Informacje

SPYTKOWICE. Zabiegają o reaktywację linii kolejowej nr 103 z Trzebini do Wadowic

Coraz więcej pasażerów wybiera kolej. Coraz więcej samorządowców chce by przez ich gminy przejeżdżały pociągi. Jest apel o reaktywację linii kolejowej 103 Trzebinia – Spytkowice – Wadowice, a kursujący od niedawna i cieszący się dużym zainteresowaniem pociąg między Krakowem a Przeciszowem, powinien dojeżdżać do Oświęcimia.
Pordzewiałe wiaty przystankowe, zarośnięte perony i tory. Tak wygląda dziś linia kolejowa 103 z Trzebini do Wadowic. Ostatni pociąg przejechał tędy ponad 20 lat temu.

O reaktywacje tej trasy zabiegają samorządowcy z powiatu oświęcimskiego i wadowickiego. Podkreślają, że linia 103 krzyżuje się z niedawno przywróconą linią 94 Kraków – Przeciszów, byłoby to więc łatwe połączenie również ze stolicą województwa.

Gospodarze gmin Doliny Karpia liczą, że reaktywowana trasa będzie takim samym sukcesem jak przywrócone w grudniu połączenie między Krakowem a Przeciszowem. Pociągiem na tej trasie przejechało do tej pory pół miliona pasażerów. Teraz wszyscy czekają na przedłużenie trasy do Oświęcimia.

Jak udało się nam dowiedzieć, pociąg do Oświęcimia ma zacząć jeździć już od grudnia. Reaktywacja linii 103, to kwestia dużo dalszej przyszłości i znalezienia źródła finansowania, ale jak podkreślał minister Andrzej Adamczyk, to inwestycja konieczna.

– W ramach rozwoju musimy przywracać te połączenia kolejowe, które nasi poprzednicy niestety, ale zlikwidowali, niestety wykluczyli (…) tysiące, dziesiątki tysięcy mieszkańców – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Do nowych wyzwań transportowych przygotowuje się już Kolej Małopolska. Powoli odnawiane są też i modernizowane przystanki na trasie Kraków-Przeciszów i docelowo Oświęcim. W wrześniu mają ruszyć prace remontowe na stacji kolejowej w Brzeźnicy.

Zobacz materiał wideo przygotowany przez dziennikarzy Kroniki TVP3 Kraków.

Źródło: TVP3 Kraków

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

41 komentarzy

 1. Faktem jest to , że po ustaniu ruchu pociągów na tej linii , poziom życia w miejscowościach obsługiwanych przez nią cofnął się do poziomu tego z 19-tego wieku. Busiki które przejeły biznes po PKP bardziej przypominały Meksyk czy Boliwię niż region w środku Europy.
  Ta linia kolejowa jest potrzebna ,czy to się będzie opłacało czy nie.

 2. Kulejorz INTERSITY :Może masz rację faktycznie dzięki prywatnej stacji kolejowej Enerdzilandia wybudowanej z publicznych pieniędzy zainteresowanie pasażerów tą linią kolejową będzie spore ale czy tylko w sezonie letnim czy przez cały rok zobaczymy.

 3. Panie Zibi dużo ludzi jedzi pociągiem ze Spytkowic, Brzeznicy i Wielkich Dróg między innymi ja korzystam z pociągu żeby dojechać do pracy nawet poza sezonem dużo ludzi wybiera ten środek transportu więc myślę że pańska teoria jest błedna.

 4. I tak w krótce trzeba będzie zapomnieć o tych dziecinnych sporach a wszelkie inne sprawy przesunąć na plan dalszy.

 5. Gratuluje giertycha kolodziejczaka ale by było a Polsce ale Polacy nie są głupi!

 6. Za pierwszych rządów PiS było jeszcze wyższe. Pytanie jak bardzo w tej dyskusji można się cofnąć🙂

 7. Małpa o co to chodzi z tym bezrobociem 14.4%? No przecież za tuska było tak dobrze!

 8. Pomysł na reaktywacje linii Trzebinia -Alwernia-Spytkowice-Grodzisko-Tomice-Wadowice to lans kandydatów pis na posłów Krystiana wójta Spytkowic którego to niby inicjatywa i Adamczyka który go popiera . Przy obecnym rozwoju dróg i obwodnic to bezsensowny pomysł choćby z uwagi na ogromne koszty odbudowy tej peryferyjnej linii ,że wspomnę choćby konieczność budowy nowych mostów kolejwoych na Wiśle i Skawie , przejazdów lub wiaduktów nad drogami krajowymi i wojewódzkimi .Ważniejsze są inwestycje w lokalne drogi jak złe drogi Spytkowice -Witanowice , Palczowice-Woźniki , obwodnice choćby Spytkowic czy Liszek , nowa droga węzeł Rudno-Zator , rozbudowa DK Zator-Wadowice , obwodnice Wadowic i Zatora . To są realia a nie wyborcze obiecanki .

