Informacje

ROZMOWA. O polityce i nie tylko z Jakubem Przewoźnikiem

Jakub Przewoźnik: Oświęcim potrzebuje zmian. Oświęcim potrzebuje nowego oddechu. Oświęcim potrzebuje wsłuchiwania się w problemy mieszkańców.

– W stosunku do ludzi oświęcimskiej prawicy często przeciwnicy stosują metody obrzucania błotem. W myśl zasady, że coś się przyklei. Dotyka to Pana jakoś szczególnie?

– Tak, jestem człowiekiem prawicy. Choć w aktualnym polskim systemie partyjnym trudno określić jednoznacznie podział na lewicę i prawicę. Z pewnością wywodzę się z patriotycznego i propaństwowego środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Nigdy nie myślałem, aby ukrywać to na rękawie marynarki, tak jak robili to inni. Wiem, że nawet tutaj w Oświęcimiu, lokalnie, nasi przeciwnicy obrzucają nas błotem, gdy my np. poruszamy sprawy czysto miejskie, samorządowe. Jest to szczególnie widocznie w internetowych komentarzach. Nie mam zamiaru nikogo obrzucać błotem i odpowiadać na te zaczepki. Do tego, że ktoś obrzuca oskarżeniami mnie czy kolegów z mojego środowiska politycznego, jestem już przyzwyczajony. Mam jednak poczucie, że ludzie w Oświęcimiu dobrze się znają. Dlatego też nie obawiam (obawiamy) się tzw. obrzucania błotem. Po prostu wierzę, że Oświęcimianie potrafią oddzielić to, co jest przyklejone, od tego, co jest prawdą.

– Czy na poziomie lokalnym powinna liczyć się polityka?

– Każdy z nas ma swoje poglądy polityczne. Trzeba je uszanować. Ale na poziomie samorządu lokalnego powinno odejść to na drugi, a może nawet trzeci plan. W mieście pojawia się wiele problemów o charakterze podstawowym. Po wielu latach obserwacji samorządu doskonale wiem, że mieszkańcy, bez względu na swoje zapatrywania polityczne, naprawdę mają podobne zmartwienia. Chcą szybko, bezpiecznie, tanio i komfortowo się przemieszczać. Chcą czuć się bezpiecznie na ulicach. Chcą pracować jak najbliżej swojego domu. Chcą mieć łatwy dostęp do nowoczesnej edukacji, czy służby zdrowia, itd. Chcą także być obsłużeni przez godnie zarabiających urzędników i w dobrych warunkach lokalowych. Poglądy polityczne zatem nie mają tutaj nic do rzeczy. Dziurawy chodnik, popękane słupy energetyczne, wolny internet, miejskie pustostany, stare oprawy oświetleniowe, parkingi, czy niedoświetlone przejścia dla pieszych chyba nie należą do żadnej z partii politycznej. I tutaj wielkim błędem jest to, że obecny gospodarz miasta, związany z PO, w wielu przypadkach dyskryminuje osoby o innych od niego poglądach na sprawy naszego miasta. To się musi jak najszybciej zmienić.

– Czego dziś potrzebuje Oświęcim?
– Oświęcim potrzebuje zmian. Oświęcim potrzebuje nowego oddechu. Oświęcim potrzebuje wsłuchiwania się w problemy mieszkańców.

– A co to oznacza w praktyce? Krótko.

– Oświęcim musi się rozwijać. Władze miasta nie mogą biernie patrzyć na to co się dzieje. Nie można mówić, że nawet większe miasta Małopolski, takie jak Tarnów czy Nowy Sącz też się zwijają. Trzeba reagować. Według danych GUS nasze miasto liczy już zaledwie ok. 36 000 mieszkańców. Wyludniamy się. Uważam, że w sposób pilny należy przeformułować priorytety. Wygląda na to, że nie jest to czas na budowanie monumentalnych budowli. Wydaje mi się, że władze miasta priorytetowo muszą postawić na udział w tworzeniu nowych miejsc pracy. Drugim aspektem jest transport. Codziennie przecież korzystamy z różnych form szeroko rozumianego transportu, dlatego powinien być jak najszybszy i komfortowy. To dzieci muszą mieć możliwość realizacji swoich pasji możliwie jak najbezpieczniej i jak najbliżej swojego domu. A nasi rodzice i dziadkowie muszą mieć łatwy dostęp do dobrej opieki medycznej, sklepu, czy opieki nad seniorami. A co najważniejsze, nie możemy zapominać o dzieciach i osobach z niepełnosprawnościami. Tak w miarę krótko.

– Mówimy o sprawach dość przyziemnych. Czy w samorządzie można również marzyć?

– Tak, zdecydowanie. Trzeba też stawiać sobie ambitne plany. Polityka na poziomie miasta powinna być jednak wyważona. Gdy podstawowe potrzeby mieszkańców będą już zrealizowane trzeba pójść o krok dalej. Doskonale wiem, że żyjemy dziś w epoce postindustrialnej i również mieszkańcy Oświęcimia zastanawiają się nad tym nie tylko „jak żyć (z dnia na dzień)”, ale „jak żyć lepiej”. Jako samorządowcy nie możemy o tym zapominać. Rozwiążmy jednak w zdecydowanie szybszym tempie realne problemy, wsłuchując się w głosy mieszkańców, a następnie przejdźmy do inwestowania w wielkie projekty. One też są potrzebne.

– Jak według Pana można wsłuchiwać się w głosy mieszkańców Oświęcimia? Czego nam trzeba?

– Kluczem do aktywnego słuchania jest autentyczne zaangażowanie. Niestety obecne władze naszego miasta o tym bardzo często zapominają. Wiem, że najlepiej słuchać mieszkańców na ulicy, w sklepie, aptece. Można też czytać internetowe komentarze, czy prosić o opinie nadsyłane e-mailem. Nowoczesny gospodarz miasta powinien być do tego przygotowany. Ale zobaczmy dwa pierwsze z brzegu przykłady z dzisiejszego Oświęcimia. Gdy opinia którejś z rad osiedla się panu prezydentowi Januszowi Chwierutowi do czegoś przydaje, to jest OK. Wtedy jest potrzeba i wiążąca. Jak któraś z rad osiedla ma odmienne od prezydenta zdanie, to taka opinia nie jest już potrzebna… Drugim przykładem jest odrzucenie przez większość radnych i prezydenta obywatelskiego projektu dotyczącego wprowadzenia w Oświęcimiu budżetu obywatelskiego. To właśnie mogłoby być realne narzędzie do słuchania głosu obywateli. Jest wiele narzędzi wspomagających ten proces. Trzeba je wdrożyć jak najszybciej w Oświęcimiu. Nasze miasto, po wielu latach rządów ekipy związanej z PO, potrzebuje prawdziwej zmiany w tym zakresie. Skutecznej ewolucji oraz większego skupienia się na potrzebach ludzi. Przecież aktywne społeczeństwo obywatelskie jest podstawą rozwoju demokracji lokalnej, o której przedstawiciele PO tak uwielbiają mówić, ale raczej tylko mówić…

– Co z mediami lokalnymi w Oświęcimiu? One też są potrzebne do rozwoju naszej demokracji lokalnej.

– Jako radny mogę wypowiedzieć się jedynie o mediach związanych z miastem Oświęcim. Co do mediów prywatnych uważam, że są potrzebne i budują zdecydowanie naszą, polską demokrację. W Oświęcimiu na media związane z szeroko rozumianym urzędem miasta wydajemy sporo. Na „Głos Ziemi Oświęcimskiej” na 2024 r. zaplanowano w budżecie miasta ok. 450 tys. złotych, na działania związane z funkcjonowaniem rzecznika prasowego urzędu miasta zaplanowano blisko 300 tys. złotych. A to zapewne nie wszystkie wydatki. Tak z grubsza ponad 750 tys. złotych na rok. A czy widzieliście w „Głosie Ziemi Oświęcimskiej”, w „Wieściach z Ratusza”, czy na facebookowym profilu miasta inny głos, niż ten oficjalny, prezentowany najczęściej przez samego prezydenta miasta? To też w naszym mieście musi się zmienić. Powinniśmy postawić na formułę bardziej otwartą. Kwestia do ustalenia.

