Informacje

OŚWIĘCIM. Mieszkańcy wnioskują o posadzenie 20 dorosłych drzew na Rynku Głównym

Stowarzyszenie KOS 2018 wnioskuje do Prezydenta Miasta Oświęcim o posadzenie 20 dorosłych drzew na  strony Rynku Głównym w Oświęcimiu w najbliższym czasie. W razie odmowy Stowarzyszenie KOS 2018 zobowiązuje się do przywrócenia cienia na najważniejszym placu miasta w następnej kadencji Rady Miasta.

Jak co roku letnie upały dają się we znaki szczególnie mieszkańcom miast. Rozgrzane słońcem powierzchnie dróg i budynków zakłócają naturalny obieg powietrza znacznie podwyższając lokalnie temperatury nawet o kilkanaście stopni. Znane są odczyty temperatur bliskie sześćdziesięciu stopniom Celsjusza w miejscach, gdzie jest szczególnie dużo wylanego betonu w miejscu dawnej roślinności. Nasze miasto nie jest wyjątkiem.

Liczne przebudowy przestrzeni w Oświęcimiu doprowadziły do znacznego ograniczenia roślinności w miejscach takich jak nasz Rynek Główny i okoliczne uliczki oraz liczne ulice i skwery na większości osiedli. Roślinność w miastach ma charakter ozdobny, ale także reguluje mikroklimat. Duże drzewa i krzewy potrafią obniżyć temperaturę w najbliższym otoczeniu do akceptowalnych przez człowieka poziomów przy okazji dając cień. Daje to też możliwość wygodnego spędzania wolnego czasu na wolnym powietrzu zamiast w rozgrzanych mieszkaniach.

Rynek jest wizytówką każdego miasta oraz miejscem spotkań i wypoczynku mieszkańców. Obecnie po przebudowie naszego rynku trudno szukać tam roślinności i cienia w upalne dni. Wielu mieszkańców wskazuje nasz główny plac jako przykład „betonozy”, miejsca nieprzyjaznego dla dłuższego pobytu ludzi ze względu na gorąco i brak kontaktu z przyrodą. Dlatego Stowarzyszenie KOS 2018 wnioskuje o posadzenie tam 20 dorosłych drzew. Umożliwi to zasłonięcie placu od stron najbardziej narażonych na ekspozycję słoneczną w ciągu dnia. Uważamy przy tym, że koszt wykonania zmian powinien być porównywalny z kosztem zakupu choinki świątecznej w zeszłym roku lub ukwiecenia kilku rond w ciągu jednego sezonu. Pełny koszt zakupu i instalacji nowej choinki wyniósł ponad sto tysięcy. Jednorazowa inwestycja w nowe drzewa da wiele wytchnienia w najgorętsze dni lata zachęcając mieszkańców do wizyty w tym miejscu. Rośliny te zaś będą nam towarzyszyć przez kilkadziesiąt lat. Na pewno przyczyni się do ożywienia tej przestrzeni oraz rozwoju okolicznych firm, szczególnie z branży gastronomicznej. Drzewa do posadzenia można pozyskać poprzez przesadzenie ich po jednym lub więcej drzew z terenu każdego osiedla. Gdyby to nie było możliwe wnioskujemy o posadzenie dużych drzew o wysokości około sześciu-siedmiu metrów.

Na zdjęciach poniżej premiera filmu „Historia Oświęcimskiego Hokeja”. Mieszkańcy rozpaczliwie poszukują cienia.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

45 komentarzy

 1. Wieść gminna niesie, że rada osiedla stare miasto pozytywnie zaopiniowała projekt usunięcia drzew z Rynku. Druga wieść niesie, że pani radna A.K. „aktywnie” działa i działała w tejże radzie osiedla.
  Czymże więc jest przedmiotowy wniosek? Autorefleksją? Próbą ekspiacji?

 2. Każdy jeden ,mamy dość chwieruta ,czego on dokonał? Nie chcę nielegalnych imigrantów, nie chce zabijać nienarodzonych dzieci /chwierut w masce/Dość do roboty a najlepiej niech założy firmę i pokaże co potrafi !

 3. Będe radykalna ponad podziałami. Oddajcie rynek z normalnymi wiekowym drzewami a nie tymi krzewinkami coście je posadzili dla zmyłki! Rozwalic ten beton, przywrócic glebę, trawę i naturalne wchłanianie deszczu przez ziemię. Precz z tymi wszystkimi z lew i prawa którzy nie rozumieja czym rzadzi się przyroda!

 4. Chwierut bezspornie jest dobrym gospodarzem, ale już nie przeskoczy samego siebie. Kolejna jego kadencja przypominać będzie spacer wyleniałego lwa na safari. W perspektywie rozwoju miasta będzie to stracony czas. Wszystko co dobre, jest już za nami. Oświęcim potrzebuje nowej energii i świeżych pomysłów ludzi młodych.