 9. Jak skusić młodych do polityki ? Może lekturą złotych myśli tow. hotina???

 10. @Ciolo

  No to jeszcze podrzuć jakieś przykłady. Bo operując ogólnikami niebezpiecznie skracasz dystans do poziomu lokalnego PiS.

  Ps. Poznaj różnicę:

  Błyskawica – liczba pojedyncza
  Błyskawice – liczba mnoga
  To jest wiedza, którą zdobywa się w szkole podstawowej…

 11. Nie jest zmęczony, tylko zadaniem PO jest psucie wszystkiego ,co dokładnie widać! Apogeum występ w masce z błyskawicami!

 12. Teraz trochę z innej beczki, ale to świadczy o pustym dnie państwowej skarbonki. PiS skreślił z listy chorób genetycznych zespół Downa. Teraz chorzy z tym zespołem będą musieli stawać przed komisją lekarską by udowodnić, że są chorzy inaczej nie dostana wsparcia finansowego. Może się też zdarzyć, ze komisja może uznać iż taka osoba może pracować np. jako kierowca. Ochrona życia nienarodzonego tak. Co potem z takimi będzie się działo pisowcom lotto. Tylko patrzeć jak zacznie obowiązywać dyrektywa T-4

 13. Czy pisowcy zakażą występów w Oświęcimiu kabaretu Pod Wyrwigroszem, jak to zrobiły niektóre miasta w woj. podkarpackim?

 14. Starostawski nawet nie zauważyłeś, że PiS centralnie zarządza budżetem i to od woli emerytowanego zbawiciela zależy kto dostanie kasę. Morawiecki wykonuje tylko jego polecenia. Za firmę nie odpowiada zwykły pracownik tylko dyrektor. Urzędnik nie może sobie tak coś wymyślić, musi mieć wytyczne z góry. PiS pomału przejmuje instytucje kultury, by nimi centralnie zarządzać. Patrz Oświęcim. Za PRL-u było to samo. Bez zgody sekretarza PZPR nie dostałeś nawet cementu na budowę domu. Nawet Wiadomości to wypisz wymaluj Dziennik telewizyjny z czasów PRL-u.

 15. Dzień dobry – chodzi Ci o to, że nie Morawiecki, lecz odpowiednio poinstruowany przez niego urzędas? To możliwe.

 16. Jak mawiał Stefan Kisielewski : polemika z głupstwem nobilituje je bez potrzeby. Dobranoc.

 17. Gość, Ty jakiś kabaret załóż. Jeśli myślisz, że Pan Premier Morawiecki zajmował się przedszkolem na Starych Stawach a nawet blokował jego budowę, to jesteś w poważnym błędzie. Ja rozumiem, że jest coś takiego jak fake news, propaganda (głupia) ale rozsądek i zwykła ludzka przyzwoitość jeszcze występuje we współczesnym świecie. Więc weź pomyśl trochę, zażyj snikersów czy czegoś podobnego a później uderz w klawiaturę palcami. Koniecznie nie głową.

 18. Długi to spłacamy teraz po tusku rostowskim kopacz nowaku ,miejscowa po chwierucie ,widzę że was duma rozpiera!

 19. Co wy biedni pisowcy poczniecie gdy zabraknie Kaczyńskiego? W tym człowieku już ledwie duch się pląta.Tylko patrzeć jak go wyzionie.

 20. Kiedyś linia 103 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wiele osób jeździło do Suchej Beskidzkiej. Oświęcimianie też z niej korzystali. By było ciekawiej, to pociągi jeździły z Trzebini i Jaworzna Szczakowej przez Chrzanów. Potem przyszły busy i czasy prosperity się skończyły.

 21. Długi po PIS-ie będą spłacać jeszcze nasze wnuki. Oczywiście nie hotina bo on dzieci nie ma i raczej mieć nie będzie , z resztą podobnie jak jego luby prezes …

 22. A co mają do zaoferowania Spytkowice i Wadowice żeby ludzie chcieli korzystać z podróży koleją.Do Zatora nikt nie jeżdżi tylko do enerdzilandi , i to samo czeka tą linię 103.

 23. Czy nasi lokalni muszkieterzy podjęli starania o wybudowanie przystanku kolejowego na Krukach? Zapomniałem, że Oświęcimiem rządzą pełowcy i PiS oleje pasażerów jak olał dzieci. Mam nadzieję, że honor nie pozwoli pisowcom posyłać dzieci do pełowskiego przedszkola i żłobka. Przecież tow. Morawiecki cztery razy odmówił finansowania przedszkola na Starych Stawach.

Send this to a friend