Informacje

PUBLICYSTYKA. Zaledwie miesiąc zimy, a drogi w Oświęcimiu jak ser szwajcarski

Jakość budowanych dróg w Oświęcimiu jest chyba, delikatnie mówiąc, mierna. Bo ledwie minął miesiąc zimy, a każdy kto jeździ samochodem, staje przed wyzwaniem, jak bezpiecznie ominąć powstałe dziury w miejskich i powiatowych drogach. Sytuacja ta powtarza się niestety co roku, a patrząc obiektywnie, prawdziwych, długich i ostrych zim w Oświęcimiu od kilkunastu lat nie było. Strach pomyśleć jakby wyglądały drogi w naszym mieście, gdyby zimy były jak kiedyś. Obecnie widzimy błyskawicznie wypadające dziury, powstające koleiny, śliskość jezdni i opóźnienia w odśnieżaniu…

Wiele jest dróg miejskich, które wymagają pilnej interwencji. Cóż mogą powiedzieć Mieszkańcy Oświęcimia patrząc na niedawno remontowane drogi, które w krótkim czasie muszą być remontowane ponownie? Myślę, że słów cisnących się im na usta, w tym artykule zamieszczać mi nie wypada. To nie jest jakość, której oczekują i żądają użytkownicy dróg – to całkowity brak jakości.Minęło zaledwie kilka dni śnieżnej zimy w Oświęcimiu, a problem wystąpił nie tylko na drogach. Wyraźnie widać było to także na parkingach i chodnikach – nieodśnieżanych przez wiele dni. Można jeszcze zrozumieć, że w pierwszym, czy drugim dniu opadów nie dało się odśnieżyć wielu miejsc, jednakże w kolejnych dniach, można już było oczekiwać konkretnej reakcji ze strony Urzędu Miasta. Zwracali na to także uwagę radni na grudniowej sesji Rady Miasta, do których docierały liczne skargi mieszkańców, domagających się zdecydowanych działań od Prezydenta Oświęcimia.

Podsumowując, można śmiało rzec, że kilka dni śnieżnej zimy jednoznacznie pokazało, iż urząd miasta nie jest w stanie odpowiednio i szybko zareagować. Czy ta sytuacja nauczy czegoś obecnego Prezydenta Miasta? Obawiam się, że nie. Optymistycznie jednak patrzę na termin najbliższych wyborów samorządowych i mam nadzieję, że zima 2023/24 będzie jego ostatnią, spędzoną w prezydenckim fotelu.

Krzysztof Kuczek

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

30 komentarzy

 1. @Oświęcimianin
  skoro tekst pana Kuczka poświęcony przede wszystkim kulawemu (nie)prowadzeniu akcji „Zima” raczył pan nazwać narzędziem walki politycznej, to jak nazwać pańską wypowiedź, dowodzącą problemów ze zrozumieniem stosunkowo prostego tekstu?

 2. Pan radny wypowiada się w sprawach, o których raczej nie ma zielonego pojęcia – najwięcej ubytków w nawierzchni jezdni powstaje nie podczas srogich, siarczystych zim jak zasugerowano w artykule, a w warunkach takich, jak obserwujemy obecnie, czyli częstych „przejściach przez 0”. Nie powinno więc dziwić, że drogi po sezonie zimowym będą wymagały przeprowadzenia remontów cząstkowych. Jeżeli jednak artykuł powstał jako narzędzie walki politycznej, to pewnie nie ma to większego znaczenia.

 3. Alex , taka drobna uwaga natury formalnej : Wysokie Brzegi to droga powiatowa , nie mniej Twoja informacja o stanie drogi jak najbardziej uzasadniona . I jeszcze jedno , jest juz decyzja , będzie remontowana …… Pozdrawiam 🙂👋

 4. Proponuje przejechać się ulicą Wysokie Brzegi ale nie tylko do Szpitala/Hospicjum tylko dalej, aż do skrzyżowania z ul. Szpitalną… więcej dziur niż samego asfaltu, każdy przejazd tamtędy grozi „urwaniem zawieszenia”

 5. Te marne teksty i wypowiedzi są autorstwa ludzi, którzy w tym samorządzie spędzili po 15 – 20 lat. W tym okresie oprócz okresowego obiecywania gruszek na wierzbie i ujadania na przeciwnika….są bierni. Czy ktoś kto zna pana Kuczka wyobraża sobie jego na stanowisku prezydenta, samodzielnego i podejmującego odważne decyzje? No właśnie, mało kto. Bardziej zorientowani i znający publiczne wypowiedzi pana Kuczka uczciwie muszą przyznać, że…po tym tekście i innych wypowiedziach Mikołaj Rej nie mógłby napisać słynnych wersów o gęsiach i języku. Kilka razy zdarzyło mi się słuchać kwestii wypowiadanych przez tego etatowego zasiadacza w radzie. Po…byłem chyba bardziej zmęczony niż on i jeszcze bardziej zdezorientowany niż on…A tu….nagle zauważył, że używane drogi jednak się psują. Szkoda czasu…na czytanie..takich objawień.

