Informacje

PUBLICYSTYKA. Starych drzew się nie przesadza. Zbudujmy w Oświęcimiu dom spokojnej starości

Od wielu lat mówi się w Oświęcimiu o potrzebie budowy całodobowego domu pomocy społecznej. Niestety, tylko się mówi, a potrzeby w tym temacie są ogromne i stale rosną. Można udawać, że problemu się nie dostrzega, ale tym sposobem on na pewno nie zniknie.
W tym miejscu kłania się racjonalne zarzadzanie miastem i ustalanie priorytetów. Z mojego punktu widzenia, ale i jak wynika z opinii wielu mieszkańców, wiele spraw jest zaniedbywanych kosztem inwestycji niepotrzebnych tu i teraz. Kolejnym problemem w mojej ocenie jest szeroko rozumiana fuszerka jaką dziś firmuje czy dopuszcza osobiście prezydent Janusz Chwierut.
Żeby nie być gołosłownym, kolejny raz w przeciągu ostatnich 10 lat, będzie remontowana płyta Rynku Głównego. Ta płyta była co roku poprawiana, bo nasz drogi prezydent uparł się swego czasu, żeby koniecznie realizować bardzo słaby projekt, a na dodatek nie dopilnował, żeby chociaż jakość wykonania była odpowiednia. Zakup tzw. Cafe Rynek, wzbudzający zresztą ogólną wesołość, to kolejny przykład zmarnowanej kasy miasta (czyli naszych pieniędzy). Miedzy innymi w taki sposób są marnowane publiczne pieniądze, które mogłyby, a nawet powinny być wykorzystane na inne cele.
Wróćmy jednak do wiodącego tematu. Przypatrując się danym za 2022 rok, łatwo zauważymy to, że aż 43 osoby z terenu Oświęcimia przebywają w domach pomocy społecznej w różnych zakątkach kraju. Oczywiście są one kierowane jak najbliżej Oświęcimia, ale to już nie zależy od miasta, tylko od tego czy gdzieś w pobliżu są miejsca. Liczba osób, które są kierowane do tego rodzaju placówek stale rośnie. Realia są nieubłagane. Mieszkańcy naszego miasta się starzeją i oczekują stosownej pomocy. Mają do tego pełne prawo.
Z moich ustaleń wynika, że w 2021 roku w takich instytucjach zostało umieszczonych pięć osób, a rok później – już osiem. Koszt pobytu tych osób w 2021 roku wyniósł ok. 1,3 mln złotych, a w 2022 roku już ok. 1,5 mln złotych.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt, przemawiający za koniecznością budowy takiego ośrodka w Oświęcimiu. Mówiąc wprost i w zgodzie z tradycją, starych drzew się nie przesadza. Jeżeli ktoś mieszka w Oświęcimiu 70 albo 80 lat, to taka przeprowadzka jest ogromnym przeżyciem, żeby nie powiedzieć traumą. Te starsze osoby przez dziesiątki lat żyły i pracowały w tym mieście i jako społeczeństwo powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby mogli w godnych warunkach spędzać czas właśnie tutaj. Nie w Krakowie, nie w Katowicach czy jeszcze dalej.
Dlatego powiem to teraz najprościej i z pełną odpowiedzialnością za słowa. Skoro obecny prezydent miasta przez 13 lat nie dostrzegał tego problemu, to należy w końcu zmienić włodarza miasta. Oświęcim czeka na prezydenta, który będzie bardziej wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

  1. Chodziło mi o lokalizację tego DSS blisko do kościoła na mszę ,blisko do sklepu na zakupy, blisko na autobus ,do lekarza na ogrodową też blisko. A reszta no to wiadomo na spółki srały jaskółki.

  2. Panie Zibi jak Pan widzi tą współpracę z Kościołem? Wyglądałoby to tak, że Państwo wybuduje i urządzi i odda Kościołowi za friko, bez wpływu na taki ośrodek. Przecież Kościół jest od brania a nie dawania, wszelkie remonty i utrzymanie będzie i tak płacić Państwo. Ślepy jesteś nie widzisz co się dzieje w Polsce, z takich układów nie ma nic dobrego. Jak tam widzisz ateistę? A swoją drogą znasz kogoś kto jest u Sióstr Serafitek? Lub kogoś kto ma tam kogoś? Właśnie dlatego potrzebny jest świecki DPS. Nie jestem fanem PIS-u, ale ten pomysł nie jest wcale taki głupi.

