Informacje

RAJSKO. Kości ludzkie już nie wypłyną do Soły

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie zakończył prace na zadaniu „Zasyp wyrwy brzegowej na rzece Sole w miejscowości Rajsko gmina Oświęcim”. Fundacja Pamięć zakończyła również prace ekshumacyjne na zadaniu.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie na przełomie lipca i sierpnia rozpoczął zadanie: „Zasyp wyrwy brzegowej na rzece Soła w km 6+250-6+400 w miejscowości Rajsko gmina Oświęcim”.

Celem zadania było zabezpieczenie lewego brzegu rzeki Soły z uwagi na postępującą erozję brzegową oraz ochrona ujęcia wody.

Pierwszy etap prac polegał na wykonaniu luźnego narzutu kamiennego poprzez wrzucenie z brzegu kamienia łamanego.

Roboty te pozwoliły na stworzenie bezpiecznych warunków dla kolejnych prac ekshumacyjnych.

Realizacja drugiego etapu rozpoczęła się  po zakończeniu prac ekshumacyjnych i polegała na wykonaniu tzw. materaca wiklinowego, który wzmocnił brzeg i przyczynił się do powstania nowych siedlisk przyrodniczych.

Zaplanowane do realizacji prace zostały wykonane z udziałem nadzoru przyrodniczego.

Na terenie prac utrzymaniowych zlokalizowany był cmentarz niemieckich jeńców wojennych, który w latach 50 ubiegłego wieku został zrównany z ziemią, a  podmywany brzeg ujawniał kolejne zalegające szczątki ludzkie.

Zgodnie z decyzją Instytutu Pamięci Narodowej  z dnia 15 kwietnia 2021 r. za przeprowadzenie prac ekshumacyjnych w miejscowości Rajsko w gminie Oświęcim odpowiedzialna była Fundacja „Pamięć”, z którą Wody Polskie podczas prowadzonych prac współpracowały. Prace ekshumacyjne były wykonywane w oparciu o postanowienia umowy między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o grobach ofiar wojny i przemocy totalitarnej.  Prace rozpoczęły się 21 kwietnia br.

Wody Polskie

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. jurek szacunek dla zmarłych jako dziecko chodziliżmy na skruty przez gaje przy chodniku była mogiła jesienią świeciły śię świeczki zkolegami oglądaliżmy bliże soły deski nie ruszaliżmy tych desek kto nam zwruci grunty zabrane przez komune dziadek

Send this to a friend