Informacje

PUBLICYSTYKA. Okiem radnego. Taka propozycja. Zbudujmy sobie nowy urząd!

O pomyśle budowy nowej siedziby urzędu miasta mówi się po cichu w Oświęcimiu od lat. Jednak żaden z kolejnych prezydentów nie podjął otwartej dyskusji na ten temat. W Radzie Miasta w tej kwestii też akurat wyjątkowo głucho. Choć, przepraszam, ostatnio na sesji dowiedzieliśmy się, że pan prezydent zakupi stary „Pewex” na ul. Łukasiewicza, być może pod siedzibę MOPS… Ale tylko MOPS. Wygląda to na sztukowanie na siłę, jak wielokrotne cerowanie starych spodni. Jako mieszkańcy, jako radni, doskonale przecież wiemy w jakich warunkach pracują niektóre wydziały urzędu miasta. A pamiętajmy, że ten urząd nie jest tylko dla wygody urzędników. On jest przede wszystkim dla mieszkańców. Choć przyznajmy ze skruchą, że ta ostatnia, bez wątpienia prawdziwa i słuszna idea, ciągle jakby z trudem przebija się w polskich realiach.

W każdym razie, warunki pracy oświęcimskich urzędników odbiegają już od cywilizacyjnych wymagań oraz norm zdrowego rozsądku. Urząd rozrzucony jest w kilku częściach miasta. Dla przypomnienia – urząd miasta to budynki przy ulicach: Zaborska, Solskiego i Jagiełły, MOPS: ul. Sobieskiego i ul. Partyzantów, ZBM: ul. Bema, czy także MOSiR na ul. Legionów. Czy naprawdę tak ma wyglądać dziś szybka i kompleksowa obsługa mieszkańca? Nie wspominając już o warunkach w jakich są oni obsługiwani. Bo czy np. obecnie wszystkie lokalizacje miejskiej administracji dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych? Nie byłbym tego taki na 100 procent pewny. Co zatem można z tym wszystkim zrobić? Zastanówmy się dobrze. Porozmawiajmy.

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje mi się dość prosta. Należy poszukać odpowiedniej lokalizacji, a następnie wybudować nowoczesny budynek urzędu miasta. A dotychczasowy ratusz mógłby np. w przyszłości pełnić funkcję reprezentacyjną. Ewentualnie wszystkie obecne obiekty urzędu miasta mogłoby zostać wyremontowane i zamienione na mieszkania. Inna opcja to np. wybudowanie jakiegoś obiektu, który nie tylko będzie umożliwiał mieszkańcom załatwienie codziennych spraw, w tym urzędowych, ale też spędzanie wolnego czasu i udziału w miejskich wydarzeniach. Jak to zrobić, jak sfinansować – na ten moment to sprawa drugorzędna. Najpierw należy w ogóle rozpocząć dyskusję na temat nowej siedziby Urzędu Miasta w Oświęcimiu. No chyba, że jest świetnie i wszystko ma pozostać w takim stanie jak obecnie… Żartowałem.

Rozpoczęcie dyskusji na temat nowoczesnej siedziby miejskiej administracji jest z pewnością niezbędne w kontekście liczby usług, które urząd świadczy na rzecz oświęcimian. To przecież grube tysiące spraw rocznie, które wszyscy życzylibyśmy sobie załatwiać w nowoczesnych, przestronnych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Budowa nowego ratusza mogłaby też usprawnić jeszcze znacząco pracę samego urzędu, szczególnie w zakresie niby prostej, ale jednak kluczowej komunikacji pomiędzy wydziałami.
W ewentualnym nowym biurowcu, powinny zostać zlokalizowane wszystkie wydziały i biura urzędu miasta, a także powinna powstać nowoczesna, multimedialna i reprezentacyjna sala, gdzie mogłyby odbywać się np. posiedzenia rady miasta. Wybaczcie Państwo tę prywatę i marzenie radnego.

A może lepiej – dwie nowoczesne sale konferencyjne z kompletnym sprzętem audiowizualnym (projektorami, ekranami oraz nagłośnieniem)? Idźmy dalej, nowoczesny urząd miasta powinien być także wyposażony w monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, system kontroli dostępu do pomieszczeń technicznych i wydzielonych stref budynkowych oraz system rejestracji czasu pracy. Byłoby chyba OK. Na koniec może należałoby wybudować parking podziemny z systemem rozpoznawania tablic rejestracyjnych. To tylko szybkie propozycje…

Tak to widzę. Mieszkańcy Oświęcimia, przedsiębiorcy czy potencjalni inwestorzy mieliby możliwość obsługi wielu spraw w jednym miejscu, w nowoczesnych i komfortowych warunkach. Pieniądze? Powtórzę. W przypadku tego rodzaju inwestycji wbrew pozorom to jest najmniejszy problem. Znajdą się, gdy będzie taka potrzeba i zgoda.

Zacznijmy poważną debatę na temat nowej siedziby urzędu miasta w Oświęcimiu czy też nowoczesnego centrum obsługi mieszkańców. Jeśli macie Państwo jakieś przemyślenia, sugestie i opinie zachęcam do kontaktu mailowego – kubaprzewoznik@poczta.onet.pl

www.jakubprzewoznik.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

75 komentarzy

 1. Kończąc wasze waśnie, wspomnę tylko, że taczki i tak już czekają na sknerusa Janulusa

 2. Sam sobie milcz. Przecież jesteś nikim.
  Dawno nie byłem w urzędzie miasta (większość spraw załatwiam przez internet), ale pokoje urzędników wyglądały wtedy zwyczajnie: po dwa biurka, kilka krzeseł, jakieś regały i komputery. Panie całkiem miłe. To o co chodzi? Czeka się na korytarzu? Co w tym dziwnego? Tak wygląda większość urzędów w Polsce.
  Tylko dlaczego w tym dziwnym kraju nie można spokojnie dyskutować, ale od razu ludziom skacze ciśnienie i piana na ustach. Obraziłem cię jakoś? Co się ciskasz? Weź chłopie krople uspokajające i idź spać.