  Niestety, w mojej ocenie nie widzę tutaj takiego lidera. Większość wartościowych osób już dawno wyjechała z tego miasta. Najprawdopodobniej będziemy skazani na jakiegoś nauczyciela o żarłocznych ambicjach.

 5. Skoro KOS to PO, to może dogadają się i stworzą jedną listę w ramach wielkiej opozycyjnej koalicji?

 6. @,
  Jak posprzątają to niech wpadną do nas.

  Andrychów (gmina miejsko-wiejska):
  2010- dochody ogółem 99,5mln
  2022 -249,3mln
  wzrost 250% (!!!)
  Ludność
  2010 – 43,8tys
  2022 – 42,3tyś
  spadek o 3,4%

  Oświęcim:
  2010-122,5mln
  2022-254,3mln
  wzrost 207%
  Ludność
  2010 – 40,6tys
  2022 – 36 tys
  spadek o 11,3% (!!!)

 7. To też jest Psie ciekawe:

  „W kwietniu zadłużenie Andrychowa osiągnęło rekordowy poziom. Obecnie dług gminy, po zmianach wprowadzonych przez radnych w marcu, wynosi już ponad 82 miliony złotych. Roczna obsługa rat kredytów w Andrychowie to wydatek budżetu 8,3 mln złotych. To najwyższe zadłużenie spośród wszystkich samorządów gminnych w powiecie wadowickim. Polityka finansowa miasta nie zakłada w tym roku wyhamowania wzrostu zadłużenia. Ma to nastąpić dopiero za dwa, trzy lata”.

  Biorąc poprawkę na to, że Andrychów jest dwa razy mniejszy, zadłużenie Oświęcimia to przy andrychowickim – pikuś.
  Mówisz Ludwik Żak i Mirosław Wasztyl? Ja: niech raczej najpierw posprzątają po sobie w Andrychowie.

  Jakieś inne propozycje?

 8. Może lepiej kupić jedną palmę taką jak w Warszawie i będzie po problemie. Posadzić ją na środku i będzie git.

 9. @, w najstarszym zachowanym numerze GZO z 2006 roku jest informacja o tym, że miasto ogłasza przetarg na projekt miejskiej strefy. Czy to ta sama, która spogląda na nas z miejskich bilbordów?

  przywołujesz komunikat z 2019 roku, gdy RM Andrychów z dnia na dzień została postawiona przed faktem bankructwa firmy zasilającej 75% mieszkańców w ciepłą wodę i ogrzewanie oraz zasilająca największe zakłady pracy w elektrowni. Od tamtego czasu miasto przejęło na siebie te zobowiązania, nadal wszyscy mają ciepło. Na pewno nie jest łatwo, bo komornik, bo wyeksploatowane urządzenia i masa innych problemów z kryzysem energetycznym rok temu. Ale jak widać sprostali wyzwaniu i pomału jakoś to toczą. A co jakby Sołowow z dnia na dzień strzelił focha i się wyniósł z rynku energetyki cieplnej?

 10. Moja konstruktywna propozycja jest taka, żeby z obu stron Rynku dosadzić po jednym rzędzie takich samych drzew, platanów zdaje się. Dzięki temu będzie bardziej zielono, a i przestrzeń na różne miejskie eventy i tak zostanie. No i można pozwolić drzewom rozrosnąć się trochę bardziej w górę i w boki, o jakieś 20-30%.

  To nie jest Krzysztofie takie proste, są mieszkańcy którym zbyt wiele dużych drzew przeszkadza: bo im światło zabierają i ciemno mają w mieszkaniach, bo gałąź się złamie i komuś spadnie na głowę, itp. To samo z wysoką trawą, siedliskiem komarów i kleszczy.

  Stare Miasto ma chyba radę osiedla, niech mieszkańcy coś udadzą i sami zaproponują.

 11. Wycięcie drzew w czasie remontu rynku to był wielki błąd. To wiązało się z ówczesna świadomością ekologiczna. Dzisiejszy władze Oświęcimia, dalej niedojrzałe, tez wola wycinać, niszczyć zielone tereny przez budowanie nowych dróg, i koszenie traw bez sensu. Ostatnio widziałem jak kosili dosłownie ‚ziemie’ w tej pozostałości lasu obok parku na chemików. Aż zające uciekały. Koszenie traw jest nieekologiczne a już tym bardziej w miejscach nad Sołą itp. Ja wole oglądać łąki z dzikimi kwiatami niż słuchać warkotu kosiarek.poza tym kosiarka zabija miliony owadów. Długa trawa pochłania tez więcej CO2. Jeśli chodzi o przesadzanie drzew to trzeba było przesadzać drzewa z tego miejsca nad Sołą gdzie parking budują. Tam tez wszystko wycięli wariaci. Posadzą może kikuta z kilkoma listkami w zamian i będą trąbić zazielenieniu…

 12. Psie szczekający – ja nic nie kreuję, tylko pytam: jaka jest teraz alternatywa dla Chwieruta? Czy pis ma jakiegoś swojego kandydata? Chętnie poznałbym jego nazwisko.