 6. Jak można się było spodziewać pan Maciej zachowuje w tej sprawie taktyczne milczenie.

 7. Do :Krzysztof Kuczek
  A co Pan powie o jakości dróg, i ścieżek rowerowych na terenie Pańskiej firmy .Korzysta Pan z roweru ,i jeżdżi po nich zwłaszcza tą od bramy B do ronda ul. Chemików można zęby zgubić na tych dziurach. To też wina Prezydenta Oświęcimia.

 8. @Krzysztof Kuczek

  Panie Krzysztofie akurat drogi w Oświęcimiu mamy najlepsze w tej okolicy. Wystarczy wyjechać w kierunku Śląska lub na południe by sobie uświadomić ten fakt.
  Nie dziwi mnie, że nie podał Pan żadnych konkretów. W zamian zaoferował Pan artykuł pełen ogólników – kampania pełną gębą.
  Proszę napisać (w komentarzu), które drogi miał Pan na myśli. Część dróg zaplanowana jest do remontu. Przypuszczam, że celowo pominął Pan nazwy ulic tak aby nie można było sprawdzić czy przypadkiem nie będą wkrótce remontowane.

  Dodatkowo chciałbym aby był Pan świadomy faktu, że zima się jeszcze nie skończyła i prowadzenie kompleksowego remontu w tym okresie jest delikatnie mówiąc nierozsądne.

 9. Zapraszam radnego PIS dom Chełma Śląskiego lub Imielina na główną drogę przez te miejscowości . Ale Ty chlopie musisz nienawiedziec tego Oświęcimia!!!

 10. Maciej Klima – to na przykład co Pan sądzi o programie „willa plus”? Dobry? W Oświęcimiu by się sprawdził?
  Taki test.

 11. Widać że sympatycy PIS powoli zmieniają front ale jeszcze nie palą mostów, a nóż widelec…..

 12. Albo inaczej, to Kuczek nie miał o czym napisać więc lokalsi Pisu mu pomogli, wykuwając parę dziur…hihi

 13. Ja myślę że to Tusk chodzi po nocy z kilofem! Trzeba by dac na tace za jego nawrócenie…

 14. Dzięki Bogu nie wypisują tu takich głupot, jak wasz tercet egzotyczny.

 15. A gdzie są radni PO i KOS? Nie mają nic do powiedzenia? Bezradni?
  Brawo Panowie z PiSu!

 16. Zarząd tego mikroportaliku zaryzykował i postawił na wybranych kandydatów. Jego wybór. Nasz też. Podczas wyborów powszechnych.

 17. Miejscowe pisory następnego spuściły ze smyczy, tzn. Pozwolili mu się wypowiedzieć bo kampania, temat Pana Kuczka jak sezon ogórkowy w wakacje…., po kolei, kto zabiera głos lub kto zaczął się pojawiać: fotograf Bochenka Łoziński, Przewoźnik, Kuczek, Pani Bożena i na doczepkę Plinta i Pan z Krzemieńczyka Klima. Panie Plinta, Pan za chwilę nie wyrobi w redagowaniu tekstów, sprawdzeniu i edycji. Będzie Panu potrzebny drugi etat w Agendzie…hahaha. Jeśli kogoś pominęłam z „elyty” lokalnych pisowców to przepraszam. Widzę, że lokalnie przyjęli taktykę krajową jedynie nam panującego i propagandę reżimowej tv, w Polsce wina Tuska, a w Oświęcimiu Prezydenta Chwieruta… w UE też znaleźli winnego, wszędzie są winni tylko nie Ci z Nowogrodzkiej i pociotki… kto zna historię to od razu skojarzy z czym i z kim to się kojarzy, leczenie kompleksów mniejszości, szukanie winnego, propaganda i cenzura…

 18. Widoczna na zdjęciu ulica – Dąbrowskiego, zjazd na Zasole – to nie droga należąca do miasta, tylko powiatowa. Różnicy radny Kuczek ewidentnie nie ogarnia.

 19. Chwierut może dlatego ma problem z pisiorami, że nie jest białym człowiekiem jak tow. Czarnek.

 20. Jak dowodzi „redaktor” kiedyś drogi były lepsze, za Pisu drogi są jak sita! Zgadzam się w 100%

 21. Panie Kuczek może by Pan się zainteresował drogami w pańskiej firmie i drogach dojazdowych od ul.chemików do bramy B i E .Jest zima to dziury się pojawiają żadna nowość.

 22. A rondo przy ul. Królowej Jadwigi powinno nosić imię naszego gospodarza z Ratusza. Bo jaki pan,taki jego kram!

 23. I znowu artykuł na zlecenie żeby hotiny i inne wredne mogły poszczekać wzajemnie na siebie, aby upuścić swojego jadu. Jutro pewnie znowu artykuł napisze Plinta, pojutrze Klima i się kręci interes.

 24. następny uzdrowiciel po plincie i klimie który będzie naprawiał najpierw miasto a potem cały świat

Send this to a friend