 3. @ „@”
  nie zmieniaj tematu, jak nie potrafisz odpowiedzieć na zadane przeze mnie pytania, to po prostu milcz, przynajmniej nikt nie pozna, żeś „mądry inaczej”.

 4. @Nikt – proponuję wycieczkę do sądu rejonowego przy rynku, wydział ksiąg wieczystych, tam dopiero można zobaczyć złe warunki pracy urzędników. Smród rozkładającego się papieru i meble chyba sprzed stu lat. .

 5. @Urzędaska

  Każdy twój wpis udowadnia kim jesteś. Brak ci argumentów więc sięgasz po te najpłytsze? Obrażanie innych sprawia, że czujesz sie troszkę lepiej?

  Skoro w mieście mają miejsce takie „wały” a ty jesteś tego świadkiem to proponuję zgłosić to do prokuratury i sypać ciurkiem jak leci…
  Jeśli jesteś urzędniczką to przypominam, że masz nawet taki obowiązek.
  Pokaż że potrafisz robić cokolwiek więcej niż użalanie się nad swym losem (którego nie próbujesz zmienić)
  No chyba że mielenie ozorem to jedno a działanie o to inna rzecz. Dodatkowo powielanie utartych banałów. Pomawianie innych o kradzież itp. Serio?
  Płycej się nie da. BRAWO.
  Wypróżniasz się tu mentalnie bo pewnie masz osobiste zatargi z Chwierutem i boisz się powiedzieć mu to prosto w twarz…

  Żenada.

 6. @miesz(k)aniec i inni
  mam propozycję, której realizacja może być dla was zbyt trudna, ale co tam. Pan Chwierut jest „lokatorem” gabinetu na pierwszym piętrze budynku UM, przy ulicy Zaborskiej w Oświęcimiu, od 2011 r. (co najmniej).
  Pytanie. Co zrobił, aby polepszyć standard obsługi mieszkańców? NIC!
  Pytanie. CO zrobił, aby polepszyć warunki pracy urzędników? NIC!
  Pytanie. Czy ponad dekada, to zbyt mało by rozwiązać problemy z pierwszych dwóch pytań?
  Odpowiedzcie sobie na te pytania, głęboko zaburzeni wyznawcy dobrego gospodarza i równie zaburzeni wyznawcy przeciwnej opcji, którzy (jedni i drudzy) tak chętnie obdarzacie internautów „efektami” działania waszych „rozumów”.

 7. Oj „mieszkaniec” (vel kundel Chwieruta) poczuł cios w czuły punkt aż mu żyłka pękła. Wyszło szydlo z worka i już na 100% wiemy dla kogo pracujesz. Nie bój się Chwierut cię wynagrodzi za tak mocne szczekanie w obronie koryta. Wielkie g. zrobiliście dla ludzi i miasta. Wszystko pod siebie i swoich kolesi. Cafe rynek za 600 000 tylko po to żeby radnemu Lozinskiemu zrobić na złość i żeby jedna słuszna firma mogła go wybudować, a potem rozłożyć, przebudować i złożyć w nowym miejscu. Kolega Chwieruta niezłą kasę za to dostał. W tym pół roku nielegalnego pozostawienia café rynek na rynku o czym doskonale wiecie. I tylko układy Chwieruta uchroniły go od płacenia kary. Toalety za 500 000 zł które nie działają. Albo ten kibel w parku pokoju który zeżarłay szczury przed oficjalnym otwarciem. Park and ride za kilkadziesiąt milionów złotych, z którego korzysta 30 samochodów dziennie. Nowy plac zabaw w parku przy osiedlu chemików, który nadal stoi zdewastowany po zimie bo Chwierut taką umowę podpisał z wykonawcą, że teraz nie ma kto naprawić zepsute urządzenia. Hahhaha. I tak można w nieskończoność. Taki wasz obraz chwierutowska zgrajo. Obraz nędzy i rozpaczy. Byle jak najwięcej nakraść pod siebie i swoich ludzi. Oj widać jak się boisz utraty intratnego stołeczna. To wasze ostatnie miesiące. Już palcie dokumenty na waszą niekompetencję drogi „mieszkańcu”. Przypominam, że Chwierut jako uzasadnienie zakupu nowego samochodu służbowego podawał, że stwarza zagrożenie dla pracowników z niego korzystających. A wiesz co? Tylko Chwierut się nim wozi. Ze starych stawów do miasta i na wycieczki. Swój samochód garażuje, a korzysta tylko ze służbowego, który niby miał być dla wszystkich pracowników. Wiadomo – dobrze się jeździ za czyjeś pieniądze. Co z tego, że zarabia 20 000 miesięcznie jak jeszcze można nie płacić za użytkowanie samochodu. Chłop zarabia więcej jak prezydent Warszawy! A kompetencji i pracy ma o wiele mniej. Czy którykolwiek pracownik mopsu w Oświęcimiu zarabia tyle co pracownik mopsu w Warszawie? Nie! Bo dla was pracownik ma być niewolnikiem i robić na wasze zasmarkane przyjemności. Żebyście potem mogli szpanować w wieściach z ratusza. Powiedz mi ile jedyny pracownik, który zna ukraiński dostał za przeniesienie na pierwszy front pomocy uchodzcom? Nawet dobrego słowa nie dostał. A charowal po nocach jeżdżąc na granice a potem za tłumacza w UM. Zrobił całą robotę po to żeby Chwierut mógł poszpanować i się wylansować. Powiedz mi ile jeszcze lamp ma spaść na głowę pracowników i mieszkańców żebyście obudzili się z letargu i zaczęli działać. Pójdziecie na śmietnik historii, tam gdzie wasze miejsce.

