Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Akcja „Oświęcim – miasto otwarte dla wszystkich”

Oświęcimski Instytut Praw Człowieka zainicjował akcję „Oświęcim – miasto otwarte dla wszystkich”. Na oświęcimskich bulwarach powstało tęczowe serce.

Auschwitz stał się dla całego świata symbolem tego, czym kończy się napędzane nienawiścią wykluczenie i stygmatyzowanie ludzi, przede wszystkim Żydów, ale też Romów i Sinti, Polaków, gejów, Świadków Jehowy, „wrogów” politycznych czy „przestępców rasowych”. Oświęcim, jego władze oraz licznie działające tu organizacje i instytucje, starają się pokazywać światu, jak ważna jest godność każdego człowieka i dlaczego nie wolno być obojętnym wobec jej deptania. Wielu mieszkańców Oświęcimia, Miasta Pokoju, aktywnie sprzeciwia się nietolerancji i nienawiści, solidarnie broniąc ofiar stygmatyzacji i wykluczenia. Wierzą w to, co podczas rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu powiedział Marian Turski, były więzień Auschwitz: że nie wolno być obojętnym. NIEOBOJĘTNOŚĆ wyraża się w otwartej reakcji na zło, ale też w drobnych z pozoru gestach solidarności ze słabszymi, których godność jest deptana. Czasem prosty komunikat: „Nie jesteś sam, możesz na nas liczyć” pomaga przetrwać zły czas, a jednocześnie może być kroplą drążącą kamień nienawiści. Serce na oświęcimskich Plantach jest takim właśnie komunikatem.


Oświęcimski Instytut Praw Człowieka
Największy wpływ na jakość życia na Ziemi miało w ostatnich dekadach ustanowienie i stosowanie praw człowieka. Prawa te są fundamentem cywilizowanych państw, a jednocześnie nadają sens wzrostowi gospodarczemu i materialnemu bogactwu narodów. Ta prawda w Oświęcimiu – u bram Auschwitz, symbolu podeptania człowieczeństwa – wybrzmiewa szczególnie głośno. Starają się ją światu przekazywać działające w mieście instytucje i odwiedzające Auschwitz osobistości. Oświęcimski Instytut Praw Człowieka jest spójnikiem łączącym te głosy i przedsięwzięcia. Inicjując interdyscyplinarne dyskusje o współczesnych problemach Europy i świata, stwarzając warunki do wymiany wiedzy, doświadczeń i poglądów, OIPC dąży do upowszechnienia idei praw człowieka. Stara się przy tym mobilizować państwa i społeczeństwa oraz międzynarodową opinię publiczną do walki o przestrzeganie owych praw. Nieodłączną częścią tej misji jest edukacja młodzieży i dorosłych pod kątem poszanowania praw człowieka. OIPC zwraca uwagę na zagrożenia dla europejskiego i globalnego bezpieczeństwa wynikające z łamania podstawowych praw ludzkich. Przekazywaniu rzetelnej wiedzy na ten temat – poprzez seminaria, projekty edukacyjne, publikacje oraz platformę elektroniczną – towarzyszy wychowanie w duchu praw człowieka, by ludzie nie pozostawali obojętni: potrafili zawczasu i skutecznie reagować na zło, a także aktywnie i ofiarnie pomagać skrzywdzonym.

Źródło: www.oipc.pl

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

55 komentarzy

 1. 1. pis traci większość w sejmie…
  2. Papież powołał komisję do zbadania działalności kardynała Dziwisza…
  3. Kolejni dwaj biskupi ukarani przez Watykan…
  4. Ból tyłka oświęcimskich nizin społecznych z powodu tęczowego serca…
  5. Pożegnanie niemców z mistrzostwami europy w piłce nożnej…

  Piękny początek wakacji…

 2. @No i jak – powinieneś po prostu ogolić głowę na łyso i wtedy wyglądałbyś jak Prawdziwy Polak Patriota.

 3. Każdy inny wszyscy równi.
  Jezus kazał kochać bliźniego, nie nienawidzić.

 4. Komentujący nic nie zrozumieli. Was też prędzej czy później dopadnie nienawiść bogobojnych katolików. wiechak 1 z moim kolorem włosów jestem w mniejszości, czy przez to mam się nie pokazywać na ulicy? Może mam utlenić włosy? Odp… się od cudzego życia, bo prędzej czy później wam się ktoś wp….