– Dziękuję za rozmowę.
– Dziękuję.


Jakub Przewoźnik – od 2014 r. radny miasta Oświęcim, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, magister politologii, magister zarządzania, absolwent studiów MBA. Pracownik administracji samorządowej. Prywatnie mąż i tata oraz miłośnik klocków Lego.

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

103 komentarze

 1. Ile kasy bierzesz Judaszu srebrników. Starcza chociaż na małpkę , i dopalacze.

 2. @ platformersi takimi pomysłami nie wygracie wyborów. Ile groszy za wpis dostajesz?

 3. Albo: Czy jesteś za odzyskaniem przez miasto oświęcimskich domów wczasowych? Zapraszam do dyskusji.

  Uzasadnienie: Sam pamiętam jeszcze czasy, gdy tysiące mieszkańców naszego miasta wyjeżdżało na urlopy do swoich domów wypoczynkowych w Zakopanym, Dąbkach, Kołobrzegu, Makowie Podhalańskim. Na wyblakłych już nieco fotografiach widać uśmiechniętych, szczęśliwych oświęcimian, z całymi rodzinami, kąpiących się w morzu, wspinających się na tatrzańskie szczyty. Komu to przeszkadzało? Teraz nadszedł już czas, aby nowy prezydent Oświęcimia zatroszczył się o odzyskanie tych obiektów i udostępnił je zwykłym ludziom. Nie wszystkich przecież stać na wyjazdy do Egiptu czy Tunezji, tak jak obecnych włodarzy. Pierwszeństwo do odpoczynku w odzyskanych domach wczasowych powinny mieć rodziny wielodzietne oraz emeryci i renciści. Dlatego koszty pobytu należałoby refundować w co najmniej 90 %. Pieniądze na to z pewnością by się znalazły. Porozmawiajmy.

 4. Stawiałbym na Lasy Państwowe.

  Jeszcze: Czy jesteś za odbudową linii kolejowej wzdłuż ulicy Olszewskiego? Zapraszam do dyskusji.

  Uzasadnienie: starsi mieszkańcy Oświęcimia z pewnością pamiętają gwizd pociągu zatrzymującego się na bocznicy przy Technikum Chemicznym. Stamtąd wielu obywateli naszego miasta przez lata odjeżdżało do pracy w ZCHO. Niestety, polityczni kumple prezydenta Chwieruta zdecydowali niegdyś o likwidacji tej linii. A przecież dla zwykłych ludzi był to bardzo wygodny środek transportu. Czy nie można by doprowadzić do jej reaktywacji? W dodatku należałoby rozważyć wydłużenie torów do Starych Stawów, obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającego się osiedla w mieście i jako jedynego dotkniętego kolejowym wykluczeniem komunikacyjnym. Porozmawiajmy.

 5. Stefanku be, druk m2 baneru to 20-30zł/m2. Myślę, że Przewoźnik mógł na to odłożyć na SKO.

 6. Panie „Beka z PO” piszesz cytuję:
  „Ale mądrzy mieszkańcy wiedząc swoje i nie dadzą się nabrać na waszą durną dezinformację i kłamanie w żywe oczy. Idźcie już składać fakturki za swoje „analizy politologiczne”. Przy ostatnich wyborach PIS w mieście było na równi z PO”
  Mądrzy mieszkańcy to znaczy jak sam piszesz to połowa, no ok, ale co z drugą połową? Mam rozumieć, że to sami głupcy? Naprawdę musisz się mieć za coś lepszego, żeby tak oceniać tysiące ludzi. Nie przyszło ci do głowy, że to ty nie masz racji? No, ale przynajmniej głupców i mądrych jest po połowie. Ale którzy są mądrzy a którzy głupcy? Czas pokaże……

 7. Niejasne żródła finansowania kampanii radnych z ramienia PIS, jak i samego p.Przewoznika każą zachować jak najdalej idącą ostrożnośc . Nie są to wybory Miss Polonia tylko gospodarza miasta na nastepne kilka lat .

 8. Zero merytoryki ze strony peowskich troli. Dostaliście przykaz żeby siać waszą narrację i tyle. Ale mądrzy mieszkańcy wiedząc swoje i nie dadzą się nabrać na waszą durną dezinformację i kłamanie w żywe oczy. Idźcie już składać fakturki za swoje „analizy politologiczne”. Przy ostatnich wyborach PIS w mieście było na równi z PO. Mieszkańcy nie dadzą się ogłupiać waszą marną propagandą. Na wiosnę tracicie większość w radzie miasta i powiatu.

 9. @beka z PO

  No rzeczywiście można taniej z tym kiblem.

  Na przykład wystarczą 2 kije.
  Jeden żebyś miał na czym ubranie powiesić gdy będziesz „kucał”
  Drugi żebyś miał czym psy odgonić.

 10. Dobra, mam cię beczułko dość. Skąd się takie bezmózgi biorą? Z jakiejś tajnej pisowskiej wylęgarni?

 11. Przecież to ty jesteś wieśniak i pisowski hejter i trol tak więc nie rżnij głupa ciekawe ile ci płaci twój pracodawca za twoją pracę. A taki spokój był dopóki ty się nie pojawiłeś. 70 wpisów w tym artykule należy do ciebie. Idź się leczyć do dobrego psychiatry.

 12. @Zulu
  Oczywiście. Każde kłamstwo hejtera i płatnego trola powskiego będzie wytknięte. Najpierw mówi, że trzeba głosować za Chwierutem bo inni na pewno nie będą dbali o budżet miasta choć nie ma na to żadnych dowodów. A gdy przedstawia mu się suche fakty ile to jego szef zmarnował milionów złotych i wcale nie dba o budżet miasta to kłamie jak najęty i zakrzywia rzeczywistość w swoim peowskim zwierciadle. Kłamiąc i manipulując w żywe oczy. Także każde kłamstwo naczelnego trola powskiego będzie mu wytknięte.

 13. Czyli według Beki przewodnim tematem wyborczym będzie kibelek miejski czyli szalet .Ale jaja

 14. @ aha, no i jest jeszcze ogólnodostępna toaleta w urzędzie miasta. Czynny do 15 czyli w godzinach w których cokolwiek się dzieje na rynku. Toaleta ta oddalona jest od kibla za pół miliona o minutę drogi spacerkiem. Nie ma i nie było żadnego racjonalnego wytłumaczenia budowy kibla za pół miliona w okolicach rynku. Nikt tak nie spędza tyle czasu aby była konieczność budowy tego kibla, jak w okolicy 5 minut spacerkiem jest kilka toalet z których można korzystać.

 15. @ skoro kibel bez przyłączy nie działa to zakłamaniem jest odejmowanie kosztów tych elementów od całej inwestycji tylko po to żeby wybielić swojego pracodawcę. Przyznasz w końcu że kibel kosztował pół miliona? Czy dalej będziesz kłamał w żywe oczy?

  Jak mnie przyciśnie w okolicach rynku to jest kibelek w salezjanach i w każdej restauracji, niedaleko w Kauflandzie też jest darmowy. Nikt nie mówił o braku potrzeby budowania kibla, ale ułamkiem procenta kosztów kibla za pół miliona można było zorganizować takie coś w muzeum ratusz. I może napędziło by tam odwiedzających. I tak rynek oświęcimski po 15stej świeci pustkami, więc dla kogo ten kibel? Dla turystów? Jest w muzeum zamek i muzeum ratusz. Dla mieszkańców? Przecież w rynku nie ma co robić żeby ktokolwiek potrzebował korzystać z kibelka. Jak już ktoś odwiedza restauracje w rynku to są tam toalety. Więc dla kogo jest ten kibel? Żadna atrakcja rynku nie generowała potrzeby budowy kibla za pół miliona.

 16. Ach jeszcze jedna sprawa cyt: jak już będziemy przy władzy to szybko te sprawy zostaną załatwione. Marzyciel z tego Przewoźnika w Oświęcimiu mieszkają porządni ludzie ,i wątpię, żeby na tego nieudacznika ktokolwiek zagłosował.

