Informacje

ZATOR. Nowy ambulans dla pacjentów z Gminy Zator

– Ta nowoczesna karetka od najbliższego piątku będzie obsługiwała wasz rejon – powiedział w Zatorze dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek. Słowa te skierował do burmistrza Zatora Mariusza Makucha, miejscowych radnych i lokalnych społeczników.

Dziś przed południem w sąsiedztwie Stacjonarnego Zespołu Pogotowia Ratunkowego w Zatorze miało miejsce przekazanie nowoczesnego ambulansu. W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego – starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz i członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak. Obecny był także lekarz i radny powiatowy Adam Merta.

Przekazany dziś do Zatora ambulans, jedyny z automatycznymi noszami, zastąpił wyeksploatowany pojazd z przebiegiem kilkuset tysięcy kilometrów. Posłuży miejscowej społeczności przez najbliższych kilka miesięcy.

Potem do stolicy Doliny Karpia dojedzie nowa karetka. Równie nowoczesna, co przekazana dzisiaj. Dyrekcja szpitala aplikowała o środki na jej zakup z ministerialnego Funduszu Medycznego.

Chciałem podziękować, że ta nowoczesna karetka do nas dotarła. Udało nam się kiedyś przekonać wszystkich, którzy o tym decydowali, żeby karetka na stałe była w Zatorze. Doskonale pamiętamy, że jeszcze kilkanaście lat temu stacjonarnie ambulansu u nas nie było. Dziękujemy za wsparcie dyrektorowi szpitala i Zarządowi Powiatu w Oświęcimiu, no i oczywiście ratownikom medycznym za udzielaną mieszkańcom pomoc – powiedział burmistrz Zatora Mariusz Makuch.

Zatorski samorząd od wielu miesięcy prowadzi rozmowy z władzami województwa, by w Zatorze na stałe zagościła druga karetka. Na razie bez rezultatu.

To nie są fanaberie. Potrzebujemy takiego sprzętu na miejscu bo leży w oddaleniu od szpitali w Oświęcimiu i Wadowicach, a oprócz stałych 10 tysięcy mieszkańców w gminie, mamy coraz więcej turystów, którzy przyjeżdżają m.in. do Energylandii. Dziennie, w sezonie, jest ich nawet 20 tysięcy – przytoczył dane burmistrz Zatora.

Fot. RafLor / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. Zastanawialiście się ilu ludzi umrze „ratowanych” przez wioskowych strażaków po przyspieszonym kursie pierwszej pomocy?

 2. Burmistrz Zatora martwi się o turystów, a co nas obchodzą turyści enerdzilandi, jak mają taką potrzebę to niech zasponsorują, i kupią se ze 2 karetki stać ich na to.No ale po co niech Oświęcim im podaruje tak jak stację kolejową wybudowano z publicznych pieniędzy. A co robi Pan doktor , radny PISU Metra co nie umie nic załatwić. To niech złoży mandat radnego.

 3. „Zmiany mają dotknąć m.in. systemu ochrony zdrowia. – W najmniejszych nawet miejscowościach budowane lub remontowane będą remizy, strażacy OSP szkoleni będą na ratowników medycznych. Nasz plan zakłada, by w ciągu kilku lat 2013 karetek pogotowia trafiło do ochotniczej straży pożarnej. Chcemy, żeby w każdej gminie była karetka, tak, by dojazd do potrzebującego nie przekraczał 15 minut – tłumaczyła marszałek Witek”.

  Mam w związku z tym pytanie: czy leci z nami pilot?
  W pogotowiu ratunkowym – strażacy z OSP.
  W przychodniach i szpitalach – lekarze po szkole Rydzyka i po Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

  Jak to dobrze, że jestem zdrowy jak małpa.

 4. To nie kupili dla Zatora nowej karetki tylko zabrali ją z Oświęcimia. Dziwne, bo przy przekazywaniu nie było o tym ani słowa.

 5. Było tak pięknie ,tyłu gości bylo na przekazaniu szpitalowi w Oświęcimiu nowej karetki , a tu taki pasztet .Oddaliśmy tą karetkę dla mieszkańców Zatora. A gdzie są wladze Zatora zarządzanego przez Pisowca co nie umią zalatwić takich prostych spraw ,gdzie byl radny Merta .Wszystko trzeba im załtwiać bo sami nic nie potrafią.Totalna porażka, i żenada.

Send this to a friend