Informacje

PUBLICYSTYKA. Prezydent Chwierut mówi kupcom z targu, żeby szukali sobie nowej pracy

Na oświęcimskim targowisku rozpoczął się protest kupców, których do desperacji i łez doprowadziły bezduszne urzędnicze działania prezydenta Janusza Chwieruta. Pojawiły się protestacyjne banery. Kupcy zebrali też już w tym momencie około dwóch tysięcy podpisów. Opowiem Państwu jak sprawa wygląda i jak traktuje ludzi włodarz Oświęcimia.

Zwrócili się do mnie, jako miejskiego radnego, przedstawiciele kupców handlujących na targu w części zachodniej. Właściciele tych prostych, drewnianych sklepików proszą o pomoc. Prezydent Janusz Chwierut, rękami prezesa spółki miejskiej ZUK, bezpardonowo wyrzuca bowiem kupców z tej części placu targowego.

Oficjalnym powodem takiej urzędowej decyzji jest remont placu. Wszyscy, którzy robią zakupy lub przechodzą przez targ zdają sobie sprawę, że ta część targowiska wymaga remontu. Zgadzają się z tym również sami kupcy. Pytanie tylko, dlaczego nie mogą wrócić do swoich kiosków po remoncie, który chcą zresztą współfinansować?

Puste obietnice wiceprezydenta Krzysztofa Kani.

Ciekawą lekturą jest protokół ze spotkania wiceprezydenta Oświęcimia Krzysztofa Kani w dniu 11 października 2022 r. Żeby możliwie najwierniej oddać wnioski z dyskusji, posłużę się zapisami z protokołu sporządzonego przez Urząd Miasta.

Pan Marcin Grabowski, przedstawiciel kupców, zadał prezydentowi jasne pytanie: „Czy są jakieś plany co będzie w zamian za obecne pawilony, czy będą inne, czy może jest planowana ich modernizacja? Czy to będzie zrobione dla kupców, którzy mają obecne umowy czy dla całkiem nowych dzierżawców, bo działalność jaką prowadzą obecnie może się nie wpisywać w projektowane założenia?”.

Zastępca prezydenta miasta Krzysztof Kania w odpowiedzi poinformował: „W listopadzie ZUK Sp. z o.o. przedstawi koncepcję modernizacji targowiska wraz z koncepcją wyglądu stanowisk handlowych. Wówczas zostanie zorganizowane spotkanie, na które zostaną zaproszeni kupcy i będzie można podyskutować na ww. temat”.
W reakcji na pytania kupców wiceprezydent Kania przekazał również, że we wspomnianej koncepcji zostanie wzięty pod uwagę charakter działalności handlowej (piekarnie, wędliny, nabiał, wyroby mięsne, sprzedaż mebli).

Po takim przedstawieniu sprawy kupcy mieli chyba prawo wyjść ze spotkania z nadziejami. Nic bardziej mylnego. Bo na kolejnym spotkaniu prezydent Janusz Chwierut podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko. A więc w praktyce, kupcy „na bruk”.

Po co więc były pojednawcze, dające nadzieję deklaracje wiceprezydenta Kani? Czyżby wyszedł przed szereg ze swoimi obietnicami? Dlaczego obaj panowie prezydenci nie uzgodnili jednego stanowiska? Czy to zwykła cyniczna gra na czas wiceprezydenta Kani, czy może został wystawiony do wiatru przez szefa?

Drodzy Kupcy, tak po ludzku wstyd mi za obu panów prezydentów. Ta ich gra na ludzkich losach i emocjach jest godna pożałowania.
Prezydent Chwierut do kupców: Szukajcie sobie innej pracy.

Pozwolę sobie na jeszcze jeden przygnębiający cytat. Z maila jakiego przesłał mi jeden z kupców. To ich kolejna udokumentowana, osobista i emocjonalna relacja ze spotkania z prezydentem Oświęcimia.

„Pani prowadząca działalność handlową w lokalu na zachodniej części targowiska zapytała: „Jak może pan być tak bezduszną osobą, bez serca, pozbawia nas pan miejsca pracy, co ja mam teraz zrobić? Od 1 stycznia gdzie ja pójdę? Brakuje mi kilka lat do emerytury, co ja mam teraz robić? Ja nie mam siły rozkładać 60 kg namiotów. Jakie jest racjonalne wytłumaczenie zamykania tych lokali handlowych? (rozpłakała się). Nie przedstawił Pan nam żadnej propozycji np. przeniesienia do innych lokali, Pana argument estetyki to tylko przykrywka, ale przed czym?”.
Na to prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut – jak relacjonują kupcy – miał odpowiedzieć: „Mieliście państwo dość czasu, wcześniej informowałem, że umowy dzierżawy gruntu nie będą przedłużane, więc można poszukać sobie innej pracy albo zmienić formę działalności”.

…Obywatelska tylko z nazwy

Na Komisji Budżetu i Rozwoju Rady Miasta Oświęcim próbowałem zainteresować tematem kolegów radnych. Złożyłem wniosek o zorganizowanie spotkania z kupcami i zaproszenie na to spotkanie prezydenta. Wniosek przegłosowany został jednogłośnie, a termin został ustalony na czwartek 8 grudnia.