  Po raz któryś z rzędu piszesz, że „wszystko zostało już przez Marszałka przygotowane” i podane Chwierutowi jak na talerzu. Wystarczyło mu tylko realizować genialne wizje Wielkiego Zbieracza Kamieni. Żartujesz sobie?

  Andrychów. No to zobaczmy, co się dzieje w Andrychowie:

  „Oburzenie w Andrychowie po tym, gdy wydało się, że magistrat szczodrze nagradza miejskich urzędników. W zeszłym roku na nagrody wydano tu 600 tys zł. Najwięcej, bo 245 tys. zł przeznaczono dla osób będących na stanowiskach kierowniczych. Na konto wiceburmistrza Mirosława Wasztyla wpłynęło 50 tysięcy złotych nagrody. Drugi zastępca, Wojciech Polak, otrzymał 12 300 zł. Trójka kierowników wydziałów Urzędu Miejskiego dostała po ok. 20 tys zł. nagrody.
  – Dla mnie jest to szok i skandal. Tak wysokie nagrody są po prostu niemoralne. Tym bardziej, że niedawno likwidowaliśmy w Andrychowie szkołę podstawową, by zaoszczędzić 120 tysięcy złotych, a tu rozdaje się lekką ręką pieniądze podatników – komentuje andrychowski radny Krzysztof Kubień”.
  „W czwartek (08.08.) w Andrychowie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Radni obradowali nad bardzo poważnym problemem w Elektrociepłowni Andrychów.
  Spółka popadła w poważne długi i nie ma już szans na płynność finansową wierzycielami. Wszystkie konta spółki zajął komornik. Trwa postępowanie egzekucyjne. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy dług wynosi prawie 90 mln zł.”

  Szukać dalej?

 13. @, kreujesz bezalternatywną rzeczywistość, a przecież najpóźniej za 5 lat prezydent odda insygnia władzy. Co więcej duża część jego pretorian w ciągu najbliższej kadencji przejdzie na emeryturę. Ta najbliższa kadencja jest tylko, by dociągnąć oświęcimski układzik z lat 90tych do końca. a potem po nas…
  Czy w są w Oświęcimiu fachowcy? No to w pobliskim Andrychowie rządzi Żak z Oświęcimia oraz Wasztyl, oświęcimianin od pokoleń i były zastępca prezydenta, który przygotował Chwierutowi inwestycje na czas bycia komisarzem. Andrychów pomalutku wydobywa się z wieloletniego marazmu. Czy są gdzieś inni? Oczywiście. Ludzie, którzy z różnych względów trzymają się od działalności publicznej z dala, ale robią piękne kariery, wiedzą jak wygląda świat i czasem wiedzą jak niewiele trzeba by sprawy leciały jeszcze piękniej w tym 15 najbogatszym mieście powiatowym.

 14. @ małpiciel

  cyt. „Pomysł „przesadzenia na Rynek po jednym dużym drzewie wykopanym z każdego osiedla” jest po prostu głupi”
  małpicielu nie sądziłem, że to kiedykolwiek nastąpi, ale zaczynasz pisać z sensem. Brawo

 15. Widze że innych problemów w Oświęcimiu nie ma . Tu wycinają tu sadzą a kto będzie liście zbierał mieszkańcy ?

 16. Oho, lewaki, karierowicze zaczeły wyłazić ze swoich nor, tzn.że wybory tuż, tuż. Kim tym razem Kaszuba i Pawełek będzie ” kierować”?

 17. Marian – Nie traktuj wszystkich swoją miarą. Nie każdy myśli jakby tu zakosić trochę kasy

 18. Marianie – nie wiem o jakim „historycznym kontekście” mówisz. Jak widać na starych fotografiach rynek w Oświęcimiu był po prostu placem targowym, gdzie okoliczni chłopi zjeżdżali konnymi wozami.l aby sprzedawać ziemniaki, mleko, ryby. Był poza tym Jan Nepomucen, niezbyt urodziwy. I tyle.
  Rynek nasz nigdy nie będzie taki jak w Krakowie, z tłumem turystów i ludzi siedzących w ogródkach przy restauracjach. Po prostu różnica skali.
  Natomiast zgadzam się z Tobą w kwestii repliki studni z kołowrotem, wygląda jakby ktoś ją pospawał byle jak w warsztacie u szwagra.