  3. Nowy prezydent Oświęcimia pan Przewoźnik załatwi to w pięć minut.Dla niego to żaden problem.

  4. Ewa bez zewnętrznego dofinansowania i odpowiedniego personelu te domy będą tylko „przechowalnią’. Ile było afer za takimi domami? Inną sprawą jest przesadzanie starych drzew. Czy aby na pewno jest dobre? Może lepszym rozwiązaniem byłby asystent.

  5. bardzo popieram pomysł budowy domu spokojnej starości. Moi Drodzy jeśli, osoba 80-cio letnia pozostaje sama,to czy nie lepiej jeśli zamieszka w domu seniora i będzie pod opieką dobrze zorganizowanego personelu. Należy ten projekt dobrze przygotować i wdrożyć. Pokoje 1 lub 2-osobowe z balkonem,łazienką i WC. Osoby które piszą negatywnie,prześmiewczo są bez wyobrażni. Dlaczego w innych krajach jest to możliwe, a u Nas tak nieprzychlnie odbierane.Hospicja,Domy Pomocy Społecznej,czy całodobowe Domy Pomocy dla osób leżących nie mają nic wspólnego z domami spokojnej starości {w której zamieszkują seniorzy sprawni,ale pozbawieni sił do zakupów,gotowania itp.] Pozdrawiam i życzę powodzenia w tym temacie.

  6. Mam dobrą radę dla radnego Łozińskiego zacznij pan już rozglądać się za nową pracą .Po tych 8 latach pańskiej pracy jako radny miasta Oświęcim nikt na pana raczej nie będzie głosował znikomy procent fanatyków Pisowskich. Zmarnowane te lata nieróbstwa,opluwania prezydenta miasta i innych radnych . Donoszenie na PJCH na Nowogrodzką . Blokowanie kasy na inwestycje razem z panem Starcem.

  7. W Oświęcimiu jest już dom dzienny dla starszych ludzi. Siostry Serafitki też prowadzą dom starszych osób.Tak więc po co jeszcze jeden DSS. Ewentualnie można by dogadać się z kościołem,i wspólnie wybudować Dom Spokojnej Starości za dawnym kinem Przodownik jest to duży teren na budowę takiego obiektu i parku.

  8. do Do do D Czy w całej Unii stać emerytów na pokrycie kosztów? To pierwsza sprawa. Druga to przywiązanie do miejsca. Powiedz swoim rodzicom, że chcesz ich umieścić w domu starców. Ciekaw jestem ich reakcji. Inna sprawą jest zerwanie dotychczasowych więzi z rodziną, sąsiadami i znajomymi. Czy to jest dobre dla starszych osób?

  9. W wolnych chwilach radny Łoziński roznosi gazetkę Kurier Oświęcimski.Której mało kto czyta.Ludzie używają ją na podpałkę do pieca węglowego lub w lato idealna do grilla.

  10. Dajcie mu już spokój przecież to najbiedniejszy radny w Oświęcimiu,i chyba całym powiecie. Nie posiada żadnego majątku. Żyje tylko powietrzem, a beemwicę dostał w prezencie od żony lub bezdomnego tak jak Rydzyk.

  11. Pisał też o mieszkaniach komunalnych, uderzając w podobny emocjonalny ton o niespełnionych marzeniach dzieci o własnym pokoju itd., a pewnie jako tak biedny człowiek sam się chciał na nie załapać.

  12. A może radny Łoziński szykuje sobie gniazdko na starość bo jak wiadomo nie posiada żadnego majątku,domu ,mieszkania ukradkiem mieszka u żony. Jest na jej utrzymaniu, beemka też pewnie żony tylko mu użyczyła. Dlatego w czasie wyborów przypomniał sobie o starszych ludziach. Dobrze wie , że to najlepszy elektorat PiSu .70% głosujących na PiS to ludzie po 70 dziesiątce.