 8. Na tym koniec, mam dość. Najbardziej osobliwe w tym wszystkim jest to, że dostrzegam słabości Chwieruta, który mógłby bardziej się postarać i nie podejmować decyzji, o których z góry można było powiedzieć, że będą nietrafione (moim zdaniem z 10-20%, czyli zdecydowanie za dużo). Niemniej jeśli pomyślę o tym, że w zamian władzę w Oświęcimiu sprawować miałaby lokalna ekipa pis, kłamliwa, kłótliwa, niekompetentna, żrąca się i pazerna, ciarki przechodzą mnie po grzbiecie.
  Wypadałoby jeszcze, wobec wszechobecnego tu jazgotu, od czasu do czasu Chwieruta pochwalić. Na przykład za mini obwodnicę od Castoramy do Jagiełły (ul. Ceglana chyba), o której mówił, że odciąży trochę ruch na Zatorskiej i zachęci inwestorów do budowy obok domów i mieszkań. Patrząc teraz na wszystkie te domy powstające z prawej i z lewej, szeregowce i bliźniaki, panie Chwierut – szacun. Poważnie. Za wszystkie te firmy i firemki, fabryczki i fabryki przy drodze na Zator w rej. ul. Unii Europejskiej – Gospodarczej – też, aż się dziwię, że tak dobrze się udało. To tak między innymi. Tyle. Miłego dnia.

 9. Co tam dalej – choinka. Nie wiem jak wyglądała poprzednia, być może już się sypała ze starości. Gdyby Chwierut nie kupił nowej, pewnie za rok rżelibyście i tarzaliście ze śmiechu, że jej stan odpowiada stanowi miasta „w ruinie” pod rządami peło i tak dalej.
  Jeśli potrzebna była nowa choinka to bardzo dobrze, że miasto kupiło ją teraz, prawdopodobnie po cenach jeszcze z zeszłego roku, zamiast wydawać w listopadzie ze dwa razy tyle. Wobec wściekłej inflacji prawie wszyscy Polacy kupili „po starych cenach” mnóstwo rzeczy i urządzeń, które w domu albo zaczynały się psuć, albo mogły zepsuć się w najbliższej przyszłości, czyli może niekoniecznie tej chwili potrzebnych, ale których zakup za kilka miesięcy byłby x razy droższy. Ja kupiłem fotel, odkurzacz (stary jeszcze działał, ale zaczynał trochę już rzęzić), kuchenkę mikrofalową i parę innych tego rodzaju rzeczy. Jeszcze po starych cenach.

 10. Pisiory dalej szczują: nowy samochód służbowy dla prezydenta miasta! – Chwierut sobie kupuje, a mieszkańcy głodują (czy coś w tym rodzaju). No to sprawdźmy..10 sekund szukania w necie.
  Przetarg urzędu miasta.
  „Przedmiotem zbycia jest:
  Samochód osobowy marki Toyota Avensis Prestige, typ nadwozia sedan, kolor czarny metalik, rok produkcji 2007 r, pojemność 2231 cm3, moc 150 KM, przebieg ok. 370400 km, paliwo olej napędowy. Badania techniczne ważne do lipca 2021 r.
  Cena wywoławcza 8.000 zł”.
  Mówi się, że toyioty są nie do zdarcia. Ale chyba już nie piętnastoletnie z przebiegiem 370 tys. kilometrów. O wartości 8000 zł.?
  No i co teraz pisiory? Może jakiś tekst w rodzaju: „spoko, ta toyota jeszcze pojeździ” albo „niech prezydent jeździ autobusami, jak „zwykli ludzie”. Czy coś podobnego.

 11. @Urzędaska

  Kobito, a kto ci broni zmienić robotę – nikt cię do posadki na siłę nie przykleił.
  Nie bardzo ogarniam – beczysz, że ci źle ale w tym trwasz. Coś mi tu nie gra…

 12. Drogi pisiorze – kłamiesz aż się kurzy. Ale czy widział ktoś pisora który mówi prawdę? Mieszkania „za darmo” ci się zachciewa? Tak jak za komuny? Bo „ci się należy”? Dlaczego w takim razie normalni mieszkańcy zapinkalają i PRACUJĄ aby mieszkanie sobie KUPIĆ, a pisowska patologia uważa, że mieszkanie ktoś im powinien dać? To zwróć się do swojego Kaczyńskiego, który ci przecież obiecał „mieszkanie na swoim” – i jak zwykle słowa nie dotrzymał. Dlaczego patologii mieszkanie ma „się należeć”? A może patologia wzięłaby się do jakiejś roboty?
  Polacy powinni mieć możliwość zwyczajnie kupna mieszkania lub wynajęcia, tylko ludzie po przejściach, rozbitkowie życiowi np. ze względu na chorobę, mieć opcję niedużego lokalu socjalnego, ażeby nie musieli spać pod mostem. Tak to powinno wyglądać e normalnej zdrowej gospodarce.
  Tymczasem rząd pis zaczął w ostatnich latach masowo rozdawać pieniądze, prowadząc rzecz jasna do tego, że przestało się opłacać w bankach oszczędzać, ze względu na żadne oprocentowanie [nadążasz???]. Ludzie mający jakieś oszczędności w obawie przed nieuchronną inflacją, zaczęli je więc lokować w mieszkaniach, których ceny w związku z tym poszybowały w górę. Ci którzy mimo wszystko potrzebowali mieszkań (np. młode małżeństwa) musieli więc zaciągać coraz większe kredyty. Co nie byłoby niczym niezwykłym – tak dzieje się na całym świecie – gdyby nie to, że dla zdławienia galopującej inflacji rząd zaczął teraz gwałtownie podnosić stopy procentowe, wyniku czego: 1. nikt już nie bierze kredytów mieszkaniowych, 2. ci którzy już wzięli muszą spłacać znacznie wyższe raty na co części nie stać – stracą więc i mieszkania i pieniądze.
  Tak wygląda durna polityka gospodarcza pis.
  O Oświęcimiu jakimś wyjściem dla tych, którzy nie mają nadmiaru gotówki, jest mieszkanie w OTBS. Bloków na Starych Stawach pisiory nie widziały? To niech albo se kupią okulary, albo niech przestaną łgać w żywe oczy.

 13. @rodzic
  Ktoś tutaj pomylił Urząd Miasta Oświęcim ze Starostwem Powiatowym. Miasto Oświęcim nie ma władztwa w Chełmku.

