszcze znalazło. Nowych albo gruntownie wyremontowanych ulic, obiektów sportowych. Domu kultury na Zasolu, parków na Zasolu i obok Tysiąclecia. Oświęcim ostatnio ewidentnie wypiękniał. Jest ładniejszym miastem niż podobne w regionie typu Chrzanów, Trzebinia, Wadowice. Jeśli ktoś tego nie dostrzega, ma klapki na oczach.

  5. @masterkosa
    Sugerujesz, że Mirek miał z tym coś wspólnego;)
    Jednego znałem, drugiego kojarzę trzeciego ni cholery… jak już wiesz kim jestem to miło mi (nie)cała przyjemność po mojej stronie
    Chociaż budynek był przy Spadzistej to miał adres administracyjny ul. Kościelna 7

  6. @Tutejszy Tubylec

    Budynek Haberfelda zakończył całkiem inaczej. Zapytaj Mirka Ganobisa. Co do zawalonego budynku -Jeśli pamietasz Nowaka, starego Gancarczyka i mieszkającego obok Hnata to wiem kim jesteś.

    Pozdrawiam.

  7. Kłóćcie się, a tu od lipca nadchodzą
    kolosalne podwyżki cen energii,
    które nam funduje koalicja 13 grudnia.

  8. Ło Matko Przenajświętsza!!! – a skąd wzięliście taki adres jak Górnickiego 28 ? Z Interneta? Tam był adres Kościelna 7 – wiem bo znałem dobrze właściciela śp. Z Nowaka i nie raz tam bywałem i wbrew temu co wypisuje niejaki Zulu Gula (samozwańczy „znafca” tematów wszelakich) – budynek ok. 1,5-2 lat temu był jeszcze w pełni zamieszkany, więc nie żadne „od dawna”. Nieruchomość nabyła pewna fundacja zza oceanu i rzekomo do generalnego remontu i przywrócenia świetności i tak to się skończyło. Podobnie żywot zakończył budynek J. Haberfelda i coś mam przeczucie że kolejny będzie budynek na rogu Sienkiewicza i Dąbrowskiego

  9. Nieprawdopodobny smród na osiedlu chemików. Brawo obsługa oczyszczalni ścieków.

  10. Tusk będzie konfiskował mieszkania Polaków i rozdawał je imigrantom oraz niemcom i żydom!

  11. Myślę, że rodzina migrantów jak otrzyma
    za darmo taką kawalerkę, nie będzie narzekać.

  12. Kawalerka 32 metry w bloku przy Dąbrowskiego jest w ofercie za 199 tysięcy. Na początek wystarczy. Więc bez przesady.

  13. Wybuduje się tam jakiś zabytek a w najgorszym razie posieje trawę. Dobry gospodarz już coś wymyśli.

  14. Wybudują nowy budynek
    będzie jak znalazł dla migrantów.

  15. Jakiś deweloper się ucieszy. Będzie można pierdyknąć nowoczesnego kloca dla chowu klatkowego Polaków. Apartamenty 25m2 dla rodzin za 1,5 miliona!

  16. To jest kolejny budynek w ostatnich miesiącach który zniknął pod gruzami na terenie starego miasta. Jeden runął na Jagiełły vis a vis Sale Jan, drugi na Piasnotwskiej, a teraz Górnickiego.

  17. To było do przewidzenia budynek chyba przedwojenny w kiepskim stanie technicznym od dawna niezamieszkany powinien dawno być wyburzony + ten drugi obok też do wyburzenia. Co tydzień mamy w Oświęcimiu wstrząsy górnicze z Piasta, I Janiny więc musiało się to tak skończyć dobrze, że nikt nie ucierpiał.

Send this to a friend