  13. Każdy nowy lepszy niż ten który jest/był – powiedział prezydent Hindenburg i mianował na kanclerza pewnego nieudałego malarza.

  14. @Anonim
    Każdy nowy lepszy niż ten który jest/był – teoretycznie szanse 50 na 50 %, ale strach przed „nowym” i „nieznanym” to 100 % pewna recepta na stagnację i brak rozwoju, a w konsekwencji zacofanie.
    Ja jestem gotów podjąć to ryzyko i J. Przewoźnik ma mój głos

  15. Zmienić włodarza? Na kogo? Na tego, który chce rozdawać na prawo i lewo? Na anty samorzadowego PiSowca.

  16. Przy okazji: a dlaczego ten wasz pisowski stadion piłkarski ma mieć sztuczną nawierzchnię? Nie może trawiastą?

  17. Eee tam, kończą się. Jesteś człowiekiem małej wiary. A darmowe korzystanie z pływalni i lodowiska? A Oświęcimskie Centrum Nowych Technologii Satelitarnych? A Miejski Reaktor Jądrowy, dzięki któremu byłoby można obniżyć mieszkańcom rachunki za prąd o 90%? A budowa metra i lotniska? A Pomnikarium Bohaterów Narodowych?
    Coś takiego z pewnością niezmęczeni i radośni pisowcy jeszcze nam na banerach zaproponują.
    A na deser – pączki.

  18. Kończą Wam się nowe pomysły aby zaistnieć, ale mogę Wam coś podpowiedzieć. W Oświęcimiu działa strefa płatnego parkowania. Nie ma chyba takiego mieszkańca, który by nie parkował co jakiś czas w strefie, żeby załatwić swoje sprawy. Nikt nie jest z tego zadowolony, że musi płacić. Miasto tłumaczy to tym, że rotacja samochodów na parkingach itp. bzdury. W ślad za Miastem parkingi przed marketami też musiały wprowadzić opłaty(pierwsza godzina lub druga za darmo). Ratowali się, żeby ludzie nie stawali na cały dzień(chodzi tu głównie o urzędników z miejskich biur). Zrobił się wielki chaos. Szukanie miejsca na darmowe parkowanie.
    Mimo całej tej otoczki, że to dla dobra mieszkańców, wiadomo wszystkim, że chodzi tylko o kasę. Może by taki pomysł zrealizować, że dla mieszkańców Oświęcimia parking był bezpłatny? Miasto niewiele straci a my mieszkańcy pozbędziemy się kłopotu. Fajna byłaby inicjatywa nowego lub starego prezydenta co? Mieszkańcy na pewno poparliby ten pomysł. Do dzieła trzej Panowie.

  19. Problem jest w Oświęcimiu jest prawie 11 tysięcy osób po 60 na 33 tysiące wszystkich mieszkańców miasta.to jest 33%

  20. Do D jednak w całej unii europejskiej tworzy się takie miejsca gdzie mieszkają starsi ludzie a między nimi pielęgniarka środowiskowa 24 a nie jak teraz na godziny. Pomoc w sprawach i załatwienie potrzeb

  21. Mieliśmy już w Oświęcimiu DSS. Warto byłoby zbadać tę historię Nazwę waszej „partii” proponuję zmienić na „płacz i zgrzytanię zębów”

  22. Skoro się starych drzew nie przesadza, to po co budować dom spokojnej starości? Ktoś tyle lat był zżyty z sąsiadami i miejscem nagle ma wylądować w domu starców? Gdyby dana osoba wymagała całodziennej opieki, a rodzina nie była w stanie sama podołać obowiązkom mógłbym to zrozumieć. Panie Łoziński nie wiele Pan wiesz o życiu. Osoby starsze mają się gdzie podziać, o ile zechcą. Istnieje Dzienny Dom Pomocy przy ul. Czecha. Ta forma jest o wiele lepsza niż siedzenie w jednym pokoju i patrzenie na ściany.

Send this to a friend