 14. Jurzak i inne Oświęcimskie trutnie z magistratu doprowadzili do Zamknięcia Zespołu Szkół w Chełmku który funkcjonował dłużej niż Jurzak jest na tym świecie, a Budynek niszczeje od kilku lat. Teraz będa sobie Nowy Urząd budować bo w starym juz nie można pomieścić pociotków dla których utworzono tzw. „sztuczne stanowiska”.

 15. Drogi „mieszkańcu” opłacany przez Chwieruta. Stara śpiewka, że PiS zabrał i nie ma pieniędzy was nie uratuje, ale wyłącznie pokazuje jakimi marnymi włodarzami jesteście. Każda gmina straciła, ale jakoś wszystkie okoliczne gminy i starostwo nie mają problemu ze znalezieniem pieniędzy na podwyżki dla pracowników. Dlatego tam odchodzi część kadry z Zaborskiej. Tylko Chwierut nigdy nie ma pieniędzy dla pracowników. Natomiast na 100% podwyżkę dla siebie i radnych z wyrównaniem było! I na nowy samochód służbowy też. I na następną nową choinkę na rynek też. Widać, że z jednak z niego bardzo marny gospodarz, a jeszcze mniej skuteczny prezydent. Nie potrafi przyciągnąć wielkiego biznesu i inwestycji do miasta, a jedynie śmieciarzy i kolejne galerie handlowe. No i nie zapominajmy o deweloperach! Sam nie potrafi wybudować mieszkań komunalnych. Taki to skuteczny prezydent. Wycinka zieleni, beton, śmieciowe inwestycje, rozpadający się rynek i urząd miasta – tak zostanie zapamiętany.

 16. @mieszkaniec
  Ile Chwierut płaci Ci za wpis? 60 groszy, że aż tak się produkujesz? Śmieszy jesteś z tą propagandową obroną Chwieruta. A przecież na kilometr śmierdzi, że jesteś od niego. Takich bredni nie wymyśliłby zwykły mieszkaniec.

 17. Rząd pis nie może jednak całkowicie zlekceważyć nauczycieli, ponieważ jest ich zbyt wielu, mogą się w końcu wkurzyć i zastrajkować (co pisowi zwisałoby, gdyby nie to, że wtedy rodzice musieliby brać urlopy i zostać w domu z małymi dziećmi). Dlatego od 1 maja nauczyciele dostaną podwyżkę – całe wstrząsające 4,4%, czyli realnie w skali całego roku ok. 3%. Przypominam, że inflacja wynosi już 11% i ciągle rośnie.
  A reszta urzędników ma niestety przerąbane.

 18. Panie pisowski radny ps.”urzędaska” – przecież doskonale pan wie, że dzięki nowym regulacjom podatkowym Oświęcim stracił w tym roku co najmniej 18,8 milionów złotych, a wzrost kosztów utrzymania (prąd, ogrzewanie, itd) dla jednostek miejskich (szkoły przedszkola, OCK, itd) szacowano na 3 miliony, choć dziś jest z pewnością większy. Rząd też tak samo od lat „oszczędza” na budżetówce państwowej, finansowanej z budżetu centralnego, ponieważ tam pracują ludzie wykształceni, czyli pisu wróg. W efekcie pensje urzędników zarówno w urzędach administracji państwowej i jak i samorządowej od lat nie są rewaloryzowane, co jeszcze kiedyś było w miarę do wytrzymania, ale teraz gdy wskutek inflacji spadają pensje realnie o ponad dziesięć procent, staje się dość dramatyczne.
  Nie piszę do pana, bo przecież pan o tym doskonale wie i standardowo po pisowsku kłamie, tylko do pozostałych czytelników, którzy może nie bardzo zdają sobie z tego sprawę.

 19. Szanowna Pani @Urzedaska. Ale przecież rzekomo włodarzowi Oświęcimia to PiS zajumał 11 milionów złotych,więc niech sam wraz z posłem Sową przeproszą za te POwskie klamstwa a potem popiołem głowy sobie PO-sypiá na Mszy §wiétej na znak PO-koju naszego i Oswiecimia City of Peace.

 20. „Lider PO Donald Tusk ogłosił nowy postulat Platformy Obywatelskiej dotyczący 20-proc. podwyżki na pracowników tzw. sfery budżetowej. – Musimy to głośno i wyraźnie powiedzieć: dzisiaj tzw. sfera budżetowa – to są ludzie kultury, sztuki, to są pielęgniarki, ratownicy medyczni, urzędnicy, pracownicy pomocy społecznej – jest w szczególnie trudnej sytuacji – przekonywał b. premier.”

  To jak to w końcu jest panie Chwierut? Może czas najwyższy poddać się temu co mówi pana lider. Pan postuluje skromne 3% i uważa, że to aż nadto.

 21. Dlatego wielką bezczelnością ze strony radnych pis jest ciągłe żądanie w Oświęcimiu coraz to nowych bardzo kosztownych inwestycji, przezornie jednak bez podania źródeł ich finansowania. Może więc radny Przewoźnik powie, skąd jego zdaniem miasto ma wziąć kasę na nowy wypasiony ratusz i komu te pieniądze miasto powinno zabrać. Słuchamy genialnych propozycji radnego pis. Tylko proszę bez wykrętów, że „pieniądze się znajdą”.

 22. Każda kolejna „reforma” podatkowa pis kończy się coraz większym obcięciem środków dla samorządów. W dodatku na skutek inflacji ogromnie rosną koszty inwestycji: robocizny i materiałów budowlanych, np. cementu – 30%, asfaltu – 40%. W efekcie z planu inwestycyjnego Oświęcimia wypadają coraz to nowe pozycje: najpierw ulica Koszykowa, teraz jak słyszę (dziękuję panie radny za info) przedszkole na Stawach. I to pewnie nie ostatnie wykreślone zadanie na ten rok. Jak tak dalej pójdzie, to samorządom zostaną tylko pieniądze na szkoły, utrzymanie budynków, żałosne pensje dla urzędników i na łatanie dziur w drogach.