 17. Nie wiem czy wiesz, Beczusiu, ale kibelek bez prądu, wody i kanalizacji – nie zadziała. Sorry. To tak zwane koszty stałe. Tu nic nic się nie da przyoszczędzić. Rozumiesz? Czy dotarło do twojej dość tępej jak widać mózgownicy?

  Można się co najwyżej spierać, czy wariant budyneczku z babcią klozetową jest lepszy, czy lepszy jednak kibelek samoobsługowy. Ale to różnica rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. W górę lub w dół.

  Oczywiście można było nie wydawać w ogóle nic. I nie mieć kibelka na Starym Mieście. Ale wtedy i tak to byłaby wina Chwieruta.

 18. @Beka z PO

  Gdzie zrobisz kupę gdy cię przyciśnie w okolicach rynku?

  W porcięta czy do Soły?….

 19. Przypadkiem oglądałem felieton porozmawiajmy O . Populizm i stek pomówień bzdurnych zmyślonych rzeczy. Dług Kęt który powstał z powodu braku finansowania z budżetu państwa. Wszędzie gdzie rządził PiS kasa lała się strumieniami,a tam gdzie opozycja wszystkie inwestycje z dofinansowaniem państwa wstrzymane dlatego Kęty mają 120 mln długu a pan Przewoźnik niech głupot nie opowiada bo to jest żenujące. I to ma być kandydat na prezydenta miasta Oświęcim.Jakby zebrać wszystkie pomysły pana radnego to trzeba by wydać lekką ręką około 80 mln.Jeśli taki z niego filozof to niech przedstawi program naprawczy finansów miasta Oświęcim. Skąd ma zamiar pozyskać te pieniądze.Myśli ,że to będzie tak jak za PiSu jeden telefon do kaczora lub Morawieckiego i kasa już jest na koncie bo tu rządzi PIS i nam się to po prostu cienias.i nieudacznik. To ,że ktoś ma doktorat nie oznacza , że on wie najlepiej wszystkie rozumy pozjadał .

 20. – Kochanie kupiłem dom za 220 tysięcy!
  – Cudownie mężu! Ale dlaczego z naszego konta zniknęło 480 tysięcy.
  – No bo wiesz, trzeba jeszcze zapłacić 260 tysięcy za przyłącza, ale tego nie wlicza się do kosztów.
  – Nie wlicza się? Ale przecież ubyło z konta 480 tysięcy a nie 220 tysięcy!
  – Przecież tak mówili w PO, że przyłączy się wlicza się do kosztów inwestycji!

  Ta dam! Logika Pełowców

 21. @ strasznie dziwne projektowanie inwestycji. Najpierw przyłącza a potem dopiero myśli się co dalej? Chłopy ze wsi to projektowały metodą bardziej znaną dzikim ludom? Czy dobry gospodarz nie powinien najpierw pomyśleć o wszystkim a dopiero potem projektować? Czy wszystko na rympał? Gratulacje! Potem dziwić się że mieszkańcy zapłacili za to pół miliona. Wystarczyło udostępnić łazienkę w budynku muzeum ratusz. Muzeum czynne jest też w weekendy. Zerokosztowo! Ale nie, trzeba było zmarnować pół miliona pieniędzy publicznych na chyba najdroższy kibel w Polsce, a może i w Europie. Tak, tak. Tym bardzo przekonujesz mieszkańców że Chwierut to dobry gospodarz i dba o pieniądze publiczne lepiej niż ktokolwiek inny. Ależ mnie to śmieszy, że z całych sił próbujecie zakłamać rzeczywistość. Dokładnie tak samo jak odejmowanie kosztów przyłączy, rozbiórki, ponownego złożenia przy cafe rynek byleby tylko obniżyć ujawniony koszt! Damage Control pełną gębą.

  Ile tym razem dostałeś za wpis?

 22. Czy jesteś za budową parkingu pod cmentarzem…?
  Ja bym się bał kopać pod nim, ale może pan radny uważa inaczej.
  Przed cmentarzem panie radny,

 23. Ostatni raz, Beczusiu. Miał być kibelek miejski, gdzieś obok rynku, tak? Więc najpierw trzeba było zrobić podłącza do instalacji elektrycznej, wodnej i ściekowej, zrobić jakąś płytę fundamentową, dodać naokoło trochę kostki brukowej, tak? I to kosztowało 260 tysięcy.
  Następnie był wybór: postawić budynek z całym wyposażeniem i z babcią klozetową, czy postawić kibel w formie gotowego modułu, bezobsługowy. Wybrano ostatecznie drugie rozwiązanie, za 220 tysięcy.
  Gdyby wybrano wariant pierwszy, od podstaw nowy budyneczek, kosztowałoby to pewnie niewiele mniej.
  Dalej Beczusiu nie rozumiesz? No to przykro mi, już prościej się nie da

 24. Wykonanie, transport i montaż figury wolnostojącej w kształcie dłoni- symbolu Life Festiwal Oświęcim – 28.290 zł.

  Polecam rejestr umów.

 25. Pytanie: kto sponsoruje akcję bilboardową Jakuba Przewoznika , i na co liczy po ewentualnym zwycięstwie w wyborach tego kandydata?

 26. Ok. To może inaczej…

  15 lat temu km budowanej autostrady kosztował 10 mln zł, a dziś to 35 mln zł

  10 lat temu najtańszy nowy samochód osobowy w salonie kosztował poniżej 30 tys zł dziś to 58 tys zł.

  5 lat temu M2 mieszkania w Oświęcimiu kosztował ok 4,5 tys zł, dziś to już 8 tys zł

  Pokazuje tylko różnice na przestrzeni lat, która jest dużo wyższa niż w tym czasie inflacja.
  Dlatego ta rzeźba kosztowałby dziś ponad z montażem i zabezpieczeniem ponad 50 tys zł a jest to dzieło twórcy…

 27. Co ma wspólnego Jakub Przewoźnik z bilbordami lasów państwowych? Nic.
  Co ma wspólnego Janusz Chwierut z rzeźbami na rynku? Wszystko.
  Tyle w temacie wydawania pieniędzy publicznych przez kandydatów na prezydenta miasta.

 28. @Top

  Coś 30 tys za rzeźbę? Sprawdź dokładnie bo nie była to tylko sama rzeźba.

  Lasy państwowe w zeszły roku zleciły produkcję kilku tysięcy billboardow za kwotę.. 30 tys zł za szt.
  Dziś walają się niezabezpieczone w jednym z byłych kamieniołomów….

 29. @anonim ja tu chciałem pisać o Oświęcimiu. To płatny troll i hejter peowski ciągle zmienia narrację na ogólnopolską bo brak mu jakichkolwiek argumentów dotyczących spraw miasta. Dlatego musiałem odpowiedzieć w sposób który małpolud zrozumie.
  Nie zdążyłem zapoznać się z aferami PISu bo jeszcze nie skończyłem czytać o aferach Platformy i szybko nie skończę, tyle tego się nazbierało. A tutaj co chwilę dochodzą nowe. Widać, że platforma przyjęła russki standard i płacenie trolom i hejterom za dezinformację i wpływanie na wyborców.

 30. Beka, to jak? Sprawdziłeś te afery PiS? Co z tą stocznią w Gdańsku? Może o Lotosie coś jeszcze, skoro pisałeś o wyprzedaży majątku narodowego?

 31. @
  „W czerwcu 2019 roku na płycie oświęcimskiego rynku został wybudowany całoroczny pawilon gastronomiczny o nazwie „Cafe Rynek”. Stalowa konstrukcja z oknami, miejscami do siedzenia, zapleczem socjalnym, kuchennym oraz sanitarnym kosztowała 300 tys zł. Kolejne 200 tys. zł kosztowało przygotowanie terenu czyli prace wodno-kanalizacyjne i elektryka.” Do tego należy zapewne dodać koszty rozbiórki, wykonania przyłączy przy ulicy Dąbrowskiego i przeniesienie tam tego dobytku. Czyli pewnie kolejne 200 tysięcy. Łącznie pewnie z 700 tysięcy za cafe rynek? Czy inwestycja się zwróciła lub czy kiedykolwiek się zwróci? Jak długo stała pusta i nie zarabiała? Czy to jest dobre i rozsądne gospodarowanie pieniędzmi oświęcimian?