 5. Jestem katolikiem i polakiem z dziada pradziada. Moja babcia ukrywała w swoim domu w piwnicy w czasie drugiej wojny nauczycieli i znajomych którzy mieli być wywiezieni do obozu w Oświęcimiu i dla mnie zobaczenie takiego namalowanego tęczowego serca to jest ” płachta na byka”. Ja nie mam nic przeciwko ludziom którzy żyją nie jak normalna rodzina ojciec i matka , bo to nie od dzisiaj tacy są ale czy w czasach komuny taki człowiek odważył by się protestować na ulicy przebrany w psa itp.czy całujący się mężczyżni w miejscach publicznych. Powinni mieć jakieś skrupuły bo jest ich mniejszość i okazywać to w swoich kuluarach. A że rządzi w Oświęcimiu taka frakcja to cóż ciężko będzie poszukać np.orzełka polskiego. Chociaż tak sobie myślę że namalowanie serca tęczowego na deptaku to może dobra inicjatywa każdy może po nim chodzić tzn. deptać i mieć kolory w bucie.

 6. PO jest u władzy no to i jest to co jest. Jak się odmieni to za takie zanieczyszczanie przestrzeni publicznej będą kary i mandaty a za afiszowanie się i wrzeszczenie na nie zgłoszonych wiecach i zbiegowiskach to może i zawiasy. I niech się tak stanie.

 7. No jak można brać na poważnie hasło tzw. Strajku Kobiet. Proszę się nie przejmować tym przygnębiającym przykładem braku kultury. Na szczęście większość odrzuciła ten wulgarny i nienawistny przekaz.

 8. Jestem Polakiem, mam żonę i jestem katolikiem, a mimo to kilka razy kazano mi w…ć z Polski. Niektórzy nawet zatrzymywali się na ulicy na mój widok i oglądali się za mną, a inni przechodzili na drugą stronę. Gdy pytałem czy chcą coś ode mnie byli zdziwieni, że mówię po polsku. To było w czasie nagonki na uchodźców. Zresztą teraz też nie jest lepiej. Czym tak wk…m rodaków? Nie jestem blondynem o niebieskich oczach. To nie moja wina mój kolor włosów i karnacja odbiega od „normy’. Takiego mnie Pan Bóg Stworzył. No ale jak to wytłumaczyć bogobojnym katolikom? Nienawiść może dotknąć każdego. Wystarczy, że ktoś krzyknie bić tego …

 9. Genialne w swojej prostocie „przyzwoite pytanie” zdaje się odsłaniać intencje autorów apelu. Wzniosłe słowa o „wykluczanych i stygmatyzowanych” służą w istocie promocji wyróżnionego kolorystycznie środowiska głoszącgo i promującego ideologię gender. Środowiska dobrze zorganizowanego w formie różnych fundacji i stowarzyszeń, finansowanych obficie ze środków zagranicznych jak i z krajowych pieniędzy publicznych. Środowiska popieranego przez znaczącą część mediów, wielkie korporacje oraz niektóre ugrupowania polityczne.

  Za daleko posunięte fałszowanie rzeczywistości można uznać pokazywanie tegoż środowiska jako podlegającego wykluczeniu i stygmatyzacji. Dowodzi tego, a zarazem braku elementarnej kultury i szacunku dla prawa, chociażby działalność Pana Barta Staszewskiego, który na potrzeby (tym razem rzeczywistego) stygmatyzowania i wykluczania Polski i Polaków, wykreował fake news’a o rzekomych „polskich strefach wolnych od LGBT” (mimowolnie przypominają się „polskie obozy” – ten sam mechanizm kłamstwa i manipulacji).