 23. No właśnie. Też jestem ciekaw. Czyżby efekt drugiego etapu „polskiego ładu”? Reformy podatkowe pis polegają głównie na okradaniu klasy średniej i okradaniu samorządów. Pis już wie, że stosowany dotąd masowy dodruk pieniędzy powoduje galopującą inflację, która zaczyna niepokoić nawet jego betonowy elektorat. Więc zamiast drukować – zabiera więcej Polakom pracującym i zabiera więcej samorządom. Dzięki temu ma na plusy, na trollów i propagandę, ma też na wynagradzanie swoich aparatczyków. Bezczelne, proste i genialne.

 24. Okrzyki zachwytu nad tekstem co najmniej zdumiewają. Przecież każdy może wrzucić w sieć historię „Co by było, gdyby…”. Zamiast tego można po prostu pracować nad tym, co jest i tam, gdzie się jest bez takiej ostentacji.
  PS. Nie – nie jestem trollem i nie – nie pracuję w Urzędzie.

 25. Kto żyje w Polsce pod „rządami” pis ten w prima aprilis się nie śmieje…

 26. Jeśli inflacja będzie nadal rosła w takim tempie, to w sumie i tak obojętne jakie będą pensje, jeśli pieniądze nie będą nic warte.

 27. Pensje to już wiele lat tematu powinien zacząć podnosić Chwierut! Temat pensji ruszył po dyskusji która wywołali radni PiS. A gdzie radni PO i lewicowego kos2018? Milczą i milczą!
  Gdyby nie było radnych PiS w mieście PO i Chwieruta byłoby tylko cudownie i świetnie! Przeciez jest tak fajnie.

 28. @Solidarni przeciw wyzyskowi

  jesteś(cie) zabawni. Że niby ostatnia kadencja chwieruta? Bo co? bo „biedazwiązki” do tego nie dopuszczą? Dawno już mnie nikt tak nie rozbawił. Prezydencki uklad w UM jest tak zabetonowany, że nawet ruska głowica jądrowa nie ruszy. A ekipa z poddasza już się za was bierze. Więc nie będzie żadnego skutecznego protestu.

 29. @Solidarni przeciw wyzyskowi

  jesteś(cie) zabawni. Że niby ostatnia kadencja chwieruta? Bo co? bo „biedazwiązki” do tego nie dopuszczą? Dawno już mnie nikt tak nie rozbawił. Prezydencki uklad w UM jest tak zabetonowany, że nawet ruska głowica jądrowa nie ruszy. A ekipa z poddasza już się za was bierze. Więc nie będzie żadnego skutecznego protestu.

 30. Razem! Solidarni pod biało-czerwoną w walce o godność i to co się ludziom słusznie należy! Zwyciężymy! Polski urzędnik w urzędzie dla polskiego chłopa i polskiego robotnika!

 31. @dobrze zorientowany
  Januszowy trollu nie da się obniżyć pensji poniżej minimalnej krajowej, a tak zarabia się u Chwieruta.

 32. Czy to prawda, że pis chce obniżyć pensje urzędnikom i za te pieniądze wybudować biurowiec dla um?
  To prawda.

 33. A czy to prawda, że pis gdy dojdzie do władzy, odleje nam siedemnaście pomników Jarosława, Lecha i Marysi w układzie singla, duetu i trio?

 34. A czy to prawda, że związki zawodowe zbroją się w urzędzie i ponad połowa załogi w ostatnim czasie się do nich wpisała? Czy to prawda, że Chwierut dostał w tym tygodniu ultimatum od Solidarności i musi zgłosić spór zbiorowy w Państwowej Inspekcji Pracy? Czy to prawda, że jeżeli Chwierut nie podniesie płac w urzędzie to będzie wielki strajk na cały Oświęcim wszystkich jednostek miejskich? Czy to prawda, że to ostatnia kadencja Chwieruta? Odpowiedź brzmi tak.

 35. Tak to prawda. W sumie już kupiona za chyba coś ok. 120 tysięcy złotych. Jak się nie ma czym to trzeba nową choinką błysnąć przed wyborcami.

 36. Nie obchodzi mnie kto z jakiej partii jest. Interesuje mnie tylko co robi dla nas, dla mieszkańców Oświęcimia. Obecny Prezydent lubi być w centrum uwagi, ale o innych zapomina. Lubi wydawać nasze pieniądze na swoje nieuzasadnione inwestycje, a skąpiąc dla swoich pracowników niższego szczebla Rok 2023, będzie dla mnie dobrym czasem, gdzie podczas wyborów samorządowych, będę mógł z całą moją rodziną, tą bliższą i dalszą zagłosować przeciwko Panu Chwierutowi.

 37. Czy to prawda, że nasze słońce Oświęcimia, ojciec wszystkich Oświęcimiaków szykuje nam prezent w postaci nowej choinki na Rynek Główny? Stara stała się beee dla Januszka?

 38. Mam pytanie. Czy to prawda, że prezydent Janusz chce kupić nową, miejską choinkę na Rynek Główny za jedyne 100 tyś złotych? Ponoć stara już bee

 39. A lotnisko, i to nawet całkiem duże, jest doskonałym pomysłem. Patrzcie: niedawno minister Sasin uzasadniał potrzebę zbudowania Międzynarodowego Portu Lotniczego w Radomiu tym, że mnóstwo Polaków podróżuje samolotami do krajów południa Europy i na wakacje do Egiptu, a przecież z Radomia jest tam bliżej niż z Warszawy. I oczywiście Sasin racje miał. Tylko – gdyby się tak bardziej zastanowić – to przecież z Oświęcimia jest tam jeszcze bliżej niż z Radomia. Więc takie lotnisko, np. w stronę Brzeszcz byłoby najbliższym możliwym, bo dalej na południe tylko góry. Przecież Polak potrafi – polski inżynier zaprojektuje, a polski robotnik wykona, znojem swoich spracowanych rąk. Trzeba by tylko zburzyć pół Rajska i lotnisko już by było. Genijalne? Chwierut – do roboty!!!