Ku mojemu zdziwieniu, Pan Michał Homa przewodniczący Komisji Budżetu i Rozwoju jednoosobowo odwołał spotkanie. Wiele lat już jestem radnym i z taką sytuacją nigdy dotąd się nie spotkałem. Powiedzieć skandal to nic nie powiedzieć. Tak działa Platforma Obywatelska w naszym mieście. W nazwie szumnie „obywatelska”, ale nie dotyczy to zwykłego obywatela niestety.
Zbliżają się święta i reasumując, taki oto piękny prezent dostają kupcy od prezydenta Janusza Chwieruta, wiceprezydenta Krzysztofa Kani oraz usłużnych prezydentowi radnych.

Niestety, co jakiś czas pojawia się w Oświęcimiu ktoś, komu wydaje się, że wolno mu wszystko. Że jest księciem oświęcimskim i jednoosobowo może decydować o losach innych ludzi. Koledzy radni z PO, robicie w Oświęcimiu politykę na ludzkiej krzywdzie. Robicie dobrą minę do złej gry. Staliście się listkiem figowym pana Janusza Chwieruta. Powinniście zapłakać z tego powodu gorzkimi łzami.

Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim / źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

 1. @Hotel

  Bingo!!!

  Pozdro dla kumatych i rzeczywiście zorientowanych w temacie targowiska.

 2. Czy te budy mogą już zwalić i zrobić coś na poziomie . Miejsce na inwestycje super.

 3. Ł. – zgadza się, to wyjątkowa, nawet jak na pis, arogancja i hucpa. „No i co mi zrobicie?” – śmieje się z nas radny. „Nic mi nie zrobicie”.
  A najgorsze, że prawdopodobnie ma rację.

 4. „Zadłużenie Andrychowa osiągnęło rekordowy poziom. Obecnie dług gminy, po zmianach wprowadzonych przez radnych w marcu, wynosi już ponad 82 miliony złotych”. Zadłużenie Oświęcimia obecnie 63 miliony, przy dwukrotnie większej liczbie ludności. Jakie tam wspaniałe inwestycje? Ten park shop kupiony właśnie przez firmę z Izraela? Budowana od lat strefa ekonomiczna na osuwisku?
  Gospodarka Zatora opiera się głównie o ryczące dinozaury i karuzele. To jedyne takie dziwo w Polsce. Obawiam się tylko, że nasycenie rollercoastami Energylandii osiągnęło już swój szczyt, poza tym na nic się nie zanosi, więc perspektywy rozwoju miasta na najbliższe lata są takie sobie.

 5. Wie może ktoś jak zrobić żeby wykazując niskie dochody żyć dostatnio i jeździć drogim autem? Może wystarczy kupcom zdradzić taką tajemnicę i wtedy oleją całe targowisko i nie będą szukać lokalnego zbawcy..

 6. @@
  Mówimy o Chwierucie więc zejdźmy na ziemię. Nie krzem i świat, tylko widły i obornik.
  Mówię to nie złośliwie tylko z żalem. Chwierut wsadził Oświęcim na dekadę do zamrażarki. Uciekł nam nie tylko świat ale nawet Zator i Andrychów.

  Ale nic, poczekajmy do kolejnych wyborów. Jeśli to co oferuje Chwierut odpowiada wyborcom to widać tak ma być.

 7. Romek – oho, znowu zaczyna się gadka o tym, dlaczego Chwierut nie stworzył w Oświęcimiu Doliny Krzemowej. Ciekawe gdzie zdaniem Romka taka dolina powinna powstać? W dolinie Młynówki? Klucznikowskiego Potoku?
  Cieszę się też, że mamy tu wśród nas na forum kolegę globtrotera, co zwiedził świat cały i z niejednego targowiska rzodkiewki kupował. Romkowi oczywiście zazdroszczę. I z tej zazdrości pytam: jak mu się udało tak świat zjeździć? Czyżby przy okazji zwożenia kamieni na kopiec?

 8. @emeryt

  Ten argument ze „znikaniem targowisk w wielu miastach” jest delikatnie mówiąc mało przekonywający. Jestem w stanie podać masę miast (czasem dość nieoczywistych jak Barcelona, Monachium, Seattle czy Taipei) gdzie targowiska miejskie mają się bardzo dobrze. Nie mówiąc już o setkach miasteczek w PL (a to jest chyba dla PPJCh właściwy punkt odniesienia).

  Z tym nadążaniem za trendami też bym uważał… No bo co z trendem do przekształcania gospodarki miast w kierunku usług, co z rosnącą rolą edukacji, co z rozwojem technologicznym, itd. itp. ? To są dla PPJCh wyjątkowo niewygodne tematy…

 9. Targowisko zniknie jak w wielu innych miastach . Po prostu klienci przenoszą do hipermarketówi i galerii i nic tego nie zmieni . Zniknie bo maleje na nie zapotrzebowanie , to tylko kwestia czasu . I nie trzeba do tego polityki panie radny .