 32. @ znalazłem w 5 sekund. Onet.
  „Polska to bogaty kraj! Tak przynajmniej można pomyśleć, kiedy człowiek dowiaduje się, że za publiczne pieniądze w niewielkim mieście buduje się szalet za blisko pół miliona złotych. Toaleta, której koszt budowy wyniósł 480 tys złotych, stanęła w centrum Oświęcimia. Jak się popatrzy na całość, to koszt ostateczny wyszedł taki jaki wyszedł (…) Same toalety dwie sztuki, dla mężczyzn i dla kobiet kosztowały 220 tysięcy złotych (…) Pozostałe koszty, około 260 tysięcy złotych to koszty związane z uporządkowaniem tego terenu z kanalizacją sanitarną, deszczową, wybrukowaniem – wylicza zadowolony z siebie wiceprezydent Oświęcimia Andrzej Bojarski.”
  Umiecie tam w hejterowni peowskiej dodawać? Ile to jest 220000+ 260000? Może cię zaskoczę 480000. Pół miliona bez 20 tysięcy.

 33. @ czy jak budujesz dom to nie wliczasz w kosztów budowy przyłączy? Oczywiście że liczy się koszt CAŁEJ inwestycji! Pół bańki zapłaciliście 10 lat temu za stale niedziałający kibel!

 34. Teraz już wiem dlaczego atakujesz też Macieja Klimę i Monikę Szymeczko. Skoro na szczeblu rządowych PO opłacało troli żeby hejtowali Szymona Hołownię to dlaczego mieliby nie opłacać troli hejtujacych Polskę2050 na poziomie lokalnym.

 35. „@ o widzę, że ubodło! Mocno ubodło! ” – zgłupiałeś? Niby w jaki sposób? Piszesz: „Nie zmienia to faktu że kibel kosztował mieszkańców miasta pół miliona” – i to są właśnie wasze pisiorskie metody. Powtarzać kłamstwo w kółko, bez przerwy, aż do skutku. Czytać umiesz? Kibel kosztował 220 tysięcy. Informacja o tym jest znajdowalna w sieci w 10 sekund – w wywiadzie Bojarskiego. Ale ty i tak:

  ” kibel kosztował pół miliona”
  ” kibel kosztował pół miliona”
  ” kibel kosztował pół miliona”

  Ble, ble, ble, kłapu, płapu paszczą.

 36. @ a ty ile dostajesz za wpis? Rozliczasz się ryczałtem czy jak? Tak z ciekawości? Kasa leci z prywatnego konta członków platformy czy z funduszu na wybory jak w wyborach parlamentarnych? To prezydent ma dbać o budżet miasta czy nie? Bo w końcu nie wiem czy cafe rynki, mosty duchów, rzeźby, kible za setki tysięcy złotych to jest dbanie o budżet czy nie? Odniesiesz się chociaż raz merytorycznie do wszystkich zarzutów czy udajecie że ich nie ma?

 37. Ech, Beko, pisiurunio milusia: pis się sypie, co widać, a rozmaite kliki wokółszydłowe, morawieckie, czarnkowe itd zbierają się właśnie na odwagę, aby wysadzić dziadunia kaczora z siodła. Rzucą się sobie do gardeł i mam nadzieję – pozagryzają wzajemnie.

  Tą listę „afer peło” skąd przekleiłeś? Z bryka dla pisowskich trolli?

  „Masowa inwigilacja obywateli” – to chyba najśmieszniejsze. Pegasusie 🙂

  Parafrazując Hołownię: kłamać i insynuować też trzeba umieć, pisiorku.

 38. 100aferpis.pl
  Jak chcesz to wpisz to w wyszukiwarkę, a przy okazji, to kto sprzedał stocznię w Gdańsku?

 39. „Do sprawy działalności Pablo Moralesa (płatnego trola i hejtera na zlecenie platformy obywatelskiej) odniósł się sam Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że zapoznał się z artykułem i jest zaskoczony takim obrotem sprawy.- Jeżeli ktoś robił takie rzeczy za pieniądze, ktoś za takie rzeczy płacił (PO), to jest to jakiś rodzaj frajerstwa. Jak my mieliśmy 300 tysięcy złotych w trakcie kampanii to wydaliśmy to na organizację spotkań z ludźmi w całej Polsce – podkreślił. Dzisiaj patrzę na te doniesienia z jednej strony z przerażeniem, że hejt i nienawiść mogą być obecne w debacie publicznej, bo wiemy że na koniec dnia one zabijają. Natomiast z drugiej strony się z tego śmieję, bo jeśli ktoś musi ubiegać się do takich form walki politycznej, to źle o nim świadczy – dodał.”
  Początek końca kruchej koalicji rządzącej. Do wyborów samorządowych nie przetrwacie małpeczko. Żeby Platforma Obywatelska opłacała troli w internecie żeby hejtowali inne opcje polityczne w tym swoich koalicjantów… Jakimi błaznami bez krzty honoru jesteście małpeczko. Nie zasługujecie na żadne poparcie. Tak samo w mieście. Tworzycie fikcyjne konta na Facebooku typu FlipFlap i inne małpeczki żeby siać nienawiść i russką propagandę.

 40. Przypomnijmy wybrane pozycje z długiej listy afer, przekrętów i antyobywatelskich działań:

  Afera taśmowa, która pokazała, że „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie” a interes narodowy wyparty został interesem prywatnym biznesowo-politycznych elit.

  Afera Amber Gold – usilnie zamiatana pod dywan

  Afera reprywatyzacyjna

  Afera stoczniowa – czyli doprowadzenie polskich stoczni do upadku Afera hazardowa

  Próba doprowadzenia LOT do upadłości

  Afera autostradowa, która doprowadziła polskie firmy do upadłości

  Afera stadionowa

  Afera wyciągowa

  Skok na OFE i ograbienie Polaków z połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w funduszach (153 mld zł)

  Afera z KGHM

  Afera z Elewarrem

  Afera stanowiskowa – Platforma wzięła 140 tysięcy stanowisk, PSL – 60 tysięcy!

  Skandal z budową gazoportu w Świnoujściu i dostawami gazu z Kataru

  Afera atomowa – Sam wybór lokalizacji trwał kilka lat, projekt budowy elektrowni atomowych pochłaniał ogromne pieniądze, które przeznaczano na tajemnicze cele. Jednym z nich jest przekazania 11 mln zł dla klubu sportowego

  Podwyższenie podatku VAT do 23 proc. Na artykuły dziecięce wzrósł drastycznie z 8 do 23 proc.

  Gigantyczne zadłużenie kraju – z 530 mld zł do blisko 1 bln zł

  Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców

  Podniesienie akcyzy na paliwo

  Wprowadzenie nowego podatku paliwowego – tzw. opłaty zapasowej

  Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)

  Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego

  Nałożenie na Lasy Państwowe gigantycznego haraczu – podatek od przychodu, a nie dochodu, co miało wzbogacić budżet państwa o 800 mln zł

  Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego

  Podjęcie prac nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego

  Podjęcie prac nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego

  Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej

  Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń

  Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych

  Podpisanie z Rosją fatalnej umowy gazowej, na mocy której mieliśmy najdroższy gaz w Europie

  Zatajenie raportu obnażającego nieprawidłowości ZUS

  Wyprzedaż majątku narodowego za prawie 60 mld zł – pozbywanie się spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów

  Osłabianie bezpieczeństwa i ograniczenie potencjału militarnego

  Przyjęcie ustawy o „bratniej pomocy” – tzw. ustawa 1066, pozwalająca na obecność w Polsce zagranicznych służb i funkcjonariuszy

  Prowadzenie polityki zagranicznej, która uzależniała Polskę od silnych państw i osłabiała jej suwerenność

  Kilkuletni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego

  Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO

  Masowa inwigilacja obywateli

  Potężne osłabienie publicznej służby zdrowia

  Wydłużenie obowiązku pracy o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn, pomimo protestów i wniosku o referendum ws. wieku emerytalnego

  Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków, pomimo sprzeciwu społecznego

  Ponad 2 mln Polaków żyło w skrajnej biedzie, w tym aż 700 tys. dzieci

 41. @ nie mydlij oczu mieszkańcom danymi odnoszącymi się do budżetu Polski. Pozostań w temacie Oświęcimia. Wiem, że to niewygodny dla ciebie i twoich pracodawców temat. Odnoś się do Oświęcimia i dewastacji budżetu przez PO. Dopiero co mówiłeś, że trzeba głosować za prezydentem który nie wydaje bezmyślnie kasy mieszkańców. A jak dostałeś suche fakty ile twój pracodawca roztrwonił milionów to zmieniasz temat i narrację. Powiedz mi co ma wspólnego kandydat na prezydenta Maciej Klimą i Jakub Przewoźnik z wydawaniem lasy przez Sasina i innych polityków z wiejskiej? Niewiele albo nawet nic. Nie masz czego się uchwycić to sięgasz po przykłady z Polski. To popatrz jeszcze na skalę budżetu miasta i polski. Kto w takim porównaniu wychodzi gorzej? Oczywiście że oświęcimskie PO.