 40. „Najpierw niech usprawni komunikację w mieście” – jakieś konkrety? Metro rozumiem?
  „Następnie przystanek kolejowy na krukach” – no tak, Chwierut jest nie tylko prezydentem Oświęcimia, ale i prezesem PKP. Kurczę, a nie wiedziałem.
  „plus remont i budowa dróg” – jasne, w Oświęcimiu dróg wcale się nie remontuje, ani nie buduje.
  „budowa mostu na Sole” – aaa, panu łaskawcy to się mostu duchów zachciewa? A może chodzi o obiecany most autostradowy do niewybudowanej S-1? Chyba jednak Chwierut nie jest tez prezesem GDDKiA.
  „Mówiąc o drogach mam na myśli te które nie widziały remontu od czasów PRL-u bo takowe są i to w centrum” – ja jakoś sięgam pamięcią i sięgam, ale wydaje mi się że już wszystkie albo prawie wszystkie drogi w mieście Chwierut wyremontował. Przynajmniej z czasów PRL-u nie ma chyba żadnej.
  Gdzieś tu kiedyś radni pisu narzekali, że Chwierut ma w przeciwieństwie do nich wąskie horyzonty, bo tylko drogi potrafi remontować. No to się szanowni pisowcy zdecydujcie.
  Co jeszcze? Szybka kolej miejska do Zaborza – przydałaby się. Jakieś takie nieduże lotnisko, może być bliżej Brzeszcz, żeby przyszli oświęcimscy pisowscy posłowie i europosłowie nie musieli do Balic się tłuc. I port na Wiśle, koniecznie, żeby uwolnić potencjał Oświęcimia jako przyszłego gigantycznego hubu rzecznego przy kanale Wisła – Odra (który pis obiecał zbudować, tylko zdaje się zapomniał).
  Mam całą masę takich świetnych pomysłów, co by nam Chwierut mógł wybudować, gdyby tylko nie był taki zmęczony.

 41. Najpierw niech usprawni komunikację w miescie.Następnie przystanek kolejowy na krukach plus remont i budowa dróg i mostu na Sole.Mówiąc o drogach mam na mysli te które nie widziały remontu od czasów PRLu bo takowe są i to w centrum ,o których zdaje się zapomina UM a remontuje co parę lat ulice które były już remontowane.

 42. Pomysł ani nowy ani odkrywczy. W jakich norach przyjmuje się petentów każdy widzi. Korytarze wąskie, nic dodać nic ująć. Kiedy padnie pod rozwagę pomysł połączenia miasta z gminą i utworzenia miasta na prawach powiatu? Będzie jeden włodarz, jedna rada, znikną dwie rady i zniknie kilkadziesiąt dobrze opłacanych stołków. Tylko kto się na to zgodzi. Partyjna „rodzina na swoim” nigdy na to nie pozwoli. Slogan „Tanie państwo’ wybrzmiewa zawsze gdy władza przy żłobie ma chęć robić dokładnie odwrotnie. Przykłady? OTBS czy ZBM. My mieszkańcy za to zapłacimy w podatkach czy czynszach.

 43. Pomysł ani nowy ani odkrywczy. W jakich norach przyjmuje się petentów każdy widzi. Korytarze wąskie, nic dodać nic ująć. Kiedy padnie pod rozwagę pomysł połączenia miasta z gminą i utworzenia miasta na prawach powiatu. Będzie jeden włodarz, jedna rada, znikną dwie rady i zniknie kilkadziesiąt dobrze opłacanych stołków. Tylko kto się na to zgodzi. Partyjna „rodzina na swoim” nigdy na to nie pozwoli. Slogan „Tanie państwo’ wybrzmiewa zawsze gdy władza przy żłobie ma chęć robić odwrotnie. Przykłady? OTBS czy ZBM. My mieszkańcy za to zapłacimy w podatkach czy czynszach.

 44. Kolejny doskonały pomysł pana radnego Jakuba Przewoźnika. Mam wrażenie, że tylko on w tym mieście myśli o obywatelach. Nie to co Chwierut, który tylko potrafi narzekać, że nie ma pieniędzy i nic nie robi dla ludzi. Najwyższy czas na zmiany!

 45. I jeszcze w Oświęcimiu nie ma metra. Czy Chwierut orientuje się wogóle jak potrzebne zwykłym mieszkańcom byłoby metro? W innych miastach.metro jakoś dało się zbudować. Chwierut tylko szasta pieniędzmi, a o zwykłych ludziach nie pamięta.

 46. Ten urząd to kpina! Niedostosowany do obsługi ludzi! Tam gdzie się wyrabia dowody osobiste, nikt z wózkiem nie wjedzie. Tak więc na swoje ryzyko zostawia się wózki dla dzieci na dole i z dzieckiem na ręku idzie załatwiać sprawy. Schody wąskie i kręte, zejście po nich przez człowieka z kulami graniczy z cudem. To szczęście że jeszcze nikt tam nie rozwalił głowy. Nie wspomnę już o tym, że nie ma toalet dla klientów! W tym urzędzie jest jakiś BHPowiec? No chyba, że to znowu jakiś znajomy albo sąsiad Prezydenta….

 47. Lodowisko za 200 mln złotych? Parking P&R za prawie 30 mln złotych? Most Duchów za „nie wiadomo ile”. Toaleta z w parku na osiedlu za blisko milion? To może być? Dlaczego nie urząd? Gratulacje inicjatywy Panie Kuba 👍

 48. Brawo panie radny! Oświęcim potrzebuję takich mądrych włodarzy jak Pan.

 49. Świetny tekst panie radny! Oświęcim potrzebuje takiej merytorycznej dyskusji i nowych pomysłów. Brawo 👏

 50. Świetny tekst panie radny! Takich pomysłów potrzebuje Oświęcim. Pomysłów i debaty. Brawo 👏

 51. @mieszkaniec

  Ale pleciesz jak najęty troll. Widać, że się na niczym nie znasz. Budynek użyteczności publicznej prawdopodobnie kosztowałby do maks. ok. 50MLN zl (myślę, że w 30 mln można się zamknąć spokojnie) i nie byłby wykonany w rok. Wielce prawdopodobne że byłaby to inwestycja wieloletnia od 3 do 5 lat na przygotowanie dokumentacji, pozwolenia i przetargi i budowę. Czyli wychodzi, że Chwierut musiałby wygospodarować 10-16 mln zł rocznie. To ok. 4-7% budżetu miasta! To nie są kosmiczne koszty! Ostatnio z kapelusza wyciągnął 1mln zl nieplanowanych wcześniej na pierwokup budynku przy Łukasiewicza. Ale wiadomo, że jak się nie chce to się nie da. Tylko niech przestanie siebie nazywać skutecznym prezydentem-dobrym gospodarzem. Bo jak do tej pory jego gospodarstwo jest w opłakanym stanie.

