Informacje, Sport

PUBLICYSTYKA. Pięć lat temu prezydent obiecał kąpielisko miejskie

Zbliża się gorący okres wakacyjny, gdzie wielu mieszkańców będzie szukać ochłody nad wodą, a najlepiej na wolnym powietrzu. Od dawna w mieście nie ma takiego, bezpiecznego miejsca dostępnego dla wszystkich.

Brak kąpieliska w naszym mieście jest problemem nierozwiązanym od lat. Kiedyś było takie nad jeziorami na Krukach. Od kilkudziesięciu lat jest to wspomnienie. Amatorzy kąpieli są zmuszeni do kąpieli „na dziko” w Sole czy w pobliskiej okolicy. Ci, których na to stać jeżdżą do Andrychowa, Zatora czy Osieka.

Od wielu lat postulat organizacji kąpieliska (bądź budowy basenu na wolnym powietrzu) jest nagłaśniany szczególnie latem, gdy skwar dokucza. Co roku jest przypominany happening znany z portalu kasztelania. Około 2014 roku pod wpływem tych nacisków p.o. prezydenta Janusz Chwierut zlecił wykonanie koncepcji budowy takiego kąpieliska. Według niej koszt budowy takiego kąpieliska to kilkadziesiąt milionów za zapewne dość luksusowe wykonanie. Koszt zdumiewający, biorąc pod uwagę, że oczekiwania mieszkańców były znacznie mniejsze. Chodziło im głównie o zorganizowanie publicznej plaży z opieką ratowników i skromnym zapleczem sanitarnym. Przebudowany wielkim kosztem miejski basen ma przygotowane wypusty w celu budowy w przyszłości otwartego basenu. Od lat nie dzieje się nic w tej materii.

Odkryty basen będzie oczywiście na pewno popularnym miejscem odwiedzin. W czasie poprzedniej kampanii wyborczej w 2018 został ponownie obiecany przez prezydenta Chwieruta jako cel na najbliższe pięć lat. Jak widać po latach, nadal nie przybliżyliśmy się do realizacji tego projektu. Czy w nadchodzących wyborach mieszkańcy usłyszą ponowną obietnicę?

Pozostaje jeszcze kwestia publicznej plaży. Z różnych względów rzeka Soła się do tego nie nadaje. Można na brzegach plażować, ale do bezpiecznej kąpieli nie nadaje się z różnych powodów. Jedno z jezior na Krukach miało być wystawione na sprzedaż, ale póki co bez efektu. Urządzenie tam kąpieliska z zapleczem dla ratowników oraz zapleczem socjalnym byłoby możliwe w miarę niewielkim kosztem. Nie skorzystano z tej możliwości, ale może w przyszłości to się uda. Póki co ochłody musimy szukać nad fontannami. Być może rozwiązaniem do tego czasu będzie zorganizowanie kursów autokarowych do Andrychowa, Zatora czy innych miejsc?

W wielu miejscach zorganizowanie publicznej plaży się udaje. Studiowałem w Opolu, gdzie jest wiele wyeksploatowanych wyrobisk po marglach (Opolszczyzna to przemysł cementowy), z których kilka zaadaptowano na takie plaże. Wykarczowano przybrzeżne krzaki, postawiono sanitariaty i zapewniono opiekę ratowników. Część z tych miejsc z upływem czasu rozrosła się do pokaźnych rozmiarów z zapleczem gastronomicznym i sportowym. Zacznijmy więc od prostych spraw.

Prezydent prezentuje program między innymi budowy kąpieliska.

 

Słynny happening portalu kasztelania.pl

Maciej Klima

Źródło: www.oswiecimski-nieregularnik.blogspot.com

Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

  1. Cieszę się że wreszcie ktoś mówi o oczywistych sprawach. Kąpielisko w tym zwijajacym się mieście na pewno jest potrzebne.

  2. @Maciej Klima

    Cieszę się, że ostatecznie udało się Panu spojrzeć na problem z nieco szerszej perspektywy (jak widać koszty Sosiny to nie tylko cyt. „Około 2 miliony”). Czasem pochylenie się nad tematem daje pełniejszy obraz sprawy i pozwala na uniknięcie niepotrzebnej demagogii.

    Jeśli chodzi o nietrafne (w mojej ocenie) porównanie do parków „na full wypas” to pozwolę sobie zwrócić Pańską uwagę że parki dostępne są całorocznie i nie wymagają zatrudnienia dodatkowego personelu (w przypadku kąpieliska – bez ratowników ani rusz). Ponadto poza sezonem kąpielisko również należy utrzymać by służyło mieszkańcom wiele lat.