  W takim razie chcesz przykładów z Polski to proszę. Ośmioletnie rządy Platformy Obywatelskiej obfitowały w afery i skandale związane z politykami tej partii, nie tylko na szczeblu centralnym, ale też lokalnym. Były to rządy wielkich afer takich jak hazardowa, afera Amber Gold, Infoafera, podsłuchowa czy afera Beaty Sawickiej, która wybuchła jeszcze przed objęciem władzy przez PO. Nieudolne rządy PO doprowadziły do zamknięcia polskich stoczni, czyli afery stoczniowej. Platforma Obywatelska zabrała też Polakom 150 mld oszczędności zgromadzonych w OFE aby spłacić część zadłużenia ZUS. Donald Tusk stwierdził wtedy, że pieniądze wpłacane na konta OFE nie należą do obywateli. Janusz Palikot po opuszczeniu Platformy Obywatelskiej zaczął ujawniać mechanizm działania tej partii, który polegał na umieszczaniu swoich ludzi gdzie tylko się da. Oceniał, że 90% posłów PO znalazło się w parlamencie dla pieniędzy. Liderzy stworzyli osobny mechanizm zdobywania pieniędzy, który polegał na tym, że człowiek PO zostawał szefem miejskiej spółki, ale musiał wypłacić premię do kieszeni kilku ludzi z partii, którzy odsyłali jeszcze z tego procent na kampanię wyborczą i samych posłów.

 42. @ o widzę, że ubodło! Mocno ubodło! Piecze! Aż musiałeś przeszukać papiery aby znaleźć dokładną wycenę. To w ramach pracy hejterskiej czy dostałeś coś ekstra za ten wpis? Nie zmienia to faktu że kibel kosztował mieszkańców miasta pół miliona! 10 lat temu! Na tamte czasy to jeszcze bardziej niebotyczna cena! A przyjrzyjmy się ile razy kibel wymagał napraw przez dewastację bo nie ma tej „babki klozetowej”? Powiedz jeszcze ile kosztów wygenerował przez ten czas? Ale i tak codziennie okolice tego przybytku są obe*czane i ob*rane bo albo kibel nie działa, albo ktoś nie ma drobnych żeby zapłacić. A kibelek za pół bańki nie przyjmie karty lub grubszego nominału. A kibel w szczerym polu na łąkach pod life festival? Ile kosztował? Ile osób z niego korzysta? Ile generuje kosztów?

  Przyznaj ile dostajesz kasy za swoją działalność na tym portalu? Takie same przelewy jak w przypadku płatnego przez PO hejtera z Twittera?

 43. Dziś wieść, że pisowska Fundacja Narodowa (obracająca setkami milionów z pieniędzy spółek skarbu państwa) sprzedała wreszcie swój luksusowy jacht, który miał pływać po morzach i oceanach, pomalowany na biało – czerwono i „promować” Polskę”. Pomysł oczywiście kompletnie absurdalny, skoro 99% czas jacht spędzałby w morzu, gdzie adresatem promowania byłyby co najwyżej mewy, szprotki i dorsze. Całość kosztowała – jak się szacuje – ok. 60 milionów złotych (jacht + koszty utrzymania, opłaty portowe, płace załogi, itd). Przy tym ławeczki patriotyczne to pikuś.

  Ciekawe jakie były jeszcze efekty działania tej i masy wszystkich innych pisowskich fundacji patriotycznych. Poza oczywiście wypłacaniem sutych pensji pisowskim prezesom.

 44. Chcesz pisiurska Beko porozmawiać o kiblu na Klasztornej? No to porozmawiajmy. Całość kosztowała dokładnie 480 tysięcy złotych, ale z tego sam kibel tylko 220 tysięcy (dla mężczyzn i drugi dla kobiet), natomiast reszta – 260 tysięcy to koszt podłączenia instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Uważasz, że dałoby się taniej, defekować i oddawać mocz bezpośrednio na ziemię, po ciemku i nie myć potem rąk? Być może dałoby się, gdyby za budowę kibla zabrał się pis. Te wszystkie przyłącza były konieczne bez względu na to, czy miasto wybudowałoby kibel automatyczny, czy tradycyjny, z babcią klozetową w środku. Czy to jasne, pisurku?

  To mamy 220 tysięcy. Kibel działa już coś z 10 lat. Zakładając, że znalazłaby się osoba chętna na posadę babci klozetowej, to trzeba by jej płacić pensję, nawet minimalną. Przez 10 lat daje to kwotę około trzykrotnej ceny automatycznego kibla. W dodatku taka osoba miałaby prawo do urlopów takich i śmakich, w razie choroby do L-4, kiedy to kibel byłby nieczynny. Wreszcie kibel w wariancie z babcią klozetową byłby dostępny tylko przez 8 godzin w tygodniu i zamknięty w soboty, niedziele i święta. Chyba, żeby zatrudnić dwie babcie, co podwajałoby koszty. Kibel automatyczny jest dostępny przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

  To jak? Dalej Beko chcesz rechotać? A rechocz sobie.

 45. Przez ostatnie osiem lat Platforma Obywatelska zapłaciła 305 tys. zł przedsiębiorcy z Warszawy za „analizy politologiczne”. Okazało się, że w tym czasie prowadził on dwa konta na Twitterze, które promowały polityków PO i atakowały przeciwników partii. Ataki były wymierzone w dużej mierze w Szymona Hołownię i PIS — ujawniła Wirtualna Polska.

  A u nas małpeczko i gumisiu ile dostajesz za hejt na PIS i KOS2018?

 46. Top:
  A pamiętasz ławeczki patriotyczne po 100 tyś każda było ich chyba 16 . gdzie są teraz .

 47. Ale pewnie większość mieszkańców nie oczekuje zmiany, szczególnie słysząc jak PiS rządził w Polsce przez ostatnie lata. Nie sądzę, abyśmy się po latach tak cofnęli mentalnie. W końcu Oświęcim, to miasto a nie wiocha na ścianie wschodniej.

 48. @ doskonale wiesz, że są to realne dane z których twój szef musiał się wyspowiadać na sesji. A gdyby zsumować też te mniejsze kwoty marnotrawione na bieżąco to byłaby jeszcze pokaźniejsza sumka.

  Gumiś twój koleżka małpeczka mówił o budżecie miasta i jego szanowaniu, dlatego nie zmieniaj tematu na budżet państwa. Małpeczka starał się zakłamać rzeczywistość, ale rzeczywistość obroniła się sama. Chwierut zmarnował miliony złotych pieniędzy mieszkańców na swoje nietrafione wizje i biznesplany. Jedyne co mu się udało to inwestycje zaplanowane od wieku lat przez Marszałka, które odziedziczył w spadku.

 49. Pamiętacie taką top inwestycje JCh – pomnik Life Festiwalu na Rynku? To kosztowało coś 30 tys. złotych. Gdzie to jest? W jakimś muzeum top inwestycji panów z PO?

 50. PiS to realna zmiana w mieście i powiecie. Reszta to koalicjanci PO.

 51. A dlaczego zostały zmarnowane? I jaki jest to ułamek budżetu… Zamieniam się w słuch…

 52. Beka z PO:
  Błędy każdy popełnia kwestia tylko ile kasy zostało zmarnowane.Na przykład taki Sasin wyrzucił w błoto 70 mln na wybory kopertowe, i jest wszystko ok. A ty czepiasz się 2 – 3 mln.