 52. Pis przyzwyczaił ludzi do myśli, że pieniądze na wszystko zawsze będę. Kpił z peło, iż rzekomo pieniędzy na coś może nie być. A rząd pisowski zawsze pieniądze miał, bo Glapiński mógł je w każdej chwili dodrukować. Więc anty popisie – teraz widać, że jednak setek miliardów nie można bezkarnie dodrukowywać. A Chwierut tak czy inaczej nie jest prezesem NBP i nie ma takiej maszynki do drukowania pieniędzy.
  Jeśli znalazłby się szejk Omar i sprezentował Oświęcimowi ze sto milionów dolarów, to nie ma sprawy: byłbym za, za biurowcem dla urzędu miasta i nawet za mostem duchów też bym był. Ale ja niestety szejka Omara nie znam. A ty szejka znasz?

 53. Projekt takiego biurowca kupuje się od ręki. Chyba, że chcesz mieć coś super, hiper, coś niestandardowego, na przykład w stylu rokokoko. A ty architekt jesteś? Oświecim to zwykłe polskie miasto, nie saudyjskie. Nie ma parudziesięciu milionów ot tak, na wyciągnięcie z kapelusza. Kwota, jaką należałoby wydać, jest równoważna rocznym kosztom utrzymania wszystkich szkół podstawowych, czyli pensji nauczycieli, personelu, ogrzewania, prądu, wody, remontów itp. Można oczywiście wygasić na rok podstawówki w mieście i za te pieniądze postawić biurowiec dla urzędu miasta. Proponuję, żebyś wystąpił gdzieś publicznie z taką propozycją.

 54. @mieszkaniec

  A ty myślisz, że taki budynek projektuje się w rok, dwa? To inwestycja kilkuletnia począwszy od wyboru miejsca, przygotowania działki, wyboru projektu, przejścia procedur budowlanych, wyboru wykonawcy itd. To inwestycja na 5 lat do przodu. Która już trzeba zacząć, a kończyć będzie przyszły prezydent. Chwierut o tym wie, że to nie jemu przypadnie przecinać wstęgę, więc po co się angażować. Ale masz rację, sowiecka mentalność podpowiada Ci, że w rok partia wybuduje pomnik swojej chwały… Oj jak ja cisnę z was starych poprlowców i waszej wizji świata i tego jak działa…

 55. A wracając do rzeczy: widocznie mam sowiecka mentalność i nie dojrzałem do europejskich standardów. Ponieważ uważam, że nowy gmach ratusza za 20-30 milionów złotych w obecnej sytuacji, gdy ceny wszystkiego, w tym materiałów budowlanych rosną jak szalone, gdy wskutek trzeciej w przeciągu trzech miesięcy „reformy” podatkowej rządu pis nikt w Polsce nie wie na czym stoi i jakie będzie miał dochody – byłby piramidalną, najpiramidalniejszą głupotą.
  O czym również doskonale wie radny Przewoźnik. Napisał ten tekst tylko po to, żeby sobie poszczuć na Chwieruta.
  Chyba, że na prośbę radnego prezes Glapiński uruchomi znowu swoją wspaniałą drukarkę pieniędzy i ze 20-30 milionów nadrukuje.

 56. W dzisiejszych czasach bycie Platfusem to jest obciach. Brawo @ Ewka.

 57. @Ewka

  Uroiłaś sobie ten most duchów i mielesz jęzorem jak najęta…
  Chyba dawno nie miałaś dwóch kulek… 😛

 58. Drogi „mieszkańcu” nie „zrezygnował” tylko „przełożył”. Sama na własne uszy słyszałam na debacie przedwyborczej jak mówił, że nie odpuści tego tematu i, że do niego kiedyś wróci. Proszę nie sieć chwierutowskiej propagandy. Jak prezydent publicznie przyzna się, że ten most duchów był niewypałem i nie zamierza do niego kiedykolwiek wracać to odpuszczę, ale dopóki nie będzie takiej jasnej deklaracji to wszyscy muszą wiedzieć, że głosowanie na Chwieruta będzie wiązało się z tego typu nietrafionymi pomysłami.

 59. „Ewko” – temat mostu duchów był tu wielokrotnie wałkowany, o czym każdy może sobie przeczytać klikając link po prawej stronie do tekstu z lutego 2018 r. W skrócie: był wtedy taki pomysł, żeby zbudować kładkę-rzeźbę na Sole w rejonie Kamieńca, która to rzeźba stałaby się czymś w rodzaju nowoczesnego symbolu Oświęcimia. Wiele miast ma takie realizacje, które są są ludziom potrzebne. Tak jak dawniej stawiano pomniki na pryncypialnych placach, z czego mieszkańcy byli dumni. Takie rzeźby umieszczano na widokówkach miasta.
  Nie byłem entuzjastą tego pomysłu, ale powiedzmy, że mógł on mieć sens, gdyby nie był przesadnie drogi i gdyby znaleziono tzw. zewnętrzne finansowanie. I Chwierut się owszem do tego zapalił. Ale po niedługim czasie okazało się, że koszt mostu duchów byłby znacznie większy niż początkowo szacowano, a dostępne zewnętrzne pieniądze byłyby mniejsze. Więc Chwierut to wszystko przekalkulował i wyszło mu, że miasta po prostu na taką ekstrawagancję nie stać. Tyle. Kropka.
  A dlaczego się wkurzyłem? Ponieważ doskonale to wszystko wiesz. Ale i tak insynuujesz i intrygujesz licząc, że ludzie sobie nie przypomną jak było. No to przypominam.

