Informacje

OŚWIĘCIM. Uwierzył, że rozmawia z pracownikiem banku, stracił 23 tys. zł

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji prowadzą postępowanie w sprawie ustalenia sprawców kradzieży ponad 23 000 złotych z konta bankowego mieszkańca Oświęcimia. Pokrzywdzony uwierzył, że przez telefon rozmawia z pracownikiem banku, który informował, że na jego konto omyłkowo trafiło 3000 złotych. 

W środę (4.10.2023) do 65 – letniego mieszkańca Oświęcimia zadzwonił mężczyzna, który oświadczył, że jest pracownikiem banku. Przekazał informację, że na jego konto omyłkowo zostało przelane 3000 złotych, zamiast 30 złotych za przedmiot, który sprzedał na jednym z ogłoszeniowych portali internetowych. Następnie oszust przekazał, że na skrzynce mailowej znajdzie wiadomość z linkiem do banku. W link należy kliknąć i zalogować się  do swojego banku. Pokrzywdzony nie zdawał sobie sprawy z tego, że link prowadzi do wyboru fałszywej strony. Następnie oszust przekazał, że na telefon komórkowy będą przychodziły kody BLIK, które trzeba mu podać. Po przekazaniu kilku kodów pokrzywdzony zorientował się, że potwierdza dziwne transakcje, więc rozłączył się. Natychmiast zadzwonił infolinię banku blokując wszystkie kolejne operacje. Wtedy dowiedział się, że z jego konta wypłacone zostało 23 000 złotych.

Policjanci apelują o ostrożność. Hakerzy wykorzystują różne sposoby, aby dostać się do pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych.

Policjanci apelują o ostrożność w chwili, gdy na telefon dzwoni osoba podająca się za pracownika banku informującego np. o omyłkowym przelewie,  że konto zostało przejęte przez hakerów, że ktoś próbuje zaciągnąć na nas kredyt itp. Niezależnie od tego z jakiego numeru ta osoba dzwoni, a także niezależnie za kogo się podaje, każdą taką telefoniczną wiadomość należy traktować jako próbę oszustwa. Nie należy logować się na konto bankowe za pośrednictwem podesłanych linków. Najlepiej rozłączyć się i samemu zadzwonić na infolinię swojego banku i poinformować o podejrzanym telefonie.

O tych zasadach bezpieczeństwa w szczególności powinny pamiętać osoby sprzedające przedmioty na portalach ogłoszeniowych. Podczas transakcji udostępniają swoje numery telefonów oraz adresy poczty elektronicznej z których następnie korzystają oszuści. 

Policja Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Kredyt frankowy – oferuję skuteczną i profesjonalną pomoc w unieważnieniu lub odfrankowieniu kredytu.
    Bezpłatna weryfikacja.
    Tel.: 697863971

Send this to a friend