  Kreowana przez niektórych fałszywa rzeczywistość wykluczania głosicieli i sympatyków ideologii gender przypomina znaną anegdotę o komunizmie, jako systemie rozwiązującym problemy, które sam tworzył. Ideolodzy komunizmu znacząco wyprzedzili eksperymenty Pani Jane Elliot dzieląc społeczeństwo na robotników, chłopów, inteligentów, kułaków, burżujów, … itd.., i rozbudzając realnie istniejące nierówności i konflikty oraz kreując i eskalując nowe . Ideolodzy gender dzielą ludzi na hetero, homo, trans, … , itd. i kreują na tle tych podziałów konflikty i napięcia, które przybierają charakter „rasizmu kulturowego” sprowadzającego się do bezwzględnej krytyki osób niepodzielających ich wizji społeczeństwa i oskarżania ich o różne „fobie” oraz o dyskryminowanie i stygmatyzowanie innych, … , itd. Co gorsza, sami gubią się w podejściu do praktycznych konsekwencji narzucanej innym ideologii. Doskonałym krajowym przykładem może być przypadek Pana Piotra Jedlińskiego, Prezesa (byłego) Radia Nowy Świat. Pan Jedliński, odwołując się do poszanowania swojej wolności i swobody wypowiedzi, ośmielił się nazwać Pana Szutowicza Michałem, za co został oskarżony o „transfobię” i usunięty z Radia. Dodajmy (już z zagranicy) do tego „wykluczenie i stygmatyzowanie” tymże określeniem Pani … Martiny Navratilowej (dawna ikona środowiska gender), która ośmieliła się zdroworozsądkowo zauważyć, że dopuszczanie transwestytów do udziału w zawodach kobiecych to dyskryminacja kobiet. Może niech ideolodzy gender skupią się na walce z wykluczeniem i stygmatyzowaniem we własnym środowisku, a innym pozwolą korzystać ze swobód i głosić własne poglądy, bez obawy o zarzut takiej czy innej „fobii”.

  Ale na „przyzwoite pytanie” da się odpowiedzieć „pozytywnie”. Co jeszcze bardziej obnaża hipokryzję Akcji. Dwa lata temu większość Rady Miasta Pokoju wystosowała sążnisty apel skierowany przeciwko środowiskom „skrajnie nacjonalistycznym” (narodowcom się upiekło). Debata obnażyła intelektualną słabość oraz niewiedzę niektórych jej uczestników. Jeśli zatem organizatorzy Akcji poważnie traktują swoje przedsięwzięcie to już powinni wystąpić w obronie wykluczonych i stygmatyzowanych nacjonalistów, by zapewnić im prawo wstępu do „Miasta Otwartego dla Wszystkich”.

  Dziwnym trafem jednak niektóre oświęcimskie instytucje tak niechętne nacjonalizmowi mają pewien problem z otwartym protestowaniem przeciwko skrajnej formie współczesnego nacjonalizmu, przejawiającej się w przerzucaniu przez Niemców odpowiedzialności za Holokaust (i zapominaniu o zbrodniach na Polsce i Polakach) na bliżej niezidentyfikowanych nazistów oraz w traktowaniu Polski i Polaków (Pani Kanclerz podobno „straciła cierpliwość”) w stylu Fryderyka II. A w tym pomagają naszemu zachodniemu sąsiadowi, wpisując się w jego kłamliwą narrację (za Onetem: „Ze względu na demontaż praworządności i dyskryminację mniejszości seksualnych, Polska od dawna nie jest postrzegana jako konstruktywny partner w UE”) twórcy apeli, którzy powołując się na symbolikę Auschwitz, świadomie lub nie, wspierają interesy tych, którzy za Auschwitz odpowiadają oraz Rosję, ich najlepszego sojusznika.

 10. Tak, wszyscy tęsknimy za takimi elegantami jak Palikot, Urban, myszka agresorka, czy ten od „kopania w klatkę z małpą”.

 11. Jedno trzeba Jarosławowi Kaczyńskiemu i jego kreaturom przyznać: udało wam się schamić język debaty publicznej na poziom dotąd w Polsce niespotykany. Trochę to trwało, ale w końcu opozycja nauczyła się bluzgać bez zahamowań, tak jak wy. Ciekawe czy za waszym przykładem zacznie też bezczelnie i bez mrugnięcia okiem kłamać. Mam nadzieję, że jednak nie.