 53. Boisko ze sztuczną trawą dla Unii Oświęcim – fajnie, tylko najpierw trzeba Unię wyprowadzić na co najmniej 3 ligowy poziom. Ma pan jakiś pomysł jak to zrobić, czy to kolejna porcja populizmu? Z tego, co wiem to nie zagląda pan za często na Legionów. Pewnie tak podpowiedział kolega – niepoważne to.

 54. @
  „Oświęcim ma wydawać rozsądnie” A ty dalej głosujesz za gościem co wydał między innymi prawie milon na projekt mostu duchów, grubo ponad pół miliona na cafe rynek i najdroższe w polsce kible za pół miliona. Dane wiarygodne podane przez jednego z radnych. Już nie będę liczył innych nieprzemyślanych wydatków. Te trzy dają dobry przykład twojej hipokryzji.

 55. Do @
  A kto powiedział, że Oświęcim ma zarabiać? Przeczytaj jeszcze raz

 56. Po części masz rację. Ale Oświęcim to nie firma obliczona na zysk. Samorząd Oświęcimia ma wydawać rozsądnie i z umiarem pieniądze z podatków mieszkańców miasta, na potrzeby mieszkańców miasta. Dbać o infrastrukturę: drogi, szkoły. A nie zarabiać. Zarabianie, np. z czynszów za lokale miejskie, to margines. Na stanowisko prezydenta miasta bardziej potrzebny jest sprawny urzędnik, a nie biznesmen.

 57. No to w takim razie powinniśmy wybrać na prezydenta Oświęcimia Obajtka. Zdaje się, że przypadkowo jest akurat wolny. Obawiam się jednak, że Oświęcim chyba by na tym coś źle wyszedł.

 58. Spójrzcie na oświadczenia majątkowe wszystkich kandydatów czy to na radnego czy na prezydenta. Tam wszystko widać jak na dłoni, jak kto rządzi w domu tak będzie rządził w mieście. Większość to starsi ludzie, bez znaczących osiągnięć zawodowych tzw. przepraszam za wrażenie „golasy”. Nie zrozumcie mnie źle, są to zazwyczaj szanowani i porządni ludzie. Ale my potrzebujemy ludzi innych, nam potrzeba ludzi operatywnych, z pasją, którzy sprawdzili się np. w biznesie, umiejący podejmować słuszne decyzje, mających odpowiedni majątek. Tak, majątek finansowy, wtedy wiadomo, że ten ktoś się sprawdził w tak trudnym czasie i nie robi tego dla pieniędzy tylko dla Miasta. A popatrzcie na naszych, nie ma co z sobą zrobić a umie dobrze „gadać” to do polityki. Najpierw pokaż co potrafisz zrobić w domu, w pracy, a później się pchaj do rządzenia.

 59. Strefa Pisorze – jakoś nie pamiętam, aby za Marszałka coś tam powstało. Ceglana – kpisz sobie? Parki – Marszałek może i miał „dokumentację”. Tylko, że nic realnie nie zrobił. OTBS – to oferta o połowę tańsza niż mieszkania na wolnym rynku. Uważasz, że dla niektórych i tak za drogie? Więc niech się wezmą do roboty. I nie muszą od razu mieć czterech pokoi i siedemdziesięciu metrów kwadratowych. Co z tym transportem zbiorowym – Marszałek mail plan, żeby komunikacja miejska była za darmo? Aha, no to jakoś tego planu nie wprowadził. Żłobek wychodzili sobie mieszkańcy? Ciekawe, że żłobki powstają przez wychodzenie. Marszałek nie miał planu żłobka? Dziwne. Drogi w mieście są głównie powiatowe i miejskie. Chwierut remontował miejskie i dokładał się do remontów powiatowych. W efekcie w Oświęcimiu są najlepsze drogi w porównaniu z wszystkimi okolicznymi miastami.

 60. Po raz kolejny pisorze piszesz bzdury. A raczej po prostu – kłamiesz. Tja, Marszałek miał wspaniałe pomysły, miał pełne szuflady genialnych planów (których co prawda nikt nie widział), aż mu się te plany z szuflad wysypywały. Natomiast Chwierut przyszedł na gotowe, wystarczyło tylko realizować. Jak pamiętam zasadniczym planem Marszałka było wykopanie kopca i zmuszenie turystów, żeby na niego za opłatą wchodzili. Mieli też przechodzić przez supermarket i robić w nim zakupy. A cały zysk miał pójść do kieszeni fundacji Marszałka. Jedyną sensowna rzeczą (chyba przypadkowo), którą przez 10 lat zrobił, to biblioteka miejska. Ponadto Marszałek jeździł po świecie z ideą kopca i z tych wycieczek przywoził kamienie. Zastanawiam się, tak przy okazji, co z tymi kamieniami, gdzie są?

 61. 1. Strefa – pomysł Marszałka, nawet dokumentację kupił.
  2. Ceglana – budowa tej drogi trwała od połowy lat osiemdziesiątych. Dobrze, że mieszkańcy w końcu się postawili i pan komisarz ją zaczął dokańczać/budować.
  3. Masz racje, te parki powinny być z mniejszym rozmachem. Peryferyjne położenie itd. nie służą mieszkańcom w takim stopniu. Dla większości to wyprawa, by tam chwilę posiedzieć.
  4. Park przy OCK to pamiątka po Marszałku.(dokumentacja)
  5. OTBS niech sobie będzie, ale gdzie oferta dla uboższych mieszkańców?
  6. Co z transportem zbiorowym? Nadal mamy wysłuchiwać głupkowatych uwag, że nam się nie należy?
  7. Żłobek wychodzili sobie mieszkańcy. Dobrze że powstał, szkoda jak pokolenie wyżu już kończy prokreację.
  8. Większość dróg? No jednak nie. Większość dróg jest powiatowe. Fajnie że się dorzuca, ale ciągle jest kilkadziesiąt ulic gminnych do remontu lub przebudowy.

  Widzisz, większość osiągnięć to albo ktoś się narobił, a prezydent spija śmietankę, albo przyszedł na gotowy pomysł. Gdzie można znaleźć broszurkę Oświęcim-zmieńmy go? Albo program z 2014 czy 2018?

 62. Małpeczko, nie obraź się, ale przy Chwierucie Marszałek to wizjoner. Przypominam Ci, że kilkanaście po jego odejściu realizujemy jego pomysły. Jak myślisz, kto wymyślił parking na Bulwarach? Ponawiam tu pytanie zadane sto razy. Co po Chwierucie znajdzie jego następca w tzw. szufladach?

  Obrażasz Dulnika czy Marszałka, ale obaj to z zawodu menadżerowie. To co zrobił Dulnik działa do dzisiaj, Marszałek dał paliwo Chwierutowi na pierwsze 10 lat prezydentury. Nie bał się iść odważnie z pomysłami. Chwierut to tylko parki. Potrzebne, ale patrząc po demografii i ekonomii miasta ciągle nie to. Okoliczni słabeusze doganiają nas, miasto traci mandat do powiatu.
  Ogólnie to ciekawe, piszesz że komitety to gówno, a już trzeci raz Chwierut organizuje tzw. KWW. Chyba najlepiej świadczy to o tym, czy ten człowiek ma zaplecze czy nie. I że inne komitety to realne zagrożenie. Bo idą tam właśnie ludzie, którym się w życiu powiodło i mają w dupie czy PO dam im po dyrektorować szkołę, szpital czy stołek naczelnika.

 63. Co do Chwieruta: tak, popełniał błędy. Pomysł ze szklaną altaną na rynku do wynajęcia od początku był bez sensu. Ja nie cierpię jak rząd albo samorząd bierze się za robienie biznesu. Bo samorząd nie jest od tego. Tak jak rząd nie jest od produkowania samochodów.