 60. Nie jestem radną PiSu panie „mieszkańcu”. Raczej obstawiam, że ty jesteś mocno powiązany z władzą w mieście. Być może nawet pracujesz dla Chwieruta jako jego troll w internecie. Prezydent był i nadal jest (sądząc po wypowiedziach) gotów wydać parę lat temu ponad 20 mln na most duchów (obecnie kwota ta wzrosła praktycznie dwukrotnie ze względu na ceny materiałów itd). Prezydent ciągle powtarza, że nie da umrzeć temu projektowi. Więc nie, nie kłamałam. Prezydent Chwierut lekką ręką jest w stanie wydać dziesiątki milionów na ten poroniony projekt, a żeby zrobić coś naprawdę dla mieszkańców to nie ma odwagi.

 61. „Ewka” nieudolnie insynuuje, że Chwierut wydał „40 mln na most duchów” zamiast na „obiekt użyteczności publicznej”. Więc „Ewko” – jeśli się kłamie, to przynajmniej trzeba kłamać z sensem. Każdy oświęcimianin wie, że żadnego mostu duchów w Oświęcimiu nie ma.
  W „podręczniku młodego pisowskiego intryganta” napisano, że to nic nie szkodzi, bo zawsze trochę błota się przylepi?
  Nie byłbym tego taki pewien.

 62. Obawiam się, że dopóki nie wymrze pokolenie wychowane w sowieckiej mentalności przed 1989 rokiem to nie będzie można przeprowadzić takiej budowy. Ci ludzie nie są dojrzałym do europejskich standardów społeczeństwem. Wolą załatwiać sprawy urzędowe w barakach byle tylko sąsiad i urzędnik nie miał odrobinę lepiej. Ładnie ich ruscy wychowali w sowieckiej mentalności. Ale ci ludzie kiedyś przeminą i będziemy mogli iść naprzód. Jeszcze będziemy mogli być kiedyś cywilizowanym narodem. A tym wszystkim którzy mieszają politykę ogólnopolskiej do naszej samorządowej to polecam iść do psychiatry. Mózgi wam wyżarła ta propaganda wojenki polsko-polskiej.

 63. Prezydent szasta pieniędzmi na lewo i prawo, ale tylko tam gdzie można się pokazać i zyskać parę głosów. A na ważne i potrzebne od lat inwestycje nie da nic. Lepiej wydać 40 mln na most duchów niż obiekt użyteczności publicznej. Po prostu trzeba mieć te dwie kulki między nogami żeby podjąć męską i niepopularną decyzję, że najwyższy czas aby zmodernizować lub wybudować nowy obiekt władz miejskich. Wszystkie usługi dla mieszkańców w jednym miejscu, przystosowanym do osób starszych i niepełnosprawnych. Urząd, mops, zarząd budynków w jednym miejscu. No i w końcu wprowadzić możliwość płatności kartą!!! Mamy 2022 rok a żeby zapłacić za wniosek trzeba iść z ul. Zaborskiej do banku na rynku! To jest prawdziwa żenada.

 64. Mam za to inny pomysł: same tylko pensje dla prezesów, wiceprezesów, członków zarządu i innych pisowskich urzędasów w dyrekcji (nieistniejącego, nawet nie rozpoczętego) Centralnego Portu Komunikacyjnego w burokach pod Łodzią przekroczyły już poziom 30 milionów złotych rocznie. Nieistnienie CPK jak widać nie przeszkadza rządowi w wydawaniu „na swoich” kupy kasy. CPK i tak nie będzie. Więc za te pieniądze można by spokojnie wybudować w Oświęcimiu wspaniały „godny” ratusz. Prawdopodobnie po urządzeniu gabinetów i wstawieniu tam skórzanych foteli, mahoniowych biurek, wypasionych ekspresów do kawy, itp. starczyłoby nawet na poczekalnie dla petentów. Co pan radny Przewoźnik na to? Może zaapeluje do swoich partyjnych kolegów z rządu o przesunięcie tych środków do Oświęcimia. Horała i tak już się wystarczająco nachapał.

 65. „Pieniądze? W przypadku tego rodzaju inwestycji wbrew pozorom to jest najmniejszy problem”. Radny Przewoźnik jaja sobie robi? Coś takiego to przynajmniej, w wersji na ubogo, 20 milionów złotych. Potem cały pis miałby używanie: „Chwierut szasta pieniędzmi podatników”, „Bizancjum Chwieruta”, „a na żłobek pieniędzy nie starczyło …”. O to wam chodzi?
  Tak się zastanawiam: czy wy tam w oświęcimskim pisie wynajęliście ostatnio jakiegoś fachmana z praktyką w mediach narodowych, aby wam podpowiadał jak szczuć, insynuować i kłamać? Dlatego, ponieważ wasz poziom agresywnego piaru, już wcześniej wysoki, teraz jednak sięga zenitu.
  Oczywiście, że nie będzie teraz, w czasie pogłębiającego się kryzysu, zgody społecznej na wyrzucanie dziesiątków milionów na moszczenie sobie gniazdka na waszą (?) kadencję. Chcielibyście.
  Puknijcie się w głowę.

 66. Tak się zastanawiam czy polski ład na to pozwoli. Póki co to nie wiadomo jakie będą wpływu z podatków bo ordynacja podatkowa ci chwilę się zmienia. Na dodatek firmy padają jak muchy i a chwilę nie będzie miał kto płacić podatków. A może Pan Przewoźnik wesprze armię, która w tej chwili dzięki działaniom jednego z ministrów została pozbawiona zębów. WOT sam Polski nie obroni, do tego musi być dobrze wyszkolona i uzbrojona armia.

 67. Jako wyborca Janusza Chwieruta nie mam nic przeciwko przyjmowaniu osób niepełnosprawnych na ulicy. Gdzieś mam czy osoby na wózkach nie mogą wjechać do budynków urzędu miasta. Też nie jest mi wstyd jak przyjeżdżają zagraniczne delegacje i oglądają jak wyglądają, w XXI wieku budynki administracji publicznej w mieście powiatowym. Ważne, że mój dobry gospodarz kupił sobie za moje podatki nowy samochód, którym z łatwością i wygodą może codziennie jeździć oraz, że podniósł sobie wynagrodzenie o 100%.

Send this to a friend