 12. Eksperymenty na ludziach
  Jane Elliot podzieliła swoich białych trzecioklasistów na tych z niebieskimi (oraz szarymi i zielonymi) oczami i na tych z brązowymi. Powiedziała, ze ci z brązowymi oczami są mądrzejsi. Dała im dłuższa przerwę i wypuściła na lunch wcześniej niż niebieskookich.
  Brązowoocy przed końcem dnia zaczęli poszturchiwać i wyśmiewać niebieskookich. Niebieskoocy zrobili się bardziej nieśmiali i częściej robili błędy tego dnia. Dwie grupy przestały się ze sobą bawić i zaczęły się tłuc.
  – Dzieci demonstrowały wyuczone zachowania. Ten eksperyment pokazał, ze o ile bigotem można się urodzić, o tyle dyskryminacyjne zachowania są wyuczone. To niesie nadzieję, bo jeśli coś jest wyuczone, to można się tego tez oduczyć – mówiła Elliot, słynna amerykańska edukatorka. Swój eksperyment przeprowadziła tego dnia, gdy zamordowano dr Martina Luthera Kinga, czarnego amerykańskiego pastora, który walczył o prawa człowieka dla kolorowej mniejszości.
  Elliot zwraca się często do swojej publiczności prosząc, by ci, którzy są z rasy czarnej wstali. Potem prosi tych z rasy brązowej, by się podnieśli. Potem tych z rasy żółtej, czerwonej i białej. Gdy już cała publiczność stoi, Elliot mówi:
  – A teraz ci, którzy uważają się za członków rasy ludzkiej, proszę usiąść.
  I cała widownia siada.
  Geje proszę wstać. Hetero proszę wstać. Kto uważa się za człowieka, proszę usiąść.
  “Prejudice is an attitude. It can’t hurt anyone,” she said. “But discrimination is a behavior, and people get killed because of it every day.”
  Uprzedzenia są nastawieniem. One nie krzywdzą nikogo. Dyskryminacja jest zachowaniem i ludzie są zabijani przez nią każdego dnia – mówi Elliot.
  – Chcę by wstała kazda osoba hetero, która jest zadowolona ze sposobu, w jaki polskie społeczeństwo traktuje osoby LGBTQ i bylaby chętna otrzymać takie samo traktowanie.
  – (cisza, nikt nie wstał)
  – Może państwo nie zrozumieli moich instrukcji: te osoby hetero,które chciałyby byc traktowane, tak jak osoby LGBTQ, proszę wstać.
  – (cisza, nikt nie wstaje)
  – Nikt nie wstał. To pokazuje, ze doskonale wiecie co się dzieje, ze nie chcecie tego dla siebie samych. Chcę wiedzieć, dlaczego pozwalacie na to, dlaczego pozwalacie na wyrządzanie krzywdy innym? – pytała Elliot w innym eksperymencie. Dotyczył on czarnych Amerykanów, a ja tylko podmieniłam pytania.

 13. Prawdziwy Kościół katolicki nie jest bialo- czerwony tylko właśnie tęczowy. Każdy ma prawo być katolikiem a nie tylko Polak popierający jedynie słuszną partię.

 14. Jako Niemiec potwierdzam: codziennie rano zaraz po przebudzeniu myślę tylko o tym, jak tu napaść na Polskę ì i dzieci germanić.

 15. To hasło/slogan odnosi się także , a może i przede wszystkim do tych plujących jadem mieszkańców Oświęcimia. A jak się komuś tu nie podoba lub z jakichś względów tutaj nie odpowiada to droga wolna ,nikt tu was na siłę nie trzyma.

 16. Kiedyś mówiło się że Oświęcimiem rządzą Żydzi, dziś wydaje mi się, że bardziej Niemcy.

 17. W Polsce lepiej być białym chłopcem, niż tęczową dziewczynką.

 18. Oceniam ten skromny akt aktywności OIPC jako żałosną próżność o koniunkturalny i przyśpieszony awans, zgodnie z niemiecką zasadą „o prawach człowieka nigdy dość”.

 19. Tęcza mi nie przeszkadza, tak samo jak prawo do wyznań. Natomiast przeszkadza mi wtrącanie się w cudze sprawy. Polski kościół katolicki domaga się listy szpitali, w których dokonuje się aborcji. Jeszcze chwila i zacznie domagać się listy mieszkań w których dokonuje się zapłodnień.

 20. Teraz taki mały żart:

  Odezwa do ofiar seksualnych kościele? Idźcie, ofiara spełniona.

 21. W tej kwestii pełna zgoda. Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe po prostu. Ja tu już nie odezwę się bo nie jestem po żadnej stronie tego konfliktu. Pozdrawiam.

 22. @Anonimie pisałem tylko z przekory. Nie dotyczyło to Ciebie tylko delikwentów, którzy tutaj pałają nienawiścią do innych ludzi, podając się przy tym za katolików. Prawdziwie wierzący nie potrzebuje dowodów i bezwzględnie przestrzega przykazań. Nie tylko tych, które akurat w danym dniu mu odpowiadają. Pan Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. To stwierdzenie powinno dać do myślenia komentującym. Jak Powiedział Papież nie trzeba być katolikiem by być dobrym człowiekiem.