  Jednak w powodzi w kółko tutaj powtarzanych wpadek Chwieruta, prawdziwych lub wymyślonych, brak mi wyliczenia jego niekwestionowanych osiągnięć. Tak jak np. strefa ekonomiczna przy wylotówce na Zator – ciągle coś tam nowego się otwiera. Jak systematyczne postępy w budownictwie OTBS-ów. Jak wyremontowanie praktycznie wszystkich ulic, parki na Zasolu i przy Tysiąclecia (choć moim zdaniem, jak ze mnie sknera, powinny być tańsze). Czy wreszcie nowa ulica Ceglana od Castoramy na Kamieniec – bardzo dobry jak widać pomysł.

  Gdy ocenia się przydatność maklera robi się zestawienie prowadzonych przez niego transakcji; jeśli trzy przyniosły straty, ale siedem zyski – to jest dobry makler. I tak mniej więcej oceniam trzy kadencje Chwieruta.

 64. Oczywiście, że moloch CPK jest nieopłacalny.

  Miała być opłacalna elektrownia w Ostrołęce. A była? Miał być opłacalny port lotniczy w Radomiu. A jest? Miała być wspaniała fabryka polskich narodowych samochodów elektrycznych Izera. Widzisz ją gdzieś? Miał być patriotyczny port morski w Elblągu. Jest? Miała być nowoczesna kopalnia węgla kamiennego w Jastrzebiu – ale zdaje się, że już zamknięta. Więc pisiorze, po takich doświadczeniach z rządami pis – nadal uważasz, że CPK to doskonale trafiona superinwestycją? Bo jak na razie to wszystkie wymienione przeze mnie genialne pomysły pis przynosiły od dwóch do co najmniej kilku miliardów strat.

 65. A jednak udostępnili komentarze….no szacun.

  Czytając te komentarze to jakbym był w matrixie. Zresztą jak pomysły tego pana radnego. Tylko oni są dobrzy….co pokazali od 2015 roku.

  Szkoda mi tylko osób starszych, którzy są w stanie jeszcze im uwierzyć, zwłaszcza przed kościołem w niedzielę.
  Przypomina mi to trochę metodę „na wnuczka”….

 66. j-23 – nie mamy takiego wyboru. Zostaje opcja liberalno-centrowa (peło+hołownia), albo prawicowo-katolicko-nacjonalistyczna (pisiorstwo). Reszta to lewicowy plankton albo rożni „niezależni”.

  Zatrzymajmy się na chwilę przy tych ostatnich. Są to komitety wyborcze, niestety składające się z ludzi, którzy nie potrafili przebić się w zwyczajnej polityce, w ramach jakiejś partii, bo są nieporadni, często kłótliwi, bez szczególnych zdolności, krótko mówiąc którym się w życiu nie powiodło.

  Pojawiają się też „wolne elektrony”. U nas w Oświęcimiu były dwa: bezbarwny Dulnik (bo taki młody, przystojny) no i Marszałek (bo tak pięknie o tym kopcu mówił, o dzieciątkach i o emerytach). To takie nasze odpowiedniki Palikotów i Kukizów. Szczególnie panowanie tego ostatniego przyniosło miastu stagnację, mnóstwo wstydu i zakończyło się spektakularnym upadkiem. Więc nigdy więcej takich prezydentów „znikąd”.

 67. @@
  Może ty masz te ekspertyzy Tuska, że CPK jest nieopłacalne? Bo w kancelarii premiera takich dokumentów nie ma? Może Tusk czeka, aż mu Szolc je prześle? Tylko w nich jest mowa że CPK jest nieopłacalna ale dla Niemiec a nie dla Polski. Taka ta twoja Platforma jest. Okłamywać prezydenta RP i Polaków. Gdzie ta kwota wolna 60 tysięcy? Miała być zaraz po przejęciu rządu. Kolejna przenośnia platformy? Gdzie obiecane podwyżki dla pracowników GOPSow? Kolejne oszustwo na wyborcach. Przecież wy kłamiecie w żywe oczy. Jak was łapią za rękę to mówicie że to nie wasza ręka. I na takich ludzi mamy głosować? A te wasze kłamstwa o radnych PIS że nic nie zrobili dla miasta to już bezczelność. To opcja rządząca rządzi. W Oświęcimiu od kilkunastu lat rządzi PO. Opozycja nie ma żadnych instrumentów do rządzenia i realizowania swoich obietnic. Tak zakłamujecie rzeczywistość oczerniając innych.

 68. Pisiorze anonimie – trzeba pożegnać się z lokalnymi politykierami – demagogami, którzy obiecują gruszki na wierzbie. Doliny Krzemowe w Oświęcimiu. Centra technologiczne. Stadiony i hale widowiskowe. A przy tym obniżenie podatków, darmową komunikacje miejską, itp. No to powiedz mi pisiorze – jakim cudem? Za jakie pieniądze? Na tak oczywiste pytanie pada odpowiedź: eeee, pieniądze to nie problem, jakoś się znajdą.Tak pisiorze gospodarujesz swoim budżetem domowym?

  Uważam, że każdy kandydat składający takie obietnice powinien jednocześnie być zobowiązany do przedstawienia wstępnego kosztorysu inwestycji i wykazania, że mimo to budżet się spina. Jeśli nie, powinien zostać ukarany grzywną – za próbę oszustwa – wyborców.

 69. Jak słyszę i czytam te zmagania tych pseudo kandydatów na prezydenta to mi się rzygać chcę. Podsycają tą atmosferę jacyś trolle, którzy wypisują bzdury. My Oświęcimianie potrzebujemy człowieka, kandydata, niezależnego, który naprawdę chce coś zrobić dla ludzi, dla miasta. Wolnego od tych skostniałych struktur czy to PIS czy PO. Który powie : „panowie politycy mam was głęboko w tyłku” i będzie robił to co prawdziwy fachowiec a nie polityk. Właśnie takiego człowieka nam trzeba, wolnego od tych wszystkich układów, układzików. Popatrzmy na naszych radnych, nieporadnych, od lat ci sami trzymając się tych stołków, wręcz przyspawanych do nich. Budzą się przed wyborami i obiecują cuda. A po wyborach mają nas gdzieś. Pochwalcie się co zrobiliście na przestrzeni tych lat kiedy byliście na stołku, ale konkretnie. Miasto tylko traci na tym nie kończącym się konflikcie między partiami. Choćby ktoś miał dobry pomysł to przeciwnicy zrobią wszystko żeby go uwalić. Trzeba zmian, zmian i zmian, ale nie takich jakie nam przedstawiają Trzej Panowie. Prawdziwych zmian….

 70. Małpo, pora skończyć z epoką administratorów i postawić na tych, którzy widzą czego nam brakuje. Specjalistów od „nie da się” pożegnać i wysłać na emeryturę.

 71. A co powiesz pisiorski Anonimie na inny pomysł radnego Przewoźnika: „Oświęcimskie Centum Technologii”. W postaci przejęcia albo: kamienicy po byłej szkole specjalnej nr 10 k. kościoła parafialnego na starym mieście, albo: byłej centrali telefonicznej na Zasolu, albo: ruiny po ośrodku sportów wodnych na Krukach.

  W jednym z tych trzech miejsc miałyby powstać: powierzchnie biurowe do wynajęcia, miejsca na studia telewizyjne i nagrań, laboratoria, sale konferencyjne, pomieszczenia edukacyjne i pub (to pewnie do poddzierżawienia radnemu Łozińskiemu). Genialne. Mydło i powidło. Może jeszcze Centrum Hodowli Rybek Akwariowych?

  Dzięki takiemu centrum – snuje wizje radny Przewoźnik – w pobliżu drogi S-1 i fabryki samochodów elektrycznych Izera w Jaworznie, Oświęcim rozwinąłby się niesłychanie.

 72. Brawo może ktoś młodszy ogarnie temat naszego miasta nowe pomysły i inne spojrzenie na problemy ludzi a nie tylko ryneczek .kamienie i latarenki itp.powodzenia p Jakubie

 73. Cała nadzieja w panu dr. Jakubie Przewozniku
  przyszłym Prezydencie Miasta Pokoju Oświęcim.

 74. @Jakub Przewoźnik

  Proszę o zaprezenotwanie przybliżinych kosztów i wskazanie źródeł finansowania swoich obietnic. Proszę również o podanie terminów wprowadzenia pańskich pomysłów w życie.