 10. @as. Jak byś czytał moje wypociny to byś wiedział gdzie. Ale dla ciebie mam taką odpowiedź: choćby i Dwory 2 a jeszcze lepiej tuż przy wysypisku sortowni śmieci.

 11. Tak czy siak, targi to przeżytek, syf i chińszczyzna, przymierzanie spodni na kartonie i padający deszcz na głowę, takie miejsca wymierają i żaden protest nic tu nie zmieni. Warzywa też mają z giełdy, to samo co w warzywniakach. Budy wyglądają tragicznie jak skansen.

 12. Aż dziwne że wszyscy tylko do tego radnego „lecą” z problemami.
  A ten co robi? podsyca napięcie i kręci politykę na konflikcie… z prezydentem.

 13. W części wschodniej targowiska jest 18 pustych kiosków – boksów (za GK). A w części zachodniej „drewnianej” handel prowadzi może z 10-12 kupców. Jaki jest powód dla którego nie mogliby się przenieść do części wschodniej? Zmęczą się bardzo przy przeprowadzce? Z tego co widać traktują oni wynajmowane kioski bardziej jak magazyny swoich betów i tak naprawdę handlują na zewnątrz. To o co chodzi?
  Nie ma sensu utrzymywania na targowisku pustych kiosków. Jeżeli realnie jest zapotrzebowanie na tylko 2/3 lub 1/2 tego typu stanowisk.

 14. Pytam raz jeszcze: a jak było naprawdę? Chwierut przyszedł, popatrzył spode łba i rzucił handlarzom krótko: „wynocha!”. Tak był panie radny? Aha.

 15. Targ z tego miejsca powinien zniknąć – jeśli to się uda, głos dla prezydenta Chwieruta. Już dość latających po Dąbrowskiego rozwiewanych przez wiatr papierów i pudełek w soboty i niedziele. A radni PiS niech pamiętają,że dzień święty należy święcić a nie jątrzyć w Boże Narodzenie i dzielić ludzi.

 16. Januszek ,Kaziu, Mareczek i jeszcze najbardziej niezależni i demokratyczni i oświeceni radni z ramienia Po.e.ów ,gratuluję na pewno zyskacie głosy przed wyborami oj na pewno.P.S.Jak zwykle tylko dbanie o własny tyłek i nic więcej.

 17. Oj coś ten Waldi ostatnio jest bardzo aktywny siedzi na stołku PIS u już 2 gą kadencję i nic w tym czasie nie zrobił dla mieszkańców Oświęcimia,aż tu nagle coś drgnęło mu .Najpierw pracownicy Mopsu się do niego zgłosili ,potem pracownicy Urzędu Miejskiego, teraz kupcy,,zrobił się strasznie aktywny.Coś mi się zdaje, że kończy mu się kariera radnego Oświęcimia,i na siłę chce zaistnieć w przestrzeni publicznej. Panie Waldku czas zmienić,i poszukać nowej pracy.Ofert w Urzędzie Pracy jest sporo może coś Pan dla siebie znajdzie do emerytury jeszcze daleko.Koniec z pierdzeniem w stołek,i popijaniem kawusi czas wziąść się za prawdziwą robotę.Zawsze możesz się przekwalifikować.

 18. @Marek i Jacek
  Ale co mają problemy PiSu do tego, że mamy buc.a za prezydenta ? Co w tym względzie zmienia wasza konferencja prasowa ? Po prostu chcecie rozmydlić temat…

 19. Zapraszamy na konferencję prasową „Co PiS w Małopolsce ma do ukrycia” dotyczącą wniosku radnych PiS o odwołanie przewodniczącego komisji rewizyjnej sejmiku woj. małopolskiego Krzysztofa Nowaka – czyli kolejnej próby usuwania osób wykrywających afery PiS-u.

  Konferencja odbędzie się w środę 28 grudnia o godz. 9:45 pod budynkiem urzędu Marszałkowskiego przy ul. Racławickiej 56.

  W konferencji udział wezmą: poseł na Sejm RP Marek Sowa, przewodniczącym klubu radnych KO Jacek Krupa oraz radni sejmiku.

  z wyrazami szacunku

 20. Radni nie wiedzą co tam będzie, czy rżną głupa, tak, jak w sprawie amfiteatru.? To się nazywa dyktatura, czyż nie?

 21. Przy okazji, jak właściciel mógł doprowadzić do takiego stanu swój majątek?

 22. Jak sprzedawano część targu wszyscy siedzieli cicho. Teraz żadne krzyki już nie pomogą. Inna sprawa czy wcześniej ktoś nie podpisał jakiś listów intencyjnych i miasto musiało się wywiązać by uniknąć kar? Tym bardziej, że były plany budowy kręgielni na targu.

 23. Nie jestem fanem PO i JCH ale w przypadku likwidacji targowiska w tym miejscu – popieram go.

 24. Lidl za blisko, targ do likwidacji lub max ograniczenia. covid i otwarty lidl przy zamkniętym targu pokazał intencje.

 25. Tak właśnie w życiu działa Chwierutowe Miasto PO-koju,a tepe lemingi nadal będą głosowały na hiPOkrytę i działacza partyjnego z Partii Oszustów.

Send this to a friend