 23. Nie wytłumaczę Ci bo nie wiem. Może najnormalniej nie jest to opisane, tak jak to z kim Kain miał potomstwo, którego imiona są bardzo podobne do potomków Seta. Poza tym masz chyba świadomość że Biblia miała wielu autorów i pisana była na przestrzeni wielu lat co sprzyja utracie wielu części tak na przykład. Nie czuję się kompetentny żeby udzielać Ci wiążących odpowiedzi. Może zgłoś swoje pytania do jakiejś uczelni teologicznej. Ja zareagowałem tylko na nieścisłości Twojego wpisu.

 24. Katolik hotin znowu w akcji i to wbrew przykazaniom bożym. Hotin jesteś zwykłym bezbożnikiem. W Polsce tylko komuniści byli bezbożnikami.

 25. @Anonimie w/g katolików jedno i drugie jest grzechem. Dalej mi nie wytłumaczyłeś skąd się wzięła druga para. Biblia też o tym nie wspomina o niej. Jeżeli jej nie było, to musiało dojść do kazirodztwa. Nikogo nie obrażam, tylko jestem dociekliwy.

 26. Byli.Kain został z niego wypędzony. Nie wszystko musi być napisane. Poza tym próbujesz mieszać homoseksualizm i kazirodztwo z religią która jest ważna dla wielu ludzi. Już o tym pisałem. Po co? Żeby obrażać? Nie mam potrzeby malowania tęczowej flagi ani napisów zakaz pedałowania.

 27. Nie potwierdzam, ponieważ Kain kiedy został wypędzony mówi Bogu że teraz jest człowiekiem bez ziemi i każdy kto go spotka będzie mógł go zabić, czyli ktoś musiał już wtedy też żyć. Przeczytaj to będziesz wiedzieć.

 28. Czy dzieci Adama i Ewy dopuściły się grzechu kazirodztwa? Na religii nic nie mówiono by oni mieli córki. Czyżby Kain i Set byli w związku homoseksualnym i mieli dzieci?

 29. Czesławie przeczytałeś cały mój wpis? Obie strony tego sporu okopały się na swoich radykalnych pozycjach ja stoję na ziemi niczyjej.

 30. Anonim Wobec tego tęczowe flagi też przenieś sobie do siebie. Mnie obraża ideologia tęczowej flagi. Brakuje wam dzieci do deprawowania?

 31. Przeszkadza bo obraża. Przeszkadza mi przerywanie mszy, deptanie tęczowej flagi targanie Biblii odwracanie plecami podczas odgrywania hymnu innego państwa. Jeżeli chcesz możemy to namalować u Ciebie w domu. Tam mi nic nie przeszkadza.

 32. Jesli kolorowe serce namalowane na chodniku w towarzystwie przyjazego hasła wzbudza czyjąś agresję i ślinotok to naprawdę polecam wizytę conajmniej u psychologa i to nie na nfz.
  Jeszcze ze 20 lat temu czlowiek by tylko przyklasnął a teraz zobaczcie jak jestescie zmanipulowani codziennie sączoną trucizną zwaną partyjnym przekazem ktora zaszczepila Wam nienawisc nawet do takich pozytywnych inicjatyw.Czarno na bialym obnaża to jak latwo Wami manipulować i jak bardzo Wam sie wydaje ze nie :),że to wasze wlasne zdanie 🙂
  Smutne to czasy dla tego pieknego kraju jak wyksztalcil obecne społeczeństwo .

 33. Jest to miasto pogłębiających się podziałów. Ci, którzy mają usta pełne frazesów nie mają ochoty stosować ich wobec tych, którzy nie są z nimi. Dobrze pamiętam wystąpienie pana Turskiego jak sączył jadem wobec tych, których on nie akceptuje. Te aluzje „córko moja”. Lepiej zajmijcie się bardziej codziennymi sprawami jak np. nieczystości po psach.

 34. A jest się o co kłócić? Jeśli dajmy na to moja sąsiadka mieszka sobie z partnerką (czy jakkolwiek by taki układ nazwać) – to co mi do tego? Jeśli idą na spacer trzymając się za ręce – co z tego? W jaki sposób sąsiadom przeszkadza? Co ich to interesuje? Nic.

 35. Inicjatywa słuszna, w Oświęcimiu jest również miejsce dla PiS.

 36. Cytat na niedzielę:

  „Mamy obowiązek dziękować Bogu za braci Kaczyńskich”.
  ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski

 37. Jak prezydent Chwierut wytłumaczy się przed oświęcimskim klerem? Nie da się być jedną nogą za prawami człowieka, w tym aborcją i przyjmować Komunię Świętą?