 75. Chciałbym się zapytać nieśmiało, dlaczego na listach w miejscach biorących są takie indywidua, jak Piotr Kasprzyk? Nie ma w całej peło „ludzi na pewnym poziomie” by chcieli kandydować?

 76. Małpo,
  wszyscy wiemy po 30 latach rządów UD, UW i PO, że w Oświęcimiu nie ma kasy na nic i nie będzie. Musimy dać się omamić populistom jak Janusz Marszałek, żeby można było:
  -zbudować kilkaset mieszkań komunalnych
  -kilkadziesiąt mieszkań socjalnych
  -zbudować nową bibliotekę (zbudować, a nie wyremontować stare barachło)
  -rozpocząć porządkowanie starówki z remontem zamku, rynku itd.
  -i wiele innych spraw

 77. Pomysły radnego Przewoźnika się Wam nie podobają.

  A ile pomysłów mieli radni PO i JCh?

 78. Ten pański występ pod kościołem Parafialnym w ostatnią Niedzielę był żenujący.Jak można atakować biednych starych ludzi , którzy przyszli do kościoła się pomodlić,a pan że swoimi przysiadami urządza szopkę wyborczą.Przynosi pan wstyd,i obciach mieszkańcom Oświęcimia.

 79. Panie Jakubie, czy Pana zdaniem młode oświęcimianki dają w szyję?

 80. Inny genialny pomysł Przewoźnika:

  „warunki pracy oświęcimskich urzędników odbiegają od cywilizacyjnych wymagań oraz norm zdrowego rozsądku … sprawa wydaje mi się dość prosta. Należy poszukać odpowiedniej lokalizacji, a następnie wybudować nowoczesny budynek urzędu miasta. A dotychczasowy ratusz mógłby np. w przyszłości pełnić funkcję reprezentacyjną. Ewentualnie wszystkie obecne obiekty urzędu miasta mogłoby zostać wyremontowane i zamienione na mieszkania. Inna opcja to np. wybudowanie jakiegoś obiektu, który nie tylko będzie umożliwiał mieszkańcom załatwienie codziennych spraw, w tym urzędowych, ale też spędzanie wolnego czasu i udziału w miejskich wydarzeniach”.

  Aha, czyli taki kombajn, urzędo – dom kultury. Skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Radny beztrosko odpowiada:

  „Jak to zrobić, jak sfinansować – na ten moment to sprawa drugorzędna”.

  No pewnie. Wystarczy tylko chcieć, a pieniążki (ze 70-80 milionów?) same z nieba spadną. Nawet jeśli prezydent Przewoźnik – jak to zapowiada – obniży podatki. Geniusz.

 81. Sięgnijmy do skarbnicy pomysłów radnego Przewoźnika. Rok 2019 – zbliżają się pisowskie Igrzyska Europejskie w Krakowie. Radny zarzuca Chwierutowi, że za mało robi, aby przyciągnąć do Oświęcimia wspaniałe sportowe inwestycje. Pisze o nim, że: „marnuje tak ogromną szansę dla miasta. Mogła być nowa hala lodowa, nowa hala sportowa, nowe boiska, nowe drogi, nowe chodniki, nowe parkingi…”.

  No jasne, i jeszcze lotnisko i kolejka podziemna. Wszystko to mogłoby być.

  Ponieważ już nikt nie pamięta przypomnę: te tzw. igrzyska europejskie były kompletnie zbędną, nikomu niepotrzebną imprezą propagandową pis, o żałośnie niskim poziomie sportowym, z głupimi konkurencjami o których wcześniej nikt nie słyszał. Zainteresowanie nimi mediów za granicą było żadne. Koszt to 1.7 miliarda złotych.

 82. Do dzieła Panowie z pisu. Brawo panie Jakubie. Oświęcim potrzebuje pilnej zmiany. Trzymam za Was i za pana kciuki! Powodzenia.

 83. „W stosunku do ludzi oświęcimskiej prawicy często przeciwnicy stosują metody obrzucania błotem” – jasne. Bo wtedy to być zły uczynek. Natomiast gdy prawak lży ludzi, wyśmiewa, kłamie, bluzga i obrzuca błotem – to być jak najbardziej dobry uczynek.

  Przeciwnicy pisu to: „chamy”, „hołota”, „naćpana hołota”, „zdrajcy”, „zbrodniarze”, „mordercy”, „kanalie”. itp. itd. aż do zaśnięcia. Pis już na początku swoich rządów wykorzystał chyba cały repertuar obelg istniejący w słowniku języka polskiego. Po czy – gdy po raz pierwszy zobaczył osiem gwiazdek – się zdziwił. „Ojej, jak tak można? To takie niekulturalne”.

 84. Wszystko ładnie brzmi pomysłów kupe ale nic pan Przewoźnik nie wspomniał o finansowaniu tych jego urojonych pomysłów.Chcieć a móc to dwie różne rzeczy. Nie nadaje się na prezydenta miasta Oświęcim.Tym bardziej, że już nie ma kolegów w Warszawie na Nowogrodzkiej, koryto+ już się skończyło więc kasy nie będzie.

 85. Jak przedstawiciel PiS mówi o wsłuchiwaniu się, to ja trochę się obawiam. Podobno przez ostatnie 8 lat mocno się wsłuchiwali… Pegasusem.

  Oświęcim potrzebuje spokoju i stabilizacji a nie polityki.

 86. Ach jeszcze jedna sprawa 2 czy 3 lata temu zgłaszałem panu problem ze stanem słupów energetycznych na ulicy Krasickiego obok pańskiego domu .cyt: odpadający beton że słupów na chodnik po którym chodzą ludzie . Mówił pan ,że zgłaszał ten problem do Taurona .I co i nic się nie zmieniło.W tym czasie pańska partią była u władzy i nic z tym nie zrobiła . Takie ma pan poparcie w swojej partii.I ja miałbym na pana głosować totalna porażka.

 87. Proszę nie kłamać i wprowadzać w błąd mieszkańców Oświęcimia.Na ulicy Dąbrowskiego koło cmentarza parafialnego i Serafitek są wymienione latarnie na nowe z oświetleniem LED owym. Darmowej komunikacji miejskiej dla dzieci nie ma nawet w bogatych miastach a co dopiero w Oświęcimiu.Zamrożenie podatków to jest gwóźdź do trumny budżetu miasta Oświęcim. Wybudowanie parkingu przy cmentarzu parafialnym przez miasto jest niedorzeczne,to jest działka prywatna więc miasto nie może wydawać publicznych pieniędzy na prywatny parking kościelny.Będąc prezydentem skąd by pan wziął pieniądze na te pańskie pomysły.

 88. PiS się już wsłuchiwał w głosy mieszkańców.
  Pegasusem.
  Może pożyczy od kolegów z Partii.

 89. Kto jest wydawcą Kuriera Oświęcimskiego ,i kto finansuje tą gazetę proszę o konkrety.

 90. Polsce i Polakom jest potrzebny święty spokój a nie ciągłe wojenki. Prze ostatnie osiem lat rządził PiS, ale na wszystkie niepowodzenia jest odpowiedzialny Tusk. Dobrze, że PiS nie obwinia Pana Boga.

 91. Chłopczyku idź się pobawić do piaskownicy,a politykę zostaw politykom.

 92. Halo to ja Gumiś czy mogę napisać komentarz do tego artykułu czy moderator ma jakiś problem .

 93. W wywiadzie radny Przewoznik zbyt wiele rady odnosi się wojenki PO-PIS , PIS-PO , widać że to jest prawdziwy motor napędowy jego działań , tymczasem miasto w którym mieszkamy , potrzebuje gospodarza a nie powodu do kolejnej wojenki . Nie stać nas na kolejny warchoł.
  Idz chłopie robić politykę do Warszawy , a przysłowiowe chodniki i klomby zostaw tym którzy się na tym znają…

 94. Niech pan się nie ośmiesza. Wiemy na co was stać. Na początek wystarczy dać wam paluszek . . .

 95. Radny, który na widok prezesa Kaczyńskiego wiwatuje i macha błękitną horongiewką

Send this to a friend