    Odnosząc się do Pańskich komentarzy (zwłaszcza do słów „Trudno byśmy teraz bawili się w koncepcje, budżety itd. jak i tak wiadomo, że nie wydarzy się to w ciągu np. dwóch lat i przede wszystkim gdzie”) nie wiem jaki rzeczywisty cel przyświecał powstaniu powyższego felietonu ale się domyślam…

    Pozdrawiam.

  3. @Maciej Klima

    Cieszę się, że ostatecznie udało się Panu spojrzeć na problem z nieco szerszej perspektywy (jak widać koszty Sosiny to nie tylko cyt. „Około 2 miliony”). Czasem pochylenie się nad tematem daje pełniejszy obraz sprawy i pozwala na uniknięcie niepotrzebnej demagogii.

    Jeśli chodzi o nietrafne (w mojej ocenie) porównanie do parków „na full wypas” to pozwolę sobie zwrócić Pańską uwagę że parki dostępne są całorocznie i nie wymagają zatrudnienia dodatkowego personelu (w przypadku kąpieliska – bez ratowników ani rusz). Ponadto poza sezonem kąpielisko również należy utrzymać by służyło mieszkańcom wiele lat.

    Odnosząc się do Pańskich komentarzy (zwłaszcza do słów „Trudno byśmy teraz bawili się w koncepcje, budżety itd. jak i tak wiadomo, że nie wydarzy się to w ciągu np. dwóch lat i przede wszystkim gdzie”) nie wiem jaki rzeczywisty cel przyświecał powstaniu powyższego felietonu ale się domyślam…

    Pozdrawiam.

  4. @masterkosa
    jak można przeczytać w Internecie, Sosina działa od czerwca zeszłego roku. 2 miliony wydane na kąpielisko to część większego planu rewitalizacji za 31 milionów. Są inne przykłady budowy kąpielisk w podobnej kwocie. Tak czy owak mamy do wyboru budowę w „naturze”, gdzie koszt jest relatywnie nieduży, albo beton, gdzie wchodzimy w kwoty rzędu dziesiątek milionów złotych (90 milionów w Zielonej Górze). To kwestia wyboru. Trudno byśmy teraz bawili się w koncepcje, budżety itd. jak i tak wiadomo, że nie wydarzy się to w ciągu np. dwóch lat i przede wszystkim gdzie.
    Co do utrzymania to przypominam o kilku parkach zbudowanych w ostatnich latach „na full wypas”, które były kosztowne, są kosztowne w utrzymaniu i dodatkowo generują różne koszty (proszę zajrzeć do rejestru umów). Myślę, że można jakoś znieś to, że na plażę będziemy musieli wydać trochę pieniędzy na jej używanie.

  5. @Maciej Klima

    Koszty z Jaworzna (zbiornik nazywa się Sosina…) nie objęły zakupu zbiornika. Prace przygotowawcze
    (odmulanie dna itp) trwaja pełną parą więc póki co obowiązuje tam zakaz kąpieli – względy bezpieczeństwa.

    O ile cena zakupu jednego z jezior Kruki wydaje się relatywnie niewielka to już koszty prac przygotowawczych, budowy zaplecza, utrzymania infrastruktury oraz obslugi znacznie je powiększają. Proszę doczytać w wolnej chwili.

    Cyt. ” Być może rozwiązaniem do tego czasu będzie zorganizowanie kursów autokarowych do Andrychowa, Zatora czy innych miejsc? ”
    GRATULUJĘ FANTAZJI…

  6. To felieton, a nie prezentacja biznesowa, ale: jedno z jezior było lub jest nadal na sprzedaż za niecały milion złotych. Kąpielisko w Sasinie w Jaworznie powstaje za około 2 miliony złotych. Można oczywiście wybudować i drożej. W Chorzowie powstanie akwapark za 135 milionów.

  7. Tu polityka w tekście gra pierwsze skrzypce, niekoniecznie merytoryczne informacje się podaje.
    Choćby to że Kruki to własność Syntohos i niekoniecznie się nadają do adaptacji na kąpielisko…
    Ale…narzekać każdy może, może oprócz narzekania jakieś konkretne, podparte faktami, wyliczeniami budżetowymi propozycje ?
    NIE twierdzę iż obecny prezydent to debeściak, swoje za uszami ma, ale takie pierdu pierdu jest osłabiające, i pokazuje poziom, lub brak poziomu, obecnej klasy politycznej.

  8. małpka januszowa – oczywiście Szanowni Państwo mamy tu do czynienia z Januszem Kowalskim, posłem i pisowskim ministrem, ps. Dzban.

  9. Wiecie gdzie sobie platformiane obiecanki można włożyć? Partia obietnic i tyle. Jak Platforma obieca, że obniży podatki to można się spodziewać wzrostu podatków. Zawsze na odwrót robią. Sami w wywiadach przyznają, że żeby wygrać z PiSem muszą kłamać bo inaczej nikt by na nich nie zagłosował.