 38. Nie jestem i jest mi zupełnie obojętne jakie akcje są przeprowadzane, czy jest to strajk kobiet, czy procesja na Boże Ciało. Każdy niech robi i mówi co chce póki nie krzywdzi innego człowieka,a ta akcja kogoś krzywdzi? Kiedyś był marsz rodziny czy coś takiego ze 2 lata temu i piknik przy szkole nr 9 i niech sobie będzie. Za to Ty uważasz że masz prawo wszystkich obrażać, bo wszyscy mają myśleć tak jak Ty, jak to nazywasz prawdziwy Polak patriota. Na tych ich paradach równości to nie oni atakują innych.

 39. Ostatnio Polacy dowiedzieli się, że w galeriach handlowych zostaną utworzone punkty szczepień. Może tym przykładem w Galerii Książki, zaraz przy OIPC powstanie pierwszy punkt aborcyjny?

 40. @hotin i w tych normalnych polskich rodzinach rodzą się homoseksualiści, czy chcesz temu zaprzeczyć. Kto ma kota zamiast żony ten z pewnością jest zboczony.

 41. Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności sporządzona w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., zmieniona następnie Protokołami nr 3, 5 i 8 oraz uzupełniona Protokołem nr 2.

  Rozdział I. Artykuł 2

  „Prawo każdego człowieka do życia jest chronione przez ustawę. Nikt nie może być umyślnie pozbawiony życia, wyjąwszy przypadki wykonania wyroku sądowego, skazującego za przestępstwo, za które ustawa przewiduje taką karę.”

  Dostrzegam pewną sprzeczność w powoływaniu się na „prawa człowieka” i promowania w bardzo czytelny kolorowy sposób ideologii, której głosiciele i sympatycy są zdecydowanymi przeciwnikami cytowanego wyżej artykułu.

  Warto też pamiętać, zwłaszcza u bram Auschwitz, że nie warto absolutyzować tworzonych przez ludzi „praw człowieka”. Wszak niemiecki obóz Auschwitz dowodzi, że jedni ludzie potrafili przyznać sobie prawo do zabijania innych ludzi.

  Nie sposób nie przypomnieć, że ludzie mają też obowiązki. W tym kontekście, celebrowana przez niektórych rezolucja Parlamentu Europejskiego jawi się jako zapewnienie mężczyznom prawa do braku odpowiedzialności.

  Chciałbym też przypomnieć, że Autorzy tego wzniosłego apelu jeszcze niedawno uczestniczyli w zorganizowanych w Oświęcimiu marszach tzw. strajku kobiet. Zapis wydarzenia chyba jeszcze do obejrzenia w internecie. Konfrontacja rzeczywistości – pełnego wrogości i nienawiści przemarszu – ze szlachetnymi deklaracjami może być dla widzów porażająca.

  Zapewne niektórzy z aktywnie sprzeciwiających się „nietolerancji. … itd.” pamiętają seans nienawiści, który miał miejsce na oświęcimskim rynku bodaj w 2017 r. I tu zapis wydarzenia z udziałem prominentnych przedstawicieli Miasta Pokoju do obejrzenia „w sieci”.

  Zatem zamiast apelować zacznijcie Państwo od … dania dobrego przykładu.

  Odbyłem ostatnio z dwoma przedstawicielami Urzędu Miejskiego rozmowy, które przekonały mnie, że dla wizerunku miasta umieszczone na murze Cmentarza Parafialnego wiadome „ośmiogwiazdkowe” napisy nie stanowią problemu. Są zwykłym aktem wandalizmu, z którym uporać powinien się zarządca obiektu.

  Obawiam się, że wbrew deklaracji, niektóre przywołane w apelu instytucje nie są tymi, na które „można liczyć” mając na uwadze troskę o godność drugiego człowieka.

 42. Wszystkie mieszkanki Oświęcimia, które w wyniku tzw. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego otrzymają odmowę wykonania zabiegu przerwania ciąży, mogą złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) lub zawiadomienie do Komitetu Praw Człowieka.

  Pomocą służy również Oświęcimski Instytut Praw Człowieka z siedzibą w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. Ul. Nojego 2b, nr tel.: 33 847 98 00.

Send this to a friend