 19. Pomysł „przesadzenia na Rynek po jednym dużym drzewie wykopanym z każdego osiedla” jest po prostu głupi. Drzew 6-7 metrowych tym bardziej.

 20. Świetna inicjatywa! Fantastyczna okazja do wyprania 100 tyś PLN!
  Stówka przyda się na wybory.
  Ludzie otwórzcie oczy na kogo głosowaliście! Zabetonowano rynek, obłożono go odpadającymi kamieniami żywcem wyciągniętymi z Soły, teraz będą sadzić drzewa a za chwilę siać trawę. Zacytuje klasyka: „Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia… Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.”

 21. KOS to przystawka PO. Szkoda na nich głosów. Przecież jak kos chciał coś zmieniać to mógł to robić od 2018 roku.

 22. Radne KOS 2018 Pani Madej i Komendera już pokazały jakie są słowne. Jak były wybory to szły z hasłem podwyżek dla pracowników urzędu miasta. Natomiast jak było głosowanie za 10% wzrostem wynagrodzeń urzędników to zagłosowały przeciwko, dokładnie tak jak im prezydent kazał. KOS 2018 współrządzi w radzie miasta. A tak naprawdę są tylko pionkami w grze prezydenta i same nic nie wywalczyły ze swojego programu. Głosują tak jak im pozwala PO. Nie warto na nie głosować.

 23. Coś w tej idei jest ale problem jest niestety głębszy. Ostatni „remont” Rynku sprzed bodaj półtorej dekady poza słusznym wysłaniem w kosmos Tęczy wyprał nasz Rynek z jakiegokolwiek historycznego kontekstu. Coś takiego co postawiono, można by równie dobrze postawić (nie uchybiając) w Jawiszowicach albo w Chełmku. Poza nieudolną rekonstrukcją studni nie zadano sobie trudu odtworzenia głównych elementów historycznego układu Rynku. Nie wykorzystano również potencjału, który drzemie pod płytą Rynku (a plany były mocarstwowe !).

  Efekt jest niestety taki, że Oświęcim nie ma miejsca spotkań. Pomijam już, że nie bardzo ma się kto spotykać (i jak dojechać), bo to temat na inną opowieść.

 24. As – a od kiedy pisiorstwo jest takie ekologiczne, hi, hi? Może więc miłośnik drzew As wyjaśni nam co się stało z drewnem z polskich lasów masowo rżniętych i wysyłanych do Chin?

 25. Przecież KOS współrządzi miastem i powiatem od 2018 roku wraz z PO. Jakby chcieli coś zrobić to mogli już dawno to zrobić. KOS to przystawka do PO.

 26. Beton dobrze się kojarzy z obecną oswiecimską władzą. Nic nie róbmy, mieszkańcom to jest nie potrzebne:)

  Nigdy nie będzie dobrze, jeśli cały czas dwie największe zgniłe partie będą przekładały swoje dobro ponad dobro mieszkańców.

  Ludzie zmieniajmy to, wybierajmy innych, nienależących do w/w. Na pewno trafi sie ktoś, kto będzie w stanie takie rzeczy robić!

 27. Na przykład zaraz za rzędami kamienic na Starym Mieście są puste podwórka, np. między Stolarską i Rynkiem i zwłaszcza Stolarską, a Placem Kościuszki, całkiem duże. Tam i gdzie indziej jeszcze zmieściłoby się ze sto drzew.

 28. Przerabianie akurat rynku w park jest bez sensu. Drzewa można i należy sadzić w wielu innych miejscach, byle nie zasłaniały przy skrzyżowaniach widoku kierowcom.

 29. Ten rynek to jedna wielka porażka.Stare piękne drzewa wycieli i zrobili ,,beton „fuj obrzydlistwo!!!!

 30. Bardzo jestem ciekaw gdzie te 20 drzew miało by być posadzone.Od strony sądu nie bo nie można by wtedy ustawiać sceny przy okazji organizacji imprez plenerowych..Od syrony ratusza może 4 – 6 drzew maksymalnie bo nie można zasłonić ratusza. Wschód i zachód są obsadzone tyle w temacie.

 31. Dawny kolego – „Ludzie nie powinni widzieć jak robi się kiełbasę i politykę”

 32. Janku, podobno nie masz jeszcze listy startowej? Może jednak KOS będzie dobra przystanią?

  Chyba nie dasz się kupić PO?

 33. Może p. Prezydent wreszcie zacznie słuchać Mieszkańców , może słowa „zmieniamy Oświęcim z Mieszkańcami” naborze realnego wymiaru 👍 Ja osobiście bardzo popieram ta inicjatywę , jeśli mogę w jakiś sposób pomóc to jestem gotów 👍🖐️

Send this to a friend