  10. @masterkosa
    Dziękuję za gratulację. Niestety los społecznika jest taki najczęściej, że nikt poza jego znajomymi i rodziną nie wie czym się zajmuje. Ale nie skarżę się.

  11. Festiwalu odgrzewanych kotletów część siedemdziesiąta ósma.
    A teraz proponuję wrócić do centrum przesiadkowego

  12. @Maciej Klima

    To żaden przytyk, Panie Macieju. Tak tytułują Pana radni PiS w materiale, w którym wziął Pan wraz z nimi udział.
    Z kolei w wielu komentarzach na tej stronie padają pytania o pańską działalność społeczną. Sam byłem tego ciekaw…

    Gratuluję Panu wszelkich osiągnięć w życiu zawodowym i prywatnym jednak pozwolę je sobie pozostawić bez komentarza bo nie są mi znane.

    PS. W internecie nikt nie jest anonimowy. Anonimowość to mit sprzed kilkunastu lat. Niestety wielu internautów nie dopuszcza tego faktu do świadomości.

  13. Ostatnie zdanie to nie wiem czy przytyk do mnie czy do kogo? Mój życiorys jest na blogu, sam pan może ocenić czy jestem „społecznikiem” czy też może musze się postarać bardziej. W każdym razie nie widzę powodu do tłumaczenia się anonimowemu dyskutantowi ze swoich osiągnięć.

  14. @Maciej Klima

    Proszę aby powstrzymał się Pan od insynuacji. Nigdzie Pana nie zapisuję.

    Pozdrawiam i gorąco polecam głębsze przemyślenie powiedzenia „nie czas żałować róż gdy płoną lasy” …

    PS. Moze Pan spać spokojnie – lokatorów ul. Górnickiego 1 (siedziba lokalnego PiS) ocenią wyborcy. Cierpliwości…

    Ps. Pełna zgoda – doskonale wiem czyim działaczem Pan jest. Wiem również, że aby posługiwać się mianem społecznika nie wystarczy tylko „być działaczem”.

  15. Panie masterkosa, jeśli jest pan zawiedziony PiS, to proszę kierować pretensje do lokatorów na Górnickiego 1 w Oświęcimiu. I proszę łaskawie nie zapisywać mnie do tej partii, bo jestem działaczem KOS 2018 oraz PSL, o czym pan za pewne doskonale wie!

  16. @Maciej Klima

    Panie Macieju,

    PiS obiecał 100000 mieszkań,
    PiS obiecał 1000000 aut elektrycznych,
    PiS obiecał że nie podniesie podatków,
    PiS obiecał CPK,
    PiS obiecał modernizację szpitali,
    PiS obiecał niższą akcyzę na paliwo.

    Żadna z tych obietnic nie została spełniona…
    Wymieniać dalej????

  17. Czy mająca powstać komisja d/s badania putinizacji kraju będzie badać kto i dlaczego spotykał się z agentem ówczesnego KGB Anatolijem Wasinem?

  18. Gdy PiS skończy przebudowę dworca i torów parking będzie jak znalazł. Rzecz w tym iż parking został wybudowany w terminie, a przebudowa dworca i torów ma potężną obsuwę. Chyba nawet dwa lata. Na razie trzeba wzywać służby sanitarne by niepełnosprawni mogli dostać się na peron, bo kto nie dopilnował by windy mogły wcześnie działać. Może tym się zajmie Pan Klima.

  19. Panie Klima czy pan nie ma się czym zająć tylko pisać te brednie?
    W samorządach brak pieniędzy, a pan wyskakuje z kąpieliskiem. Mam wrażenie, że ogląda pan TVP, gdzie Polska przedstawiana jest jako kraina miodem płynąca.
    Może lotnisko sobie wybudujmy? a co nie stać nas? Albo nie.. Tor Formuły 1.

  20. Widać,że te niespełnione obietnice wyssał od Tuska. Nikt wam tyle nie da,co przewodniczacy Tusk i cała Platforma obieca!

  21. Kąpielisko będzie jak tylko będzie potrzebne znanemu kumplowi deweloperowi. Wtedy Chwierut nie będzie miał oporów wydać kilka milionów. Ewentualnie budowany na terenie zalewowym parking będzie mógł pełnić funkcję kąpieliska gdy Soła wezbrze. Pozostaje nam jeździć do okolicznych miejscowości – Tychy Paprocany, Andrychów, Chrzanów, Jaworzno, Pszczyna, Osiek. No chyba, że w końcu mieszkańcy podziękują dobremu gospodarzowi i przyjdzie ktoś młody z inną wizją Oświęcimia. Nie tylko jako przyczółek PO i walki z PiSem, ale miasto pełne możliwości rozwoju i przyjazne dla młodych ludzi.

Send this to a friend