Biznes, Informacje

REGION. #PROSTOzKRAKOWA do Nowego Jorku z PLL LOT

Po 13 latach do siatki połączeń Kraków Airport wraca bezpośrednie połączenie na trasie NOWY JORK – KRAKÓW – NOWY JORK /lotnisko JFK/.

To drugie transatlantyckie połączenie – po Chicago – oferowane przez narodowego przewoźnika
z Kraków Airport. Podróż na trasie liczącej 7 tys. km., trwa 8 godz. 40 min. W tym roku rejsy realizowane są 1 raz w tygodniu, od 25 czerwca (pierwszy przylot) do 25 września (ostatni wylot).
Samolot narodowego przewoźnika będzie lądował w Krakowie w piątki o 8:55, zaś w soboty o 13:00 będzie wyruszał w drogę za Atlantyk.

Dzisiaj odbyła się uroczysta inauguracja połączenia. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, który przyleciał z lotniska JFK, tradycyjnie powitany został na płycie krakowskiego lotniska salutem wodnym, a załoga otrzymała okolicznościowy tort. Przecięcia wstęgi dokonali honorowi goście uroczystości:
dr Patrick T. Slowinski – Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego, Bogusław Kośmider – zastępca Prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców, Szymon Strzelichowski – dyrektor generalnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Krzysztof Moczulski – rzecznik prasowy PLL LOT oraz Radosław Włoszek – prezes zarządu Kraków Airport.

Pasażerowie pierwszego rejsu powitani zostali kawą i obdarowani drobnymi upominkami
od krakowskiego lotniska.

dr Patrick T. Slowinski, Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych:

„Poprzez wzmocnienie łączności między naszymi narodami nowy lot Polskich Linii Lotniczych LOT przybliży jeszcze bardziej Polaków i Amerykanów do siebie.”

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury:

„Uruchomione połączenie jest szansą zarówno dla pasażerów, jak i dla transportu lotniczego w Polsce na powrót do normalności sprzed epidemii. Sektor lotniczy to jeden z obszarów gospodarki, który
w wyniku pandemii ucierpiał najmocniej, dlatego każde nowo uruchomione połączenie jest wydarzeniem niezwykle istotnym w perspektywie dalszego rozwoju rynku lotniczego.”

Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego:

„Krakowskie lotnisko jest dla Małopolski niezwykle ważnym oknem na świat. Po okresie przymusowego spowolnienia spowodowanego pandemią z radością witamy każdy nowy lot oraz inwestycję świadczącą o rozwoju. Nowy Jork jest jednym ze światowych centrów biznesu. To zatem bardzo atrakcyjny kierunek i połączenie, które ułatwi i pobudzi gospodarcze kontakty małopolskich przedsiębiorców.”

Bogusław Kośmider – zastępca Prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców:

„Z powodu Covid-19 rok 2020 i początek 2021 stał się wyjątkowo trudnym dla krakowskiego lotniska, ale także dla całej branży turystycznej. W 2019 roku krakowskie lotnisko obsługiwało ponad 8 mln pasażerów, w czasie pandemii było tych pasażerów o prawie 90% mniej. Cieszymy się, że wakacyjne miesiące przyniosły wzrost zaufania do podróży lotniczych, czego dowodem jest dzisiaj nowo otwarte połączenie do Nowego Jorku. To szansa na powrót do Krakowa amerykańskich turystów, a tym samym na ożywienie gospodarcze naszego miasta.”

Szymon Strzelichowski, dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego:

„To jest bardzo ważne połączenie dla wszystkich podróżujących za ocean, ale także dla Polonii, która oddalona tysiące kilometrów od ojczyzny – chce częściej przyjeżdżać do Polski. Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy dążyli do tego, aby Kraków mógł być połączony lotniczo z Nowym Jorkiem.”

Rafał Milczarski, prezes zarządu PLL LOT:

„Uruchamiamy dzisiaj bardzo ważne i długo oczekiwane bezpośrednie połączenie z Krakowa
do Nowego Jorku. Ostatni raz samoloty LOT-u łączyły Małopolskę ze wschodnim wybrzeżem USA
w 2010 r. Z uwagi na stabilizującą się sytuację pandemiczną, rejsy do Nowego Jorku będziemy początkowo obsługiwać raz w tygodniu. Docelowo jednak w przyszłości, o ile warunki pozwolą, liczymy że uda się zwiększać częstotliwość ruchu na tej trasie. Cieszę się, że w tych niełatwych dla branży lotniczej czasach, przy wciąż odbudowującym się ruchu lotniczym, nie będą to jedyne rejsy międzynarodowe jakie w tym sezonie letnim LOT wykona dla pasażerów z Kraków Airport.
W te wakacje polecimy do Chicago oferując w sumie połączenia do dwóch portów w USA, a także
do popularnych europejskich kurortów w Chorwacji i Grecji i Albanii i do portów regionalnych
w Polsce.”

Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport:

„Witamy serdecznie na krakowskim lotnisku pasażerów, którzy przylecieli pierwszym rejsem z Nowego Jorku do Krakowa. Jesteśmy przekonani, że to połączenie wpłynie pozytywnie na potencjał gospodarczy naszego miasta i regionu. Trasa Nowy Jork – Kraków – Nowy Jork jest doskonałą ofertą zarówno dla podróżujących w celach rodzinnych, jak i turystycznych czy biznesowych. Dzisiaj odbył się pierwszy przylot, a już w sobotę o godz. 13:00 pasażerowie wystartują do Nowego Jorku – stolicy światowego biznesu, finansów, sztuki, kultury.”

 

Źródło: Kraków Airport

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. To kolejne zwykłe wstrętne bezczelne pisowskie kłamstwo.

Send this to a friend